Články / Sloupky/Blogy

Kam na rajz se Zdeňkem Konečným

Kam na rajz se Zdeňkem Konečným

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 30.04.2018

"Koncertní květen bývá tradičně natřískaný. Většina kapel se "probudí ze zimního spánku" a začne bezhlavě plánovat turné, které často končí u koncertu pro pár vyvolených. Ale některá jména prostě nelze odmítnout. Festivalová sezóna vlastně už také běží, a tak připojuji i selekci toho, kam se chystám a co doporučuji," říká Zdeněk Konečný, kulturní manažer, který se pohyboval nebo pohybuje na Královehradecku kolem tak různých festivalů, jako jsou Jazz Goes to Town, Open Air Program / Divadlo evropských regionů nebo pravidelná klubová noc MENU. Právě k MENU se váže i první z níže uvedených akcí, která láká na prostor i celkovou koncepci a odehraje se už tento týden. Doporučujeme.

LABoratory 2018 4. - 6. 5. 2018, Automatické mlýny, Pardubice
Letošní ročník LABoratory, tedy přehlídky audiovizuálního a současného umění, která si stále odmítá říkat festival, opět dlí v úchvatných prostorách pardubických Automatických mlýnů. Nejen samotná lokalita, ale i koncept, který záměrně bourá hranice mezi návštěvníky a aktéry, by vám měl po bližším prozkoumání stačit k tomu, abyste zkontrolovali jízní řády do Pardubic a proškrtali diář v těchto dnech.

Martin Küchen + Rafal Mazur + Vasco Trilla (swe/pl/esp) 10. 5. 2018, Divadlo 29, Pardubice
Martin Küchen je vážně fajn chlapík, se kterým si můžete klidně dát po koncertě drink či zastavit se na kus řeči dole v klubu. To vše díky tomu, že koncerty v Divadle 29 se vždy nesou ve velmi osobním duchu. Švédský saxofonista a skladatel Martin Küchen, polský basista Rafal Mazur a portugalsko-katalánský perkusista Vasco Trilla. Trio špičkových hudebních alchymistů evropského avantgardního jazzu a volné improvizace je důkazem, že dramaturgii tohoto podniku můžete prostě věřit.

DYM festival 11. - 13. 5. 2018, Gorzów Wielkopolski, Polsko
Málokodo ví, kde je Gorzów Wielkopolski. Málokdo ví, že tamní label pořádá opět na začátku května festival, na kterém zahraje výkvět toho nejlepšího nejen z polské experimentální elektronické scény. Svým nadšením, upřímnou bezprostředností a nekompromisní dramaturgií si získali moje sympatie. Mám ještě nějaká místa v autě.

Haco (jp) + Tarnovski + Obelisk of Light 1. 6. 2018, Bio Central, Hradec Králové
Evropské turné japonské zpěvačky, hudební a zvukové experimentátorky Haco čítá i několik českých zastávek. Výjimečným bude určitě královehradecký koncert ve velkém sále Bia Central, který slibuje být mimořádnou pastvou pro oči i uši. Mimo Haco totiž zdejší plátno, prostorový zvuk a vaše smysly postupně otestují Obelisk of Light a Tarnovski. Cesta do ráje je volná.

Studentský festival Trať 8. 6. 2018 Kino Sirius, Pardubice hlavní nádraží
Z webu pořadatelů: "Festival hudby, umění, filmu a divadla. Nízkorozpočťák. Čekají tě krásné prostory bývalého kina Sirius na pardubickém nádraží, ve kterých budou probíhat koncerty, projekce, přednášky a výstava. Vystoupí umělci z řad studentů, ale můžete se těšit i na známá jména. Vstup na dva dny za sto, na jeden den za pade. No nezní to krásně?!" Zní, a proto mladí vpřed!

Hradby Samoty VIII. 28. 6. - 1. 7. 2018 Zámek Rosice, Rosice (okres Brno-venkov)
Toto je určitě věc s vysokým stupněm mého zájmu. Festival, co není pouze o výkvětu tuzemské a zahraniční industriální, temné ambientní, noise & experimentální scény. Žánrově se rozrůstá směrem k současnému zvuku a audiovizuálnímu umění. Navrací se do rosického zámku a přilehlých prostor atomového krytu. Rozhodně skvělá příležitost, proč nebýt sám.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

To nejlepší z Nouvelle Prague

redakce 12.11.2019

Nové místo, nové výzvy, kvalitní multižánrová hudební přehlídka spojená s konferencí. Co zaujalo na letošních Nouvelle Prague?

Le Guess Who? 2019 – resumé

redakce 12.11.2019

Velký report v prosincovém úplňku, níže resumé v tradiční podobě nejlepších pětic, leckterým opět pět pozic nestačilo, čemuž se nelze divit.

Preview: Le Guess Who? 2019

David Čajčík, Jana Michalcová 05.11.2019

Grime, ambientní pop, africké synkopy i noise rock. Na Le Guess Who? holandštinu nepotřebujeme, obraceč času naopak ano.

You move me, you move me, you move me round and round, I guess (TaxiWars)

Jirka Imlauf 01.11.2019

V Praze byli hodněkrát, vybavuju si třeba, jak sedíme u stolu nahoře v Rock Café a kolem jde kapela a všichni maj knír, píše Jirka Imlauf z Houpacích koní před…

Preview: Danielle de Picciotto

Michal Pařízek 15.10.2019

Některé milníky její kariéry nabízíme níže, hlavně ale zveme na koncert, který bude výjimečný také tím, že zde vůbec poprvé vystoupí frontmani pražských Kill the Dandies! coby DJské duo.

Tančení Krakovem aneb Top 5 Unsound 2019

redakce 15.10.2019

Polský festival Unsound, soustředící se na progresivní elektronickou hudbu s nejrůznějšími přesahy, má celosvětové renomé a fanoušci se na něj opravdu sjíždějí z různých koutů planety.

Preview: Alternativa 2019

waghiss666 14.10.2019

Zkusili jsme z lineupu festivalu Alternativa 2019, kde žánry nehrají roli, prosít pár zajímavých jmen. Tady jsou.

Střevíčky děravé aneb Top 5 Lunchmeat 2019

redakce 07.10.2019

Ohlasy i uvnitř redakce byly různé a ne pouze kladné. Výživné to bylo.

Preview: Unsound 2019

Kateřina Cumin 01.10.2019

Ústředním tématem letošní edice Unsoundu je Solidarita a níže najdete pár mužských jmen, které stojí za pozornost a které povětšinou přijedou s unikátním programem.

Beztížný pocit nezvěstného V centru

Jiří Přivřel 25.09.2019

Ve vlaku zaslechnu, jak jí povídá o třípatrovým domě, ve kterém jeho rodina bydlí. „A to jste si postavili sami?“ „Ne, to jsme zdědili. Původně to patřilo nějakejm Němcům.“