Články / Sloupky/Blogy

Kam na rajz se Zdeňkem Konečným

Kam na rajz se Zdeňkem Konečným

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 30.04.2018

"Koncertní květen bývá tradičně natřískaný. Většina kapel se "probudí ze zimního spánku" a začne bezhlavě plánovat turné, které často končí u koncertu pro pár vyvolených. Ale některá jména prostě nelze odmítnout. Festivalová sezóna vlastně už také běží, a tak připojuji i selekci toho, kam se chystám a co doporučuji," říká Zdeněk Konečný, kulturní manažer, který se pohyboval nebo pohybuje na Královehradecku kolem tak různých festivalů, jako jsou Jazz Goes to Town, Open Air Program / Divadlo evropských regionů nebo pravidelná klubová noc MENU. Právě k MENU se váže i první z níže uvedených akcí, která láká na prostor i celkovou koncepci a odehraje se už tento týden. Doporučujeme.

LABoratory 2018 4. - 6. 5. 2018, Automatické mlýny, Pardubice
Letošní ročník LABoratory, tedy přehlídky audiovizuálního a současného umění, která si stále odmítá říkat festival, opět dlí v úchvatných prostorách pardubických Automatických mlýnů. Nejen samotná lokalita, ale i koncept, který záměrně bourá hranice mezi návštěvníky a aktéry, by vám měl po bližším prozkoumání stačit k tomu, abyste zkontrolovali jízní řády do Pardubic a proškrtali diář v těchto dnech.

Martin Küchen + Rafal Mazur + Vasco Trilla (swe/pl/esp) 10. 5. 2018, Divadlo 29, Pardubice
Martin Küchen je vážně fajn chlapík, se kterým si můžete klidně dát po koncertě drink či zastavit se na kus řeči dole v klubu. To vše díky tomu, že koncerty v Divadle 29 se vždy nesou ve velmi osobním duchu. Švédský saxofonista a skladatel Martin Küchen, polský basista Rafal Mazur a portugalsko-katalánský perkusista Vasco Trilla. Trio špičkových hudebních alchymistů evropského avantgardního jazzu a volné improvizace je důkazem, že dramaturgii tohoto podniku můžete prostě věřit.

DYM festival 11. - 13. 5. 2018, Gorzów Wielkopolski, Polsko
Málokodo ví, kde je Gorzów Wielkopolski. Málokdo ví, že tamní label pořádá opět na začátku května festival, na kterém zahraje výkvět toho nejlepšího nejen z polské experimentální elektronické scény. Svým nadšením, upřímnou bezprostředností a nekompromisní dramaturgií si získali moje sympatie. Mám ještě nějaká místa v autě.

Haco (jp) + Tarnovski + Obelisk of Light 1. 6. 2018, Bio Central, Hradec Králové
Evropské turné japonské zpěvačky, hudební a zvukové experimentátorky Haco čítá i několik českých zastávek. Výjimečným bude určitě královehradecký koncert ve velkém sále Bia Central, který slibuje být mimořádnou pastvou pro oči i uši. Mimo Haco totiž zdejší plátno, prostorový zvuk a vaše smysly postupně otestují Obelisk of Light a Tarnovski. Cesta do ráje je volná.

Studentský festival Trať 8. 6. 2018 Kino Sirius, Pardubice hlavní nádraží
Z webu pořadatelů: "Festival hudby, umění, filmu a divadla. Nízkorozpočťák. Čekají tě krásné prostory bývalého kina Sirius na pardubickém nádraží, ve kterých budou probíhat koncerty, projekce, přednášky a výstava. Vystoupí umělci z řad studentů, ale můžete se těšit i na známá jména. Vstup na dva dny za sto, na jeden den za pade. No nezní to krásně?!" Zní, a proto mladí vpřed!

Hradby Samoty VIII. 28. 6. - 1. 7. 2018 Zámek Rosice, Rosice (okres Brno-venkov)
Toto je určitě věc s vysokým stupněm mého zájmu. Festival, co není pouze o výkvětu tuzemské a zahraniční industriální, temné ambientní, noise & experimentální scény. Žánrově se rozrůstá směrem k současnému zvuku a audiovizuálnímu umění. Navrací se do rosického zámku a přilehlých prostor atomového krytu. Rozhodně skvělá příležitost, proč nebýt sám.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Loni (jsem nebyl) v Marienbadu

cyril kosak 06.08.2020

Ahoj, mami. Tak jsem vyrazil do Mariánských Lázní, na Moody Moon Noize.

Oplatky z kolonády aneb Moody Moon Noize v letmých ohlasech

redakce 04.08.2020

Víte, jak poznáte povedenou akci? Nikomu se nechce domů. Na kolonádě to bylo přesně takhle, někdo se zdržel o den déle, jiný o dva...

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.

Jeden pytel pro všechny děcka. Jak se v Česku (ne)píše o novém rapu.

David Čajčík 25.06.2020

Hudební průmysl se změnil dávno, rap je nový pop, jen si toho česká žurnalistika nevšimla, respektive to odmítá reflektovat.

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.

Jako zabít naději

Michal Pařízek 15.05.2020

Uvolňování opatření pouhým zvyšováním kapacity kulturní akcí je úsměvné a jak již bylo řečeno, vychází z naprosté neznalosti prostředí a problematiky. Co bude dál?

Šejkr na doma: Na viděnou

Michal Pařízek 30.04.2020

Po půlhodinovém telefonátu s Brendonem z The Kill Devil Hills jsem chtěl psát o tom, jak se bojí o svoji hippie sestru... Poslední Šejkr na doma je tu.

Šejkr na doma: Spi sladce, potvoro

Michal Pařízek 29.04.2020

Gejzír vtipu a humorných situací – načala to Kateřina Konečná plamennou obhajobou maršála, který přišel o pomník, pak jsme viděli rozhořčeného Bohumila Pečínku a celé to završil Barťák.

Šejkr na doma: Básníci a bábovičky

Michal Pařízek 28.04.2020

„Tepláky jsou nové džíny.“ Někdy není jednoduché udržet si zdravý rozum, při sledování novinových titulků v poslední době je to ještě o poznání těžší.