Články / Rozhovory

Karel Spěšný (Festival krátkých filmů Praha): Témata, která hýbou světem

Karel Spěšný (Festival krátkých filmů Praha): Témata, která hýbou světem

redakce | Články / Rozhovory | 15.01.2020

Nejinspirativnější krátké filmy z celého světa míří do Prahy, kde se představí na Festivalu krátkých filmů Praha, a to v kině Světozor, Pilotů a OKO od 22. do 26. ledna 2020. Nabídne opět to nejlepší z nejnovější světové produkce, nejzajímavější filmy českých tvůrců, půlnoční program s netradičními průvodci, dětské filmy i vizuální experimenty. A navíc také nejlepší kanadské filmy posledních let, poněkud odlehčený pohled na věci poslední, možná trochu šokantní výlet do světa žen v režii něžného pohlaví, VR kino, divokou vyjížďku na skejtech i program krátkých filmů pro seniory. Co víc? O pár postřehů se s námi podělil programový ředitel festivalu Karel Spěšný.

Jak se dívá na krátký film svět a jak my tady v Česku? Je v tom zásadní rozdíl? Všiml jsem si, že jeden z vašich programů je složen z kanadských tvůrců a je mezi nimi i legendární režisér snímku Blade Runner 2049, Dennise Villeneuve…
Už fakt, že krátký film Další patro natočil po třech celovečerních filmech a deset let poté, co měl film v Cannes, o něčem vypovídá. Samozřejmě platí, že krátké filmy točí zpravidla začínající filmaři, ale ve světě je to regulérní segment filmové tvorby, který má nejen stovky festivalů po celém světě, ale i sales agenty, prodeje práv, uvádění v televizi… U nás jde pořád povětšinou o „školní filmy“, nicméně situace se začíná snad pomalu měnit a vznikají krátké filmy jako „profesionální“ tvorba. Dokonce Olmo Omerzu, který loni získal na Mezinárodním filmovém festivalu ve Varech cenu za režii, právě dokončuje po čtyřech celovečerácích krátký film. Prostě měl scénář, který se mu líbil, tak ho chtěl natočit.

Je to už patnáctý ročník festivalu, co se za tu dobu v tvorbě kraťasů změnilo?
Všechno se hodně zprofesionalizovalo a neuvěřitelně se posunula technika. Dnes se krátký film běžně natáčí stejnou kamerou jako film s obřím rozpočtem. Totéž platí pro postprodukci, včetně vizuálních efektů nebo CGI. Existují granty, koprodukce, sales agenti… A díky online streamování se hodně mění i možnosti distribuce. Letos poprvé budou třeba filmy vybrané do Národní soutěže bojovat také o Cenu diváků a hlasování bude probíhat na internetové televizi Mall.tv. Tam si je může kdokoli během festivalového týdne pustit a ohodnotit. Což je vlastně další dobrá ukázka, jak se věci za těch patnáct let proměnily, protože jenom tam je uvidí víc diváků než mnohé české filmy v kinodistribuci. 

Ovlivňují současná společenská témata tvorbu krátkých filmů? Máte třeba i sekci, která je složená jen z žen-režisérek, je to schválně?
Samozřejmě že i krátké filmy reflektují společnost a témata, která hýbou světem. Pro nás je ale důležité, jestli jsou zajímavé jako filmové dílo, jestli nás umějí překvapit, jestli nás baví se na ně dívat. Nevybereme film jen proto, že reflektuje důležité téma. Program složený z pěti snímků, které natočily holky a jsou o holkách, na festivalu není jako příspěvek do společensko-politické diskuze. Název Naprosto úžasná, který jsme si vypůjčili od jednoho z nich, doufám naznačuje jejich sebeironii a dává tušit, že o genderovou šermovačku tu zrovna nejde. 

Spike Jonze, legendární režisér hudebních klipů, má u vás v programu taky místo… Jaké?
Spike Jonze začínal jako filmař na přelomu 80. a 90. let natáčením BMX a skateboardových videí. A ta byla natolik skvělá a inovativní, že ovlivnila nejen celou komunitu, ale pár kapel taky napadlo, že by takhle mohly vypadat jejich videoklipy, a legenda jménem Spike Jonze byla na světě. Takže když jsme se rozhodli letos poskládat program Frontsite/Backside, který je o skejtech a komunitě se specifickou energií, bylo jasné, že kromě hraných filmů tam prostě musí být i něco explozivního od Spikea Jonze. 

Info

Festival krátkých filmů Praha
22.–26. 1. 2020 Praha
web festivalu

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

VickiKristinaBarcelona: Milujeme blešáky

Adéla Polka 17.09.2021

Skupina jako by se svým vzezřením přenášely při vystoupení do trochu jiné doby. Třicátá léta, New York, špinavé pajzly, vajgly a chlast. A Tom Waits.

Peter „Ryby“ Rybár: Pravý underground je charita

Richard Kutěj 07.09.2021

Jak funguje slovenský undergroundový label, kterému se daří držet krok se světem, jak vypadaly devadesátky na dark elektronické scéně? Nejen o tom je tento rozhovor.

Tomm Prochazka (Dirty Old Dogs): Umět nechat odejít to krásné

Jiří Přivřel 31.08.2021

O inspiracích a tvůrčím procesu, který vedl ke vzniku alba, jsme si povídali s frontmanem Tommem Prochazkou.

Filip Kubelka (Fraj): Absentuje tu tradícia navštevovať festival tohto typu

Jarmo Diehl 24.08.2021

Znáte slovenský region Gemer? Dobrá příležitost, jak ho poznat, se naskytne tento víkend, kdy se v Rimavské Sobotě odehraje festival Fraj.

February: Každá kapela si myslí, že je žánrově rozteklá

Michaela Šedinová 20.08.2021

Skupina February vydává své druhé album. Jejich hudba se pochopitelně vyvíjí – na nové desce si zkouší prvky math-rocku.

Pořadatelská: Pavel Trčka (Fujaré)

redakce 19.08.2021

Fujaré je dobrovolná občanská aktivita, Fujaré to baví, Fujaré se zajímá o svět, Fujaré nemá vlastní prostor, Fujaré je neziskovka.

Ivan Bierhanzl (Ostravské dny): Nejde o výdrž s dechem, ale sluchem

Jarmo Diehl 16.08.2021

Ostravské dny nejsou jistě tak masovou záležitostí, jako třeba Colours, ale jejich publikum je zasvěcené. O festivalu i dalších věcech promluvil Ivan Bierhanzl.

Milan Tesař (Radio Proglas): Naslouchat a reagovat

Michal Pařízek 02.08.2021

Centrum world music v Brně? Může být. S Milanem Tesařem o nové scéně Maratonu hudby, důležitosti hudebních cen i pozitivním efektu covidu na rádio.

Duo Ruut: Inspirujeme se navzájem

Adéla Polka 20.07.2021

Získaly prestižní cenu Ethno Music Awards a letos se se svou citerou vypraví i do České republiky. Rozhovor o estonském zaříkávání i jednom nástroji pro dvě.

Barbora Koritenská, Libor Staněk (Živá vila): Prachatice jsou takové jihočeské Twin Peaks

cyril kosak 15.07.2021

Vivat Vila! Rozhovor o druhém ročníku festivalu, který přesahuje hranice prostého hudebního podniku se sebelepší nabídkou. Pojďte zažít Prachatice!

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace