Články / Reporty

Kat Laco Deczi stínal kebule v Žatci

Kat Laco Deczi stínal kebule v Žatci

Zdeněk Malinský | Články / Reporty | 31.10.2015

Náhodně jsem se dostal k rozhovoru Martina Veselovského s Lacem Deczim a následně z jeho webu zjistil, že zanedlouho hraje v nedalekém v Žatci, tak proč nejet? V divadle mě překvapil nečekaně velký počet diváků. Před třemi roky přišlo na Decziho deset lidí, na Sarah Tolar a dalších to nebylo o moc lepší. Ve městě prý není jiný vhodný prostor pro menší akce, takže místo před přeplněným klubem hrají umělci před více méně prázdným jevištěm.

Koncert o délce fotbalového utkání s přestávkou a nastavením ve formě dvou přídavků začal s malým zpožděním (nikdo nezačíná přesně). V úterý večer hrál Laco Deczi (trumpeta) se svým synem Vaicem (bicí), v NY žijícím basistou Michalem Krásným a s klávesistou Janem Alešem, s nimiž tvořil dokonale sehraný a šlapající kvartet.

Obavy z „příliš mnoho trumpety“ se ukázaly zbytečné, Deczi nechával vyniknout i ostatní spoluhráče. Bylo vidět i slyšet, že se tím muzikanti nejen živí, ale i baví, viz např. fórek s motivem z Billie Jean v jedné mezihře. Stereotyp a nuda ze stále stejného zvuku nástrojů, které mohou zažívat posluchači klasického jazzu, se tu nekonala a hned vám řeknu proč. Šestistrunná baskytara i to, že Krásný používal několik krabiček a hru trsátkem kombinoval s hrou prsty nebo slapováním, Aleš v některých skladbách zdvojoval klávesami trubku, jinde zastupoval více hráčů na žestě, a Vaic bubnoval řádně neortodoxně i na jazz – to byly ty důvody. Vlastně kdyby nehráli „některý ty džezový blbosti”, byl by to docela dobrý big beat. Nejlepší jazzový koncert, co jsem kdy slyšel.

Zvuk byl v sále výborný, bezchybný a přiměřeně hlasitý. Hudba upoutala natolik, že ucho audiofilovo nemělo čas hnidopišsky hledat, kde udělal zvukař chybu, nic nerušilo a kombinací toho všeho byl skvělý, skoro až dokonalý zážitek a už druhý podzimní kandidát na koncert roku (po Stick Men v Lucerna Music Baru). Nejste-li ortodoxní jazzofobové, určitě na koncert Laca Decziho a jeho Celluly zajděte. Do konce roku u nás mají ještě slušnou porci „poprav”.

Info

Laco Deczi & Cellula (us)
27. 10. 2015 Městské divadlo, Žatec
www.lacodeczi.com/concerts.html

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Organizovaný pohyb časoprostorem (Berlin Atonal)

Natálie Zehnalová 25.10.2021

Berlínský festival Atonal se po dvouleté pauze navrátil v neobvyklém formátu kombinujícím měsíc trvající výstavu se sérií živých koncertních intervencí.

Hranice komplexnosti (Caroline Shaw + Attacca Quartet)

Jan Starý 21.10.2021

Naštěstí i tyto variace mohou být skutečně silné, jak se ukázalo ve druhé půlce večera, kdy se ke kvartetu připojila Shaw v roli zpěvačky...

Přiškrtit, povolit, explodovat (Squid)

Akana 21.10.2021

Squid jsou neurotičtí a výbušní tak akorát, aby vám to nezačalo být nepohodlné, a soustředěně ukáznění jen do té míry, aby nebyl důvod k nařčení z hráčské exhibice.

Unsound 2021: To nejlepší

David Čajčík, Jan Starý 21.10.2021

Letošní Unsound se potýkal s méně viditelnými omezeními, v důsledku kterých byl kratší, skromnější a méně členitý. Ale měl svoje jasné, dynamické vrcholy.

Jazz přede dveřmi filharmonie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 17.10.2021

Jazz Goes to Town rád prošlapává nové cesty. Otázka je, jestli je to cesta objevitelská, nebo jde jen o slepou uličku v dalším vývoji přehlídky.

Zničit a přetvořit (Jazz Goes to Town 2021)

Jiří Vladimír Matýsek 16.10.2021

Další dva festivalové dny daly divákům zabrat. Dramaturgie se tentokrát pustila do poněkud náročných vod – což ale není nikterak špatně.

Progrese a tradice (Jazz Goes to Town 2021)

Jiří Vladimír Matýsek 14.10.2021

Podstatnou změnou byl dominantní syntezátor a také černý humor, který se odrážel v názvech skladeb i groteskní hudbě. Proklatě dobré a nesmírně intenzivní...

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace