Články / Rozhovory

Kateřina Kostková (BoSkovicE 2017): Zásadním příjmem zůstává vstupné

Kateřina Kostková (BoSkovicE 2017): Zásadním příjmem zůstává vstupné

redakce | Články / Rozhovory | 01.07.2017

Organizátoři festivalu Boskovice se od prvního ročníku snaží zaměřit pozornost širší veřejnosti na unikátní urbanistickou památku, židovskou čtvrť. Festivalové návštěvníky tak během čtyř dnů v Boskovicích čekají nejen koncerty různých hudebních žánrů, divadelní představení pro děti i dospělé, filmové projekce, výstavy a autorská čtení, ale také například komentované prohlídky boskovického ghetta. Na otázky odpovídala Kateřina Kostková.

Jakou pozici zastáváš na festivalu a jak ho vidíš v průběhu času, jaký byl a jaký je teď?
Zastávám pozici propagace a PR. Festival pro židovskou čtvrť letos oslaví jubilejní 25. ročník a už od prvního ročníku se festival odehrává zhruba na stejném půdorysu, tj. na téměř všech scénách, které stálí návštěvníci festivalu nemusí hledat. V době svého vzniku bylo pořádání festivalu pro židovskou čtvrť v Boskovicích v podstatě průkopnickým počinem, a to hned z několika důvodů. Jednak samotná problematika, kvůli které festival vznikl, tedy neutěšený stav židovských památek, dále to byl jeden z prvních festivalů, ne-li vůbec první, kde byly rovnoprávně zastoupeny hudba různých žánrů, divadla, filmy i výtvarné umění a to ne v mainstreemových formách. Dnes se tomu říká „multižánrový“, případně „alternativní“, kteréžto nálepce jsme se v Boskovicích řadu let snažili vyhnout. Pro alternativu máme jiný festival. A nezanedbatelný byl také fakt, že festival se neodehrával někde na periferii za městem, ale přímo v Boskovicích. Každý jeden ze zmiňovaných aspektů festivalu byl pro řadu lidí kontroverzní. A v tom vidíme největší přínos festivalu, tedy v myšlení lidí, akceptaci a podpoře toho, co festival Boskovicím každoročně přináší.


Dá se říct, jak festival reálně pomáhá židovské čtvrti? Ne že bych si myslel, že se to dá nějak vyčíslit, ale předpokládám, že v průběhu let je to vidět a že to jistě vidí a ocení i město samé, potažmo celý region?
Pro spolek Unijazz, který festival pořádá, bylo důležité upozornit na její kulturní a historickou hodnotu a tento impuls přispěl k tomu, že nedošlo k její demolici. Během minulých let naopak došlo k rekonstrukci některých staveb, i když ne vždy podle našich představ. Do budoucna by se případným problémovým opravám mohlo předejít díky nedávnému ustavení funkce městského architekta, k čemuž festival svým dílem také přispěl. Podobný efekt mělo pořádání festivalu i pro letní kino, o jehož zbourání se v minulosti uvažovalo. Dnes je částečně zrekonstruováno a je často vyhledávanou scénou pro středně velké akce řady pořadatelů.

Hlavní body programu?
Letos bude hlavní hvězdou v letním kině legenda nezávislé světové hudební scény Hugo Race, původem Australan, ex-kytarista Nicka Cavea. V Boskovicích vystoupí spolu s italskými muzikanty v uskupení Hugo Race Fatalists. Na stejném pódiu se představí i divoká punková vzpoura – polská kapela Hańba! a pro mnohé návštěvníky festivalu můžou být objevem Esazlesa. Scéna pod záštitou kulturního magazínu UNI opět v prostoru Panského dvora představí průřez klubovou scénou, od čistě akustických interpretů, kterým bude věnován pátek, přes hlučné rockery v sobotu až po nedělní proplouvání mezi žánry. K hvězdám letos budou patřit britský písničkář Justin Lavash, nový objev maďarského postpunku Gustave Tiger nebo slovenská víla Ivana Mer. Své místo už má ve festivalovém programu dlouhá léta i blues a jazz na scéně v zámeckém Skleníku, kde letos ožije proslulý Saský improvizační orchestr. Nezastupitelnou součástí programu festivalu jsou hudební produkce v synagoze, kde vystoupí trojice izraelských hudebníků Moti & Kaya Schwartz a Leonid Detzelman. Z programu divadelních představení festival nabídne divadlo D21 nebo Annu Polívkovou v divadelně-koncertním projektu Aniby neřekla.


Kolik očekáváte lidí a jste na tom závislí?
Zdaleka nejsme tak nezávislí, jak si v Unijazzu v počátcích devadesátých let minulého století představovali. Při pořádání boskovického festivalu se neobejdeme bez peněz z grantů, které se nám tu ve větší, tu v menší míře každoročně daří získávat. Zásadním příjmem ale zůstává vstupné, takže ano, na návštěvnících jsme velmi závislí. Návštěvníků chodí během posledních ročníků stále dost, kolem 4 000. Těší nás, že do Boskovic každý rok zavítá tolik lidí.

Info

BoSkovicE 2017
6. – 9. 7. 2017
Boskovice
www.boskovice-festival.cz
www.facebook.com/events/1330751747018129

foto © Martin Dubjak

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články