Články / Recenze

Každý je ponechán své vlastní pomíjivosti (Sumac)

Každý je ponechán své vlastní pomíjivosti (Sumac)

Kremace | Články / Recenze | 16.12.2020

Čelit nejistotě se dá na mnoho způsobů. Můžeme ji popírat, ignorovat, útočit na ni, anebo se jí vydat vstříc. V rámci své tvorby volí Aaron Turner poslední možnost. Chce se dostat do míst, kde se nebude cítit příjemně a bude muset pokoušet sebe sama. V nastalých časech příhodné. Spoluzakladatel postmetalových Isis se nemá problém v rozhovorech vyjadřovat o tom, jak nerad by opakoval chyby, které se v rámci fungování Isis udály, ať už mezilidského nebo tvůrčího charakteru. Čemu se však vyhnout nedokáže je táhlá surovost jeho skladatelského a kytarového projevu, hmatatelná napříč všemi deskami Sumac.

Redukce na post Isis fázi je však mylná. Turner, hlava labelu Hydra Head, osciluje okolo ambientu, doomu či noisu. Sumac založil před šesti lety, kdy se spojil s basákem Brianem Cookem z Botch, Russian Circles či These Arms Are Snakes a bubeníkem Nickem Yacyshynem z Baptists. Výbušná směsice, razantní to výsledky. Už od svého začátku analyzují to, co je pro tvrdou hudbu typické. Obrácené rytmy, stopky, gradace, rekonstrukce, pády do prázdna a rychlá procitnutí.

Výzvou a onou pomyslnou cestou nejistoty byla i spolupráce s improv kytaristou a performerem Keiji Hainem, s nímž Sumac před dvěma lety nahráli desku. Možná i tato zkušenost posílila jejich tendenci skládat intuitivně. May You Be Held odhaluje vytříbenější cit pro spojování na první poslech nesourodých partů. Oproti předchozí desce Love in Shadow tu je znát větší konzistence i snaha vyvarovat se unáhleným závěrům. Můžeme se stát její součástí a útrpně čekat, protože nám nic jiného ani v současné době nezbývá, anebo se za pomoci vnitřního pulzování dostat až do vytyčeného cíle za horizontem reality.

A přesně ona realita, nyní pro mnohé tak palčivá a sžíravá, poskytuje desce další vrstvu. Píseň Iron Chair reflektuje nejasné kontury, všude šero, absence pohybu. Každá frustrace se však jednou vyplaví na povrch. I v rámci obou dvacetiminutových opusů, které deska obsahuje. Skladba May You Be Held dokonce evokuje hravost kapel jako Hella či noise-krautrockových Boredoms. Elementy doomových balad v nich však stále vystrkují růžky a zasazují rány krajině bezpečí.

Nosnými prvky May You Be Held jsou hraniční prožitky, nejsou však zahaleny metalovou pompézností, ale civilním přístupem a osobní zpovědí. Pocuchané nervy za strojového tepání à la Meshuggah na konci skladby Consumed paralyzuje Aaronovo úpěnlivé naříkání o tom, jak jsme malí, unavení, bloudící v kruzích, ve stínu bezpečni. Každý je ponechán své vlastní pomíjivosti.

Info

Sumac – May You Be Held (Thrill Jockey, 2020)
Fb kapely

foto © Reid Haithcock

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Za minulostí (Iggy Pop)

Riikka Hajman 01.03.2023

Album by se dalo vnímat jako shrnutí Popova života a kariéry: některé songy připomínají The Stooges, ale jsou tu i zvukové experimenty typické pro jeho pozdní období.

Roadtrip – protančená cesta k popu (Calin & Viktor Sheen)

Patrik Kratochvíl 23.02.2023

Roadtrip měl predispozice být rapovou deskou roku, nakonec z toho ale vyšla „jen“ lehce nadprůměrná kolekce hitovek, které se hodí do playlistů, ale nenabízí nic navíc.

Jako v románu (Cermaque)

Magdalena Fendrychová 17.02.2023

Navzdory řečenému je celé album prodchnuté nadějí, skrze upřímně vyprávěné příběhy skýtá pohled do vlastních srdcí.

Melancholie neporazitelného (Superman: V každé roční době)

Martin Šinkovský 12.02.2023

Hřmotný, oplácaný, v obličeji se mu odráží nevyzrálost mladíka přicházejícího z vidlákova do velkoměsta. Superman.

Urči – ověř – rozšiřuj (Jsme Bellingcat)

prof. Neutrino 09.02.2023

Po zániku investigativního serveru WikiLeaks se zdálo, že přišli bojovníci za svobodu informací o svůj hlavní zdroj. V roce 2014 ale vznikla investigativní platforma „občanské novinařiny“ Bellingcat.

Držme se za ruce (Marjari)

Natálie Dvořáková 07.02.2023

Deska Hey Girl je definicí hořkosladkosti – v jednotlivých písních prožíváme s autorkou bolest, zklamání, strach, ale i obyčejné radosti a velké oslavy.

Humor na prvním místě (Queef Jerky)

Martin Šmíd 02.02.2023

Pod nánosem infantilního humoru se skrývá melodická schopnost a talent.

Být součástí něčeho většího (Babylon)

Julie Šafová 01.02.2023

Navzdory slabé dějové lince nechybí Babylonu technická preciznost ani živelná energie, která snímek žene kupředu.

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Když jsi šťastná ty, jsem šťastná i já.“ (Rosalía)

Michal Pařízek 24.01.2023

Třetí album je jedním z klíčových archetypů showbizu, pověstným gordickým uzlem, milníkem, který ne každý dokáže jednoduše a správně překročit.

Popové vize podle Mount Kimbie

Richard Kutěj 18.01.2023

Mount Kimbie nedělají revoluci. Zůstávají ale sví, současní a ano, post.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace