Články / Sloupky/Blogy

Karlovarské korzo IV.

Karlovarské korzo IV.

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 08.07.2014

Signe Baumane si přivezla na festival šest Šutrů v kapsách a před premiérovou projekcí je rozházela do publika. Šťastné majitele budou provázet celý život. Bezprostřední a sympatická autorka nadchla zaplněný Velký sál stejně jako její dílo, vůbec první animovaný film v novodobé historii karlovarského festivalu. Může připomenout oblíbenou Persepolis Marjane Satrapi (historie rodu a dospívání na pozadí dějinných událostí), navíc Signe Baumane ho kompletně namluvila, což její osudy divákům přibližuje ještě mnohem působivěji. O šancích v soutěži těžko hovořit, ale režisérka rozhodně zaujala.

Řecký komediální příběh Xenia doporučovalo vstřícné přijetí na festivalu v Cannes, při jeho shlédnutí se ovšem nešlo ubránit možná laciné, ale neodbytné konotaci s řeckým fotbalem, nedávné zážitky nedovolí jinak. Příběh dvou albánsko-řeckých bratrů baví podobně jako hra Gekkase a spol., po dlouhých minutách nudné rutiny se objeví jedna skvělá akce, která vás donutí dát filmu ještě šanci. Odcházel jsem na pětkrát, nakonec definitivně a nečekaně náhodou přesně po devadesáti minutách. Svědkem „zaslouženého“ řeckého úspěchu v prodloužení jsem byl už několikrát, stačilo.

Upíři z Nového Zélandu budou pro spoustu diváků nejlepším týmem festivalu. Podvratný a svěží dokument Co děláme v temnotách, věnovaný nemrtvé komunitě z Wellingtonu, uvedl Vladimir 518 a doporučoval Ondřej Štindl, oba slíbili nevšední zážitek, a přesně to se stalo. Povedenou upírskou šarádu má svědomí Jemaine Clement, který si také zahrál jednu z hlavních rolí, aristokratického upíra Vladislava starého 862 let. Clement má s neuctivým humorem spoustu zkušeností z působení v komediální dvojici Flight of the Conchords, umí hrát na diváckou duši stejně dobře jako na loutnu a nebojí se svůj dar náležitě využít. Co děláme v temnotách by měli zjistit všichni, nejenom odrostlé fanynky série Twilight nebo vyznavači rozbředlého seriálu True Blood a dalších „krvelačných“ trháků. Žánrová klišé dostávají na zadek až hanba, stejně jako jejich fanoušci. Toužíte po věčném životě a pobledlém princi? Hurá do toho.

Vynikající autorský film Chlapectví (Boyhood) režiséra Richarda Linklatera končí dialogem o prchavém kouzle okamžiku - máme se snažit rozpoznat ten pravý moment, nebo se nechat nést a počkat, až ten správný okamžik využije nás? Tenhle problém si musí rozhodnout každý sám. Linklater to vyřešil po svém, nejnovější snímek natáčel dlouhých dvanáct let a trpělivě sledoval, jak hrdinové příběhu (a jejich představitelé) plují s tokem času. Časosběrný hraný film není žádná kategorie, kvůli Richardu Linklaterovi jí teď bude třeba zavést. Výjimečný a strhující běží v úplně jiném čase, každá ze 163 minut má svůj význam, ani jedna není zbytečná. Tudy ano.

Miroslav Krobot řekl v rozhovoru pro Festivalový deník, že jeho humor má zatáčku. Tahle zatáčka nás dnes večer vynese do Díry u Hanušovic, kam se podíváme spolu s osazenstvem hotelu Čtvrtá hvězda. Na odpolední debatě režisér v jedné větě varoval před dlouhými dialogy, aby vzápětí řekl, že se ve filmu moc nekecá. Uvidíme, zkušenosti varují.

Info

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
4. - 12. 2014, Karlovy Vary
www.kviff.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #58: Naši lidi

Michal Pařízek 30.07.2021

Když říkám, že k dobrému festivalu ani moc koncertů nepotřebuju, tak to myslím úplně vážně. Dobře, je to trochu zhůvěřilost, uznávám, ale přesto sázím víc na...

Zahradní slavnost aneb Vivat Vila

redakce 28.07.2021

Jaké vzpomínky si odnáší (nejen) Full Moon crew z festivalu Vivat vila? Slzičky pro Edova syna a další dojmy.

Šejkr #57: „Vstal jsem v 10:25.“

Michal Pařízek 16.07.2021

Do galerie C|O Berlin jsem původně směřoval hlavně kvůli výstavě módní fotografky Nadine Ijewere, ještě víc na mě ale zapůsobila další tamní expozice.

Šejkr #56: Wellness ve znaku

Michal Pařízek 02.07.2021

Tenhle Šejkr s wellness ve znaku byl hotový už dávno. Třeba i díky lázeňskému tempu nebo zážitku z koncertu Havlových.

Krajina v obrazech: Galerie Benedikta Rejta v Lounech

Barka Fabiánová 01.07.2021

V Galerii Benedikta Rejta v Lounech právě probíhá dost povedená výstava Krajina+.

Kdo byl na Měsíci první? Aneb hudba, kterou neslyšíte

Marek Blažíček 21.06.2021

Sedmašedesátiletý Salvatore Garau se dlouhá léta věnuje konceptuálnímu umění a zároveň maluje abstraktní obrazy. A díky němu se ve světě umění poprvé vydražilo „nic“.

Šejkr #55: Kdo jede na tygru...

Michal Pařízek 18.06.2021

Tvorba Marka Lanegana mě provází tak dlouho, že se to až stydím říkat. Kdo vyrazil do pražských Riegráčů a kdo jede na tygru?

Hudba k láske (Vec+ Švidraň)

Mišo_O 17.06.2021

Za absolútny vrchol celého albumu a za Vecovu pravdepodobne najlepšiu vec, ktorú za posledné roky vygravíroval do papiera zlatými literami, sa smelo dá považovať...

Šejkr #54: Jak děláš omeletu?

Michal Pařízek 04.06.2021

Vzpomínky na Beatpol, The Drones, Anthonyho Bourdaina a peklo posledních dní. Včetně receptu!

Co je to tady za mumraj? (Alyona Alyona)

Iryna Zahladko 26.05.2021

Začátkem dubna vyšla druhá deska Alyony Alyony, jejíž název se dá přeložit jako „mumraj“, a nahrála ji ukrajinská rapperka s šestnácti muzikanty z celého světa.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace