Články / Recenze

Kanadští belzebubové bez slabého místa (Cancer Bats)

Kanadští belzebubové bez slabého místa (Cancer Bats)

woko | Články / Recenze | 05.02.2015

Kanada je vývozcem nejen hokejistů a javorového sirupu, ale i úspěšných tvrdých kapel. Čím jiným se tam na severu zahřát než hudbou, která má víc energie než vagón losího sádla. Comeback Kid, Alexisonfire (R.I.P.), Fucked Up, Bison B.C., a samozřejmě Cancer Bats. O těch nebylo v poslední době moc slyšet, dokud se loni na podzim nepřihlásili s novým singlem. Místo pár týdnů dělali na albu půl roku. Bude to znát?

Pátou řadovkou porušila čtveřice z Toronta svoji pravidelnou "dvouletku", a album tak vychází až po třech letech od posledního Dead Set on Living. V rozhovoru pro britský Punktastic se chlapi rozpovídali o tom, že už jim nešlo jen o to nahrát desku z lásky k punku a hardcoru, ale chtěli se trochu víc vyjádřit a nahrávku zosobnit. Za poslední rok přišla hardcore scéna o dost lidí (Jonathan Athon z Black Tusk, Nick Babeu z Trigger Effect), což se projevilo i na projevu kapely. Liam se navíc kvůli coverům Black Sabbath "musel" naučit zpívat, takže na desce používá jiný hlas než dříve. Častěji dostávají prostor čisté vokály a pomalejší pasáže, pořád je to ale zvuk, za kterým Cancer Bats bezpečně poznáte. Navíc chvílemi sklouzává až do sludge/stonerových partií, což funguje skvěle.

První singl Arsenic in the Year of the Snake zní sice jako opisovačka Bricks & Mortars, a kdyby tak vypadal i zbytek skladeb, recenze by zněla: "Holt další Cancer Bats." Jenže chlapci si dali záležet. Satellites je vlajkovou lodí alba, a je to jasná hitovka, kterou by mohla hrát i odvážnější rádia. Vezměte dnes kultovní Pneumonia Hawk a zřeďte je zpěvným refrénem. A že to Liam myslí se zpěvem opravdu vážně, potvrzuje True Zero. Zvukově ploché sloky a skutečný zpěv (ne řev) z dálky mávají na Black Sabbath. Na desce je zkrátka všechno. Metalové málembalady (Beelzebub, Dusted), punk jak z partesu (Devil's Blood, All Hail) a Cancer Bats jak je známe a milujeme (Arsenic, Buds). Je to asi nejkompaktnější studiovka, co kdy nahráli. Chvíli mi trvalo ji docenit, teď mám problém vybrat slabé místo.

Info

Cancer Bats - Searching for Zero (Distort, 2014)
www.cancerbats.com

Live: Cancer Bats (ca)
12. dubna 2015, Lucerna Music Bar, Praha
https://www.facebook.com/events/1573541526236786/?ref_newsfeed_story_type=regular

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prechod do serióznej roviny (Rich Brian)

redakce 12.10.2019

Z Rich Briana sa stala virálna senzácia, ale z jeho novšej tvorby a rozhovorov je zjavné, že ambície má iné.

Ahhhh, ten surf rock! (Songs from the Utopia)

redakce 11.10.2019

Na novince pojmenované extatickým (či snad bolestivým?) výkřikem Ahhhh! se vydali na západ a pomyslně zakotvili někde na Západním pobřeží.

Smutně a zároveň s největší vášní k životu (Mueran Humanos)

redakce 05.10.2019

Ačkoli zpívají takřka výhradně španělsky, rafinovaná atmosféra odstavuje znalost jazyka na vedlejší kolej.

Neurvalý punk s koulí u nohy (Victims)

redakce 28.09.2019

Victims zde sice stále sázejí na ověřené postupy žánru a přímočarost, kterou koriguje agresivní d-beat materiálu, jasně vévodí, překvapuje však produkce.

Neobyčejná pokora Dirtmusic

redakce 27.09.2019

Odvaha a elegance, s jakou se Dirtmusic dokázali vzdát obvyklých schémat, je záviděníhodná... Recenze poslední desky Dirtmusic před jejich pražských koncertem.

Emotivní žalořevy Esazlesa

redakce 18.09.2019

Azyl v jeskyni skončil. Na malé formáty už není čas. Dává to smysl?

Když prach z cesty skřípe v zubech... (Gravelroad)

redakce 17.09.2019

Crooked Nation už při pohledu na přebal postrádá psychedelickou barevnost předchozích desek, zdobí ji černobílý obraz kostlivce v obleku.

Příliš dlouhá cesta k příliš prchavé nostalgii (Deafheaven)

redakce 16.09.2019

Ordinary Corrupt Human Love je stejnou měrou tvůrčí svoboda jako okázalá vypočítavost.

Cesta do hlubin dánské duše (Søren Bebe)

redakce 13.09.2019

Bebeho skladby na albu Echoes nejsou pouhou ozvěnou, ale vlastním hlasem, který Bebeho řadí k nejslibnějším talentům nejen skandinávské hudební scény.

Nelítostná dekompozice klubového elektra (Blanck Mass)

redakce 12.09.2019

Krutá atmosféra nelítostně tepající do posluchačových spánků je jasným testamentem doby. Reflexe environmentálního žalu, deprese, dekontrukce a kompozice naděje?