Články / Reporty

Kat Laco Deczi stínal kebule v Žatci

Kat Laco Deczi stínal kebule v Žatci

Zdeněk Malinský | Články / Reporty | 31.10.2015

Náhodně jsem se dostal k rozhovoru Martina Veselovského s Lacem Deczim a následně z jeho webu zjistil, že zanedlouho hraje v nedalekém v Žatci, tak proč nejet? V divadle mě překvapil nečekaně velký počet diváků. Před třemi roky přišlo na Decziho deset lidí, na Sarah Tolar a dalších to nebylo o moc lepší. Ve městě prý není jiný vhodný prostor pro menší akce, takže místo před přeplněným klubem hrají umělci před více méně prázdným jevištěm.

Koncert o délce fotbalového utkání s přestávkou a nastavením ve formě dvou přídavků začal s malým zpožděním (nikdo nezačíná přesně). V úterý večer hrál Laco Deczi (trumpeta) se svým synem Vaicem (bicí), v NY žijícím basistou Michalem Krásným a s klávesistou Janem Alešem, s nimiž tvořil dokonale sehraný a šlapající kvartet.

Obavy z „příliš mnoho trumpety“ se ukázaly zbytečné, Deczi nechával vyniknout i ostatní spoluhráče. Bylo vidět i slyšet, že se tím muzikanti nejen živí, ale i baví, viz např. fórek s motivem z Billie Jean v jedné mezihře. Stereotyp a nuda ze stále stejného zvuku nástrojů, které mohou zažívat posluchači klasického jazzu, se tu nekonala a hned vám řeknu proč. Šestistrunná baskytara i to, že Krásný používal několik krabiček a hru trsátkem kombinoval s hrou prsty nebo slapováním, Aleš v některých skladbách zdvojoval klávesami trubku, jinde zastupoval více hráčů na žestě, a Vaic bubnoval řádně neortodoxně i na jazz – to byly ty důvody. Vlastně kdyby nehráli „některý ty džezový blbosti”, byl by to docela dobrý big beat. Nejlepší jazzový koncert, co jsem kdy slyšel.

Zvuk byl v sále výborný, bezchybný a přiměřeně hlasitý. Hudba upoutala natolik, že ucho audiofilovo nemělo čas hnidopišsky hledat, kde udělal zvukař chybu, nic nerušilo a kombinací toho všeho byl skvělý, skoro až dokonalý zážitek a už druhý podzimní kandidát na koncert roku (po Stick Men v Lucerna Music Baru). Nejste-li ortodoxní jazzofobové, určitě na koncert Laca Decziho a jeho Celluly zajděte. Do konce roku u nás mají ještě slušnou porci „poprav”.

Info

Laco Deczi & Cellula (us)
27. 10. 2015 Městské divadlo, Žatec
www.lacodeczi.com/concerts.html

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Nikdy to nikomu neřeknu: tandemová instalace v Galerii Průchod

Minka Dočkalová 01.05.2021

Autoři výstavy jsou partnery a v nově připravené výstavě se rozhodli zúročit svou zkušenost se závažnými zdravotními problémy v dětství.

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Festival na dosah myši - SXSW 2021

David Čajčík, Michal Pařízek, su 25.03.2021

Jaké to je dívat se čtyři dny po nocích na kapely, filmy a moudré diskuze? Přinášíme report z online festivalu SXSW.

Chyba jako náznak změny: Galerie Průchod nekončí

Minka Dočkalová 11.03.2021

Umělci byli konfrontováni s tím, jak jednoduché je dostat se z rubriky Kultura do sekce Zločiny a soudy - prostřednictvím této situace na vlastní kůži prověřili vratkou hranici mediálního prostoru.

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace