Články / Sloupky/Blogy

Karlovarské korzo V.

Karlovarské korzo V.

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 09.07.2014

Holandská producentka argentinského režiséra Lisandra Alonsa uváděla projekci jeho nového snímku Jauja v pláštěnce svojí národní barvy a řeč zakončila poznámkou, že zítřejší mač Holandsko vs. Argentina pro ni nemůže skončit špatně. Fotbalu se ani ve Varech člověk nevyhne, ostatně včerejší německá demolice bude mít následky nejenom na brazilskou národní hrdost, ale určitě i na tamní kinematografii. Za několik let na festivalech uvidíme. Jinak o fotbale, mistrovství světa a poetické latinskoamerické duši mnohem více na geniálním blogu D10SESDIEGO. Jedno zapálené albiceleste srdce bije i v Praze. A ještě poslední poznámka ke včerejší německo-brazilské koprodukci - pamatujete si na slušný snímek Franklina J. Schaffnera Hoši z Brazílie?

Jauja je prý nejpřístupnějším filmem Lisandra Alonsa, producentka mluvila o tom, že scénář měl téměř třicet stran na rozdíl od obvyklých dvou nebo tří, a navíc v něm prý hraje skutečný herec. Viggo Mortensen lety vyrostl do slušného „mountrushmore“ typu, vlastně už ani nemusí moc hrát, stačí, když se postaví na správné místo. Jauja se odehrává ve stejnojmenné peruánské oblasti (dříve Xauxa), obestírané mnohými mýty a pověrami, ve kterých Peru vystupuje jako země hojnosti a kouzel. Jauja až nečekaně připomene příběhy Cormaca McCarthyho. Poetika Jižní Ameriky je pořád kouzelná a o snímku se bude určitě ještě hodně mluvit. Z mnoha důvodů.

Jinak ale včerejší den jednoznačně patřil Díře u Hanušovic. Filmový režijní debut Miroslava Krobota přijela představit šestnáctičlenná delegace, jejíž defilé zabralo několik minut. O to kratší byl projev trenéra moravského týmu, místo košaté řeči přišla jen stručná věta: „Užijte si film.“ Což mnozí brali jako povel k bujaré zábavě, s „naprogramovaností“ českého diváka by si I. P. Pavlov užil. Simona Babčáková na plátně? Musíme se okamžitě zasmát. Herci ze seriálu Čtvrtá hvězda? To bude určitě komedie. Film ze zapadlé vesnice? Takže Slunce seno - přívlastek si dodejte sami. Premiéra filmu byla těmito slintači hojně navštívená, o smíchu na nepravých místech by se dala napsat kniha a já jen pevně doufám, že hýkající dáma o dvě místa vlevo vedle mě dneska nemůže mluvit.

Díra u Hanušovic to bude mít těžké. Miroslav Krobot mluvil v debatě v Domě České televize o tom, že to zdaleka není taková komedie, jakou diváci asi čekají, že film je spíše drsný a náročný. Hodně se v něm mlčí a každá hláška dopadá o to tvrději, herci hrají úsporně a o nářečí si toho přečtete ještě moc. Plusy a minusy jsou individuální. Na rozdíl od většiny „dobře se bavícího“ publika, daleko snazší, než si něco přiznat, je od srdce se tomu zasmát. Mámo, vidělas ty lidi v tom filmu, to přece není možný, že takhle někdo žije, to je debil, co? Málo zrcadel máme, a když už tu jsou, tak se do nich bojíme podívat. Humoru méně, otázek více. Krobot trochu jinak, než se čekalo, ale vlastně dobře. Větrné mlýny se točí dál.

Na včerejší Film Industry party se mihl také Willis Earl Beal, který přijel představit snímek Memphis, kde hraje podivného písničkáře, tedy vlastně sám sebe. Nezklamal, černá škraboška z klipů byla na svém místě, vypadal jako Zorro à la blaxploitation. Memphis bude dnes večer, stejně jako remasterovaná klasika Williama Friedkina Sorcerer. Drama z jihoamerické divočiny, k němuž hrají Tangerine Dream. Ano, zase ty Němci!

Info

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
4. - 12. 2014, Karlovy Vary
www.kviff.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #88: Zůstaň tu tak dlouho, jak chceš…

Michal Pařízek 23.09.2022

„Dávejte pozor na podlahu,“ zazní ve chvíli, kdy nečekaně došlápnu na ztvrdlé bahno umístěné na podlaze setmělé instalace thajsko-amerického multimediálního umělce Korakrita Arunanondchaie.

Šejkr #87: Pěna dní

Michal Pařízek 09.09.2022

Na chodníku za zdí Prezidentské (Grasalkovičovy) zahrady sbírám první letošní kaštan. Sakra, já to věděl.

Šejkr #86: Nepopsaný papír

Michal Pařízek 26.08.2022

Původně jsem zamýšlel tenhle sloupek věnovat Joe Strummerovi, minulou neděli by mu bylo sedmdesát. Nakonec z toho vylezly poznámky o smutku a růžoví delfíni.

Brutal Assault 2022: pohlednice z dovolené

redakce 21.08.2022

Nastal čas na rekapitulaci toho nejlepšího, nejhlasitějšího, nejcivilnějšího i nejpompéznějšího. Headlineři, klubovky, jistoty, nečekané objevy.

Šejkr #85: Kde se to zastavuje?

Michal Pařízek 12.08.2022

Někdejší setrvačnost skončila na jaře 2020, od té doby – a s letošními událostmi možná ještě o to víc – člověku dochází, jak to bylo divné a snad i nesprávné.

Šejkr #84: „Je jedno, že spíš, ono si ťa to počká…“

Michal Pařízek 29.07.2022

„Do deseti let tady všichni shoříme.“ Ano, na zahrádce před Veletržním palácem padají i takovéto věty. Není se čemu divit.

Šejkr #83: Zázrak na letisku

Michal Pařízek 15.07.2022

„Když něco považuješ za zázrak, tak se toho jen tak nevzdáš,“ říká Michal Kaščák v rozhovoru pro bulletin festivalu Pohoda a moc dobře ví, o čem mluví.

Pohoda Festival 2022: To nejlepší

redakce 11.07.2022

Festival, na který jezdíme velmi často a ne pouze po jednotlivcích? Letos se vypravili i nováčci, vedle nich jsme oslovili i kamarády z řad médií nebo hudebníků, které jsme na…

Šejkr #82: Otevřete si okno

Michal Pařízek 01.07.2022

„Dunaj s Bittovou, Nick Cave, Mňága. Během dvou dní. Devadesátky jsou zpět. Když si nezapomenu vzít léky, bude to pěkný týden,“ nechal se Jindřich Šídlo, smál jsem se dvacet minut.

Za polárním kruhem hudby (Kora et le Mechanix)

prof. Neutrino 24.06.2022

Nabízí se aluze na slavné album Eskimo (1977) konceptualistů The Residents, kteří na něm zpracovali život inuitské vesnice. Expedice: Má láska aneb Le Pole Nord.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace