Články / Offtopic / / Movie/dox

Karlovarské korzo #4

Karlovarské korzo #4

Michal Pařízek | Články / Offtopic / / Movie/dox | 07.07.2015

Tolikrát zmiňované Mládí se neomylně usadilo v čele žebříčku diváckého hodnocení, fascinující průměr 1,14 zřejmě jen těžko někdo překoná. Každopádně je naprosto nepochopitelná absence Humra v první desítce, na včerejší projekci ve Velkém sále se tleskalo vestoje a dlouho. Těžko něco dodat k Lukášovu textu z prvního dne, určitě jde o jeden ze zásadních filmů ročníku, na který se bude dlouho vzpomínat. Samotáře je třeba střílet, budoucnost mají jen umravněné šťastné páry. Nejlépe mladé, pochopitelně, filmový potěr má letos v Karlových Varech První podání.

Wilko Johnson má mládí dávno za sebou, ale z jeho vitality a nadšení by mohlo v klidu žít menší město. Člen legendární pubrockové kapely Dr. Feelgood na pódiu působil vždy šíleně, kolem celé kapely se šířila jakási „neandrtálská“ aura, které tvrdé r’n’b s punkovými náznaky (dávno před slávou sichrhajcek) naprosto odpovídala. Jenže pod zběsilou slupkou se skrývá vzdělaný člověk, který by nejraději jen ležel v knihách. Milovník středověké literatury ji dokonce jeden čas vyučoval. „Učit a hrát v rock’n’rollové kapele je více méně to samé,“ říká kytarista ve snímku Extáze Wilko Johnsona: „Stojíte před partou mladých lidí a děláte ze sebe úplného blázna.“


Extázi má na svědomí pankáč Julian Temple, který se na dokumenty specializuje. Příběh ve svém stylu doplňuje anarchistickými animacemi, spoustou fotografií a starých filmových sekvencí. V jednom momentě dokonce zahlédneme mladičkého Michaela Caina (Mládí) v roli Hamletova přítele Horacia. Nejoblíbenější rekvizita dánského prince se ve snímku objevuje v neúprosných cyklech, jedním z důvodů natáčení byla fatální diagnóza. Začátkem roku 2013 lékaři u Johnsona objevili zhoubný nádor a rakovinu slinivky, kytarista dostal pouhých deset měsíců života, během nichž natočil nejúspěšnější album své kariéry (společně se zpěvákem The Who Rogerem Daltreym). Podle vlastních slov nikdy nežil více naplno. Konec dobrý, všechno dobré, Wilko Johnson je stále mezi námi. Tolik touhy po životě v jednom dokumentu těžko najdeme.

Western Slow West uvidíte v českých kinech, festivalovou projekci provázel potlesk a salvy smíchu. Výrazný debut britského režiséra Johna Macleana zdobí jednoduchý přehledný příběh, pomalé tempo vyprávění občas přeruší akce prudké jako výstřely od boku. Na předvídatelnost děje si u tohoto žánru těžko stěžovat, několik vynikajících momentů to bohatě vynahrazuje, o vysokém kalibru v podobě Michaela Fassbendera nemluvě. Bonbónkem budiž lahev absinthu u táborového ohně. Z amerického západu včera dorazila ve slušivých kostýmech také delegace k nové sci-fi komedii Mars režiséra Benjamina Tučka, kosmonautům přálo i počasí. Premiéra se chystá na léto 2016 - že by první kandidát jednapadesátého ročníku?


„Nic tady neroste správně,“ komentoval krajinu Rustin Cohle v první řadě televizního seriálu True Detective. Do louisianských bažin a předměstí se vrací také snímek The Other Side, devadesátiminutová sonda do světa a podvědomí white trash. Nechutnějších devadesát minut na festivalu zatím nebylo, výbušný koktejl arogance, demence a zpupnosti je okořeněn spornými rodinnými vazbami a láskou k vlasti. Dope, guns and fucking everywhere. Fuj. Z louisianské bažiny rovnou do ruské sauny, odpoledne se dvěma islandskými snímky je hned mnohem lákavější.

Info

50. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
3. - 11. 7. 2015, Karlovy Vary
www.kviff.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Uši sú na počúvanie (Muž so zajačími ušami)

Jakub Blaho 04.08.2021

Za výslednou kvalitou filmu je do značnej miery podpísaný aj Miroslav Krobot, ktorému bola rola ušitá na mieru.

(Ne)zaostrené na nemŕtvych (Armáda mŕtvych)

Jakub Blaho 14.06.2021

K svojmu najnovšiemu filmu dostal Snyder veľkú kreatívnu slobodu. Ako s ňou narába, nám už napovedala jeho režisérska verzia Ligy spravodlivých...

V zajatí siete (Sociálna dilema)

Bibiána Hajdanyová 02.05.2021

Odborníci na moderné technológie, ktorí stáli pri zrode týchto aplikácií, v dokumente Sociálna dilema jednohlasne tvrdia, že ich negatívny dopad nikdy nebol v pláne.

Fenomén revolty voči systému (Papierový dom)

Bibiána Hajdanyová 28.04.2021

Neobyčajnosť Papierového domu tkvie v mixe žánrov akčného krimi a romantickej drámy, založenej na spontánnosti ľudskej povahy a charakteristickosti postáv.

Trpezlivosť mier prináša (Správy zo sveta)

Jakub Blaho 27.04.2021

Čoraz sporadickejšie vznikajú filmy, ktoré by sa skutočne inšpirovali klasickým westernom. O to prekvapivejšie je vidieť v takejto pozícii režiséra Paula Greengrassa.

Komorní Vykopávky navozují rodinnou atmosféru

Zuzana Tesaříková 23.04.2021

Historický rámec filmu o skutečné události objevení vzácných hrobek dobře slouží dramatickému vyprávění o vztazích mezi postavami.

Créme de la Créme: Francúzsko na domácej obrazovke

Jakub Blaho 20.04.2021

Po minuloročnej odmlke spôsobenej zavretím kín si aktuálny ročník našiel dočasný nový domov na videotéke Edisonline.

Kto je to monštrum? (Teddy)

Jakub Blaho 17.04.2021

Teddy alegorizuje útrapy dospievania a to nie len na úrovni telesných zmien, ale hlavne odcudzenia od spoločnosti, v ktorej sa dospievajúci nachádza.

Deštruktívny trojuholník (Milenci)

Jakub Blaho 14.04.2021

Film prostredníctvom svojich postáv otvára dôležitú a citlivú tému toxického vzťahu poháňaného mužskou manipulatívnosťou.

Zradné stránky internetu (Delete History)

Jakub Blaho 13.04.2021

Prvým premiérovým titulom tohto ročníku festivalu francúzskeho filmu Créme de la Créme bola absurdná komédia Delete History. Edisonline.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace