Články / Recenze

Kanadští belzebubové bez slabého místa (Cancer Bats)

Kanadští belzebubové bez slabého místa (Cancer Bats)

woko | Články / Recenze | 05.02.2015

Kanada je vývozcem nejen hokejistů a javorového sirupu, ale i úspěšných tvrdých kapel. Čím jiným se tam na severu zahřát než hudbou, která má víc energie než vagón losího sádla. Comeback Kid, Alexisonfire (R.I.P.), Fucked Up, Bison B.C., a samozřejmě Cancer Bats. O těch nebylo v poslední době moc slyšet, dokud se loni na podzim nepřihlásili s novým singlem. Místo pár týdnů dělali na albu půl roku. Bude to znát?

Pátou řadovkou porušila čtveřice z Toronta svoji pravidelnou "dvouletku", a album tak vychází až po třech letech od posledního Dead Set on Living. V rozhovoru pro britský Punktastic se chlapi rozpovídali o tom, že už jim nešlo jen o to nahrát desku z lásky k punku a hardcoru, ale chtěli se trochu víc vyjádřit a nahrávku zosobnit. Za poslední rok přišla hardcore scéna o dost lidí (Jonathan Athon z Black Tusk, Nick Babeu z Trigger Effect), což se projevilo i na projevu kapely. Liam se navíc kvůli coverům Black Sabbath "musel" naučit zpívat, takže na desce používá jiný hlas než dříve. Častěji dostávají prostor čisté vokály a pomalejší pasáže, pořád je to ale zvuk, za kterým Cancer Bats bezpečně poznáte. Navíc chvílemi sklouzává až do sludge/stonerových partií, což funguje skvěle.

První singl Arsenic in the Year of the Snake zní sice jako opisovačka Bricks & Mortars, a kdyby tak vypadal i zbytek skladeb, recenze by zněla: "Holt další Cancer Bats." Jenže chlapci si dali záležet. Satellites je vlajkovou lodí alba, a je to jasná hitovka, kterou by mohla hrát i odvážnější rádia. Vezměte dnes kultovní Pneumonia Hawk a zřeďte je zpěvným refrénem. A že to Liam myslí se zpěvem opravdu vážně, potvrzuje True Zero. Zvukově ploché sloky a skutečný zpěv (ne řev) z dálky mávají na Black Sabbath. Na desce je zkrátka všechno. Metalové málembalady (Beelzebub, Dusted), punk jak z partesu (Devil's Blood, All Hail) a Cancer Bats jak je známe a milujeme (Arsenic, Buds). Je to asi nejkompaktnější studiovka, co kdy nahráli. Chvíli mi trvalo ji docenit, teď mám problém vybrat slabé místo.

Info

Cancer Bats - Searching for Zero (Distort, 2014)
www.cancerbats.com

Live: Cancer Bats (ca)
12. dubna 2015, Lucerna Music Bar, Praha
https://www.facebook.com/events/1573541526236786/?ref_newsfeed_story_type=regular

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Becca Stevens nabádá k tanci

Karolina Veselá 23.05.2020

Wonderbloom je soubor čtrnácti různorodých skladeb obsahující, jak už je u Stevens zvykem, neméně dobré texty se silnými příběhy.

Smutné zprávy postrádají sílu (Childish Gambino)

Štěpán Sukdol 18.05.2020

Nahrávka se snaží předávat děsivou a smutnou zprávu o současné společnosti, hudební složka jí však podráží nohy.

Full Moon 10: Hannah Gadsby - Nanette

Lukáš Grygar 13.05.2020

Smích léčí? Vystoupení australské komičky Hannah Gadsby nemá za cíl vás pobavit, i když to Gadsby dokáže stejně samozřejmě jako největší esa stand upu.

Obžerná radost (Kvelertak)

Jiří Vladimír Matýsek 13.05.2020

Melodií od starších desek přibylo, díky tomu je i Splid o něco barevnější deskou, která nemá slabých míst.

Karneval bizarností a absolutní nevázanosti (Igorrr)

Tomáš Kouřil 10.05.2020

Na minulých dvou albech jsme už sice slyšeli grindové řezanice, novinka je však v rámci tvrdé kytarové hudby čitelnější.

Ucelený monument (Recondite)

Jiří Akka Emaq 09.05.2020

Na předchozích deskách se Recondite zabýval pomalejšími tempy, ambientnějšími náladami a rozkrytými znepokojivými strukturami. Novinka Dwell je ale uceleným monumentem.

Nedbalá elegance se sarkastickým úsměvem (Container)

weru000 06.05.2020

Neortodoxní a neustále obratná rytmická smršť v každé skladbě upozorňuje na jeho vlastní verzi důmyslného hardcore či minimal techna.

Prolínání hudebních jazyků (Zuzana Mojžišová)

Akana 05.05.2020

Klíčové jsou svoboda a otevřenost, s nimiž se tu z různých žánrových přísad rodí smysluplný, barevný celek.

Drásavá atmosféra a nefiltrované emoce (Moodie Black)

Dominik Polívka 04.05.2020

Prvky mechanického electro-industriálu, obscénního dark elektra, nebo goticky laděných postrockových ploch procházejí celým albem.

„I want Sail 2.“ Já ne (Awolnation)

Jarmo Diehl 02.05.2020

Bruno ví, co chce dělat, a do jisté míry to i umí: filtrovat všechno od diskotéky až po kytarový dance rock tak, aby z toho byla šlapající, neprvoplánová popina.