Články / Seriály

Katetr: Drž, pse

Katetr: Drž, pse

Jarmo Diehl | Články / Seriály | 10.01.2021

Plyšový maňásek Adolfeen vydává album u Supraphonu. Nenajdete ho v oddíle Retardované děti, ale Hity. Možná to není nepodobné tomu, když Smack repuje „jsem ostrý jak nůž“ a bere si do huby Kapitána Dema a Sagvana Tofiho. Někomu je karanténa příliš dlouhá.

Rapress – Za metrem Luka
„… projekt, který považujeme za sic návrat ke kořenům hiphopové kultury jako takové, ale zároveň za doposud nevídaný koncept pro československou scénu…“ Nevídaným konceptem si jistý nejsem, tahle velkohubá prohlášení jsou jako bublifuk. Vedle mladistvé energie a jisté nevinnosti i obligátní propriety, bonga, krabice a breakdance. Některé momenty v klipu jsou úsměvné, ale mládí vpřed, Luka rulez.


Concept Art Orchestra, Martin Brunner – Islanders
Islanders je poslední, šestou částí jazzové suity The Land and People pro Concept Art Orchestra v obsazení se smyčcovým kvartetem Epoque a vibrafonem. Místy to celé evokuje nujazzové 4hero, včetně euforie udržené na uzdě. Inspirováno dílem českého fotografa Jana Lukase, klip Anežka Horová.


Billow – III [demos]
Veselí nad Moravou. Dreampopoví Billow vydali desku III v listopadu. Silné písničky uměli vždycky, ale čistý zvuk tomu neslušel. Teď vypustili dema a půlhodinové video coby ohlédnutí za posledním rokem a půl. Lo-fi, lesy, momentky v černobílé. Jako když po čase potkáte někoho, koho máte rádi roky a vždycky mít budete, všechno se to ve vás pohne. Civilní, emotivní. (Na desce jsou i dva nové tracky.)


Kittchen – Rohlíky
„Všechno se mění,“ zpívá Jakub König a pořád to funguje, základní stavební jednotka člověka, rohlík nebo ráno, další den je další krásná bolest. Klip Ondřeje Mataje stihne více plánů a netlačí. Máslo, mléko. (Nová deska Puls na jaře.)


Chief Bromden – Soul Sucker
A ještě jedna „fullmoonovka“. Tady mám k videu o poznání rezervovanější postoj, ale taky je dost dobře možné, že ze mě mluví starej člověk. Filmování „psychedelie“ je samá past, od kamery k příběhu.


Burgr/Štrpka – s/t
„Právě vyšlo nové CD Ľuba Burgra s texty Ivana Štrpky na značce Vlna, objednávat ho můžete na vlna@vlna.sk.“ To byla jediná zmínka zkraje ledna na internetech, než se deska včera objevila na Bandcampu. Ľubo Burgr, ročník 1964 je „starý mladý“. Hudebník, skladatel, textař, herec i režisér. Před třemi lety vydal skvělé album s jinochem Pjonim, na novince zas koexistuje s Ivanem Štrpkou, který je naopak o generaci starší než Burgr. Uměleckého ducha věk nedožene.


Karlo – Drž P*ču
„Keď fena dá, pes skočí.“ Karlo, Milion+, nové EP Sabotage. Během dvouapůlminutového tracku zazní jeho název třicetkrát. Držim fest.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Vstupní prohlídka: Tante Elze

redakce 11.01.2021

Čerpá inspiraci jak v běžných věcech, tak v tvorbě Leoše Janáčka nebo v poselství Františka z Assisi. Jak Veronika žije a jak její tvorbu ovlivňuje mateřství?

Katetr: Nemusíš klečet, když jsi sám

Jarmo Diehl 03.01.2021

Seriál Novinky na česko-slovenské scéně pokračuje, ovšem už pod jiným názvem a ještě v osobnější tónině. Milion+, Moonshye, Modré hory. Em i další abeceda.

10+1 = Michal Burget (Nekola)

redakce 27.12.2020

10+1 tentokrát neznačí jen výběr oblíbených písniček, ale rovnou jedenácti nejlepších desek letošního roku.

Tak daleko, tak blízko: Jan Fic

redakce 22.12.2020

Co nezjistíte z desky Jana Fice, dočtete se níže. Oblíbené pochutiny, nápoje, vycházkové trasy a místa, kam se chodí zašít.

Novinky na česko-slovenské scéně: Nie si hovado, nie si víla

Jarmo Diehl 20.12.2020

Hodně rapů, ale taky "darkpopová víla". Něha i hulení, flexení. A metal na kolejích.

Pod pultem Kabinetu #4

Adéla Polka 17.12.2020

Sedím v Kabinetě v obědové pauze a dávám si hrstkovou polévku. „Jo, tady je nejlepší atmo.“

Track týdne: Two Feet - Time Fades Away

Michaela Šedinová 10.12.2020

Two Feet nepíše zrovna optimistické písničky, naopak jsou plné temnějších emocí od melancholie po vztek.

Pod pultem Kabinetu #3

redakce 08.12.2020

Další výběr z katalogu Kabinet Records, tentokrát pod taktovkou Martina E. Kyšperského z brněnských Květů.

Novinky na česko-slovenské scéně: Mamánci v máji, bizáry, brosky

Jarmo Diehl 06.12.2020

Bratrské techno, metalové šlágry i electropopové diskotéky. Byl to pestrý týden, romance pro černé labutě i letní vzpomínky na vychillenou pláž.

Track týdne: Gary, Indiana – Nike of Samothrace

Richard Michalik 03.12.2020

Gary, Indiana s piesňou Nike of Samothrace ideálne zapadá medzi súčasný prúd New Weird Britain.