Články / Sloupky/Blogy

Karlovarské korzo #2

Karlovarské korzo #2

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 05.07.2015

Nový kinosál v Národním domě má kapacitu necelých čtyři sta míst, na Mládí režiséra Paola Sorrentina, jeden z festivalových hitů, zkouší štěstí snad dvojnásobné množství návštěvníků. Vstupenky došly už včera brzy ráno, čekat nemělo smysl. S Mládím se ve Varech už nepotkám, v českých kinech se ukáže v říjnu. Všudypřítomné davy potvrzují oficiální prohlášení festivalu o rekordech z místního baru, kromě hektolitrů vodky a tun ledu padlo Lucii za oběť také 100 kilogramů okurek. Léto vskutku rozmarné.

„Už jsem to viděla stokrát, ale musely jsme se jít podívat na toho Gýra. Už je teda starej, ale pořád vypadá dobře,“ zněla náhodně zaslechnutá věta dvou místních dam v další frontě, tentokrát na festivalový merchandise. Richard Gere včera ukázal v Letním kině Pretty Woman, projekci letitého televizního evergreenu neodolaly zástupy hladových srdcí. Uvidíme, zda se Richard Gere nechá přesvědčit k festivalové znělce, ta s loňskou celebritou je vcelku povedená, byť na vrcholné miniatury s Harvey Keitelem nebo Johnem Malkovichem asi nedosáhne. Ale Gibsonovi to v pyžamu a s foukačkou docela sekne.

Včera jednoznačně sportovní den. Nesdílím všeobecné dojetí nad koňmi, ale ve strhujícím dokumentu Palio o městském dostihu, který se v italském městě Siena koná pravidelně od 14. století, o ušlechtilá zvířata v podstatě nejde. Zásadní je zuřivé soupeření mezi městskými částmi, které uplácejí jezdce, stáje a dost možná i ta zvířata. Nečekaně brutální korupce a hysterie vrací Sienu dvakrát ročně do středověku, tradice dokáží být úsměvné, děsivé i kouzelné zároveň. Legendární dostih na náměstí Piazza del Campo trvá pouhých devadesát vteřin, snímek Palio sotva devadesát minut, obojí uteče strašlivě rychle. Dva dny před evropskou premiérou snímku v Karlových Varech vyhrála palio čtvrť Leocorno, druhý závod přijde16. srpna. Už jsem říkal, že jedu do Sieny?

El cinco (Pětka) se ve španělsky mluvících fotbalových zemích říká defenzivnímu střednímu záložníkovi, hlavnímu pilíři mužstva, často kapitánovi. V Argentině je fotbal náboženství, nezáleží na tom, jestli hrajete za River Plate nebo Talleres de Escalada. Pralesní liga má svoje klady i zápory a Patón je typickým hráčem okresního přeboru. Ale konec kariéry se blíží, několikazápasová pauza za vyloučení supluje mnohem delší (a trvalý) pobyt na tribuně. Záložník z Talleres je sympaticky nevážný snímek o každodenních dramatech, na hřišti se odehraje sotva pár minut, ale co vlastně přijde potom? Podobně zábavné jako návštěva argentinského fanouškovského kotle pendejo. Tam je ovšem teď smutno, protože Argentinu v penaltovém rozstřelu ve finále Copa Libertadores zesměšnilo domácí Chile. Puta madre.

V programu avizovaný psychothriller Hungry Hearts byl po sportovních dramatech únavný a mdlý. Expozici s milou atmosférou vystřídala nekonečná manželská nuda, zajímavě rozehraný manželský závod trval tak dlouho, že začalo být vlastně úplně jedno, jak skončí. Na kolonádu se přijel podívat také George A. Romero, jeho Master Class je jedním z očekávaných vrcholů dnešního programu. O výskytu zombies zatím žádné zprávy nepřicházejí... tedy až na zvěsti, že Richard Gere vypadá skutečně podezřele dobře.

Info

50. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
3. - 11. 7. 2015, Karlovy Vary
www.kviff.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #62: Elán mezi oblázky

Michal Pařízek 24.09.2021

Fouká tak, že i zavřené slunečníky se komíhají jak sbor opilých baletek a chudák číšník z místní taverny má s rovnáním neposlušných lehátek slušnou honičku...

Šejkr #61: „Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje.“

Michal Pařízek 10.09.2021

Strašnice jsou vlídná čtvrť, bydlím tu rád. Je trochu rozbitá, špinavá a nepořádná, to mi taky celkem vyhovuje. Stejně jako to, že se tu obvykle nic moc neděje...

Sharpe 2021: To nejlepší

redakce 07.09.2021

Letos nás pohříchu tolik z Full Moon na místě nebylo, tak jsme k tradičnímu výběru toho nejlepšího vyzvali další osobnosti, kamarády i obvyklé podezřelé.

Ďakujem, milujem (Moody Moon Noize vol.2)

redakce 01.09.2021

Krom únavy nás – crew, organizátorský tým i spřízněné tváře – dostihlo po proběhlém festivalu Moody Moon Noize vol. 2 i dojetí. Ale nejen to. Putovní festival skončil. Začne.

Moody Moon Noize vol.2: Top 5

redakce 30.08.2021

Jsme nevyspalí, unavení, ale štastní. Stálo to za to. Před podrobnějšími reporty posíláme tradiční top 5 převážně z řad crew a organizátorského týmu.

Šejkr #60: „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím.“

Michal Pařízek 27.08.2021

Feeling podzim. Loňskou euforii na kolonádě do velké míry zapříčinilo také počasí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Vortex)

Veronika Havlová, Viktor Palák 24.08.2021

Gaspar Noé vysadil drogy a natočil film, ve kterém není ani stopa po stroboskopech, ale drásavostí si nezadá s jeho vrcholnými díly.

Kdo mi ukradl moje noty? (Ostravské dny 2021)

Veronika Miksová 24.08.2021

Po náměstí se pohybovali žlutě odění bubeníci a do toho se plynule přemísťovali archaicky uniformovaní členové hornické kapely a uprostřed všeho rotovaly dva klavíry.

Top 5 Josefstadt 2021

redakce 20.08.2021

Po tradičním epickém reportu přinášíme ještě výběr z toho nejlepšího očima našich redaktorů/fotografů a přátel ze zeleného údolí a přilehlých kasemat.

Šejkr #59: Dny, kdy nám to spolu nejde

Michal Pařízek 13.08.2021

Emoce tlučou křídly už od Kyjova, chceme tam být rychle, a to ještě netušíme, co nás čeká na místě.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace