Články / Sloupky/Blogy

Karlovarské korzo #2

Karlovarské korzo #2

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 05.07.2015

Nový kinosál v Národním domě má kapacitu necelých čtyři sta míst, na Mládí režiséra Paola Sorrentina, jeden z festivalových hitů, zkouší štěstí snad dvojnásobné množství návštěvníků. Vstupenky došly už včera brzy ráno, čekat nemělo smysl. S Mládím se ve Varech už nepotkám, v českých kinech se ukáže v říjnu. Všudypřítomné davy potvrzují oficiální prohlášení festivalu o rekordech z místního baru, kromě hektolitrů vodky a tun ledu padlo Lucii za oběť také 100 kilogramů okurek. Léto vskutku rozmarné.

„Už jsem to viděla stokrát, ale musely jsme se jít podívat na toho Gýra. Už je teda starej, ale pořád vypadá dobře,“ zněla náhodně zaslechnutá věta dvou místních dam v další frontě, tentokrát na festivalový merchandise. Richard Gere včera ukázal v Letním kině Pretty Woman, projekci letitého televizního evergreenu neodolaly zástupy hladových srdcí. Uvidíme, zda se Richard Gere nechá přesvědčit k festivalové znělce, ta s loňskou celebritou je vcelku povedená, byť na vrcholné miniatury s Harvey Keitelem nebo Johnem Malkovichem asi nedosáhne. Ale Gibsonovi to v pyžamu a s foukačkou docela sekne.

Včera jednoznačně sportovní den. Nesdílím všeobecné dojetí nad koňmi, ale ve strhujícím dokumentu Palio o městském dostihu, který se v italském městě Siena koná pravidelně od 14. století, o ušlechtilá zvířata v podstatě nejde. Zásadní je zuřivé soupeření mezi městskými částmi, které uplácejí jezdce, stáje a dost možná i ta zvířata. Nečekaně brutální korupce a hysterie vrací Sienu dvakrát ročně do středověku, tradice dokáží být úsměvné, děsivé i kouzelné zároveň. Legendární dostih na náměstí Piazza del Campo trvá pouhých devadesát vteřin, snímek Palio sotva devadesát minut, obojí uteče strašlivě rychle. Dva dny před evropskou premiérou snímku v Karlových Varech vyhrála palio čtvrť Leocorno, druhý závod přijde16. srpna. Už jsem říkal, že jedu do Sieny?

El cinco (Pětka) se ve španělsky mluvících fotbalových zemích říká defenzivnímu střednímu záložníkovi, hlavnímu pilíři mužstva, často kapitánovi. V Argentině je fotbal náboženství, nezáleží na tom, jestli hrajete za River Plate nebo Talleres de Escalada. Pralesní liga má svoje klady i zápory a Patón je typickým hráčem okresního přeboru. Ale konec kariéry se blíží, několikazápasová pauza za vyloučení supluje mnohem delší (a trvalý) pobyt na tribuně. Záložník z Talleres je sympaticky nevážný snímek o každodenních dramatech, na hřišti se odehraje sotva pár minut, ale co vlastně přijde potom? Podobně zábavné jako návštěva argentinského fanouškovského kotle pendejo. Tam je ovšem teď smutno, protože Argentinu v penaltovém rozstřelu ve finále Copa Libertadores zesměšnilo domácí Chile. Puta madre.

V programu avizovaný psychothriller Hungry Hearts byl po sportovních dramatech únavný a mdlý. Expozici s milou atmosférou vystřídala nekonečná manželská nuda, zajímavě rozehraný manželský závod trval tak dlouho, že začalo být vlastně úplně jedno, jak skončí. Na kolonádu se přijel podívat také George A. Romero, jeho Master Class je jedním z očekávaných vrcholů dnešního programu. O výskytu zombies zatím žádné zprávy nepřicházejí... tedy až na zvěsti, že Richard Gere vypadá skutečně podezřele dobře.

Info

50. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
3. - 11. 7. 2015, Karlovy Vary
www.kviff.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Kam na rajz s Tomášem Poštulkou (Jeden svět)

redakce 07.09.2020

Která z kulturních povyražení si ve zbytku roku 2020 nenechá ujít dramaturg lidskoprávního dokumentárního festivalu Jeden svět?

Šejkr #46: Beba Fanta, Chupa Chups

Michal Pařízek 27.08.2020

V následujícím Full Moonu vyjde text, díky kterému jsem se po hodně dlouhé době vrátil k Hüsker Dü, a u Grinderman mám zase pocit, že jsem je pořádně pochopil až…

Milý Dušane Svíbo!

Ondřej Bezr 18.08.2020

Přečetl jsem si tvůj příspěvek o Martinu Věchetovi, potažmo nadcházejícím festivalu TrutnOFF BrnoON. Není to bohužel nic jiného než normální hejt...

Děti nebes, nebo smějící se (rudé) bestie?

Dušan Svíba 17.08.2020

Trutnovský „Woodstock“ byl vždycky známý svým hraním si na indiány a na underground. A taky na chudáky.

Loni (jsem nebyl) v Marienbadu

cyril kosak 06.08.2020

Ahoj, mami. Tak jsem vyrazil do Mariánských Lázní, na Moody Moon Noize.

Oplatky z kolonády aneb Moody Moon Noize v letmých ohlasech

redakce 04.08.2020

Víte, jak poznáte povedenou akci? Nikomu se nechce domů. Na kolonádě to bylo přesně takhle, někdo se zdržel o den déle, jiný o dva...

Co právě v elektru kutěj: Mocné elektronické výboje slovenských mimozemšťanů

Richard Kutěj 27.06.2020

Slovenský elektronický label Aliens Production zásobuje mezinárodní scén povedenými releasy už od roku 1997. A mocně rozjel i letošní sezonu.

Jeden pytel pro všechny děcka. Jak se v Česku (ne)píše o novém rapu.

David Čajčík 25.06.2020

Hudební průmysl se změnil dávno, rap je nový pop, jen si toho česká žurnalistika nevšimla, respektive to odmítá reflektovat.

Cesto-pics.jpg no.3

Mária Karľaková 26.05.2020

Cestovanie nie je len o tom dostať sa na dané miesto, je o objavovaní, slobode, hľadaní, o prítomnom okamihu o tom, že samotná cesta je cieľ.

Singletone: Protomartyr – Worm in Heaven / Processed By the Boys

Štěpán Sukdol 17.05.2020

Iggy Pop o Protomartyr prohlásil, že jsou ta nejlepší kapela, co dnes v Americe mají. Postpunková parta z Detroitu slaví dekádu působení na scéně dvěma singly, brzo deskou.