Články / Sloupky/Blogy

Karlovarské korzo #1

Karlovarské korzo #1

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 04.07.2015

Ráno po Lucii. Procházím parkem u Thermalu, všechny stopy po včerejších oslavách se ještě nepodařilo zahladit. Flitry, kelímky, přeplněné koše - unaveno. Filmový festival v Karlových Varech se pomalu probouzí do druhého dne, s padesátkou na krku to jde přece jen pomaleji a kocovina je po včerejší slávě očekávanou jistotou. Na siluetu kamzíka, hlavního symbolu letošního ročníku, narážíme na každém kroku, v pátek dostal od medvídka z Bogoty k.o. v prvním kole.

Těsně před půlnocí se cestou k hotelu prodíráme davem na Zahradní ulici, nezastavujeme, ale jde to zatraceně pomalu. Několika hitům se uniknout nedá - Sen, Medvídek, Trumpety nebo jak se to sakra jmenuje. Pochopitelně singalong, zpívají i ruští turisté, signifikantní. Motýlky a rudé rtěnky všude, kam se podíváš, drink zdarma jako největší lákadlo hned po absenci vstupného. Při letmém pohledu na davy se jubileum podařilo oslavit asi důstojně, ale heslo Starring You!, svítící z každého festivalového plakátu první den, asi úplně neplatilo.

Potěšil zrekonstruovaný Národní dům. Oblíbená karlovarská ruina po dlouhých letech otevřela letos v květnu, tamní příjemný vzdušný kinosál nahradil skřípající nafukovací kino, tudy určitě ano. Nechybí kavárna a bar, ten pojmenovaný po Sodomově papouškovi. Všechno krásně naleštěné, po několika týdnech zkušebního provozu je dnes velká premiéra. První film hodně pomalý, přívlastek rurální, kterým byl snímek La tierra y la sombra v programu označen, měl varovat. Klasická festivalová záležitost, z prvního filmu se ale neodchází.

Viktoru Palákovi, sloupkaři Full Moonu a jednomu z dramaturgů karlovarské přehlídky, jsem před pár týdny v dobrém vyčítal nedostatek španělských a latinskoamerických snímků. Paradox mi nafackoval, začínám dvěma z nich, další je v plánu na zítřek. Kolumbijský režisér Ciro Guerra Objetím hada po rurální expozici vyloženě potěšil. Černobílá jízda po amazonských deštných pralesech; halucinogeny, přírodní moudra a náboženské kulty v příjemné rovnováze, v pythonově náručí se zasníte i zasmějete. Fantastické obrazy a atmosféra na stejném bodě jako vlhkost v tropech. Skvělý začátek nepokazil medvídek cestou domů ani rýžová kaše se skořicí k snídani.

Info

50. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
3. - 11. 7. 2015, Karlovy Vary
www.kviff.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #55: Kdo jede na tygru...

Michal Pařízek 18.06.2021

Tvorba Marka Lanegana mě provází tak dlouho, že se to až stydím říkat. Kdo vyrazil do pražských Riegráčů a kdo jede na tygru?

Hudba k láske (Vec+ Švidraň)

Mišo_O 17.06.2021

Za absolútny vrchol celého albumu a za Vecovu pravdepodobne najlepšiu vec, ktorú za posledné roky vygravíroval do papiera zlatými literami, sa smelo dá považovať...

Šejkr #54: Jak děláš omeletu?

Michal Pařízek 04.06.2021

Vzpomínky na Beatpol, The Drones, Anthonyho Bourdaina a peklo posledních dní. Včetně receptu!

Co je to tady za mumraj? (Alyona Alyona)

Iryna Zahladko 26.05.2021

Začátkem dubna vyšla druhá deska Alyony Alyony, jejíž název se dá přeložit jako „mumraj“, a nahrála ji ukrajinská rapperka s šestnácti muzikanty z celého světa.

Šejkr #53: Bude konec světa?

Michal Pařízek 21.05.2021

Galerijní absence možná sehrála svou roli i při nadšení z výstavy Siegfrieda Herze v pražském Doxu, ale mám za to, že bych byl podobně ohromený i bez efektu korony.

Šejkr #52: Jaké by to bylo...

Michal Pařízek 06.05.2021

Jaké by to bylo, kdyby Kryštof Kolumbus skončil jako podřadný otrok a celá slavná konkvista se obrátila do incké invaze do staré dobré Evropy? V Šejkru se toho dozvíte mnohem…

Šejkr #51: Na vnitřní vlně

Michal Pařízek 22.04.2021

Třetí největší město ve Španělsku, jiný vzduch, jiné nebe, jiné prostředí. Jak to poznamená dnešní Šejkr na Radio 1?

Katetr: Vytáhni si hlavu z vreca

Jarmo Diehl 18.04.2021

Idea přišel s klipem k poněkud infantilnímu tracku Hraju si, kde s přáteli rapuje o tom, že má péro, žmoulá ho a verbálně klohní.

Bubny Voices: z Prahy do Kyjeva a zase zpátky

Iryna Zahladko 15.04.2021

Na konci prosince loňského roku vydal ukrajinský hudební label System album Bubny Voices, které je svéráznou hudební dokumentací areálu v okolí Nádraží Praha-Bubny.

Katetr: Nedívej se, mami! (a další prolákliny kontinua)

Jarmo Diehl 11.04.2021

Číslo jedna na streamech drží Refew x Roleeexx, kteří repujou o tom, že jen oni jsou real. Co je nového u Milion+? Terénní sběry, folklór i písničkáři. Peklo.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace