Články / Reporty

Kdo je tady kapitán? Scott Kelly

Kdo je tady kapitán? Scott Kelly

David Loch | Články / Reporty | 01.03.2014

Středa byla opět chladným dnem. Večer by se bývala ještě snesla šála, ač prorocké předpovědi slibovaly, že Praha bude mít zas o něco blíže jarní teplotě. Takhle nezbývalo než věřit alespoň programu klubu Pilot, kam zavítal Scott Kelly. Nutno dodávat jeho členství v experimentálních Neurosis? Pro jistotu. Praze předvedl dvoučlennou doprovodnou kapelu Road Home. Cesty domů.

První, kdo se v kokpitu Pilotu objevil, bylo české duo Kall. Napravte, jestli jste Veroniku s Davidem ještě neslyšeli. Odštěpky táborských Nod Nod totiž vzlétly vysoko nad hlavy návštěvníků a black soulem, jak se charakterizují, navrtaly večer hezky zhluboka. Nakřápnutý Veroničin vokál dává vzdáleně vzpomenout PJ Harvey, k tomu Davidovy temné kytarové smyčky, do nichž zčásti nahlíží folková hra s hmatníkem, a máte na české poměry ojedinělou atmosféru. V dubnu plánují vydat kazetu. Kazeťáky v pozoru.

Po lynchovských Kall se na čistě osvětleném pódiu, jako by nebylo třeba světelných přetvářek, objevil Scott Kelly s posádkou Road Home, kterou tvoří Noah Landis (buddy z Neurosis) s kytaristou Gregem Dalem. Kelly je přesně ten typ člověka, který se před vás postaví se svou dlouhou bradkou, a vy víte, kdo je tady kápo, aniž by řekl slovo. Vypadá, že ví, co chce a jak toho dosáhnout. Kdokoli mu jeho plán naruší, oplatí mu ostrým pohledem nebo mlčením. Přesně takhle reagoval na prosbu o skladbu Passage z debutového Spirit Bound Flesh. Prosba však zazněla z úst někoho jiného, než koho se Kelly ptal, proto ji přešel a dál se věnoval programu. Výchovný pohlavek.

Bojové postavení si Kelly držel téměř po celý koncert. Publikum ale vědělo, že potyčky jsou to poslední, co hudebník svým syrovým folkařením sleduje. Mezi skladbami se jeho mohutný hlas z reproduktorů příliš neozýval, výjimkou byla We Burn Through the Night, srdcovka věnovaná rodině. Z posledního alba The Forgive Ghosts in Me zazněla řádka dalších skladeb, mezi nimi nervózní Within It Blood, We Let the Hell Come, The Sun Is Dreaming in the Soul nebo A Spirit Redeemed to the Sun. Ukázkou z nového sedmipalce pak byla Eternal Midnight.

Přečkat celý set bylo v jistých chvílích únavné, především díky pomalému tempu některých písní. Ryzí kusy bez bižuterie ale publikum uhranuly, což se odráželo v hlučných aplausech téměř zaplněného klubu. Kelly si Prahu pochvaloval, údajně ho místní publikum nikdy nezklamalo. A co udělalo pražské publikum na oplátku? Zasmálo se tomu, což Kelly tiše přešel. Něco mi říká, že to tenhle maník myslel upřímně. Rozloučil se coverem Tecumseh Valley od amerického písničkáře Townese Van Zandta, kterému vdechl nový rozměr. Koncert, který možná neoceníte hned na místě, ale roste ve vás jako ozvěna.

Info

Scott Kelly & The Road Home (usa) + Kall
26. 2. 2014, Pilot, Praha

foto © Miloš Potužák

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jazz přede dveřmi filharmonie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 17.10.2021

Jazz Goes to Town rád prošlapává nové cesty. Otázka je, jestli je to cesta objevitelská, nebo jde jen o slepou uličku v dalším vývoji přehlídky.

Zničit a přetvořit (Jazz Goes to Town 2021)

Jiří Vladimír Matýsek 16.10.2021

Další dva festivalové dny daly divákům zabrat. Dramaturgie se tentokrát pustila do poněkud náročných vod – což ale není nikterak špatně.

Progrese a tradice (Jazz Goes to Town 2021)

Jiří Vladimír Matýsek 14.10.2021

Podstatnou změnou byl dominantní syntezátor a také černý humor, který se odrážel v názvech skladeb i groteskní hudbě. Proklatě dobré a nesmírně intenzivní...

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace