Články / Sloupky/Blogy

Karlovarské korzo #1

Karlovarské korzo #1

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 04.07.2015

Ráno po Lucii. Procházím parkem u Thermalu, všechny stopy po včerejších oslavách se ještě nepodařilo zahladit. Flitry, kelímky, přeplněné koše - unaveno. Filmový festival v Karlových Varech se pomalu probouzí do druhého dne, s padesátkou na krku to jde přece jen pomaleji a kocovina je po včerejší slávě očekávanou jistotou. Na siluetu kamzíka, hlavního symbolu letošního ročníku, narážíme na každém kroku, v pátek dostal od medvídka z Bogoty k.o. v prvním kole.

Těsně před půlnocí se cestou k hotelu prodíráme davem na Zahradní ulici, nezastavujeme, ale jde to zatraceně pomalu. Několika hitům se uniknout nedá - Sen, Medvídek, Trumpety nebo jak se to sakra jmenuje. Pochopitelně singalong, zpívají i ruští turisté, signifikantní. Motýlky a rudé rtěnky všude, kam se podíváš, drink zdarma jako největší lákadlo hned po absenci vstupného. Při letmém pohledu na davy se jubileum podařilo oslavit asi důstojně, ale heslo Starring You!, svítící z každého festivalového plakátu první den, asi úplně neplatilo.

Potěšil zrekonstruovaný Národní dům. Oblíbená karlovarská ruina po dlouhých letech otevřela letos v květnu, tamní příjemný vzdušný kinosál nahradil skřípající nafukovací kino, tudy určitě ano. Nechybí kavárna a bar, ten pojmenovaný po Sodomově papouškovi. Všechno krásně naleštěné, po několika týdnech zkušebního provozu je dnes velká premiéra. První film hodně pomalý, přívlastek rurální, kterým byl snímek La tierra y la sombra v programu označen, měl varovat. Klasická festivalová záležitost, z prvního filmu se ale neodchází.

Viktoru Palákovi, sloupkaři Full Moonu a jednomu z dramaturgů karlovarské přehlídky, jsem před pár týdny v dobrém vyčítal nedostatek španělských a latinskoamerických snímků. Paradox mi nafackoval, začínám dvěma z nich, další je v plánu na zítřek. Kolumbijský režisér Ciro Guerra Objetím hada po rurální expozici vyloženě potěšil. Černobílá jízda po amazonských deštných pralesech; halucinogeny, přírodní moudra a náboženské kulty v příjemné rovnováze, v pythonově náručí se zasníte i zasmějete. Fantastické obrazy a atmosféra na stejném bodě jako vlhkost v tropech. Skvělý začátek nepokazil medvídek cestou domů ani rýžová kaše se skořicí k snídani.

Info

50. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
3. - 11. 7. 2015, Karlovy Vary
www.kviff.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #61: „Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje.“

Michal Pařízek 10.09.2021

Strašnice jsou vlídná čtvrť, bydlím tu rád. Je trochu rozbitá, špinavá a nepořádná, to mi taky celkem vyhovuje. Stejně jako to, že se tu obvykle nic moc neděje...

Sharpe 2021: To nejlepší

redakce 07.09.2021

Letos nás pohříchu tolik z Full Moon na místě nebylo, tak jsme k tradičnímu výběru toho nejlepšího vyzvali další osobnosti, kamarády i obvyklé podezřelé.

Ďakujem, milujem (Moody Moon Noize vol.2)

redakce 01.09.2021

Krom únavy nás – crew, organizátorský tým i spřízněné tváře – dostihlo po proběhlém festivalu Moody Moon Noize vol. 2 i dojetí. Ale nejen to. Putovní festival skončil. Začne.

Moody Moon Noize vol.2: Top 5

redakce 30.08.2021

Jsme nevyspalí, unavení, ale štastní. Stálo to za to. Před podrobnějšími reporty posíláme tradiční top 5 převážně z řad crew a organizátorského týmu.

Šejkr #60: „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím.“

Michal Pařízek 27.08.2021

Feeling podzim. Loňskou euforii na kolonádě do velké míry zapříčinilo také počasí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Vortex)

Veronika Havlová, Viktor Palák 24.08.2021

Gaspar Noé vysadil drogy a natočil film, ve kterém není ani stopa po stroboskopech, ale drásavostí si nezadá s jeho vrcholnými díly.

Kdo mi ukradl moje noty? (Ostravské dny 2021)

Veronika Miksová 24.08.2021

Po náměstí se pohybovali žlutě odění bubeníci a do toho se plynule přemísťovali archaicky uniformovaní členové hornické kapely a uprostřed všeho rotovaly dva klavíry.

Top 5 Josefstadt 2021

redakce 20.08.2021

Po tradičním epickém reportu přinášíme ještě výběr z toho nejlepšího očima našich redaktorů/fotografů a přátel ze zeleného údolí a přilehlých kasemat.

Šejkr #59: Dny, kdy nám to spolu nejde

Michal Pařízek 13.08.2021

Emoce tlučou křídly už od Kyjova, chceme tam být rychle, a to ještě netušíme, co nás čeká na místě.

Zápisky z Letní filmové školy: Jugoslávská proměnlivost a ryzí expresionistické němectví

Ondra Helar 10.08.2021

Při cold brew v budapešťském Kofein Baru sleduji první storýs na instagramu, kde se má bublina chlubí tím, že si vybírá filmy na páteční večer. Nejistý pocit, že jsem na…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace