Články / Sloupky/Blogy

Karlovarské korzo #1

Karlovarské korzo #1

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 04.07.2015

Ráno po Lucii. Procházím parkem u Thermalu, všechny stopy po včerejších oslavách se ještě nepodařilo zahladit. Flitry, kelímky, přeplněné koše - unaveno. Filmový festival v Karlových Varech se pomalu probouzí do druhého dne, s padesátkou na krku to jde přece jen pomaleji a kocovina je po včerejší slávě očekávanou jistotou. Na siluetu kamzíka, hlavního symbolu letošního ročníku, narážíme na každém kroku, v pátek dostal od medvídka z Bogoty k.o. v prvním kole.

Těsně před půlnocí se cestou k hotelu prodíráme davem na Zahradní ulici, nezastavujeme, ale jde to zatraceně pomalu. Několika hitům se uniknout nedá - Sen, Medvídek, Trumpety nebo jak se to sakra jmenuje. Pochopitelně singalong, zpívají i ruští turisté, signifikantní. Motýlky a rudé rtěnky všude, kam se podíváš, drink zdarma jako největší lákadlo hned po absenci vstupného. Při letmém pohledu na davy se jubileum podařilo oslavit asi důstojně, ale heslo Starring You!, svítící z každého festivalového plakátu první den, asi úplně neplatilo.

Potěšil zrekonstruovaný Národní dům. Oblíbená karlovarská ruina po dlouhých letech otevřela letos v květnu, tamní příjemný vzdušný kinosál nahradil skřípající nafukovací kino, tudy určitě ano. Nechybí kavárna a bar, ten pojmenovaný po Sodomově papouškovi. Všechno krásně naleštěné, po několika týdnech zkušebního provozu je dnes velká premiéra. První film hodně pomalý, přívlastek rurální, kterým byl snímek La tierra y la sombra v programu označen, měl varovat. Klasická festivalová záležitost, z prvního filmu se ale neodchází.

Viktoru Palákovi, sloupkaři Full Moonu a jednomu z dramaturgů karlovarské přehlídky, jsem před pár týdny v dobrém vyčítal nedostatek španělských a latinskoamerických snímků. Paradox mi nafackoval, začínám dvěma z nich, další je v plánu na zítřek. Kolumbijský režisér Ciro Guerra Objetím hada po rurální expozici vyloženě potěšil. Černobílá jízda po amazonských deštných pralesech; halucinogeny, přírodní moudra a náboženské kulty v příjemné rovnováze, v pythonově náručí se zasníte i zasmějete. Fantastické obrazy a atmosféra na stejném bodě jako vlhkost v tropech. Skvělý začátek nepokazil medvídek cestou domů ani rýžová kaše se skořicí k snídani.

Info

50. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
3. - 11. 7. 2015, Karlovy Vary
www.kviff.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nick Cave a Warren Ellis o zmaru a odchodech

Veronika Mrázková 03.03.2021

Z desky ční fatalismus i sentiment. Koneckonců, výmluvné jsou už názvy skladeb: Hand of God, Old Times, Lavenders Field, Balcony Man.

Čavalenky – Čekáreň

redakce 09.02.2021

Jakubu Šímovi odvyprávěl rapper Čavalenky v rozhovoru pro tištěný Full Moon povídku v záhoráckém dialektu. Přinášíme plné znění.

Šejkr #47: La cumbia del pichamán

Michal Pařízek 05.02.2021

Mezinárodní den coververzí. Taková blbost. Nejdříve jsem se tomu dost dlouho smál, pak o tom další tři týdny přemýšlel a posledních pár dní neposlouchám nic jinýho.

Eurosonic Noorderslag 2021: To nejlepší

redakce 19.01.2021

Rozpětí tradičně vděčné a široké, nechybí známější jména jako Alyona Alyona nebo Katy J Pearson, konžský rapper se švýcarskými beaty, belgický shoegaze či skotská dudačka.

Videodrome 11: Ohlédnutí za klipy roku 2020

prof. Neutrino 19.01.2021

Videodrome se ohlíží za zajímavými klipy roku 2020, které reflektují ožehavá společenská témata současného světa.

Žebříčky Full Moonu: hudební zdroje roku 2020

redakce 18.01.2021

Spotify a Bandcamp, co dále? Pár nečekaných tipů máme, ať už je to dobře nebo špatně.

Žebříčky Full Moonu: hudební weby roku 2020

redakce 17.01.2021

Z kterých webů rádi čerpají naši redaktoři? Ze stránek hudebních médií i fanouškovských zinů, webů labelů i jednotlivých žurnalistů.

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2020

redakce 16.01.2021

Všechno zlé je k něčemu... znáte to. Že se toho odehrálo loni málo? No, zas tak málo toho nebylo...

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2020

redakce 15.01.2021

Loni nezbývalo než objevovat nová jména především na síti. I tam ale redakční kruhy zachytily umělce, kterým prorokují velkou budoucnost.

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2020

redakce 14.01.2021

Hlasování o klip roku v redakci na celé čáře vítězí FKA twigs s klipem Sad Day. Co milují ti další?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace