Články / Rozhovory

Každý by se měl zajímat o věci, situace, aktuální dění – Chee Chaak fest

Každý by se měl zajímat o věci, situace, aktuální dění – Chee Chaak fest

mexhouse, waghiss666 | Články / Rozhovory | 10.06.2015

Hlubina. Pak komíny a industriál. Znáte to, "železné srdce", ale co vás bude zajímat 12. a 13. června, je úplně něco jiného. Celá ta ostravská nádhera bude jen vhodná kulisa k linoucí se hudbě kapel, které se nikde neřadí a zároveň je spojují myšlenky. Vyjádření lidí, kteří muzikou žijí a jen jí neplýtvají ve prospěch svých zvrácených pohnutek, být nutně slavný. Cheecháci vrací úder na stejném místě jako minulý rok, ale při tom se vše může odehrát jinak a i prostor Hlubiny se stále mění a s ním také lidé uvnitř něj. Zdaleka nejen Colours of Ostrava, techno parties nebo metalovými orgiemi je živa Dolní oblast Vítkovice, jako všude jinde, i tady jsou boční uličky a temné kouty. Doporučujeme sledovat, co dělá spolek Hlásím se k továrně v bývalém dole Hlubina, kde se taky odehraje další ročník Chee Chaak festu. Doporučujeme sledovat, co dělá promotérská skupina Chee Chaak tips kolem klubu Plan B Hardcore Cafe, Zuzana Šrámková je její součástí.

Kolik potřebujete lidí, aby se zaplatil letošní ročník Chee Chaak festu? Je to reálné?
Letos máme velkou výhodu v tom, že máme pod sebou bar, který jsme minulý rok neměli, takže peníze by mohli jít odsud. Náklady jsou ale samozřejmě o něco vyšší než minulý rok. Když pořádáme koncerty přes rok, známe scénu, víme, s čím počítat, takže se nám nestává, že proděláváme, zkoušíme to nastavit tak, ať nikdo není překvapený - my jako pořadatelé, nebo kapely, co přijedou, víme, do čeho jdeme. Navíc prodělat si nemůžeme dovolit - já jako sociální pracovnice a Péťa, který prodává šroubky. Jsme rádi, že si můžeme koupit pivo.

Čím začneme? Vazbami na Polsko?
Polská kapela je v lajnapu jen jedna. A to proto, že se nám jejich hudba líbí a lidi v Ostravě se konkrétně na Kurws těší už dlouhou dobu.

Pozoruhodné žánrové rozpětí: dát vedle sebe garážovku Maggie’s Marshmallows, punkery Hlinomaz, londýnské electro Space Love a rapovou Kolonu, je docela ojedinělé. Různé scény se obvykle nemíchají, jsou poměrně uzavřené – nehrozí něco podobného jako loni, kdy se potkali Nylon Jail a Planety?
Skrze pořádání koncertů máme ověřené, čím větší spektrum stylů, tím více se dá udržet pozornost. Ale i tak nezveme jen tak někoho, není to tak, že teď nám chybí HC kapela, tak nějakou vylosujeme. Řídíme se vlastním vkusem, máme rádi různorodé kapely a přijde nám fajn si je pozvat napříč žánry. Kapely se nebrání, většinou jsou pro. K minulému roku, Nylon Jail vs. Planety. Nylon Jail se ozvali na poslední chvíli (nám zrovna odpadla jedna kapela), a i když komunikace byla nestandardní v porovnání s undergroundem, se kterým většinou komunikujeme, odkývali jsme to. V tu chvíli jsme ještě pořádně nevěděli, do čeho jdeme. A myslím, že i Planety se v tu dobu teprve srovnávali s tím, co jsou Nylon Jail zač. Kapelu s podobným chováním už bychom nepozvali.

Co přesně se stalo?
Ne celá kapela, ale někteří členové se chovali velmi arogantně. Navíc si původně řekli o neuvěřitelný honorář, no a vzhledem k tomu, že se ozvali pár dnů před festivalem, to nepřipadalo v úvahu, cena se stáhla, ale při předávání domluvené ceny se ohrazovali. Nemáme zájem jednat s takovým typem lidí a kapel, zbytečné neshody, to nemáme zapotřebí.

Je žánrová vyhraněnost jednotlivých hudebních akcí (i v Ostravě) překonanou nemocí?
U nás se to odvíjí od koncertů, co děláme celý rok, skrze žánry. Podobně je dramaturgicky je sestaven i festival. Návštěvník ať vypadá, jak chce, uvidíme, kdo přijde. Vesměs je takové rozpětí přijímáno kladně.

Jak se díváte na podnik Colours of Ostrava, který probíhá ve stejném areálu? A nemají některé kapely problém s tím, že se festival odehrává v objektu, který patří velkému kapitalistovi?
Ohledně prostoru - je to tak, že jednáme s Provozem, kteří do toho dali milion úsilí a jednají naprosto férově a nám blízce. Jsou neziskovka. My je chceme podpořit, oni chtějí podpořit nás. V tom jsme zajedno. O Colours se moc nezajímáme, velké festivaly nejsou nic pro nás. Nevidíme v tom konkurenci, ani žádnou spojitost.

Jak probíhá spolupráce s Provozem Hlubina, jak to máte rozdělené? Jak se vůbec díváte na Dolní oblast Vítkovice, její vývoj v rámci celé Ostravy?
Spolupráce je už od minulého ročníku dobrá, nejsou to jen lidi, co nám prostor pronajímají, s ledasčím pomáhají, konzultují. Jinak se v Provozu nijak neangažujeme. Vývoj Dolní oblasti znamená na jednu stranu skvělé oživení industriálních prostor, které už jen chátraly, na druhou stranu si z toho ti, co jsou nejvýš, udělali byznys. Další věc je, že centrum Ostravy je už tak úplně mrtvé, a když se teď odvede pozornost k Dolní oblasti, nevím, jak to dopadne.


K proklamované multižánrovosti Čičáka: loni jste měli filmy studentů FAMU, co bude letos? Korespondují vybrané filmy s hudební alternativou, kterou se snažíte obsáhnout?
Letos budeme opět promítat dokumenty. O toto se nám staral kamarád Lumír Košař, letos to bude ale bez něj. Je to tak, že dramaturgicky to úplně nesouvisí, ale jak se říká, všechno souvisí se vším. Využíváme toho, co máme kolem sebe za lidi, za prostory. Minulý rok se nám sami od sebe ozvali lidi, co natočili dokument o brněnské Vlněně (což je supr). Témata dokumentů jsou zajímavá a každý, kdo přijde na Čičák, by se měl zajímat o věci, situace, aktuální dění.

Promotérská skupina Chee Chaak tips působí na ostravské scéně čtyři roky. Změnila se za tu dobu ostravská scéna a změnila za tu dobu ostravská scéna Čičáka?
Za tu dobu se scéna změnila. Není to Čičákem, ale spíše rozšířením klubové scény. Je tu více klubů, pořadatelů. Je toho v Ostravě dost, a hlavně žánrově rozličné. A Čičák si drží svůj standard - udělat koncert, potěšit kapelu, lidi, sebe a trošku se zjebat.

Někdy se zdá, že v Ostravě to přes rok táhnou dva kmeny: pseudohipsteři ve Stařeně a HC kids/metly v Planu B/Barráku. Prolínají se tyhle dva světy?
Pokud se ptáš, jestli se mezi sebou tihle návštěvníci míchají, nebo se přísně škatulkují a podle toho volí místo, tak je to tak půl na půl.

Proč je pro Chee Chaak tips domovským klubem právě Plan B?
Plan B je druhý klub, se kterým spolupracujeme. Z Bogoty jsme odešli, abychom podpořili začínající klub tím, že naše koncerty budou právě tam. Zatím jsme nenašli (a nehledali) lepší variantu.

Při pohledu na aktuality webu Chee Chaak tips – má pro vás tahle platforma ještě smysl?
Jasně, web by zasluhoval větší pozornost z naší strany. Fungujeme na facebooku, kde jsme i nově založili Chee Chaaka jako osobu, abysme mohli lépe zvát lidi na koncerty. Zatím nevím, jestli má takovou důvěru, aby jeho pozvánky lidi zajímaly, ale můžeme tak pozvat mnohem více lidí. Jinak pořád děláme plakáty, které většinou dáváme na hospodské hajzly, taky fungují hromadné maily, přes které se snažíme lidi zvát, ale seznam je spíše převzatý od WMZ kollektivo, takže ne vždy to padne na úrodnou půdu - je to spíš grindové osazenstvo.

Jak to vypadá pár dní před festivalem? Co už je, co zbývá pořešit, co se posírá?
Vypadá to hekticky, dáváme do oběhu poslední vlnu plakátů, zařizujeme nedotáhnuté věci. Samozřejmě nás neustále někdo nebo něco vytáčí. Lidi nás někdy neberou vážně, a tak se stane, že náhodou potkáš někoho, kdo ti měl na festu pomáhat, a on se jen tak mimochodem zmíní, že jede někam na výlet a jebe na to. Je to náročné, jsem teď přecitlivělá jak před periodou, a jestli mi do čičáka někdo řekne nějakou špatnou zprávu, tak ho buď totálně seřvu (až bude méně stresu, tak se asi omlouvím), anebo mu dám rovnou ránu.

S kým řešíte jídlo/pití a co bys v tomhle ohledu doporučila?
Na festivalu bude občerstvení od nové veganské restaurace Ojero, kterou vedou kamarádi. Ozvalo se pár stánkařů s langošema a buřtama, ale to by se sem asi moc nehodilo. Nealko máme od Pragomoštu. A bar bude spíše minimal - žádný velký výběr, ale fajn věci, které máme rádi.

Info

Chee Chaak fest 2015
12. - 13. 6. 2015
Dolní oblast Vítkovice, Ostrava
www.facebook.com/events/809723515765190
www.facebook.com/cheechaaktips
www.cheechaakfest.com

foto © Zuzana Šrámková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Douška vydavatelská: Agrose

redakce 02.03.2021

Dvě nahrávky během dvou měsíců, to je slušný start na nový label. A to tím spíš, že přináší zcela nová jména i neoposlouchané žánrové hybridy.

Vysílač (Žižkovská noc): Dostat se mimo bubliny

su 22.02.2021

Dobří lidé z festivalu Žižkovská noc začali po přesunutí a následném zrušení festivalu v v loňském roce pracovat na podcastu Vysílač.

Simona Blahutová: Od Igráčka k Hitlerovi a zase zpět

prof. Neutrino 15.02.2021

Rozhovor s výtvarnicí a absolventkou AVU, zabývající se historickými událostmi v dobách Třetí říše či za studené války, je o smyslu hrdinství i opravdovosti umění.

Olaf Olafsonn: Experimenty jsou mi blízký

Anna Mašátová 03.02.2021

Olaf Olafsonn z kapel Olaf Olafsonn and the Big Bad Trip, The A-Bomb a dalších, rozezněl novým projektem rotundu sv. Petra a Pavla na Budči. Popovídali jsme si s ním.

Rudi Rus: Metal tu bude navždy

Ondra Helar 29.01.2021

Rudi Rus, dvoumetrový obr se sametovým, hlubokým hlasem, napsali s Pištou Vandalem z Čad knihu, která se otáčí kolem patnácti let metalu ve Slovenském rozhlase. Rozhovor.

David Pešek, Amrit Sen (SANANIM): Pečovat o sebe hudbou

Jarmo Diehl 26.01.2021

Organizace na pomoc závislým vydala benefiční kompilaci. Přispělo přes sto kapel, přispějete i vy? Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2020. Julie Hrnčířová: Ráda vymýšlím příběhy

su 08.01.2021

Sochař a fotograf Richard Wentworth prohlásil, že cigaretová krabička, podpírající nohu od stolu může mít v sobě větší sílu než sochy Henryho Moorea... Rozhovor.

Nejlepší texty Full Moonu 2020. Libuše Jarcovjáková: Sednu na náměstí a čekám, co přijde

Michal Pařízek 08.01.2021

Její výstavu Evokativ vyhlásil britský deník The Guardian výstavou roku, většina snímků přitom vznikla před několika desítkami let. Talent a dílo Libuše Jarcovjákové v rozhovoru Michala Pařízka.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: K uzdravení potřebujeme jen mír (Aigel)

Maria Pyatkina 07.01.2021

Právě zážitky ze soudní síně, komunikace s orgány a návštěv milovaného v cele daly vzniknout projektu Aigel, který přinesl do ruského undergroundu nová ostrá témata.

Jiří Kotača (Cotatcha Orchestra): Bigbandová scéna zažívá renesanci

Anna Mašátová 07.01.2021

Co přinesla letošní krize, co musí zvládat kapelník i jaký je stav bigbandové scény hodnotí v následujícícm rozhovoru kapelník Cotatcha Orchestra.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace