Články / Sloupky/Blogy

Karlovarské korzo #7

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 12.07.2015

Z filmových lázní pro letošek naposledy. Dokument věnovaný festivalu byl součástí oslav, v režii osvědčeného Miroslava Janka, který má na svědomí například portréty Občana Havla nebo jeho ženy Olgy. Volba rozhodně správná. Vměstnat padesát ročníků festivalu do únosné stopáže jistě nebylo jednoduché, Filmová lázeň mapuje všechna důležitá období, ale logicky se nevěnuje každému ročníku zvlášť. Ostatně se ve snímku sympaticky přiznává, že spousta z nich nestojí za zmínku. Jak na tom bude ten letošní, jubilejní?

Procházím okolo Thermalu, prostředím podivně ztichlým a opuštěným. Stan Finlandie samozřejmě duní jako každou noc, ale jinak je téměř všude pusto. Do konce festivalu zbývá přibližně padesát hodin, je unaveno a není se čemu divit. Gin s tonikem na cestu domů, co také jiného po projekci kultovního snímku Muž, který spadl na zemi s Davidem Bowiem v hlavní roli. Dvouapůlhodinová sci-fi se honosí veškerými atributy doby vzniku, právě ginu zde vypijí galony. Kocovina po převratných šedesátých letech naplno vypukla v polovině následující dekády, které vévodil chlast, drogy a hlavně prachy. Základní pohon sedmdesátých let je cítit i z naivního a chvílemi poněkud překomplikovaného Roegova snímku. „Sice už nevidím tak dobře jako dřív, ale prachů mám pořád dost,“ říká závěrem mimozemšťan Thomas James Newton s Bowieho tváří.


Na ročníky festivalu v sedmdesátých létech se ve snímku Filmová lázeň nevzpomíná snadno, tvrdá pěst normalizace dopadla také tady. Předchozí dekáda byla plná úspěchů, nejlepší snímky domácí nové vlny se sice ve Varech moc nepromítaly, ale z dokumentu je cítit uvolnění, které v šedesátých letech přišlo. Tony Curtis si peče buřty u táboráku, Henry Fonda a Claudia Cardinale nevěří vlastním očím, Momenty filmového festivalu moderuje neopakovatelně absurdním způsobem Miroslav Horníček. Přehlídka v Karlových Varech není (a nikdy nebyla) nejdůležitějším filmovým festivalem na světě, ale atmosférou vítězí nad mnoha respektovanějšími akcemi. Tohle Filmová lázeň vystihuje dokonale.

Poslední projekci stíhám ještě v pátek ráno, islandskou poklonou Beranům s rounem i plnovousem. Berani bodují, skromná bratrská epopej na pomezí fatální ovčí nákazy oslnila porotu v Cannes, tady se tleská také. Projekci chvílemi ruší jakási závada na klimatizaci, publikum se nijak nebouří, v klidu sleduje dlouhé pomalé záběry. Kvůli drobnému zádrhelu není nutno přerušovat intenzivní zážitek, příznačné. Není to dokonalé, ani po padesáti letech, nikdy nebude. Kulatá číslovka se na karlovarské přehlídce nepodepsala, tenhle festival toho má za sebou tolik, že se kvůli jednomu jubileu nepomine.


Opouštím Národní dům, jeden z největších plusů letošního ročníku, mířím kolem Kabinetu múz otevřenému na pár dní v kině Čas do Mumie, která na pár dní oživla na malém baru v prvním patře Thermalu. Harveymu Keitelovi a jeho Mládí tleskalo šťastné publikum ve Velkém sále, večer se pod dlouhých letech na filmové plátno vrátil Vynález zkázy. Některé kvality nezevšední, do další padesátky bychom lepší přání nenašli. Čekejte ještě krátkou rekapitulaci, korzo se otevře znovu za rok.

Info

50. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
3. - 11. 7. 2015, Karlovy Vary
www.kviff.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Preview: Elevate Festival 2020

waghiss666 21.02.2020

Kam první březnový týden? Pobyt ve Štýrském Hradci stojí za zvážení, obzvlášť když se pod tematickou střechou Human Nature sešla tak zajímavá jména, jaká představujeme v následující selekci.

Kam na rajz s Tomášem Pokorným

redakce 19.02.2020

Tomáš Pokorný informuje svět o všem dobrém, co se děje (nejen) v Brně. A zve na akce ze své stáje, i na akce venku.

Kam na rajz s Vaškem Kokešem

redakce 10.02.2020

Směska country a rapu, třídenní párty, tajemná kapela z Chicaga, Fly Pan Am nebo Ars Electronica, to doporučuje Vašek Kokeš.

MoMENTálně vyřešeno aneb to nejlepší z MENTu 2020

redakce 09.02.2020

Lublaňský MENT, jeden z nejzajímavějších a nejvybranějších showcasů v Evropě, má za sebou další povedený ročník a zase to bylo nejlepší.

CTM 2020: Reverzní kolonialismus

Jan Starý 06.02.2020

Padá pevnost Evropa, něco si přej. Letošní ročník CTM ovládly nezápadní projekty.

Kam na rajz s Trochtýnou

redakce 05.02.2020

Která nejlepší kapela na světě bude mít brzy koncert v Praze? Kam na rajz radí Trochtýna Kristová.

To nejlepší z CTM 2020: Hudba, pivo, instalace

redakce 03.02.2020

Na CTM se nevyplatí jezdit na hvězdy – ano, jsou tu, ale daleko důležitější než výběr z výročních žebříčků jsou neokoukaná jména, která dostávají rovnocenný prostor.

Preview: Ment 2020

Aneta Martínková 03.02.2020

V programu slovinského Mentu najdete chuťovky od belgické rapperky s kapverdskými kořeny po baskického hráče na akordeon. Ruský blok?

Šejkr #45: Srdečné pozdravy z Istanbulu

Michal Pařízek 02.02.2020

Už strašně dlouho se chci podívat do Istanbulu. Nepamatuji si, kdy to přesně začalo, možná jsou na vině knihy série Ve stínu pádišáha, možná bondovka Srdečné pozdravy z Ruska...

Filmové žebříčky Full Moonu: videoklip/soundtrack/mem roku 2019

redakce 28.01.2020

Včera jsme se podívali na nejlepší filmy a seriály, dnes si projdeme videoklipy, soundtracky a ty nejvtipnější memy.