Články / Offtopic / / Movie/dox

Každý má svůj boj  (Corpus Christi)

Každý má svůj boj (Corpus Christi)

Vít Kořínek | Články / Offtopic / / Movie/dox | 25.02.2021

Nad kým pláčete? Sami nad sebou pláčete. Zápletka podobná té z Gogolova Revizora, promyšlená znovu – s důrazem na myšlenku milosrdenství, smíření, bez sarkasmu a výsměchu lidem ze vsi.

Daniel opouští varšavský pasťák a na doporučení sympatického duchovního z ústavu míří přes celou zem do zapadlé vsi pracovat v truhlářské manufaktuře. Série náhodných, ale zcela uvěřitelných událostí uvrhne Daniela do pozice, kterou nedokáže a možná ani nemůže opustit: namísto práce v truhlárně má na čas zastupovat místního starého faráře, který odjel na léčení… Daniel se sbližuje s celou svou obcí a zjišťuje, že aby svým farníkům skutečně pomohl, bude s nimi muset vstoupit do konfliktu.

Hlavní postava (v podání úchvatného, hypnotického Bartosze Bielenia) v sobě nosí prokreslenou, uvěřitelnou ambivalenci, je to mladík plný energie, vášně a citlivosti – má jednu tvář poživačnou a druhou svatou, spirituální. Je spasitelem ronícím slzy, utěšujícím pastýřem a zároveň ztracencem plným zloby a násilí.

A takto rozdvojený je i zbytek vesnice. Každá postava má svůj smutek, lásku i svou nenávist. Vyprávění postavené na starém půdorysu překonává klišé a černobílost. Nikde žádný posměch, každý má svůj boj a jen omezené množství sil. Dílo korunuje sevřená, jednotná vizualita – k postavám uzavřeným v tmavých místnostech proniká světlo, jako by to byl sám Bůh, který „je tam všude venku“.

Vyprávění si udrží svou klidnou sílu překlápějící divácká očekávání spojená s tématem po celou téměř dvouhodinovou stopáž. Corpus Christi si určitě mezi jinými na Oscara nominovanými snímky z loňska zaslouží pozornost.

Info

Corpus Christi
Režie Jan Komasa, 2019
web

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Uši sú na počúvanie (Muž so zajačími ušami)

Jakub Blaho 04.08.2021

Za výslednou kvalitou filmu je do značnej miery podpísaný aj Miroslav Krobot, ktorému bola rola ušitá na mieru.

(Ne)zaostrené na nemŕtvych (Armáda mŕtvych)

Jakub Blaho 14.06.2021

K svojmu najnovšiemu filmu dostal Snyder veľkú kreatívnu slobodu. Ako s ňou narába, nám už napovedala jeho režisérska verzia Ligy spravodlivých...

V zajatí siete (Sociálna dilema)

Bibiána Hajdanyová 02.05.2021

Odborníci na moderné technológie, ktorí stáli pri zrode týchto aplikácií, v dokumente Sociálna dilema jednohlasne tvrdia, že ich negatívny dopad nikdy nebol v pláne.

Fenomén revolty voči systému (Papierový dom)

Bibiána Hajdanyová 28.04.2021

Neobyčajnosť Papierového domu tkvie v mixe žánrov akčného krimi a romantickej drámy, založenej na spontánnosti ľudskej povahy a charakteristickosti postáv.

Trpezlivosť mier prináša (Správy zo sveta)

Jakub Blaho 27.04.2021

Čoraz sporadickejšie vznikajú filmy, ktoré by sa skutočne inšpirovali klasickým westernom. O to prekvapivejšie je vidieť v takejto pozícii režiséra Paula Greengrassa.

Komorní Vykopávky navozují rodinnou atmosféru

Zuzana Tesaříková 23.04.2021

Historický rámec filmu o skutečné události objevení vzácných hrobek dobře slouží dramatickému vyprávění o vztazích mezi postavami.

Créme de la Créme: Francúzsko na domácej obrazovke

Jakub Blaho 20.04.2021

Po minuloročnej odmlke spôsobenej zavretím kín si aktuálny ročník našiel dočasný nový domov na videotéke Edisonline.

Kto je to monštrum? (Teddy)

Jakub Blaho 17.04.2021

Teddy alegorizuje útrapy dospievania a to nie len na úrovni telesných zmien, ale hlavne odcudzenia od spoločnosti, v ktorej sa dospievajúci nachádza.

Deštruktívny trojuholník (Milenci)

Jakub Blaho 14.04.2021

Film prostredníctvom svojich postáv otvára dôležitú a citlivú tému toxického vzťahu poháňaného mužskou manipulatívnosťou.

Zradné stránky internetu (Delete History)

Jakub Blaho 13.04.2021

Prvým premiérovým titulom tohto ročníku festivalu francúzskeho filmu Créme de la Créme bola absurdná komédia Delete History. Edisonline.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace