Články / Sloupky/Blogy

Kam na rajz s Dušanem Svíbou

Kam na rajz s Dušanem Svíbou

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 27.06.2018

Booking manažer a šéf agentury Earth Music, která zastupuje taková jména jako Dubioza Kolektiv, Cash Savage & The Last Drinks, Dunajská vlna nebo Invisible World, organizátor a dramaturg festivalu Colour Meeting v Poličce, člen dramaturgické rady české proexportní kanceláře SoundCzech a jeden ze zakladatelů české pobočky Music Managers Forum. Dušan Svíba. A jeho tipy na rajz v týdnech těchto i těch následujících. Na Prahu rovnou zapomeňte…

Drienok 29. – 30. 6. 2018, Mošovce, Slovensko
Na Drienku jsem nikdy nebyl, ale podle popisu na webu je to „akcia zameraná na krásne handmade výrobky a chutné domáce produkty, prírodné staviteľstvo, originálne odevy, liečivé bylinky, obrazy a maľby, hudobné nástroje a mnoho mnoho ďalšieho… budete mať možnosť postretávať úžasných šikovných ľudí, zúčastniť sa mnohých zaujímavých workshopov a tvorivých dielní, zoznámiť sa so sympatizantmi a kamarátmi občianskeho združenia, organizátormi Zóny bez peňazí a mnohými ďalšími inšpiratívnymi ľuďmi… Psi, mačky a kozy do areálu môžu, ale musia mať obojok a vodítko...“ Podle známých, kteří tam už byli, se jedná o neo-hippie festival. Jedu tam s Terne Čhave, kromě nich tam během čtyř dnů budou hrát italští Baro Drom, Fanfare Ciocarlia, Tibble Transsibiriska ze Švédska, slovenští Para, La3noCubano, Vrbovskí víťazi a kupa dalších. Mám takové tušení, že to bude velký otevírací prázdninový mejdan.

Colour Meeting 13. – 14. 7. 2018 Polička
Tady rozhodně nemůžu chybět, jelikož tu funguju coby zakladatel a dramaturg a mám tam ještě několik dalších funkcí. Colour Meeting, který letos slaví 15. ročník (a 17 let od založení), se koná v Poličce na Vysočině a s hrdostí musím prohlásit, že každý rok máme lineup, který jinde moc neuvidíte. Letos to bude např. New Orleans/Caribic blues v podání Delgres z Guadeloupe, špičkové skotské dudácké duo Ross Ainlise & Ali Hutton, temné australské punk blues country od Rhyece O’Neill & The Narodniks, plnokrevnou rumba catalana předvede feministické dívčí septeto z Tarragony Roba Estesa, polskou scénu bude zastupovat písničkář a producent Daniel Spaleniak, který se svou hudbou boduje mj. i v hollywodských seriálech a filmech a last but not least vás svým electro dubem zhypnotizují slovinští Darla Smoking. Domácí scénu budou zastupovat např. Kalle, Pio Squad, Metronome Blues, Sto zvířat, Oswaldowi, Circus Brothers a další. Když k tomu přičtěte magické prostředí parku u poličských hradeb, divadla a workshopy pro děti i dospělé a domácí jídlo na porcelánu, není co řešit. Přijeďte si to užít s náma.

Pol'and'Rock Festival 2. – 4. 8. 2018 Kostrzyn nad Odra, Polsko
Největší evropský open air festival, až do letošního března známý pod jménem Przystanek Woodstock. Přesný počet účastníků není znám, (festival je bez vstupného), ale pohybuje se údajně mezi 600-750 tisíci. Jeho mottem je Láska, Přátelství, Hudba, no prostě Woodstock… Na to jméno si ale dělá nárok Michael Lang, jeden z pořadatelů původního Woodstocku, takže letos poprvé jako Pol'and'Rock. Festival je pořádán dobročinnou organizací Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy jako poděkování svým dobrovolníkům a je proslulý nejen velikostí, ale taky atmosférou, především pro Poláky hvězdným lineupem (letos např. In Flames, Soulfly, Alpha Blondy, Arch Enemy, Balkan Beat Box atd.) a bahnem pod hlavní stagí a všude kolem. Jedu tam s Dubioza kolektiv (naposled před šesti lety jsem tam udělal skvělé fotky bahenních lázní), tentokrát nám připadl hlavní čas celého festivalu, otevírací koncert po úvodní řeči ředitele celé charitativní organizace, na kterou tam lidi čekají už několik dní předem. Takže několik set tisíc lidí před stagí… se těším.

Tønder Festival 23. – 26. 8. 2018, Tønder, Dánsko
Tønder je pojem, Tønder je legenda, festival, který dala dokupy v roce 1974 parta mániček a během třiačtyřiceti let se tu vystřídali téměř všichni, kteří něco znamenali v anglo-americkém a skandinávském folku a roots music, včetne Petea Seegera a Arla Guthrieho. Během těch let ale s festivalem stárlo i publikum a v jistých dobách tam prý bylo nejmladšímu účastníkovi šedesát. Ty časy už jsou ale zase pryč, festival se omladil a dneska tam můžete slyšet kromě tradičního folku, skotské a irské muziky, blues, americany a skandinávské world music i indie folk a rock, samozřejmě aspoň malinko šmrnclý folkem. V letošním lineupu jsou třeba Oysterband, Lúnasa, Sharon Shannon, Ímar, Darlingside, The Dead South, Tyler Childers… Vloni to nevyšlo, tak letos už musím!

Info

foto © Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.

Jeden pytel pro všechny děcka. Jak se v Česku (ne)píše o novém rapu.

David Čajčík 25.06.2020

Hudební průmysl se změnil dávno, rap je nový pop, jen si toho česká žurnalistika nevšimla, respektive to odmítá reflektovat.

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.

Šejkr na doma: Ambulance horkých nápojů

Michal Pařízek 27.04.2020

Chybí mi kavárny. Možná víc než co jiného. Chybí mi jejich atmosféra, podivným způsobem kombinující ruch a klid, stejně jako možnost ji sdílet.

Sám doma #2: O křehkých lidech

cyril kosak 26.04.2020

Trocha mizantropie nikoho nezabije aneb o víře v dobrého člověka v časech nejen pandemických.