Články / Sloupky/Blogy

Karlovarské korzo I.

Karlovarské korzo I.

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 06.07.2014

Setkání Richarda Skalky a Martina Rigse vyvolávalo velkolepé záchvaty dojetí a možná nejenom u těch, kteří pamatují osmdesátá léta. Oba zásadní idoly na jednom červeném koberci, to se může stát jenom v Karlových Varech. Po roce se filmový kolotoč vrátil domů, pouť může začít a místní honorace je na to pečlivě připravená. První festivalový den stejně jako vždycky končí chaosem v ulicích, nejnovější róby se předvádějí nejen na oficiálních party a v Puppu, ale taky na třídě T. G. Masaryka. Zlatá mládež korzuje o sto šest a vodka teče proudem.

První dojmy? Zase doma, Vary patří do mého kalendáře už dlouhá léta se vším, co k nim patří, včetně mnoha lokálních speficik. Letos potěšil začátek oprav na Národním domě, doufejme, že výsledek, který uvidíme příští rok, bude stát za to (a že uvnitř nebude kasino). Naopak palec dolů za sektářské uzavření oblíbené kavárny kina Čas. Jen akreditace Film Industry, opravdu? Možná proto jedno z nejpříjemnějších míst v okolí Thermalu zeje prázdnotou, dlouholetá bašta nezávislého filmu je najednou pod dozorem security, bez správné karty na nezávislost zapomeňte.

Nejenom kvůli tomu film Maska šílenství nechutnal tak dobře, střihačské cvičení v hlavní roli s Borisem Karloffem mohlo být velezábavné, kdyby bylo svižnější a o třicet minut kratší. Ale nakonec přece jen zážitek, obočí a kruhy pod očima bývaly zatraceně sexy. Hrát šíleného doktora nebo monstrum více než dvěstěkrát jinak muselo dát zabrat.

Vítězem prvního dne je jednoznačně Ivan Locke, během devadesáti minut stihl dojet do Londýna a po telefonu vyřešit porod, základy stavby a manželství (a kromě toho filmové diváky napořád zasvětit do betonové problematiky). One man movie v hlavní roli s Tomem Hardym není žádnou bezstarostnou jízdou, ale decentním dramatem odehraným téměř v jednom záběru, občasný pohled do zpětného zrcátka berte jako dramatickou změnu. Herce, kteří by to ustáli tak dobře jako Hardy, bychom spočítali na prstech jedné ruky. Bravo. Úsloví "děláš to kvůli tomu betonu" je nezapomenutelné. Ale valná většina návštěvníků samozřejmě stejně usínala s myšlenkou na modré oči Mela Gibsona.

Vypadá to, že letos bude daleko větší boj o lístky než kdy v minulosti. První projekce dokumentu 20 000 dní na zemi byla beznadějně vyprodaná už v pátek v poledne, to se ostatně dalo čekat, ale nesehnat ani jeden lístek na nedělní čtyři vybrané filmy, to je unikát. O Malém Quinquinovi tedy hledejte info jinde, ostatní snad doženeme v jiných dnech. První soutěžní film, biografické drama Až na dno, potěšil. Odvrácená strana Kalifornie, sedmdesátá léta, jazz a hlavně spousta fetu. Železný trůn tady není jen tak pro nic za nic, přijela i Cersei a hlavně Imp. Vedle Johna Hawkese v hlavní roli a hvězdy Hry o trůny ve snímku září hlavně Elle Fanning. A teď nás čeká islandský film o soužití lidí a koní, pak japonská lovkyně pokladů a blackmetalové kletby.

Info

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
4. - 12. 2014, Karlovy Vary

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pod pultem Kabinetu #2

cyril kosak 28.11.2020

V Kabinetu múz se sice nehraje, ale zavřeno nemají. Proč by taky zavírali, když se uvnitř pořád něco děje. Hrabeme se ve vinylech, jedem asfalt do hlavy.

Řecká mytologie a (český) rap

Zdeněk Brdek 25.11.2020

Starořecká mytologie v rapu s důrazem na české prostředí. Barracuda, Cole, Smack i další, Kyklop, Orfeus i Pandořin box.

Preview: Le Guess Who? 2020: Televize na víkend

Michal Pařízek 11.11.2020

Do Utrechtu letos nepojedeme! Opakuji to tak často, že už si mě kvůli tomu dobírají i editoři. Neví, o čem je řeč, ale nevadí.

Novinky na české scéně: Když prubneš řeč Thoma Artwaye aneb z Vinohrad do Ostravy

Jarmo Diehl 08.11.2020

Denní přísun nových českých písniček si vyžádal nový formát, někdo se tím musí prodrat. LawD, Durchumdurch, Teepee, Lowmoe i Artway. Bohatě.

Pod pultem Kabinetu #1

Michal Pařízek 02.11.2020

Noříme se pod pult brněnských Kabinet Records, tedy do míst, kam one and only Jirza dokáže nastražit takové množství lákadel, že se nestačíme divit.

Preview: Nouvelle Prague

redakce 30.10.2020

Z bohatého programu streamovaných diskuzí vybíráme několik bodů.

Preview: Bazaar festival

redakce 05.10.2020

Režisér, dramaturg a produkční Ewan McLaren zve na říjnový Bazaar Festival.

Polemika nad novými Idles

redakce 25.09.2020

Dnes vyšla nová deska Idles. Titulní téma nového Full Moonu doplňujeme poznámkou Johnnyho Násilníka a překladem textu Liase Saoudiho z Fat White Family.

Preview: Ostrava Kamera Oko

redakce 21.09.2020

Oko se letos odehraje ve dvou víkendových blocích, v podmínkách stísněných celospolečenskou situací, přesto garantuje, že se bude na co dívat.

Kam na rajz s Tomášem Poštulkou (Jeden svět)

redakce 07.09.2020

Která z kulturních povyražení si ve zbytku roku 2020 nenechá ujít dramaturg lidskoprávního dokumentárního festivalu Jeden svět?