Články / Rozhovory

Kateřina Kostková (BoSkovicE 2017): Zásadním příjmem zůstává vstupné

Kateřina Kostková (BoSkovicE 2017): Zásadním příjmem zůstává vstupné

redakce | Články / Rozhovory | 01.07.2017

Organizátoři festivalu Boskovice se od prvního ročníku snaží zaměřit pozornost širší veřejnosti na unikátní urbanistickou památku, židovskou čtvrť. Festivalové návštěvníky tak během čtyř dnů v Boskovicích čekají nejen koncerty různých hudebních žánrů, divadelní představení pro děti i dospělé, filmové projekce, výstavy a autorská čtení, ale také například komentované prohlídky boskovického ghetta. Na otázky odpovídala Kateřina Kostková.

Jakou pozici zastáváš na festivalu a jak ho vidíš v průběhu času, jaký byl a jaký je teď?
Zastávám pozici propagace a PR. Festival pro židovskou čtvrť letos oslaví jubilejní 25. ročník a už od prvního ročníku se festival odehrává zhruba na stejném půdorysu, tj. na téměř všech scénách, které stálí návštěvníci festivalu nemusí hledat. V době svého vzniku bylo pořádání festivalu pro židovskou čtvrť v Boskovicích v podstatě průkopnickým počinem, a to hned z několika důvodů. Jednak samotná problematika, kvůli které festival vznikl, tedy neutěšený stav židovských památek, dále to byl jeden z prvních festivalů, ne-li vůbec první, kde byly rovnoprávně zastoupeny hudba různých žánrů, divadla, filmy i výtvarné umění a to ne v mainstreemových formách. Dnes se tomu říká „multižánrový“, případně „alternativní“, kteréžto nálepce jsme se v Boskovicích řadu let snažili vyhnout. Pro alternativu máme jiný festival. A nezanedbatelný byl také fakt, že festival se neodehrával někde na periferii za městem, ale přímo v Boskovicích. Každý jeden ze zmiňovaných aspektů festivalu byl pro řadu lidí kontroverzní. A v tom vidíme největší přínos festivalu, tedy v myšlení lidí, akceptaci a podpoře toho, co festival Boskovicím každoročně přináší.


Dá se říct, jak festival reálně pomáhá židovské čtvrti? Ne že bych si myslel, že se to dá nějak vyčíslit, ale předpokládám, že v průběhu let je to vidět a že to jistě vidí a ocení i město samé, potažmo celý region?
Pro spolek Unijazz, který festival pořádá, bylo důležité upozornit na její kulturní a historickou hodnotu a tento impuls přispěl k tomu, že nedošlo k její demolici. Během minulých let naopak došlo k rekonstrukci některých staveb, i když ne vždy podle našich představ. Do budoucna by se případným problémovým opravám mohlo předejít díky nedávnému ustavení funkce městského architekta, k čemuž festival svým dílem také přispěl. Podobný efekt mělo pořádání festivalu i pro letní kino, o jehož zbourání se v minulosti uvažovalo. Dnes je částečně zrekonstruováno a je často vyhledávanou scénou pro středně velké akce řady pořadatelů.

Hlavní body programu?
Letos bude hlavní hvězdou v letním kině legenda nezávislé světové hudební scény Hugo Race, původem Australan, ex-kytarista Nicka Cavea. V Boskovicích vystoupí spolu s italskými muzikanty v uskupení Hugo Race Fatalists. Na stejném pódiu se představí i divoká punková vzpoura – polská kapela Hańba! a pro mnohé návštěvníky festivalu můžou být objevem Esazlesa. Scéna pod záštitou kulturního magazínu UNI opět v prostoru Panského dvora představí průřez klubovou scénou, od čistě akustických interpretů, kterým bude věnován pátek, přes hlučné rockery v sobotu až po nedělní proplouvání mezi žánry. K hvězdám letos budou patřit britský písničkář Justin Lavash, nový objev maďarského postpunku Gustave Tiger nebo slovenská víla Ivana Mer. Své místo už má ve festivalovém programu dlouhá léta i blues a jazz na scéně v zámeckém Skleníku, kde letos ožije proslulý Saský improvizační orchestr. Nezastupitelnou součástí programu festivalu jsou hudební produkce v synagoze, kde vystoupí trojice izraelských hudebníků Moti & Kaya Schwartz a Leonid Detzelman. Z programu divadelních představení festival nabídne divadlo D21 nebo Annu Polívkovou v divadelně-koncertním projektu Aniby neřekla.


Kolik očekáváte lidí a jste na tom závislí?
Zdaleka nejsme tak nezávislí, jak si v Unijazzu v počátcích devadesátých let minulého století představovali. Při pořádání boskovického festivalu se neobejdeme bez peněz z grantů, které se nám tu ve větší, tu v menší míře každoročně daří získávat. Zásadním příjmem ale zůstává vstupné, takže ano, na návštěvnících jsme velmi závislí. Návštěvníků chodí během posledních ročníků stále dost, kolem 4 000. Těší nás, že do Boskovic každý rok zavítá tolik lidí.

Info

BoSkovicE 2017
6. – 9. 7. 2017
Boskovice
www.boskovice-festival.cz
www.facebook.com/events/1330751747018129

foto © Martin Dubjak

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Ima Teva

redakce 11.12.2019

Album nazvané Chant kombinuje minimalistickou elektroniku s niternými zpěvy a temnými ambientními plochami. Jaké další indicie nám k němu Petra Juráčková a Iva Procházková dají?

Douška vydavatelská: Phobia Records

redakce 29.11.2019

Label a distro Phobia Records se soustřeďuje na temné odnože všech mutací hardcoru a metalu, ať už jde o zemitý sludge nebo zběsilý crust.

3na3: Dan Sywala

waghiss666 21.11.2019

„Chci být rock'n'rollový novinář na volné noze!“ Velká ambice? Dan Sywala je nezmar. Pořádá poslechovky pro slepce, píše pro několik různých médií, má vlastní online žurnál.

The Sherlocks: Arctic Monkeys jsou moderní Beatles, my chceme hrát na Měsíci

Ondřej Čížek 16.11.2019

První album Live for the Moment si ukradlo šestou pozici v britském prodejním žebříčku, pokračování Under Your Sky se masivnějším kytarovým zvukem rozeznělo letos v říjnu. Rozhovor.

Douška vydavatelská: Nona Records

redakce 13.11.2019

Matěj Kotouček z labelu Nona Records po třech letech fungování v symbióze podpory klubových akcí a vydávání experimentálního elektra migruje do Prahy.

Pojď ven s Dominikem Zezulou

redakce 06.11.2019

Na co se teď nejvíc těší textař, zpěvák, polovina post-hudby a zakladatel projektu Děti mezi reprákama Dominik Zezula?

Kevin Morby: Udělat víc lidí šťastných než nešťastných

Jakub Peřina 31.10.2019

Smutný pohodář Kevin Morby míří poprvé do Prahy a v rozhovoru prozrazuje, s jakými pocity psal svou novou desku Oh My God. Tedy mimo jiné.

Jana Bitterová: Obrazovka působí jako magnet

Anna Mašátová 24.10.2019

Jeden večer, dvě města, dva divadelní prostory propojené současným tancem, hudbou a technologiemi. Proč? To nám řekla autorka projektu.

Thorsten Quaeschning (Tangerine Dream): Máme plány pro nejrůznější myslitelné situace

Petr Ferenc 18.10.2019

Thorsten Quaeschning se ocitl v pozici vedoucího skupiny, kterou nezakládal; vznikla deset let před jeho narozením a nezůstal v ní žádný z původních členů. Rozhovor, koncert záhy.

Vstupní prohlídka: Sunset Sons (uk/aus)

redakce 16.10.2019

Singl Heroes od britsko-australských indie rockerů Sunset Sons si odbyl ostře sledovanou premiéru v Beats1 show rádiové persony jménem Zane Lowe. Kde se vzali, kdo to je?