Články / Sloupky/Blogy

Karlovarské korzo V.

Karlovarské korzo V.

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 09.07.2014

Holandská producentka argentinského režiséra Lisandra Alonsa uváděla projekci jeho nového snímku Jauja v pláštěnce svojí národní barvy a řeč zakončila poznámkou, že zítřejší mač Holandsko vs. Argentina pro ni nemůže skončit špatně. Fotbalu se ani ve Varech člověk nevyhne, ostatně včerejší německá demolice bude mít následky nejenom na brazilskou národní hrdost, ale určitě i na tamní kinematografii. Za několik let na festivalech uvidíme. Jinak o fotbale, mistrovství světa a poetické latinskoamerické duši mnohem více na geniálním blogu D10SESDIEGO. Jedno zapálené albiceleste srdce bije i v Praze. A ještě poslední poznámka ke včerejší německo-brazilské koprodukci - pamatujete si na slušný snímek Franklina J. Schaffnera Hoši z Brazílie?

Jauja je prý nejpřístupnějším filmem Lisandra Alonsa, producentka mluvila o tom, že scénář měl téměř třicet stran na rozdíl od obvyklých dvou nebo tří, a navíc v něm prý hraje skutečný herec. Viggo Mortensen lety vyrostl do slušného „mountrushmore“ typu, vlastně už ani nemusí moc hrát, stačí, když se postaví na správné místo. Jauja se odehrává ve stejnojmenné peruánské oblasti (dříve Xauxa), obestírané mnohými mýty a pověrami, ve kterých Peru vystupuje jako země hojnosti a kouzel. Jauja až nečekaně připomene příběhy Cormaca McCarthyho. Poetika Jižní Ameriky je pořád kouzelná a o snímku se bude určitě ještě hodně mluvit. Z mnoha důvodů.

Jinak ale včerejší den jednoznačně patřil Díře u Hanušovic. Filmový režijní debut Miroslava Krobota přijela představit šestnáctičlenná delegace, jejíž defilé zabralo několik minut. O to kratší byl projev trenéra moravského týmu, místo košaté řeči přišla jen stručná věta: „Užijte si film.“ Což mnozí brali jako povel k bujaré zábavě, s „naprogramovaností“ českého diváka by si I. P. Pavlov užil. Simona Babčáková na plátně? Musíme se okamžitě zasmát. Herci ze seriálu Čtvrtá hvězda? To bude určitě komedie. Film ze zapadlé vesnice? Takže Slunce seno - přívlastek si dodejte sami. Premiéra filmu byla těmito slintači hojně navštívená, o smíchu na nepravých místech by se dala napsat kniha a já jen pevně doufám, že hýkající dáma o dvě místa vlevo vedle mě dneska nemůže mluvit.

Díra u Hanušovic to bude mít těžké. Miroslav Krobot mluvil v debatě v Domě České televize o tom, že to zdaleka není taková komedie, jakou diváci asi čekají, že film je spíše drsný a náročný. Hodně se v něm mlčí a každá hláška dopadá o to tvrději, herci hrají úsporně a o nářečí si toho přečtete ještě moc. Plusy a minusy jsou individuální. Na rozdíl od většiny „dobře se bavícího“ publika, daleko snazší, než si něco přiznat, je od srdce se tomu zasmát. Mámo, vidělas ty lidi v tom filmu, to přece není možný, že takhle někdo žije, to je debil, co? Málo zrcadel máme, a když už tu jsou, tak se do nich bojíme podívat. Humoru méně, otázek více. Krobot trochu jinak, než se čekalo, ale vlastně dobře. Větrné mlýny se točí dál.

Na včerejší Film Industry party se mihl také Willis Earl Beal, který přijel představit snímek Memphis, kde hraje podivného písničkáře, tedy vlastně sám sebe. Nezklamal, černá škraboška z klipů byla na svém místě, vypadal jako Zorro à la blaxploitation. Memphis bude dnes večer, stejně jako remasterovaná klasika Williama Friedkina Sorcerer. Drama z jihoamerické divočiny, k němuž hrají Tangerine Dream. Ano, zase ty Němci!

Info

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
4. - 12. 2014, Karlovy Vary
www.kviff.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Elevate Festival 2020

waghiss666 21.02.2020

Kam první březnový týden? Pobyt ve Štýrském Hradci stojí za zvážení, obzvlášť když se pod tematickou střechou Human Nature sešla tak zajímavá jména, jaká představujeme v následující selekci.

Kam na rajz s Tomášem Pokorným

redakce 19.02.2020

Tomáš Pokorný informuje svět o všem dobrém, co se děje (nejen) v Brně. A zve na akce ze své stáje, i na akce venku.

Kam na rajz s Vaškem Kokešem

redakce 10.02.2020

Směska country a rapu, třídenní párty, tajemná kapela z Chicaga, Fly Pan Am nebo Ars Electronica, to doporučuje Vašek Kokeš.

MoMENTálně vyřešeno aneb to nejlepší z MENTu 2020

redakce 09.02.2020

Lublaňský MENT, jeden z nejzajímavějších a nejvybranějších showcasů v Evropě, má za sebou další povedený ročník a zase to bylo nejlepší.

CTM 2020: Reverzní kolonialismus

Jan Starý 06.02.2020

Padá pevnost Evropa, něco si přej. Letošní ročník CTM ovládly nezápadní projekty.

Kam na rajz s Trochtýnou

redakce 05.02.2020

Která nejlepší kapela na světě bude mít brzy koncert v Praze? Kam na rajz radí Trochtýna Kristová.

To nejlepší z CTM 2020: Hudba, pivo, instalace

redakce 03.02.2020

Na CTM se nevyplatí jezdit na hvězdy – ano, jsou tu, ale daleko důležitější než výběr z výročních žebříčků jsou neokoukaná jména, která dostávají rovnocenný prostor.

Preview: Ment 2020

Aneta Martínková 03.02.2020

V programu slovinského Mentu najdete chuťovky od belgické rapperky s kapverdskými kořeny po baskického hráče na akordeon. Ruský blok?

Šejkr #45: Srdečné pozdravy z Istanbulu

Michal Pařízek 02.02.2020

Už strašně dlouho se chci podívat do Istanbulu. Nepamatuji si, kdy to přesně začalo, možná jsou na vině knihy série Ve stínu pádišáha, možná bondovka Srdečné pozdravy z Ruska...

Filmové žebříčky Full Moonu: videoklip/soundtrack/mem roku 2019

redakce 28.01.2020

Včera jsme se podívali na nejlepší filmy a seriály, dnes si projdeme videoklipy, soundtracky a ty nejvtipnější memy.