Články / Offtopic / / Movie/dox

Karlovy Vary 6: podbízivý Zbrusu Nový zákon

Karlovy Vary 6: podbízivý Zbrusu Nový zákon

Lukáš Masner | Články / Offtopic / / Movie/dox | 10.07.2015

Komedie Zbrusu Nový zákon je přesně tím typem filmu, který má ambice vyšplhat se až k ocenění: divácky nejúspěšnější film festivalu. Návštěvníci mu během projekce hlasitě aplaudují, oceňují jeho originalitu a závratnou kadenci gagů a náboženských narážek. Líbivá komedii předstírá spirituální hloubku, přichází jen s v podstatě s banálním poselstvím o nutnosti prožívat každý den, naučit se milovat svůj život, následovat sny a pokud možno pomáhat druhým. Neklade si nižší cíle, než citově obohatit diváka, ukonejšit ho v blahobytné představě, že svět je krásné místo, jen se stačí pozorně rozhlížet okolo sebe. Přiznám se, že podobně nabubřelé a líbivé myšlenky ve mě vyvolávají spíše nedůvěru a vtíravý pocit manipulace. Divák už nemá hloubku hledat sám, odečítat z jemně strukturovaného díla, vše mu je vpáleno na sílu – hovoří se v tezích, jindy se brousí okolo povznášejících pocitů mimo realitu, obrazy jsou okázalé a podbarvené klasickou hudbou, jelikož jak jinak podpořit meditaci o životě a smrti. Skeptiky by v lecčem mělo varovat i jméno režiséra Jaca van Dormaela, autora přeceňované „filozofické“ sci-fi Pan Nikdo (2009). Samotná premisa je přitom sama o sobě svěží.


Bůh je mrzutý a zahořklý chlap, který žije se svou rodinou v Bruselu. Má dceru Ea a syna JC, který kdysi sestoupil na Zemi, kde byl ukřižován. Desetiletá Ea už nemůže vystát povahu otce a naschvály, kterými ponižuje lidstvo, proto se rozhodne ukrást přísně tajná data úmrtí každého z nás a hromadně je rozeslat esemeskou. Zatímco jedni se radují z toho, že je čeká ještě několik desítek let život, druzí se snaží změnit svůj krátký život a v krátce vyměřeném čase dojít ke štěstí a spokojenosti.

Myšlenka aktu, který se má stát impulzem pro změnu života k lepšímu, je stejně tak milá jako podrazácká. Člověk, který vnímá limit svého žití prakticky na vteřinu přesně, je sice v pozici, kdy má vůli změnit své chování a přehodnotit priority, ale stejně tak může uvíznout v nepřekročitelné agónií a definitivním uvědomění si vlastní smrtelnosti. Tvůrci tento rozpor akceptují, letmo se ho dotknou, nicméně těžiště vyprávění přesunou k jednoduché filozofii o kráse okamžiku a prožívání života do posledního dechu. Střídají se přitom dvě polohy, jedna pitvořivě uřvaná (komedie – Bůh trpící pod tíhou vlastních naschválů), druhá naleštěná a světlem prostoupená umělá hmota (spirituální rovina). Zbrusu Nový zákon je chladný konstrukt, který si s logikou, zda-li je jí zde vůbec třeba, příliš hlavu neláme. V lidech má zachovávat hřejivý pocit, prohlubovat soudržnost a objevovat i v obyčejných věcech nové prožitky. Vsází na vznešenou myšlenku, dětinskou hravost, ale i předvídatelné peripetie a všemožně vypiplanou estetiku, jejíž intenzita zamázne i nejsilnější lidské pochyby a otázky.

Info

50. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
3. - 11. 7. 2015, Karlovy Vary
www.kviff.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pestrobarevná nálož lidského úpadku (The Island)

Tereza Bonaventurová 14.12.2022

Surrealistická jízda plná symbolů, repetetivních rýmů a popkulturních odkazů vás vezme na vesele imaginativní výpravu za těmi nejhoršími problémy současného světa.

Rap a drogy stranou (Banger.)

Julie Pátá 01.12.2022

Můžeme si pokládat otázku, zda Sedlák natočil film, který má oslovovat generaci Z. Hledání odpovědi však nemá smysl. Banger.

Ako spolu prežiť karanténu a všetko ostatné (Sami doma)

Jakub Blaho 14.11.2022

Filmár a hudobník Jan Foukal nasadzuje ružovejšiu optiku a v novom filme dokumentuje silnejúce priateľstvo s Albertom Romanuttim, frontmanom Bert & Friends.

Prizmatem ňader, staré dobré časy (Černé brýle)

Jaroslav Kejzlar 01.10.2022

Italský režisér Dario Argento, který stojí třeba za kultovním hororem Suspiria (1977), se vrací z režisérského důchodu mysteriózním thrillerem Černé brýle.

Není lehké býti rodičem (C’mon C’mon)

Andrea Kubová 29.09.2022

Joaquin Phoenix navštěvuje různá města v Americe, kde se ptá dětí a mladých lidí, jak si představují svoji budoucnost a jak vnímají svět kolem sebe.

Vzpomínky na písek (Desolation Center)

Štěpán Nezbeda 17.09.2022

Na pozvání platformy Synapse Knowledge přijede do pražské MeetFactory americký producent a režisér Stuart Swezey. Recenzujeme jeho dokument Desolation Center.

Tati, chci, aby to mezi námi bylo lepší (Milý tati)

Ondřej Oharek 04.06.2022

Příběh otce a dcery byl uvedený v Locarnu a Torontu, u nás získal dva České lvy. Čím si zasloužil tolik ohlasů?

Běda tomu, kdo v sobě skrývá poušť (Lidi krve)

Štěpán Nezbeda 16.03.2022

Nejvhodnější by bylo film promítat na rozpadající se zeď domu v troskách jedné z opuštěných sudetských vesnic. Proč?

Koukat je to jediné, co umím (Boží ruka)

Štěpán Nezbeda 06.01.2022

Paolo Sorrentino, stejně jako mnoho velkých i menších filmařů před ním, se v novém snímku Boží ruka vrací k formativním rokům svého dospívání.

Oba jsme lidi (Zrcadla ve tmě)

Lukáš Masner 12.12.2021

Film se daří uvěřitelně vyprávět o zdánlivě samozřejmých a všedních věcech – o rozchodech a sblížení, o průměrnosti, obyčejnosti a rozhovorech, které...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace