Články / Sloupky/Blogy

Karlovarské korzo V.

Karlovarské korzo V.

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 09.07.2014

Holandská producentka argentinského režiséra Lisandra Alonsa uváděla projekci jeho nového snímku Jauja v pláštěnce svojí národní barvy a řeč zakončila poznámkou, že zítřejší mač Holandsko vs. Argentina pro ni nemůže skončit špatně. Fotbalu se ani ve Varech člověk nevyhne, ostatně včerejší německá demolice bude mít následky nejenom na brazilskou národní hrdost, ale určitě i na tamní kinematografii. Za několik let na festivalech uvidíme. Jinak o fotbale, mistrovství světa a poetické latinskoamerické duši mnohem více na geniálním blogu D10SESDIEGO. Jedno zapálené albiceleste srdce bije i v Praze. A ještě poslední poznámka ke včerejší německo-brazilské koprodukci - pamatujete si na slušný snímek Franklina J. Schaffnera Hoši z Brazílie?

Jauja je prý nejpřístupnějším filmem Lisandra Alonsa, producentka mluvila o tom, že scénář měl téměř třicet stran na rozdíl od obvyklých dvou nebo tří, a navíc v něm prý hraje skutečný herec. Viggo Mortensen lety vyrostl do slušného „mountrushmore“ typu, vlastně už ani nemusí moc hrát, stačí, když se postaví na správné místo. Jauja se odehrává ve stejnojmenné peruánské oblasti (dříve Xauxa), obestírané mnohými mýty a pověrami, ve kterých Peru vystupuje jako země hojnosti a kouzel. Jauja až nečekaně připomene příběhy Cormaca McCarthyho. Poetika Jižní Ameriky je pořád kouzelná a o snímku se bude určitě ještě hodně mluvit. Z mnoha důvodů.

Jinak ale včerejší den jednoznačně patřil Díře u Hanušovic. Filmový režijní debut Miroslava Krobota přijela představit šestnáctičlenná delegace, jejíž defilé zabralo několik minut. O to kratší byl projev trenéra moravského týmu, místo košaté řeči přišla jen stručná věta: „Užijte si film.“ Což mnozí brali jako povel k bujaré zábavě, s „naprogramovaností“ českého diváka by si I. P. Pavlov užil. Simona Babčáková na plátně? Musíme se okamžitě zasmát. Herci ze seriálu Čtvrtá hvězda? To bude určitě komedie. Film ze zapadlé vesnice? Takže Slunce seno - přívlastek si dodejte sami. Premiéra filmu byla těmito slintači hojně navštívená, o smíchu na nepravých místech by se dala napsat kniha a já jen pevně doufám, že hýkající dáma o dvě místa vlevo vedle mě dneska nemůže mluvit.

Díra u Hanušovic to bude mít těžké. Miroslav Krobot mluvil v debatě v Domě České televize o tom, že to zdaleka není taková komedie, jakou diváci asi čekají, že film je spíše drsný a náročný. Hodně se v něm mlčí a každá hláška dopadá o to tvrději, herci hrají úsporně a o nářečí si toho přečtete ještě moc. Plusy a minusy jsou individuální. Na rozdíl od většiny „dobře se bavícího“ publika, daleko snazší, než si něco přiznat, je od srdce se tomu zasmát. Mámo, vidělas ty lidi v tom filmu, to přece není možný, že takhle někdo žije, to je debil, co? Málo zrcadel máme, a když už tu jsou, tak se do nich bojíme podívat. Humoru méně, otázek více. Krobot trochu jinak, než se čekalo, ale vlastně dobře. Větrné mlýny se točí dál.

Na včerejší Film Industry party se mihl také Willis Earl Beal, který přijel představit snímek Memphis, kde hraje podivného písničkáře, tedy vlastně sám sebe. Nezklamal, černá škraboška z klipů byla na svém místě, vypadal jako Zorro à la blaxploitation. Memphis bude dnes večer, stejně jako remasterovaná klasika Williama Friedkina Sorcerer. Drama z jihoamerické divočiny, k němuž hrají Tangerine Dream. Ano, zase ty Němci!

Info

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
4. - 12. 2014, Karlovy Vary
www.kviff.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #57: „Vstal jsem v 10:25.“

Michal Pařízek 16.07.2021

Do galerie C|O Berlin jsem původně směřoval hlavně kvůli výstavě módní fotografky Nadine Ijewere, ještě víc na mě ale zapůsobila další tamní expozice.

Šejkr #56: Wellness ve znaku

Michal Pařízek 02.07.2021

Tenhle Šejkr s wellness ve znaku byl hotový už dávno. Třeba i díky lázeňskému tempu nebo zážitku z koncertu Havlových.

Krajina v obrazech: Galerie Benedikta Rejta v Lounech

Barka Fabiánová 01.07.2021

V Galerii Benedikta Rejta v Lounech právě probíhá dost povedená výstava Krajina+.

Kdo byl na Měsíci první? Aneb hudba, kterou neslyšíte

Marek Blažíček 21.06.2021

Sedmašedesátiletý Salvatore Garau se dlouhá léta věnuje konceptuálnímu umění a zároveň maluje abstraktní obrazy. A díky němu se ve světě umění poprvé vydražilo „nic“.

Šejkr #55: Kdo jede na tygru...

Michal Pařízek 18.06.2021

Tvorba Marka Lanegana mě provází tak dlouho, že se to až stydím říkat. Kdo vyrazil do pražských Riegráčů a kdo jede na tygru?

Hudba k láske (Vec+ Švidraň)

Mišo_O 17.06.2021

Za absolútny vrchol celého albumu a za Vecovu pravdepodobne najlepšiu vec, ktorú za posledné roky vygravíroval do papiera zlatými literami, sa smelo dá považovať...

Šejkr #54: Jak děláš omeletu?

Michal Pařízek 04.06.2021

Vzpomínky na Beatpol, The Drones, Anthonyho Bourdaina a peklo posledních dní. Včetně receptu!

Co je to tady za mumraj? (Alyona Alyona)

Iryna Zahladko 26.05.2021

Začátkem dubna vyšla druhá deska Alyony Alyony, jejíž název se dá přeložit jako „mumraj“, a nahrála ji ukrajinská rapperka s šestnácti muzikanty z celého světa.

Šejkr #53: Bude konec světa?

Michal Pařízek 21.05.2021

Galerijní absence možná sehrála svou roli i při nadšení z výstavy Siegfrieda Herze v pražském Doxu, ale mám za to, že bych byl podobně ohromený i bez efektu korony.

Šejkr #52: Jaké by to bylo...

Michal Pařízek 06.05.2021

Jaké by to bylo, kdyby Kryštof Kolumbus skončil jako podřadný otrok a celá slavná konkvista se obrátila do incké invaze do staré dobré Evropy? V Šejkru se toho dozvíte mnohem…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace