Články / Offtopic / / Movie/dox

Karlovarské korzo #5

Karlovarské korzo #5

Michal Pařízek | Články / Offtopic / / Movie/dox | 08.07.2015

Pohádkové ráno. Karlovy Vary včera v noci spláchla bouřka, pročistil se vzduch a po včerejší náramné kumulaci večírků se vstávalo hned lépe. Očekávaný snímek Pohádka pohádek v režii Mattea Garroneho (např. Gomorra) znamenal opulentní hostinu hned zkraje dne, velkolepá epopej natočená na motivy knih Giambattisty Basileho ze 17. století umně žongluje mezi fantazií, snem a realitou. Film působí jako ozdobně upravený obraz skrývající hned několik vrstev malby, které postupně vylézají na povrch. Kouzla nejsou všechno a hlavně - nevydrží.

Potěší absence mravokárných polopatismů, Pohádka pohádek nechává doširoka otevřené dveře imaginaci a představám, Garroneho říše je zaplněná podivuhodnými tvory, zvířaty a alegorickými obrazy. Vládce tří sousedících říší ženou dopředu podivně známá přání a touhy, velmi důležité místo zde má ošklivost a nedokonalost, hodnoty se ostatně mohou různit. Děti z promítání s křikem utečou a dospělí se budou ošívat, pro jedny bude pohádka brutálně přímočará, pro druhé zase podivně známá. Pohádka pohádek není dokonalá, rozmáchlé tahy štětcem narazí na rámy obrazu podezřele často. Na kluzkém laně balancuje dennodenně každý z nás.


Stejně tak i Fúsi, hrdina islandského snímku režiséra Dagura Kárího (Albím jménem Noi), byť on o tom možná ani neví. Portréty outsiderů jsou jedním z klasických festivalových témat, Fúsi ovšem zdaleka nenaplňuje typickou roli omezeného jedince, kterému je třeba pomoci, vlastně naopak. V průběhu snímku se mění v pevnou oporu a jistotu, což nakonec přinese uspokojení i jemu samotnému. Velmi chytře napsaný a skvěle natočený příběh o osamění, které ovšem nemusí nutně znamenat slabost. Pro Fúsiho byl největší výhrou první krok - nepřipomíná vám to něco? Skvělé.

Z avizovaného islandského odpoledne nakonec sešlo, Berani padli za oběť jiným povinnostem, další šance přijde v pátek před odjezdem. I díky milému setkání s režisérem George Romerem včerejší Noc patřila oživlým protinožcům (škoda původního názvu Wyrmwood). Nadupaná a svérázná zombie bláznivina je osvěžující a odkazy na Mad Maxe dostatečně zřejmé. Lidé se promění ve stejné době, jako přestanou fungovat spalovací motory, při apokalypse se na opačné polokouli jezdí na zombie pohon. Mistr Romero by měl radost. Fanouškovský snímek sice asi nezboří hranice žánru, ale pobaví nejen díky stěží uvěřitelnému australskému slangu (a přízvuku).


Včera večer se na festival podívalo také galantní prasátko Babe, které si vybral jako film svého srdce japonský režisér Sion Sono, dnešek bude patřit mimo jiné Karlu Zemanovi nebo Amy Winehouse, oba očekáváné dokumenty budou mít festivalovou premiéru. Pohádkám tedy ještě zdaleka není konec. Naštěstí.

Info

50. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
3. - 11. 7. 2015, Karlovy Vary
www.kviff.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Uši sú na počúvanie (Muž so zajačími ušami)

Jakub Blaho 04.08.2021

Za výslednou kvalitou filmu je do značnej miery podpísaný aj Miroslav Krobot, ktorému bola rola ušitá na mieru.

(Ne)zaostrené na nemŕtvych (Armáda mŕtvych)

Jakub Blaho 14.06.2021

K svojmu najnovšiemu filmu dostal Snyder veľkú kreatívnu slobodu. Ako s ňou narába, nám už napovedala jeho režisérska verzia Ligy spravodlivých...

V zajatí siete (Sociálna dilema)

Bibiána Hajdanyová 02.05.2021

Odborníci na moderné technológie, ktorí stáli pri zrode týchto aplikácií, v dokumente Sociálna dilema jednohlasne tvrdia, že ich negatívny dopad nikdy nebol v pláne.

Fenomén revolty voči systému (Papierový dom)

Bibiána Hajdanyová 28.04.2021

Neobyčajnosť Papierového domu tkvie v mixe žánrov akčného krimi a romantickej drámy, založenej na spontánnosti ľudskej povahy a charakteristickosti postáv.

Trpezlivosť mier prináša (Správy zo sveta)

Jakub Blaho 27.04.2021

Čoraz sporadickejšie vznikajú filmy, ktoré by sa skutočne inšpirovali klasickým westernom. O to prekvapivejšie je vidieť v takejto pozícii režiséra Paula Greengrassa.

Komorní Vykopávky navozují rodinnou atmosféru

Zuzana Tesaříková 23.04.2021

Historický rámec filmu o skutečné události objevení vzácných hrobek dobře slouží dramatickému vyprávění o vztazích mezi postavami.

Créme de la Créme: Francúzsko na domácej obrazovke

Jakub Blaho 20.04.2021

Po minuloročnej odmlke spôsobenej zavretím kín si aktuálny ročník našiel dočasný nový domov na videotéke Edisonline.

Kto je to monštrum? (Teddy)

Jakub Blaho 17.04.2021

Teddy alegorizuje útrapy dospievania a to nie len na úrovni telesných zmien, ale hlavne odcudzenia od spoločnosti, v ktorej sa dospievajúci nachádza.

Deštruktívny trojuholník (Milenci)

Jakub Blaho 14.04.2021

Film prostredníctvom svojich postáv otvára dôležitú a citlivú tému toxického vzťahu poháňaného mužskou manipulatívnosťou.

Zradné stránky internetu (Delete History)

Jakub Blaho 13.04.2021

Prvým premiérovým titulom tohto ročníku festivalu francúzskeho filmu Créme de la Créme bola absurdná komédia Delete History. Edisonline.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace