Články / Seriály

Kam na rajz s Demim Mortuusem

Kam na rajz s Demim Mortuusem

redakce | Články / Seriály | 23.08.2021

Doba je sice zlá, ale hudební akce zatím běží, jak ty velké a veselá, tak ty menší a… třeba i ponuré. Tedy svým způsobem. Demi Mortuus, coby redaktor webzinu Sanctuary.cz a člen Sanctuary.cz crew, která pořádá goth friendly koncerty, festival Prague Gothic Treffen a parties Batsave či Dark 80s, nás pozve nejen do Futura a nejen mezi gotiky.

Prague Gothic Treffen 27.–28. 8. 2021, Futurum, Praha
Jednoznačně největší a nejvýznamnější setkání všech fans, kteří vyhledávají nejen gothic rock, ale taky postpunk, darkwave, synthpop, EBM a mnoho dalších temných subžánrů, proběhne letos už po šestnácté. I kvůli covidovým omezením jsme tentokrát rezignovali na tradiční využití většího počtu klubů a usídlili se výhradně v prostorách smíchovského Futura. Na co jsme ale nerezignovali ani zdaleka je vyhledávání jmen, která temnou scénou aktuálně cloumají, a přitom nejsou profláklá a tisíckrát viděná.

Silný emocionální zážitek slibuje britská synthpopová kometa Empathy Test, energický elektronický nášleh přiveze ze Švédska dračice Rein, stejnou trasou dorazí jedna z nejvýraznějších gothrockových kapel současnosti Then Comes Silence. A to je jen špička ledovce. Krom osmi kapel se budou na druhé scéně nepřetržitě střídat domácí i zahraniční DJs. Mimo večerní klubové řádění dojde v sobotu odpoledne už tradičně v zahradě Kinských i na gothic picnic.

Future Gate 15.–20. 9. 2021 kino Lucerna, Praha + 21. 9. 2021 Brno, Hvězdárna a planetárium Brno a Kino Art
Orgie všech (nejen) scifistů bude hostit hned pětice československých měst – Praha, Plzeň, Brno, Šumperk a Košice. V tomhle případě tedy můžete vyrazit na rajz do slova a do písmene. Že nejde jen o bohapusté pouštění filmů, je o festivalu dávno všeobecně známo. Pestrý program letošního, tématicky na postapo zaměřeného ročníku, nabídne nové žánrové filmy, klasiku, ale i spoustu lahůdek. Mezi ty nejlákavější bude letos určitě patřit dokument Zrod synthwave, kterým diváky provede hlas toho nejpovolanějšího – Johna Carpentera. Na plátně bude k zhlédnutí, mimo jiné, taky divadelní zpracování legendárního Vetřelce, které slibuje královskou zábavu.

Twin Tribes + support 8. 10. 2021, Klub 007 Strahov, Praha
Po Prague Gothic Treffen se jako Sanctuary.cz těšíme i na návrat klasických koncertů a parties. Tím nejbližším je první česká zastávka texaské darkwave dvojice Twin Tribes, na kterou se osobně těším už kvůli skvělé aktuální řadovce Ceremony. V recenzi jsem její sound popsal takto: "Když to hodně zjednoduším - živelná analogová rytmika She Past Away, rozzářená barevným melancholickým zvukem Drab Majesty, se vyznává k nezpochybnitelné lásce k The Cure i k odkazu klasiků Clan of Xymox". Pokud máte blízko ke kterékoliv ze zmíněných kapel, potom si tyhle Amíky nenechejte ujít.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pořadatelská: Gabriela Knýblová (Ostrava Kamera Oko)

redakce 27.09.2022

Vedle toho přináší doprovodný program, který se svým záběrem a dramaturgií vyrovná leckterým hudebním nebo výtvarným podnikům. Přibližuje nám ho ředitelka Ostrava Kamera Oko.

Pořadatelská: Marcela Steinbachová (Film a architektura)

redakce 25.09.2022

Festival Film a architektura zamíří do desítek míst nabídne téměř čtyři desítky filmů s tématem architektury a urbanismu. Pár dalších slov zakladatelky akce.

3na3: Štefan Cima (Žižkovská noc)

redakce 21.09.2022

Už zítra začíná náš oblíbený pražský festival Žižkovská noc, který je každý rok jiný, a stejně pořád svůj, osobitý, překvapující. Krátký rozhovor.

Tak daleko, tak blízko: Filip Blažek (Vintage No Introductions)

redakce 19.09.2022

Kde má Filip Blažek další horizonty a vyplatí se zajít za ním do Vintage No Introductions? Pojďme.

Tak daleko, tak blízko: Andrew Combs

redakce 11.09.2022

Osobitý písničkář Andrew Combs vydal před měsícem album Sundays, které bylo napsáno po psychickém zhroucení uprostřed pandemie. Kudy za stabilitou?

Tak daleko, tak blízko: Tomáš Niesner

redakce 07.09.2022

Tomáš Niesner přednese v MeetFactory svou konfesi Americký primitivismus - výstřední a neobvyklý hudební styl vs. česká folková tradice, a rovnou pokřtí i desku. Všechno dobré.

David Havas, Viktor Palák (Lucidní kino): Věrné obrázky našich hlav

Jarmo Diehl, Zuzana Malá 02.09.2022

V září začne filmový cyklus Lucidní snění. Jeho sudičkami se stali naši redaktoři Viktor Palák a Jakub Peřina a také David Havas, vedoucí kina Ponrepo.

Tak daleko, tak blízko: Vladimír Merta

redakce 31.08.2022

Kutnohorský festival A Day of Sound představuje pěknou příležitost nahlédnout do civilních pohledů mistra na svět kolem něj.

Vstupní prohlídka: Nika

redakce 29.08.2022

Na sklonku letošní zimy vydala ostravská písničkářka Veronika Boráková alias Nika autorské album Flesh and Soul, které velmi srdečně přijala nejen žánrová média.

Tak daleko, tak blízko: Barbora Chalupová

redakce 25.08.2022

Režisérka Barbora Chalupová (V síti, Zákon lásky) má dnes premiéru svého krátkého hraného filmu. Zeptali jsme se, co vidí mimo objektiv, třeba z okna, kam chodí na snídani a kam…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace