Lukáš Masner | Články / Offtopic / / Movie/dox | 07.07.2015
Smrt a umírání je bezesporu nejvýznamnější téma ve filmu a umění obecně. Český snímek Domácí péče, který si ve Varech odbyl světovou premiéru, podává citlivou problematiku s vkusem a jemným humorem, aniž by tím trpěla vážnost a síla dramatu. Čtyřicetiletý, původně reklamní režisér Slávek Horák natočil překvapivě vyzrálý film, který se chce zbavit banalit a uslzených klišé, a přitom staví na nejlepších trendech současné kinematografie. Obětavá zdravotní sestřička Vlasta, které lékaři diagnostikovali smrtící chorobu, je uvěřitelná postava se všemi ctnostmi a slabostmi, ale především zarputilostí žít. Ať už za pomoci alternativní medicíny nebo v okamžiku, kdy si uvědomí, jak je důležité mít se rád a v zápalu samaritánství myslet i na sebe.
Představitelka hlavní role Alena Mihulová je před kamerou přirozená a dokáže i náročnější polohy zahrát civilně a bez zbytečné exaltovanosti. Větší potíž nastává u Bolka Polívky, který i přes o poznání tlumenější přednes, nedokáže opustit některé herecké manýry tolik povědomé z předchozích filmů. Přímo se nabízí otázka, zda-li a do jaké míry je možné dosáhnout autenticity v okamžiku, kdy jsou našimi průvodci slavní herci, nota bene spjatí s natolik výraznými postavami, jaké má na kontě právě Polívka. V pravý moment se i on dokáže vyvléknout ze škatulky a velmi jemným způsobem dodat bodré postavě další rozměr, zbavit svůj výkon herecké falše, která onu naléhavost otupí. Domácí péče je typ filmu, který bude dozajista sbírat nejrůznější ocenění, zejména v hereckých kategoriích. Artikuluje vážné téma, daří se mu diváka dojmout i pobavit, aniž by musel mechanicky dovyprávět všechny linie. Naopak nechává dostatek místa jen pro náznaky, které jsou ve výsledku silnější než otrocká doslovnost. Každopádně důstojný impuls pro český film.
Dobrou, mámo je název rakouského psychologického dramatu s hororovými prvky, které to kvůli scénám explicitního a velmi nevybíravého násilí zavařilo už nejednomu divákovi. Ať se jedná o hlasité projevy zděšení nebo situaci, kdy během projekce omdlívá divák. Dvojice režisérů Severin Fiala a Veronika Franz brutalitou opravdu nešetří, nicméně se k ní dostává skrze pozvolna gradující a hutnou atmosféru.
Elias a Lukas jsou dva desetiletí sourozenci, dvojčata, která žijí s matkou v odlehlém domě na venkově. Ta se po plastické operaci vrátila domů, ale její chování se nápadně změnilo. Chlapci se snaží dopátrat toho, zda-li je tato žena opravdu jejich matkou či nikoliv.
Atmosférické dusno ve velkém stylu – symetrické kompozice, chladná architektura, hypnotické tempo a minimalistická hudba, která ani v nejmenším divákovi nenapovídá a vytváří jen další vrstvu výrazové strohosti. Vlastnímu aktu brutality předchází plíživé pocity úzkosti, která šněruje oba chlapce a nutí k nedůvěře ve vlastní rodinu - blízké, kteří by měli znamenat ochranu, v žádném případě ne hrozbu. Příkladná studie existenciálního strachu, jež vede k prudkým výpadům agresivity. Film, kvůli němuž by výrobci vteřinových lepidel měli zvážit další varování na etiketě.
50. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
3. - 11. 7. 2015, Karlovy Vary
www.kviff.com
Tereza Bonaventurová 14.12.2022
Surrealistická jízda plná symbolů, repetetivních rýmů a popkulturních odkazů vás vezme na vesele imaginativní výpravu za těmi nejhoršími problémy současného světa.
Julie Pátá 01.12.2022
Můžeme si pokládat otázku, zda Sedlák natočil film, který má oslovovat generaci Z. Hledání odpovědi však nemá smysl. Banger.
Jakub Blaho 14.11.2022
Filmár a hudobník Jan Foukal nasadzuje ružovejšiu optiku a v novom filme dokumentuje silnejúce priateľstvo s Albertom Romanuttim, frontmanom Bert & Friends.
Jaroslav Kejzlar 01.10.2022
Italský režisér Dario Argento, který stojí třeba za kultovním hororem Suspiria (1977), se vrací z režisérského důchodu mysteriózním thrillerem Černé brýle.
Andrea Kubová 29.09.2022
Joaquin Phoenix navštěvuje různá města v Americe, kde se ptá dětí a mladých lidí, jak si představují svoji budoucnost a jak vnímají svět kolem sebe.
Štěpán Nezbeda 17.09.2022
Na pozvání platformy Synapse Knowledge přijede do pražské MeetFactory americký producent a režisér Stuart Swezey. Recenzujeme jeho dokument Desolation Center.
Ondřej Oharek 04.06.2022
Příběh otce a dcery byl uvedený v Locarnu a Torontu, u nás získal dva České lvy. Čím si zasloužil tolik ohlasů?
Štěpán Nezbeda 16.03.2022
Nejvhodnější by bylo film promítat na rozpadající se zeď domu v troskách jedné z opuštěných sudetských vesnic. Proč?
Štěpán Nezbeda 06.01.2022
Paolo Sorrentino, stejně jako mnoho velkých i menších filmařů před ním, se v novém snímku Boží ruka vrací k formativním rokům svého dospívání.
Lukáš Masner 12.12.2021
Film se daří uvěřitelně vyprávět o zdánlivě samozřejmých a všedních věcech – o rozchodech a sblížení, o průměrnosti, obyčejnosti a rozhovorech, které...