Články / Seriály

Kam na rajz s Lucií Šiklovou

Kam na rajz s Lucií Šiklovou

redakce | Články / Seriály | 06.08.2021

Lucie Šiklová je historička umění zaměřující se na moderní a současné umění. Jako kurátorka pracovala ve Sbírce moderního a současného umění v Národní galerii v Praze, v současné době působí v Galerii Klatovy / Klenová. Pro jihočeský festival Dobršská brána přichystala výstavu Vertikální aspekt, která tam bude mít vernisáž. Kam se jinak sama chystá, které kulturní akce nám doporučí?

Mezinárodní hudební festival Dobršská brána 13.–14. 8. 2021, Dobrš, Drážov
Hudební festival s pečlivou a vytříbenou dramaturgií, objevný a inspirující, přívětivý, i přes velké osobnosti veskrze lidských rozměrů, se spoustou setkání, příležitostí nových přátelství a dobré energie bude letos zaměřený na bicí a perkuse. Koncerty na několika místech, před tvrzí, na návrší u kostela, v dalším kostele. Nehledě na kostely, vždycky si odtamtud odnáším radost a duchovní zážitek.

Silné místo na šumavském úpatí s dvěma původně románskými kostely a goticko-renesanční, v následujících století dále přestavovanou tvrzí s pověstí o krokodýlovi z cesty do Benátek. Moc doporučuji farní kostelík Zvěstování Páně s překvapivě monumentálním barokním rozvilinovým oltářem, působivou barokní Svatou Annou Samotřetí, gotickou Madonou z Dobrše a Zeleným mužem na jednom svorníků gotické klenby a silné místo na návrší s původně románským kostelem, dnes kaplí Svatých Jana a Pavla. Ve věži je ohromný zvon z dílny nejslavnějšího českého kovolitce mistra Brikcího z Cimperka z roku 1561.

Jan Kovářík, Petr Pastrňák, Tomáš Polcar, Michaela Vélová Maupicová: Vertikální aspekt 14. 8. – 26. 9. 2021 Dobršská tvrz, Dobrš, Drážov
Trochu si tu ohřívám vlastní polívčičku, jsem kurátorkou, ale hlavní jsou autoři a jejich díla. Letošní výstava je zaměřena na harmonii, tedy vertikální aspekt hudby, a právě ten je spojujícím momentem vybraných děl čtyřech osobností výtvarného světa. Nacházíme se uprostřed hudebního festivalu a propojení hudby a výtvarna je nasnadě. Harmonii jako soulad, a vlastně hudebnost vůbec, ať jako rytmus nebo hravou, jakoby melodickou linku, budeme potkávat při procházení výstavou situovanou do čtyř místností Dobršské tvrze.

Nečekejte White Cube Gallery, takových je plno, ale kultivovaný punk v prostorách kdysi tvrze, v posledku školy, již si někteří dobršští rodáci ještě pamatují. Prkenné podlahy, zbytky válečků i renesančních sgrafit ve společnosti obrazů a soch, a to vše, nomen omen, v souladu.

Vladislav Mirvald: Mirvald 100 5. 8. – 31. 12. 2021, Galerie města Louny
František Pecháček: Tvar 5. 8. – 28. 11. 2021, Galerie Benedikta Rejta, Louny Výstava ke stému výročí narození významného představitele konstruktivních tendencí a op artu v českém výtvarném umění, lounského pedagoga a malíře Vladislava Mirvalda. Barva, tvar, hra, klam, relativizace skutečného a viděného. Součástí výstavy je 3D projekce Františka Pecháčka Tvar, jejíž zvuk pochází z dílny muzikanta a multimediálního umělce Ondřeje Mikuly. Takto zvu do Loun, kde zároveň můžete navštívit i Mirvaldovu výstavu krajin ve spřátelené Galerii Města Louny GAML. A budete-li v Lounech, nezapomeňte na chrám sv. Mikuláše od Benedikta Rejta, jenž si zde poprvé vyzkoušel tři stanové střechy, spojované dnes hlavně s kutnohorským kostelem sv. Barbory.

Info

Dobršská brána
13.-14. 8. 2021, Dobrš
web

foto © se svolením Lucie Šiklové

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kam na rajz: Michaela Ditrichová

redakce 15.08.2022

Michaela Ditrichová doporučuje, kam vyrazit v létě. A hned dvě zastávky jsou příští týden do Dobrše, pošumavské vesničky, kde se příští víkend koná festival Dobršská brána.

Vstupní prohlídka: Barbora Soares

redakce 08.08.2022

Barbora Soares, narozena za úplňku v Praze, toho času žijící v Berlíně, vydala zkraje roku debutové EP Bring It On.

Vivat Moody Moon Noize vol. 3: To nejlepší

redakce 02.08.2022

Střípky nejen hudebních zážitku z vily snů...

Pop Messe 2022: To nejlepší

redakce 01.08.2022

Druhý ročník festivalu Pop Messe přivezl na šedesátku umělců z celého světa, ale nejen oni byli taháky brněnské akce.

10 + 1 = Daniel Kordik

redakce 28.07.2022

Producent pendlující mezi Londýnem a Bratislavou je stylově rozkročený, když jeho tvorba nabízí jak polohy taneční, tak kontemplativní. Z čeho to vyrůstá?

Vstupní prohlídka: Štěpánka Balcarová

redakce 25.07.2022

Na další jaro Štěpánka Balcarová plánuje turné a ve výhledu je i deska. Na koncertech zazní nové kompozice se zastřešujícím názvem Emotions. Třeba na Dobršské bráně.

Protokol: Rafiq Bhatia (Son Lux)

redakce 24.07.2022

Americký hudebník, kytarista, skladatel a producent Rafiq Bhatia má na svém kontě tři experimentální nahrávky, ale znát ho budete coby součást formace Son Lux.

Colours of Ostrava 2022: To nejlepší

redakce 19.07.2022

Co nás nejvíc bavilo na letošních Colours of Ostrava? Třeba to, že vůbec proběhly.

10 + 1 = Mathijs Steels (Shht)

redakce 03.07.2022

Space rock nové generace? Tak se někdy píše o belgické pětici Shht, která staví na syntetických basových linkách, noisu nebo krautrocku. V MeetFactory za pár dní...

Vstupní prohlídka: Beach Bum

redakce 27.06.2022

Devadesátkami ovlivněné surfrockové písničky nasáklé trávou, pařbami i oblíbenými filmy z VHS. Vstupní prohlídka na Prýglu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace