Články / Sloupky/Blogy

Kam na rajz se Zdeňkem Konečným

Kam na rajz se Zdeňkem Konečným

redakce | Články / Sloupky/Blogy | 30.04.2018

"Koncertní květen bývá tradičně natřískaný. Většina kapel se "probudí ze zimního spánku" a začne bezhlavě plánovat turné, které často končí u koncertu pro pár vyvolených. Ale některá jména prostě nelze odmítnout. Festivalová sezóna vlastně už také běží, a tak připojuji i selekci toho, kam se chystám a co doporučuji," říká Zdeněk Konečný, kulturní manažer, který se pohyboval nebo pohybuje na Královehradecku kolem tak různých festivalů, jako jsou Jazz Goes to Town, Open Air Program / Divadlo evropských regionů nebo pravidelná klubová noc MENU. Právě k MENU se váže i první z níže uvedených akcí, která láká na prostor i celkovou koncepci a odehraje se už tento týden. Doporučujeme.

LABoratory 2018 4. - 6. 5. 2018, Automatické mlýny, Pardubice
Letošní ročník LABoratory, tedy přehlídky audiovizuálního a současného umění, která si stále odmítá říkat festival, opět dlí v úchvatných prostorách pardubických Automatických mlýnů. Nejen samotná lokalita, ale i koncept, který záměrně bourá hranice mezi návštěvníky a aktéry, by vám měl po bližším prozkoumání stačit k tomu, abyste zkontrolovali jízní řády do Pardubic a proškrtali diář v těchto dnech.

Martin Küchen + Rafal Mazur + Vasco Trilla (swe/pl/esp) 10. 5. 2018, Divadlo 29, Pardubice
Martin Küchen je vážně fajn chlapík, se kterým si můžete klidně dát po koncertě drink či zastavit se na kus řeči dole v klubu. To vše díky tomu, že koncerty v Divadle 29 se vždy nesou ve velmi osobním duchu. Švédský saxofonista a skladatel Martin Küchen, polský basista Rafal Mazur a portugalsko-katalánský perkusista Vasco Trilla. Trio špičkových hudebních alchymistů evropského avantgardního jazzu a volné improvizace je důkazem, že dramaturgii tohoto podniku můžete prostě věřit.

DYM festival 11. - 13. 5. 2018, Gorzów Wielkopolski, Polsko
Málokodo ví, kde je Gorzów Wielkopolski. Málokdo ví, že tamní label pořádá opět na začátku května festival, na kterém zahraje výkvět toho nejlepšího nejen z polské experimentální elektronické scény. Svým nadšením, upřímnou bezprostředností a nekompromisní dramaturgií si získali moje sympatie. Mám ještě nějaká místa v autě.

Haco (jp) + Tarnovski + Obelisk of Light 1. 6. 2018, Bio Central, Hradec Králové
Evropské turné japonské zpěvačky, hudební a zvukové experimentátorky Haco čítá i několik českých zastávek. Výjimečným bude určitě královehradecký koncert ve velkém sále Bia Central, který slibuje být mimořádnou pastvou pro oči i uši. Mimo Haco totiž zdejší plátno, prostorový zvuk a vaše smysly postupně otestují Obelisk of Light a Tarnovski. Cesta do ráje je volná.

Studentský festival Trať 8. 6. 2018 Kino Sirius, Pardubice hlavní nádraží
Z webu pořadatelů: "Festival hudby, umění, filmu a divadla. Nízkorozpočťák. Čekají tě krásné prostory bývalého kina Sirius na pardubickém nádraží, ve kterých budou probíhat koncerty, projekce, přednášky a výstava. Vystoupí umělci z řad studentů, ale můžete se těšit i na známá jména. Vstup na dva dny za sto, na jeden den za pade. No nezní to krásně?!" Zní, a proto mladí vpřed!

Hradby Samoty VIII. 28. 6. - 1. 7. 2018 Zámek Rosice, Rosice (okres Brno-venkov)
Toto je určitě věc s vysokým stupněm mého zájmu. Festival, co není pouze o výkvětu tuzemské a zahraniční industriální, temné ambientní, noise & experimentální scény. Žánrově se rozrůstá směrem k současnému zvuku a audiovizuálnímu umění. Navrací se do rosického zámku a přilehlých prostor atomového krytu. Rozhodně skvělá příležitost, proč nebýt sám.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #43: „Ale dneska v noci, dneska budu pít šampaňské.“

redakce 19.09.2019

Výstava Roberta Franka Unseen byla jedním z důvodů výletu do Berlína, který se změnil v povinnost, když se minulý týden objevila zpráva, že jeden z nejvlivnějších fotografů zemřel.

Setkání v sadu - 6 is the magic number (Pelhřimovy 2019)

redakce 22.08.2019

Tradiční plkání o post-bratroorffovském antifestivalu. Tentokráte hodně o magii (místa).

Všetky odtiene blata alebo Top 5 ArcTanGent 2019

redakce 21.08.2019

Najkrajšie na kompilácií Top 5 zo siedmeho ročníku festivalu je, že mená sa príliš neopakujú a headlineri sa do výberu dostávajú ojedinele.

RapRadar IV: České předpremiéry

redakce 13.08.2019

Albové předpremiéry na letošním Kempu, hyperaktivní Brockhampton a JAY Z i nezdar Chance the Rappera.

Hromy, blesky a Algiers. Top 5 Grape festival 2019

redakce 11.08.2019

Vodní téma, hromy, blesky a... zase ti Algiers. Piešťanský Grape podesáté.

...a na rub víček projektovat pohřeb. Top 5 Brutal Assault 2019 podle redaktorů a přízně

redakce 11.08.2019

Rozdávám lokty, plavu nad zpocenými hlavami, moje pochroumaná páteř mi nepoděkuje, ale nemůžu si pomoct. Hlasují domácí, hosté i pocestní. To nejlepší z ročníku, který ovládly Dcery.

Preview: Pop-Kultur Berlin 2019

redakce 10.08.2019

Za kulturou do pivovaru? Leda v Berlíně. Mezi hvězdy letošního ročníku Pop-Kultur patří například Shabazz Palaces, Anna Calvi, CocoRosie nebo Deerhoof, ale nejen oni. Pár tipů pro vás.

Tasovská kúra aneb Top 5 Besedy u Bigbítu 2019

redakce 06.08.2019

Taky na které další přehlídce se sejde tolik jejich redaktorů a fotografů z celé republiky? Nejen je jsme oslovily s nejlepšími zážitky z letošního ročníku Besedy u Bigbítu.

Šejkr #42: Zvuk je nejlepší polštář

redakce 25.07.2019

Po cestě z Colours si v hlavě přehrávám skvělý koncert Shilpy Ray a vzpomínám si, jak právě Todd stál hrozně o to, aby před jejím prvním koncertem v Praze hráli…

Limity interpretace aneb reakce na článek o současných českých textech

redakce 25.07.2019

Full Moon publikoval rozsáhlý článek s názvem V zajetí lyrického věku aneb Současné české texty. Člen skupiny ROLE na něj reaguje.