Články / Sloupky/Blogy

Karlovarské korzo V.

Karlovarské korzo V.

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 09.07.2014

Holandská producentka argentinského režiséra Lisandra Alonsa uváděla projekci jeho nového snímku Jauja v pláštěnce svojí národní barvy a řeč zakončila poznámkou, že zítřejší mač Holandsko vs. Argentina pro ni nemůže skončit špatně. Fotbalu se ani ve Varech člověk nevyhne, ostatně včerejší německá demolice bude mít následky nejenom na brazilskou národní hrdost, ale určitě i na tamní kinematografii. Za několik let na festivalech uvidíme. Jinak o fotbale, mistrovství světa a poetické latinskoamerické duši mnohem více na geniálním blogu D10SESDIEGO. Jedno zapálené albiceleste srdce bije i v Praze. A ještě poslední poznámka ke včerejší německo-brazilské koprodukci - pamatujete si na slušný snímek Franklina J. Schaffnera Hoši z Brazílie?

Jauja je prý nejpřístupnějším filmem Lisandra Alonsa, producentka mluvila o tom, že scénář měl téměř třicet stran na rozdíl od obvyklých dvou nebo tří, a navíc v něm prý hraje skutečný herec. Viggo Mortensen lety vyrostl do slušného „mountrushmore“ typu, vlastně už ani nemusí moc hrát, stačí, když se postaví na správné místo. Jauja se odehrává ve stejnojmenné peruánské oblasti (dříve Xauxa), obestírané mnohými mýty a pověrami, ve kterých Peru vystupuje jako země hojnosti a kouzel. Jauja až nečekaně připomene příběhy Cormaca McCarthyho. Poetika Jižní Ameriky je pořád kouzelná a o snímku se bude určitě ještě hodně mluvit. Z mnoha důvodů.

Jinak ale včerejší den jednoznačně patřil Díře u Hanušovic. Filmový režijní debut Miroslava Krobota přijela představit šestnáctičlenná delegace, jejíž defilé zabralo několik minut. O to kratší byl projev trenéra moravského týmu, místo košaté řeči přišla jen stručná věta: „Užijte si film.“ Což mnozí brali jako povel k bujaré zábavě, s „naprogramovaností“ českého diváka by si I. P. Pavlov užil. Simona Babčáková na plátně? Musíme se okamžitě zasmát. Herci ze seriálu Čtvrtá hvězda? To bude určitě komedie. Film ze zapadlé vesnice? Takže Slunce seno - přívlastek si dodejte sami. Premiéra filmu byla těmito slintači hojně navštívená, o smíchu na nepravých místech by se dala napsat kniha a já jen pevně doufám, že hýkající dáma o dvě místa vlevo vedle mě dneska nemůže mluvit.

Díra u Hanušovic to bude mít těžké. Miroslav Krobot mluvil v debatě v Domě České televize o tom, že to zdaleka není taková komedie, jakou diváci asi čekají, že film je spíše drsný a náročný. Hodně se v něm mlčí a každá hláška dopadá o to tvrději, herci hrají úsporně a o nářečí si toho přečtete ještě moc. Plusy a minusy jsou individuální. Na rozdíl od většiny „dobře se bavícího“ publika, daleko snazší, než si něco přiznat, je od srdce se tomu zasmát. Mámo, vidělas ty lidi v tom filmu, to přece není možný, že takhle někdo žije, to je debil, co? Málo zrcadel máme, a když už tu jsou, tak se do nich bojíme podívat. Humoru méně, otázek více. Krobot trochu jinak, než se čekalo, ale vlastně dobře. Větrné mlýny se točí dál.

Na včerejší Film Industry party se mihl také Willis Earl Beal, který přijel představit snímek Memphis, kde hraje podivného písničkáře, tedy vlastně sám sebe. Nezklamal, černá škraboška z klipů byla na svém místě, vypadal jako Zorro à la blaxploitation. Memphis bude dnes večer, stejně jako remasterovaná klasika Williama Friedkina Sorcerer. Drama z jihoamerické divočiny, k němuž hrají Tangerine Dream. Ano, zase ty Němci!

Info

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
4. - 12. 2014, Karlovy Vary
www.kviff.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Polemika nad novými Idles

redakce 25.09.2020

Dnes vyšla nová deska Idles. Titulní téma nového Full Moonu doplňujeme poznámkou Johnnyho Násilníka a překladem textu Liase Saoudiho z Fat White Family.

Preview: Ostrava Kamera Oko

redakce 21.09.2020

Oko se letos odehraje ve dvou víkendových blocích, v podmínkách stísněných celospolečenskou situací, přesto garantuje, že se bude na co dívat.

Kam na rajz s Tomášem Poštulkou (Jeden svět)

redakce 07.09.2020

Která z kulturních povyražení si ve zbytku roku 2020 nenechá ujít dramaturg lidskoprávního dokumentárního festivalu Jeden svět?

Šejkr #46: Beba Fanta, Chupa Chups

Michal Pařízek 27.08.2020

V následujícím Full Moonu vyjde text, díky kterému jsem se po hodně dlouhé době vrátil k Hüsker Dü, a u Grinderman mám zase pocit, že jsem je pořádně pochopil až…

Milý Dušane Svíbo!

Ondřej Bezr 18.08.2020

Přečetl jsem si tvůj příspěvek o Martinu Věchetovi, potažmo nadcházejícím festivalu TrutnOFF BrnoON. Není to bohužel nic jiného než normální hejt...

Děti nebes, nebo smějící se (rudé) bestie?

Dušan Svíba 17.08.2020

Trutnovský „Woodstock“ byl vždycky známý svým hraním si na indiány a na underground. A taky na chudáky.

Loni (jsem nebyl) v Marienbadu

cyril kosak 06.08.2020

Ahoj, mami. Tak jsem vyrazil do Mariánských Lázní, na Moody Moon Noize.

Oplatky z kolonády aneb Moody Moon Noize v letmých ohlasech

redakce 04.08.2020

Víte, jak poznáte povedenou akci? Nikomu se nechce domů. Na kolonádě to bylo přesně takhle, někdo se zdržel o den déle, jiný o dva...

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.

Jeden pytel pro všechny děcka. Jak se v Česku (ne)píše o novém rapu.

David Čajčík 25.06.2020

Hudební průmysl se změnil dávno, rap je nový pop, jen si toho česká žurnalistika nevšimla, respektive to odmítá reflektovat.