Články / Offtopic / / soundtrax

Kapesní Radcliffe (Swiss Army Man)

Kapesní Radcliffe (Swiss Army Man)

3DDI3 | Články / Offtopic / / soundtrax | 28.08.2016

Diddly-dam dam, didli dam dam dam feat. Daniel Radcliffe. Být na ostrově uvízlý s mrtvolou exHarryho Pottera může být zajímavější, než se zdá. Švýcarák si u nás odbyl svou premiéru v Karlových Varech a koho nedostal, ten je studenější než Radcliffův klacek. Příběh o přátelství, vynalézavosti a lásce ve zvráceném (a řádně proprděném) kabátku nemohl dostat jen tak obyčejný soundtrack.

Andy Hull a Robert McDowell z indie kapely Manchester Orchestra zase jednou vnáší čerstvou krev do orchestrálních vod. Na režisérský popud téměř opustili hudební nástroje a nahráli album v minimálním nástrojovém doprovodu pomocí bručení, hučení a obligátního tadadadam. Přičemž si na pomoc pozvali samotné herce z filmu Paula Dana a Dana Radcliffa. Ano, mudlovské fanynky se dočkají i jeho smyslného hlasu. Energické tóny plné dobré nálady se mohou zdát poněkud zvláštním výběrem pro vyprávění příběhu o trosečníkovi a hnijící mrtvole, ale svou funkčnost dokázaly už v ukázce podbarvené hlavní skladbou/písní Montage, která je jednoznačným vrcholem už tak velmi silné kompozice. La-la… dá se říct kompozice? Místy až lidové motivy s rychlou kadencí slov, popisující příhody dvou zvláštních přátel, doplní například variace na Jurský Park. Švýcarák má dokonce hlavní téma, které prokvétá celou nahrávkou a dokonale vystihuje temný příběh člověka odtrženého od reality. Hvízdavá, snová a temná melodie živého hrdiny je pak v přímém kontrastu s energickými skladbami mrtvolného Radcliffa, které odsýpají mnohem rychleji.


Hull a McDowell vytváří v kombinaci s místy ironickými texty zcela nový hudební svět, který půjde těžko zopakovat, protože se těsně váže k samotnému filmu. Dokázali vytvořit jeden z nejpozoruhodnějších hudebních podkresů poslední doby. Ryzí magický realizmus.

Info

Andy Hull & Robert McDowell - Swiss Army Man OST (Lakeshore Records, 2016)
www.itunes.apple.com/us/album/swiss-army-man-original-motion/id1120441590

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Hans Zimmer pod vlivem Junkieho XL

3DDI3 09.12.2016

Drony, experimentální smyčky à la mlácení kladiva do hřebíku nebo burácení z ranku Junkieho XL sice překvapivě docela fungují, ale posluchači namlsanému předchozími soundtracky nemohou stačit.

Originál a bizár (Swiss Army Man)

Adam Hencze 10.09.2016

Ano, jistá dávka kontroverze Švýcaráku nechybí a díky bohu za to, protože tenhle hořkosladký chvalozpěv na život a na smrt je i s hudbou ryzím zlatem.

K čaji o páté (London Has Fallen)

3DDI3 19.06.2016

V pokračování poměrně zábavné akčňárny Pád Bílého domu tvůrci vyměnili Bílý dům za Londýn.

Chewie, we're home - Star Wars: The Force Awakens

Adam Vrána 13.02.2016

Je vymalováno. Po čertu povedené sedmé Star Wars jsou za námi, teorie se množí a torrenty přibývají, protože dávat po osmé peníze za lupen se už nechce kdekomu.

Dřív sebevražda, dnes turistická atrakce - Everest

3DDI3 29.11.2015

V roce 1996 se ale nejvyšší hora světa rozhodla, že si na dvě skupiny odvážlivců trochu došlápne. A lidé umírali.

Na nitkách… (Avengers: Age of Ultron)

3DDI3 28.06.2015

Tým nejmocnějších hrdinů světa zametá zbytky zločinné Hydry pod koberec fiktivní země ve východní Evropě a zároveň si na sebe plete bič... Co na to soundtrack?

Ex Machina: může člověk milovat robota?

3DDI3 31.05.2015

Hudební složku dostal na starost hudební producent a instrumentalista britských Portishead Geoff Barrow a melancholik Ben Salisbury. Může robot milovat člověka?

Manners Maketh Man (Kingsman: The Secret Service)

3DDI3 02.05.2015

Ve Wanted udělal podle jeho nástřelu Timur Bekmambetov z Angeliny Jolie (ještě jednou) naposledy femme fatale, Kick-Ass redefinoval hrdinský žánr v režii Matthewa Vaughna a...

U Jupitera! (Jupiter Ascending)

3DDI3 21.03.2015

Bratři Wachovští byli kdysi zbožňovanými tvůrci. Vizionáři a průkopníky, ale od Matrixu jako by jim upadly koule (ehm) a propůjčují svůj um paskvilům. Ale soundtracky?

Po celé egyptské zemi se bude rozléhat veliký křik (Exodus: Gods & Kings)

3DDI3 08.03.2015

Ridley Scott se po skromných, komorních projektech (Konzultant, Prometheus) vrací na půdu gigantických střetů, kde se cítí jako doma. A soundtrack?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace