Články / Sloupky/Blogy

Karlovarské korzo #2

Karlovarské korzo #2

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 03.07.2016

Na karlovarském korzu běží čas daleko rychleji, než by se mohlo zdát. Úvodní věta druhého letošního příspěvku byla včera večer jasná – Filmařům respekt, ale největší drama se včera odehrálo v Bordeaux. Interesantnímu penaltovému rozstřelu nemohly konkurovat ani tak těžké váhy, jakými Pedro Almodóvar a Jim Jarmusch bezpochyby jsou, přestože jejich nové filmy rozhodně nejsou špatné. Jenže dnešní ranní projekce snímku Toni Erdmann německé režisérky Maren Ade celý koncept příspěvku obrátila naruby. Tolik humoru o tolika vážných věcech se jen tak nevidí, tohle je povinnost, ale pozor. Na zásadní otázku, kterou vám tenhle film položí, si bude muset odpovědět každý z nás sám. Jste šťastní?


„Myslela jsem, že točím drama, ale nakonec se to prodává jako komedie,“ tak o svém snímku mluví režisérka. Na první pohled poněkud klišovitá věta dostane ten pravý význam až ve chvíli, kdy se budete sbírat v slzách smíchu z podlahy kina, aby vás v následujícím okamžik, kdy pointy mnoha absurdních situací konečně dojdou, zamrazilo. Nepředvídatelnost, narušování sebejistoty a úžasně svěží pohled na několik základních premis života. Zaměstnance korporátů je třeba varovat, po absolvování těchto 162 minut vaše práce už nikdy nebude taková jako dříve. Zda je to dobře nebo špatně, rozhodněte sami.

Dojmy z Fuocoammare přes noc nevyprchaly, spíš naopak. Porota v Berlíně věděla, co dělá, určitě jde o jeden z nejdůležitějších snímků roku a zdaleka ne „jenom“ proto, že se zabývá zásadním a žhavým tématem. Škoda každého slova, tohle je jednoduše potřeba vidět. Neuvěřitelný zážitek. Snímek Gianfranca Rosiho logicky ovlivnil celý včerejší den, ale obávám se, že Cválající mysl Wima Vandekeybuse bych nedohnal ani před absolvováním Fuocoammare. Představení Ultima Vez zasáhnou snad pokaždé, tohle bylo ovšem totálně mimo terč. Nepomohly ani kytarové dialogy Maura Pawlowského (dEUS) a Marca Ribota, první předčasný odchod a ještě s pocitem, že hodina byla až moc.

Julieta a Paterson v pololeže na podlaze kinosálů pro novináře. Jako za mlada, chodit s předstihem jsem se ještě nenaučil. Bylo jasné, že jména Almodóvar a Jarmusch potáhnou, byť to nejlepší mají oba nejspíš za sebou. V obou případech ale velmi solidní porce filmařiny, zvláště atmosféra Juliety byla fascinující. Almodóvar svým ženám stále rozumí, podobně jako Hermína od Pstružího potoka. Petr Vizina trefně poznamenal, že herečka Adriana Ugarte je v kostýmu mladé Juliety svému režisérovi docela podobná, což je úkaz mnohem méně bizarní, než by se na první pohled mohlo zdát.


Na poslední včerejší projekci jsem potupně rezignoval, vinen v plném rozsahu. V hlavě vězel stále požár na moři a zmíněné fotbalové utkání bylo zatraceně lákavé. Vyhráli Němci, pokud to někoho překvapí. Vzhledem k nečekané absenci oblíbené islandské kinematografie v letošním programu to dnes možná dopadne podobně. Pohádky jsou potřeba.

Info

51. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
1. - 9. 7. 2016, Karlovy Vary
www.kviff.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #61: „Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje.“

Michal Pařízek 10.09.2021

Strašnice jsou vlídná čtvrť, bydlím tu rád. Je trochu rozbitá, špinavá a nepořádná, to mi taky celkem vyhovuje. Stejně jako to, že se tu obvykle nic moc neděje...

Sharpe 2021: To nejlepší

redakce 07.09.2021

Letos nás pohříchu tolik z Full Moon na místě nebylo, tak jsme k tradičnímu výběru toho nejlepšího vyzvali další osobnosti, kamarády i obvyklé podezřelé.

Ďakujem, milujem (Moody Moon Noize vol.2)

redakce 01.09.2021

Krom únavy nás – crew, organizátorský tým i spřízněné tváře – dostihlo po proběhlém festivalu Moody Moon Noize vol. 2 i dojetí. Ale nejen to. Putovní festival skončil. Začne.

Moody Moon Noize vol.2: Top 5

redakce 30.08.2021

Jsme nevyspalí, unavení, ale štastní. Stálo to za to. Před podrobnějšími reporty posíláme tradiční top 5 převážně z řad crew a organizátorského týmu.

Šejkr #60: „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím.“

Michal Pařízek 27.08.2021

Feeling podzim. Loňskou euforii na kolonádě do velké míry zapříčinilo také počasí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Vortex)

Veronika Havlová, Viktor Palák 24.08.2021

Gaspar Noé vysadil drogy a natočil film, ve kterém není ani stopa po stroboskopech, ale drásavostí si nezadá s jeho vrcholnými díly.

Kdo mi ukradl moje noty? (Ostravské dny 2021)

Veronika Miksová 24.08.2021

Po náměstí se pohybovali žlutě odění bubeníci a do toho se plynule přemísťovali archaicky uniformovaní členové hornické kapely a uprostřed všeho rotovaly dva klavíry.

Top 5 Josefstadt 2021

redakce 20.08.2021

Po tradičním epickém reportu přinášíme ještě výběr z toho nejlepšího očima našich redaktorů/fotografů a přátel ze zeleného údolí a přilehlých kasemat.

Šejkr #59: Dny, kdy nám to spolu nejde

Michal Pařízek 13.08.2021

Emoce tlučou křídly už od Kyjova, chceme tam být rychle, a to ještě netušíme, co nás čeká na místě.

Zápisky z Letní filmové školy: Jugoslávská proměnlivost a ryzí expresionistické němectví

Ondra Helar 10.08.2021

Při cold brew v budapešťském Kofein Baru sleduji první storýs na instagramu, kde se má bublina chlubí tím, že si vybírá filmy na páteční večer. Nejistý pocit, že jsem na…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace