Články / Seriály

Kam na rajz s Lucií Šiklovou

Kam na rajz s Lucií Šiklovou

redakce | Články / Seriály | 06.08.2021

Lucie Šiklová je historička umění zaměřující se na moderní a současné umění. Jako kurátorka pracovala ve Sbírce moderního a současného umění v Národní galerii v Praze, v současné době působí v Galerii Klatovy / Klenová. Pro jihočeský festival Dobršská brána přichystala výstavu Vertikální aspekt, která tam bude mít vernisáž. Kam se jinak sama chystá, které kulturní akce nám doporučí?

Mezinárodní hudební festival Dobršská brána 13.–14. 8. 2021, Dobrš, Drážov
Hudební festival s pečlivou a vytříbenou dramaturgií, objevný a inspirující, přívětivý, i přes velké osobnosti veskrze lidských rozměrů, se spoustou setkání, příležitostí nových přátelství a dobré energie bude letos zaměřený na bicí a perkuse. Koncerty na několika místech, před tvrzí, na návrší u kostela, v dalším kostele. Nehledě na kostely, vždycky si odtamtud odnáším radost a duchovní zážitek.

Silné místo na šumavském úpatí s dvěma původně románskými kostely a goticko-renesanční, v následujících století dále přestavovanou tvrzí s pověstí o krokodýlovi z cesty do Benátek. Moc doporučuji farní kostelík Zvěstování Páně s překvapivě monumentálním barokním rozvilinovým oltářem, působivou barokní Svatou Annou Samotřetí, gotickou Madonou z Dobrše a Zeleným mužem na jednom svorníků gotické klenby a silné místo na návrší s původně románským kostelem, dnes kaplí Svatých Jana a Pavla. Ve věži je ohromný zvon z dílny nejslavnějšího českého kovolitce mistra Brikcího z Cimperka z roku 1561.

Jan Kovářík, Petr Pastrňák, Tomáš Polcar, Michaela Vélová Maupicová: Vertikální aspekt 14. 8. – 26. 9. 2021 Dobršská tvrz, Dobrš, Drážov
Trochu si tu ohřívám vlastní polívčičku, jsem kurátorkou, ale hlavní jsou autoři a jejich díla. Letošní výstava je zaměřena na harmonii, tedy vertikální aspekt hudby, a právě ten je spojujícím momentem vybraných děl čtyřech osobností výtvarného světa. Nacházíme se uprostřed hudebního festivalu a propojení hudby a výtvarna je nasnadě. Harmonii jako soulad, a vlastně hudebnost vůbec, ať jako rytmus nebo hravou, jakoby melodickou linku, budeme potkávat při procházení výstavou situovanou do čtyř místností Dobršské tvrze.

Nečekejte White Cube Gallery, takových je plno, ale kultivovaný punk v prostorách kdysi tvrze, v posledku školy, již si někteří dobršští rodáci ještě pamatují. Prkenné podlahy, zbytky válečků i renesančních sgrafit ve společnosti obrazů a soch, a to vše, nomen omen, v souladu.

Vladislav Mirvald: Mirvald 100 5. 8. – 31. 12. 2021, Galerie města Louny
František Pecháček: Tvar 5. 8. – 28. 11. 2021, Galerie Benedikta Rejta, Louny Výstava ke stému výročí narození významného představitele konstruktivních tendencí a op artu v českém výtvarném umění, lounského pedagoga a malíře Vladislava Mirvalda. Barva, tvar, hra, klam, relativizace skutečného a viděného. Součástí výstavy je 3D projekce Františka Pecháčka Tvar, jejíž zvuk pochází z dílny muzikanta a multimediálního umělce Ondřeje Mikuly. Takto zvu do Loun, kde zároveň můžete navštívit i Mirvaldovu výstavu krajin ve spřátelené Galerii Města Louny GAML. A budete-li v Lounech, nezapomeňte na chrám sv. Mikuláše od Benedikta Rejta, jenž si zde poprvé vyzkoušel tři stanové střechy, spojované dnes hlavně s kutnohorským kostelem sv. Barbory.

Info

Dobršská brána
13.-14. 8. 2021, Dobrš
web

foto © se svolením Lucie Šiklové

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nejlepší texty Full Moonu 2022

redakce 29.01.2023

Stejně jako v loňském roce, i letos vybíráme to nejlepší z celoroční úrody a nabízíme je k počtení i online.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Everybody´s fly“ (Song story Blondie – Rapture)

Karel Veselý 29.01.2023

Slovo „rapture“ má v americké angličtině výraznou náboženskou spojitost. U amerických fundamentalistů označuje poslední vzkříšení, které nastane, až se Kristus vrátí na zem.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Now it’s time for you to cherish (Tour report Billow)

Jakub Zbořil 28.01.2023

Reporty z turné jsou jedním z oblíbených žánrů, který v posledních letech téměř zcela vymizel. Velmi se povedl veselské trojici Billow, ze šňůry po Japonsku.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Příběhy v tanci

Maria Pyatkina 26.01.2023

Čiperná a usměvavá Ann Van den Broek nám po představení prozradila, že šlo o napodobování jejího dlouholetého kamaráda Toma Barmana – frontmana kapel Deus a Taxi Wars.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Partnerství jako alchymistická laboratoř (Irena a Vojtěch Havlovi)

Aneta Kohoutová 25.01.2023

S Irenou a Vojtou Havlovými se potkáváme v čajovně v den oslavy Vojtových šedesátin. Je horké květnové odpoledne, když se ve dveřích objeví dvojice s obrovskými hudebními nástroji na zádech...

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Cesty do centra dění (Michal Nanoru)

František Formánek 24.01.2023

Popsat v krátkosti Michala Nanoru není snadné, tak to vezmu osobně... Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: Nová vlna domácích umělkyň

Nora Třísková 24.01.2023

Na úspěchu mladých umělkyň má tak mimo jiné zásadní podíl i změna vnímání jejich pozice, ať už ze strany hudebního průmyslu nebo publika.

Vstupní prohlídka: Alen

redakce 23.01.2023

Loni na podzim vydala klavíristka, zpěvačka a textařka u Polí5 své druhém album, ve spolupráci s Martinem E. Kyšperským.

Vstupní prohlídka: Page Turners

redakce 17.01.2023

Page Turners loni odehráli pěknou řádku koncertů a už se soustředí na jarní sezónu, kterou odstartují se spřízněnými The Silver Spoon.

Žebříčky Full Moonu: očekávání roku 2023

redakce 16.01.2023

Co si přát a na se těšit v roce příštím? Velké otazníky budí nadcházející festivalová sezóna a to, kolik návštěvníku bude po pandemii na akce jezdit.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace