Články / Rozhovory

Kateřina Kostková (BoSkovicE 2017): Zásadním příjmem zůstává vstupné

Kateřina Kostková (BoSkovicE 2017): Zásadním příjmem zůstává vstupné

redakce | Články / Rozhovory | 01.07.2017

Organizátoři festivalu Boskovice se od prvního ročníku snaží zaměřit pozornost širší veřejnosti na unikátní urbanistickou památku, židovskou čtvrť. Festivalové návštěvníky tak během čtyř dnů v Boskovicích čekají nejen koncerty různých hudebních žánrů, divadelní představení pro děti i dospělé, filmové projekce, výstavy a autorská čtení, ale také například komentované prohlídky boskovického ghetta. Na otázky odpovídala Kateřina Kostková.

Jakou pozici zastáváš na festivalu a jak ho vidíš v průběhu času, jaký byl a jaký je teď?
Zastávám pozici propagace a PR. Festival pro židovskou čtvrť letos oslaví jubilejní 25. ročník a už od prvního ročníku se festival odehrává zhruba na stejném půdorysu, tj. na téměř všech scénách, které stálí návštěvníci festivalu nemusí hledat. V době svého vzniku bylo pořádání festivalu pro židovskou čtvrť v Boskovicích v podstatě průkopnickým počinem, a to hned z několika důvodů. Jednak samotná problematika, kvůli které festival vznikl, tedy neutěšený stav židovských památek, dále to byl jeden z prvních festivalů, ne-li vůbec první, kde byly rovnoprávně zastoupeny hudba různých žánrů, divadla, filmy i výtvarné umění a to ne v mainstreemových formách. Dnes se tomu říká „multižánrový“, případně „alternativní“, kteréžto nálepce jsme se v Boskovicích řadu let snažili vyhnout. Pro alternativu máme jiný festival. A nezanedbatelný byl také fakt, že festival se neodehrával někde na periferii za městem, ale přímo v Boskovicích. Každý jeden ze zmiňovaných aspektů festivalu byl pro řadu lidí kontroverzní. A v tom vidíme největší přínos festivalu, tedy v myšlení lidí, akceptaci a podpoře toho, co festival Boskovicím každoročně přináší.


Dá se říct, jak festival reálně pomáhá židovské čtvrti? Ne že bych si myslel, že se to dá nějak vyčíslit, ale předpokládám, že v průběhu let je to vidět a že to jistě vidí a ocení i město samé, potažmo celý region?
Pro spolek Unijazz, který festival pořádá, bylo důležité upozornit na její kulturní a historickou hodnotu a tento impuls přispěl k tomu, že nedošlo k její demolici. Během minulých let naopak došlo k rekonstrukci některých staveb, i když ne vždy podle našich představ. Do budoucna by se případným problémovým opravám mohlo předejít díky nedávnému ustavení funkce městského architekta, k čemuž festival svým dílem také přispěl. Podobný efekt mělo pořádání festivalu i pro letní kino, o jehož zbourání se v minulosti uvažovalo. Dnes je částečně zrekonstruováno a je často vyhledávanou scénou pro středně velké akce řady pořadatelů.

Hlavní body programu?
Letos bude hlavní hvězdou v letním kině legenda nezávislé světové hudební scény Hugo Race, původem Australan, ex-kytarista Nicka Cavea. V Boskovicích vystoupí spolu s italskými muzikanty v uskupení Hugo Race Fatalists. Na stejném pódiu se představí i divoká punková vzpoura – polská kapela Hańba! a pro mnohé návštěvníky festivalu můžou být objevem Esazlesa. Scéna pod záštitou kulturního magazínu UNI opět v prostoru Panského dvora představí průřez klubovou scénou, od čistě akustických interpretů, kterým bude věnován pátek, přes hlučné rockery v sobotu až po nedělní proplouvání mezi žánry. K hvězdám letos budou patřit britský písničkář Justin Lavash, nový objev maďarského postpunku Gustave Tiger nebo slovenská víla Ivana Mer. Své místo už má ve festivalovém programu dlouhá léta i blues a jazz na scéně v zámeckém Skleníku, kde letos ožije proslulý Saský improvizační orchestr. Nezastupitelnou součástí programu festivalu jsou hudební produkce v synagoze, kde vystoupí trojice izraelských hudebníků Moti & Kaya Schwartz a Leonid Detzelman. Z programu divadelních představení festival nabídne divadlo D21 nebo Annu Polívkovou v divadelně-koncertním projektu Aniby neřekla.


Kolik očekáváte lidí a jste na tom závislí?
Zdaleka nejsme tak nezávislí, jak si v Unijazzu v počátcích devadesátých let minulého století představovali. Při pořádání boskovického festivalu se neobejdeme bez peněz z grantů, které se nám tu ve větší, tu v menší míře každoročně daří získávat. Zásadním příjmem ale zůstává vstupné, takže ano, na návštěvnících jsme velmi závislí. Návštěvníků chodí během posledních ročníků stále dost, kolem 4 000. Těší nás, že do Boskovic každý rok zavítá tolik lidí.

Info

BoSkovicE 2017
6. – 9. 7. 2017
Boskovice
www.boskovice-festival.cz
www.facebook.com/events/1330751747018129

foto © Martin Dubjak

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Duo Ruut: Inspirujeme se navzájem

Adéla Polka 20.07.2021

Získaly prestižní cenu Ethno Music Awards a letos se se svou citerou vypraví i do České republiky. Rozhovor o estonském zaříkávání i jednom nástroji pro dvě.

Barbora Koritenská, Libor Staněk (Živá vila): Prachatice jsou takové jihočeské Twin Peaks

cyril kosak 15.07.2021

Vivat Vila! Rozhovor o druhém ročníku festivalu, který přesahuje hranice prostého hudebního podniku se sebelepší nabídkou. Pojďte zažít Prachatice!

Raül Refree: Potřebuji být inspirován

Michal Pařízek 08.07.2021

Barcelonský rodák Raül Refree má pověst umíněného a talentovaného podivína, který si dělá věci zásadně po svém. Rozhovor, živá vystoupení u nás co nevidět.

Aleš Macenauer (Zapomělsem): Pro mě je důležitá upřímnost a přirozenost

Mária Karľaková 06.07.2021

V letním dvojčísle Full Moonu jsme s Alešem přinesli obsáhlý rozhovor, toto berte jako subtilní teaser, v němž jsme probrali pár dalších témat.

Adriana Světlíková (Nová síť): Kultura si prošla velmi těžkou zkouškou

Jarmo Diehl, su 24.06.2021

Jak se Nová síť snaží zlepšit podmínky pro umělce i kulturní projekty a na jaké problémy naráží nejen během pandemické krize?

Marie Voslářová: Neštěstí v lásce není životní selhání

Adéla Polka 15.06.2021

Paseka letos vydala druhou komiksovou publikaci kontroverzní švédské autorky Liv Strömquistové Nejrudější růže rozkvétá. Rozhovor jsme vedli s její překladatelkou.

Marie Joja (Archipop): Když opuštěné budovy nabídnou nevšední zážitek

su 18.05.2021

Rozhovor o databázi Archipop, jejíž cílem je zmapovat realizace dočasného využití opuštěných objektů.

SF MINI aneb Není to jen o nás

Michaela Susedíková 11.05.2021

Zatímco pamětníci vzpomínají na Olomouc kvůli devadesátkovému klubu Nausea, dnes nabízí výživnou dramaturgii prostor SF MINI. Hovory nejen o kompilaci z rukou Coffee Breath Records.

Shina (Slnko Records): Hudbu treba hnojiť a polievať

Kateřina Cumin 29.04.2021

Dnes, po dvaceti letech fungování, má Slnko Records ve stáji umělce několika generací a všech žánrů, za všechny jmenujme Modré hory, Katarzii, Bad Karma Boy nebo Janu Kirschner. Rozhovor.

Magdalena Müllerová (Kreativní Evropa): Budoucnost je ve spolupráci

Michal Pařízek, mxm 26.04.2021

O nutnosti spolupracovat, důležitosti přípravy jednotlivých projektů, grantové politice na státní i evropské úrovni a o tom, že opravdu nestačí jen setřít prach z vitríny.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace