Články / Sloupky/Blogy

Karlovarské korzo I.

Karlovarské korzo I.

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 06.07.2014

Setkání Richarda Skalky a Martina Rigse vyvolávalo velkolepé záchvaty dojetí a možná nejenom u těch, kteří pamatují osmdesátá léta. Oba zásadní idoly na jednom červeném koberci, to se může stát jenom v Karlových Varech. Po roce se filmový kolotoč vrátil domů, pouť může začít a místní honorace je na to pečlivě připravená. První festivalový den stejně jako vždycky končí chaosem v ulicích, nejnovější róby se předvádějí nejen na oficiálních party a v Puppu, ale taky na třídě T. G. Masaryka. Zlatá mládež korzuje o sto šest a vodka teče proudem.

První dojmy? Zase doma, Vary patří do mého kalendáře už dlouhá léta se vším, co k nim patří, včetně mnoha lokálních speficik. Letos potěšil začátek oprav na Národním domě, doufejme, že výsledek, který uvidíme příští rok, bude stát za to (a že uvnitř nebude kasino). Naopak palec dolů za sektářské uzavření oblíbené kavárny kina Čas. Jen akreditace Film Industry, opravdu? Možná proto jedno z nejpříjemnějších míst v okolí Thermalu zeje prázdnotou, dlouholetá bašta nezávislého filmu je najednou pod dozorem security, bez správné karty na nezávislost zapomeňte.

Nejenom kvůli tomu film Maska šílenství nechutnal tak dobře, střihačské cvičení v hlavní roli s Borisem Karloffem mohlo být velezábavné, kdyby bylo svižnější a o třicet minut kratší. Ale nakonec přece jen zážitek, obočí a kruhy pod očima bývaly zatraceně sexy. Hrát šíleného doktora nebo monstrum více než dvěstěkrát jinak muselo dát zabrat.

Vítězem prvního dne je jednoznačně Ivan Locke, během devadesáti minut stihl dojet do Londýna a po telefonu vyřešit porod, základy stavby a manželství (a kromě toho filmové diváky napořád zasvětit do betonové problematiky). One man movie v hlavní roli s Tomem Hardym není žádnou bezstarostnou jízdou, ale decentním dramatem odehraným téměř v jednom záběru, občasný pohled do zpětného zrcátka berte jako dramatickou změnu. Herce, kteří by to ustáli tak dobře jako Hardy, bychom spočítali na prstech jedné ruky. Bravo. Úsloví "děláš to kvůli tomu betonu" je nezapomenutelné. Ale valná většina návštěvníků samozřejmě stejně usínala s myšlenkou na modré oči Mela Gibsona.

Vypadá to, že letos bude daleko větší boj o lístky než kdy v minulosti. První projekce dokumentu 20 000 dní na zemi byla beznadějně vyprodaná už v pátek v poledne, to se ostatně dalo čekat, ale nesehnat ani jeden lístek na nedělní čtyři vybrané filmy, to je unikát. O Malém Quinquinovi tedy hledejte info jinde, ostatní snad doženeme v jiných dnech. První soutěžní film, biografické drama Až na dno, potěšil. Odvrácená strana Kalifornie, sedmdesátá léta, jazz a hlavně spousta fetu. Železný trůn tady není jen tak pro nic za nic, přijela i Cersei a hlavně Imp. Vedle Johna Hawkese v hlavní roli a hvězdy Hry o trůny ve snímku září hlavně Elle Fanning. A teď nás čeká islandský film o soužití lidí a koní, pak japonská lovkyně pokladů a blackmetalové kletby.

Info

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
4. - 12. 2014, Karlovy Vary

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #61: „Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje.“

Michal Pařízek 10.09.2021

Strašnice jsou vlídná čtvrť, bydlím tu rád. Je trochu rozbitá, špinavá a nepořádná, to mi taky celkem vyhovuje. Stejně jako to, že se tu obvykle nic moc neděje...

Sharpe 2021: To nejlepší

redakce 07.09.2021

Letos nás pohříchu tolik z Full Moon na místě nebylo, tak jsme k tradičnímu výběru toho nejlepšího vyzvali další osobnosti, kamarády i obvyklé podezřelé.

Ďakujem, milujem (Moody Moon Noize vol.2)

redakce 01.09.2021

Krom únavy nás – crew, organizátorský tým i spřízněné tváře – dostihlo po proběhlém festivalu Moody Moon Noize vol. 2 i dojetí. Ale nejen to. Putovní festival skončil. Začne.

Moody Moon Noize vol.2: Top 5

redakce 30.08.2021

Jsme nevyspalí, unavení, ale štastní. Stálo to za to. Před podrobnějšími reporty posíláme tradiční top 5 převážně z řad crew a organizátorského týmu.

Šejkr #60: „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím.“

Michal Pařízek 27.08.2021

Feeling podzim. Loňskou euforii na kolonádě do velké míry zapříčinilo také počasí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Vortex)

Veronika Havlová, Viktor Palák 24.08.2021

Gaspar Noé vysadil drogy a natočil film, ve kterém není ani stopa po stroboskopech, ale drásavostí si nezadá s jeho vrcholnými díly.

Kdo mi ukradl moje noty? (Ostravské dny 2021)

Veronika Miksová 24.08.2021

Po náměstí se pohybovali žlutě odění bubeníci a do toho se plynule přemísťovali archaicky uniformovaní členové hornické kapely a uprostřed všeho rotovaly dva klavíry.

Top 5 Josefstadt 2021

redakce 20.08.2021

Po tradičním epickém reportu přinášíme ještě výběr z toho nejlepšího očima našich redaktorů/fotografů a přátel ze zeleného údolí a přilehlých kasemat.

Šejkr #59: Dny, kdy nám to spolu nejde

Michal Pařízek 13.08.2021

Emoce tlučou křídly už od Kyjova, chceme tam být rychle, a to ještě netušíme, co nás čeká na místě.

Zápisky z Letní filmové školy: Jugoslávská proměnlivost a ryzí expresionistické němectví

Ondra Helar 10.08.2021

Při cold brew v budapešťském Kofein Baru sleduji první storýs na instagramu, kde se má bublina chlubí tím, že si vybírá filmy na páteční večer. Nejistý pocit, že jsem na…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace