Články / Offtopic / / Movie/dox

Karlovy Vary 1: Humr a ekzém v hlavě

Karlovy Vary 1: Humr a ekzém v hlavě

Lukáš Masner | Články / Offtopic / / Movie/dox | 04.07.2015

Start jak má být. Dva výsostně absurdní světy, výstřední postavy životních ztroskotanců, jejich citová lomeno existenciální prázdnota a snaha vymanit se z osidel společenských konvencí lomeno všednodennosti. Oba viděné filmy, alegorie Humr a komedie Realita, se poetikou a humorem střetávají místy věrně, oba charakterizuje odzbrojující vtip i křiklavě nápadný vizuální styl. Jeden slibuje myšlenkově bohatý koncept, druhý si z velkých konceptů škodolibě utahuje a dokládá to ještě extrémnější mírou podivnosti a vypravěčské nahodilosti.

Již ve filmu Špičák z roku 2009 nastolil řecký režisér Giorgos Lanthimos téma, které ho neopustilo ani ve hvězdně obsazeném Humrovi. Dystopický příběh o fašizující společnosti, která nepřipouští osamělost a doslova nutí k partnerskému svazku, artikuluje oblíbený motiv absurdity existence i společenských pravidel, díky nim jsou občané zbaveni svobody a tolik cenné přirozenosti. Hotel, kam přijíždí asociální hrdina v podání báječného Colina Farrella, existuje jen proto, aby se nezadaní občané seznámili s ideálním protějškem. Mají na to 45 dní a pokud se jim to nepodaří, budou proměnění ve zvíře dle vlastního výběru. Nátlaková seznamovací metoda však ve výsledku znamená jen pokrytectví a přetvářku ze strany všech klientů, kteří se snaží své životy napasovat do nevybíravého společenského mustru. Jizlivá satira se opírá o precizní práci kamery a přesné herecké výkony, za zmínku stojí zejména Colin Farrell v roli zfotrovatělé variace na postavu Theodora Twomblyho z filmu Ona.


Podivnost však nekončí, naopak jí přibývá, a to s filmem Realita. Patrně mě nikdo nedonutí k převyprávění jeho děje, nebo abych pochopil postavy či zákonitosti jejich světů. Pro začátek stačí vědět, že ústřední postava, kameraman Jason, sní o natočení krvavého hororu. Producent souhlasí s podmínkou, že jako první najde dokonalý výkřik, Oscara hodný zvuk lidského utrpení. Potíž nastává v okamžiku, kdy se do příběhu vklíní malé děvčátko, jež našlo ve vnitřnostech divokého kance videokazetu, režisér, který o ní natáčí film, učitel se zálibou v nošení ženských šatů a jízdě ve vojenském džípu, moderátor s ekzémem na těle a tucet dalších postav, snů, zápletek a podzápletek.

Z počátku se ještě pokoušíte složit mapu filmu, vztahů mezi postavami, časových a prostorových sousledností, po nedlouhé chvíli to ale stejně vzdáte a ujíždíte na vlně surreálného vyprávění, které je při troše dobré vůle svéráznou kombinací Polského filmu a Nolanovy sci-fi Inception. Originální komedie francouzského režiséra Quentina Dupieuxe, autora kultovního filmu o vraždící pneumatice Rubber, mísí několik rovin fikce, zaměňuje či zdvojuje postavy s takřka lynchovským zaujetím, navíc bez jakékoliv snahy o logickou návaznost. Nelze přehlédnout ani zálibu v brakových tématech a záměrném borcení postupů ze sofistikovaných hollywoodských „smart filmů“. Jako by měl autor pocit, že kinematografii chybí destruktivní zábava, nonsense a kouzlo bezdůvodnosti - ono čisté učarování filmem. Občas již poněkud samoúčelně zašmodrchaná a repetitivní, po většinu času však neskonale vtipná podívaná.


Velmi šťastný začátek prvního festivalového dne, který v závěru dostal na frak v podobě přeplněných a prakticky neprůchodných ulic okolo Thermalu. Těžko říct, zda je zablokovala touha vidět audiovizuální představení skupiny SPAM (Vladimír 518, Ondřej Anděra a David Vrbík), pokochat se ohňostrojem nebo zažít koncert skupiny Lucie. Jóoo, pátek.

Info

50. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
3. - 11. 7. 2015, Karlovy Vary
www.kviff.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Uši sú na počúvanie (Muž so zajačími ušami)

Jakub Blaho 04.08.2021

Za výslednou kvalitou filmu je do značnej miery podpísaný aj Miroslav Krobot, ktorému bola rola ušitá na mieru.

(Ne)zaostrené na nemŕtvych (Armáda mŕtvych)

Jakub Blaho 14.06.2021

K svojmu najnovšiemu filmu dostal Snyder veľkú kreatívnu slobodu. Ako s ňou narába, nám už napovedala jeho režisérska verzia Ligy spravodlivých...

V zajatí siete (Sociálna dilema)

Bibiána Hajdanyová 02.05.2021

Odborníci na moderné technológie, ktorí stáli pri zrode týchto aplikácií, v dokumente Sociálna dilema jednohlasne tvrdia, že ich negatívny dopad nikdy nebol v pláne.

Fenomén revolty voči systému (Papierový dom)

Bibiána Hajdanyová 28.04.2021

Neobyčajnosť Papierového domu tkvie v mixe žánrov akčného krimi a romantickej drámy, založenej na spontánnosti ľudskej povahy a charakteristickosti postáv.

Trpezlivosť mier prináša (Správy zo sveta)

Jakub Blaho 27.04.2021

Čoraz sporadickejšie vznikajú filmy, ktoré by sa skutočne inšpirovali klasickým westernom. O to prekvapivejšie je vidieť v takejto pozícii režiséra Paula Greengrassa.

Komorní Vykopávky navozují rodinnou atmosféru

Zuzana Tesaříková 23.04.2021

Historický rámec filmu o skutečné události objevení vzácných hrobek dobře slouží dramatickému vyprávění o vztazích mezi postavami.

Créme de la Créme: Francúzsko na domácej obrazovke

Jakub Blaho 20.04.2021

Po minuloročnej odmlke spôsobenej zavretím kín si aktuálny ročník našiel dočasný nový domov na videotéke Edisonline.

Kto je to monštrum? (Teddy)

Jakub Blaho 17.04.2021

Teddy alegorizuje útrapy dospievania a to nie len na úrovni telesných zmien, ale hlavne odcudzenia od spoločnosti, v ktorej sa dospievajúci nachádza.

Deštruktívny trojuholník (Milenci)

Jakub Blaho 14.04.2021

Film prostredníctvom svojich postáv otvára dôležitú a citlivú tému toxického vzťahu poháňaného mužskou manipulatívnosťou.

Zradné stránky internetu (Delete History)

Jakub Blaho 13.04.2021

Prvým premiérovým titulom tohto ročníku festivalu francúzskeho filmu Créme de la Créme bola absurdná komédia Delete History. Edisonline.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace