Články / Offtopic / / Movie/dox

Každý má svůj boj  (Corpus Christi)

Každý má svůj boj (Corpus Christi)

Vít Kořínek | Články / Offtopic / / Movie/dox | 25.02.2021

Nad kým pláčete? Sami nad sebou pláčete. Zápletka podobná té z Gogolova Revizora, promyšlená znovu – s důrazem na myšlenku milosrdenství, smíření, bez sarkasmu a výsměchu lidem ze vsi.

Daniel opouští varšavský pasťák a na doporučení sympatického duchovního z ústavu míří přes celou zem do zapadlé vsi pracovat v truhlářské manufaktuře. Série náhodných, ale zcela uvěřitelných událostí uvrhne Daniela do pozice, kterou nedokáže a možná ani nemůže opustit: namísto práce v truhlárně má na čas zastupovat místního starého faráře, který odjel na léčení… Daniel se sbližuje s celou svou obcí a zjišťuje, že aby svým farníkům skutečně pomohl, bude s nimi muset vstoupit do konfliktu.

Hlavní postava (v podání úchvatného, hypnotického Bartosze Bielenia) v sobě nosí prokreslenou, uvěřitelnou ambivalenci, je to mladík plný energie, vášně a citlivosti – má jednu tvář poživačnou a druhou svatou, spirituální. Je spasitelem ronícím slzy, utěšujícím pastýřem a zároveň ztracencem plným zloby a násilí.

A takto rozdvojený je i zbytek vesnice. Každá postava má svůj smutek, lásku i svou nenávist. Vyprávění postavené na starém půdorysu překonává klišé a černobílost. Nikde žádný posměch, každý má svůj boj a jen omezené množství sil. Dílo korunuje sevřená, jednotná vizualita – k postavám uzavřeným v tmavých místnostech proniká světlo, jako by to byl sám Bůh, který „je tam všude venku“.

Vyprávění si udrží svou klidnou sílu překlápějící divácká očekávání spojená s tématem po celou téměř dvouhodinovou stopáž. Corpus Christi si určitě mezi jinými na Oscara nominovanými snímky z loňska zaslouží pozornost.

Info

Corpus Christi
Režie Jan Komasa, 2019
web

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Koukat je to jediné, co umím (Boží ruka)

Štěpán Nezbeda 06.01.2022

Paolo Sorrentino, stejně jako mnoho velkých i menších filmařů před ním, se v novém snímku Boží ruka vrací k formativním rokům svého dospívání.

Oba jsme lidi (Zrcadla ve tmě)

Lukáš Masner 12.12.2021

Film se daří uvěřitelně vyprávět o zdánlivě samozřejmých a všedních věcech – o rozchodech a sblížení, o průměrnosti, obyčejnosti a rozhovorech, které...

Přípravy k filmu T: Posmutnělé čekání na konec světa

Štěpán Nezbeda 09.12.2021

Do kin tento měsíc vstupuje Zvláštní cenou poroty MFDF Ji.hlava oceněný snímek Přípravy k filmu T. šestapadesátiletého debutanta Milana Klepikova.

Divný, alebo výnimočný? (Nitram)

Jakub Blaho 02.11.2021

Kurzel sa vydal na riskantnú cestu, keď sa rozhodol s pochopením preskúmať osobnosť a život Martina Bryanta, ktorý je zodpovedný za masaker v Port Arthur.

Ľudskosť neumiera (Drahí súdruhovia!)

Jakub Blaho 24.10.2021

Prehliadka toho najlepšieho z európskej festivalovej tvorby posledného roka, Be2Can, priniesla aj nový film ruského režiséra Andreja Končalovskijho.

Umenie nám pomáha rásť (The New Bauhaus)

Jakub Blaho 03.10.2021

Festival Film a architektura sa nevenuje len postavám a témam výhradne spätým s architektúrou. Príkladom môže byť dokumentárna snímka The New Bauhaus.

Plány, utópia a mimozemšťania (A Machine to Live In)

Jakub Blaho 29.09.2021

A Machine to Live In je kontemplatívnym dokumentárnym filmom o unikátnom architektonickom projekte plánovania a výstavby brazílskej metropoly.

Uši sú na počúvanie (Muž so zajačími ušami)

Jakub Blaho 04.08.2021

Za výslednou kvalitou filmu je do značnej miery podpísaný aj Miroslav Krobot, ktorému bola rola ušitá na mieru.

(Ne)zaostrené na nemŕtvych (Armáda mŕtvych)

Jakub Blaho 14.06.2021

K svojmu najnovšiemu filmu dostal Snyder veľkú kreatívnu slobodu. Ako s ňou narába, nám už napovedala jeho režisérska verzia Ligy spravodlivých...

V zajatí siete (Sociálna dilema)

Bibiána Hajdanyová 02.05.2021

Odborníci na moderné technológie, ktorí stáli pri zrode týchto aplikácií, v dokumente Sociálna dilema jednohlasne tvrdia, že ich negatívny dopad nikdy nebol v pláne.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace