Články / Sloupky/Blogy

Kdo je tady šéf? – Za Grantem Hartem (1961–2017)

Kdo je tady šéf? – Za Grantem Hartem (1961–2017)

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 14.09.2017

Nemám rád nekrology. Kdo má. (Snad kromě těch lidí, který tyhle typy textů živí, všichni víme, o kom je řeč.) To je jeden z důvodů, proč na ně ve Full Moon příliš často, respektive vůbec, nenarážíte. Zpráva z dnešního rána o úmrtí někdejšího bubeníka Hüsker Dü Granta Harta zasáhla se zcela nečekanou silou, výjimky jsou třeba.

Koncert Granta Harta před sedmi lety na Sedmičce neviděl skoro nikdo. Těžko říct, co jsme tehdy udělali špatně, bylo jasné, že člen z Hüsker Dü jednak musí hrát na Sedmičce (kde taky jinde) a pak že na něj prostě MUSÍ přijít úplně všichni, kdo se na kopci během posledních dvaceti let otočili. Nepřišli. Dvaadvacet platících byl nově nastavený a dlouhá leta platící smutný rekord Scrape Soundu. Nechápali jsme to, ale po koncertě nám to bylo úplně jedno. Pamatuji si, jak byl Todd z Unkilled Worker Machine, kteří tehdy Hartovi předskakovali (myslím, že to byl jeden z jejich prvních koncertů vůbec), před vystoupením nervózní. Nakonec odehráli skvělý set, Grant jim vřele poděkoval a potěšeně se podepisoval na alba Hüsker Dü, která si Todd s sebou přinesl. Grant hrál v Berlíně den před Prahou pro pět set lidí, tady sotva pro třicet. Ale každý z nich si ten devadesátiminutový koncert bude pamatovat napořád. Hrálo se dlouho přes desátou, postarší hipík s akustikou čaroval. Bývalý bubeník, chápete?

Grant Hart byl jeden z nejmilejších muzikantů, se kterými Scrape Sound přišel do styku. Přijel vlakem s kytarou a malým kufrem, téměř neustále kouřil a od první chvíle sypal jednu historku za druhou. Mluvil v podstatě nepřetržitě. Vyprávěl o Hüsker Dü, vzpomínal na první koncert v Praze (s kapelou Nova Mob), povídal o svém domě a kočkách a z rukávu tahal spoustu zaručeně pravdivých drbů, třeba na Dava Grohla, který se ten večer asi moc nevyspal. Pábitel jako vystřižený. Když jsme jeli ze Sedmičky autem na Vinohrady k jeho hotelu, tak před Jiráskovým mostem najednou říká, „Hele, tady teď bude někde ten kostel, kde se schovávali ty parašutisti, co zabili Heydricha, že jo?“ Došla nám řeč a Vašek málem naboural. U chrámu Cyrila a Metoděje jsme museli zastavit, Grant si ho bedlivě prohlížel, zkoumal pamětní plaketu a dlouho mlčel. Pak z něj vypadlo, že jeho otec, se kterým si podle všeho moc neseděl, bojoval ve Druhé světové válce v Evropě s americkou armádou, a právě příběh o atentátu na Heydricha mu vyprávěl. V kontextu Američanů, kteří Prahu považují za nejhezčí město v Jugoslávii, to byl téměř neuvěřitelný zážitek. Zbytek cesty k hotelu se spíše mlčelo, tedy až Grantovu hlášku, že si sám zaplatí hotel. Což jsme dlouho důsledně odmítali, aby se posléze ze zadního sedala ozvalo: „Hele, kluci, jako dobrý a děkuju moc, ale kdo je tady šéf, sakra?“

Před dvěma lety se začalo, nejdříve opatrně a pak už s téměř jistotou, mluvit o reunionu Hüsker Dü, moc dobře, že k němu nikdy nedošlo. Nedávno byla oznámena kompilace nevydaných nahrávek z prvních let skupiny, trojalbum Savage Young Dü vychází sice až v listopadu, ale od minulého týdne je jeho kompletní stream online. A zní fantasticky. Podruhé a naposledy jsem se s Grantem potkal před pár lety v Berlíně, hrál tehdy v klubu Heimathafen Neukölln, spolu s Dodos, a kdo ví proč společně s místním orchestrem. Bylo to turné k jeho (dnes už definitivně) poslednímu a vynikajícímu albu The Argument, koncert se úplně nepovedl. Spojení rozevlátého písničkáře s poněkud komisním zvukem orchestru příliš nefungovalo. Šel jsem Granta krátce pozdravit, ale ukázalo se, že to nemá smysl. Pouze jsem zpovzdálí pozoroval, jak v zástupu fanoušků hlasitě rozkládá a máchá rukama a koulí očima, naprosto ve svém živlu. Takhle ho uvidím napořád. Jako šéfa.

Striktně osobní top 5:

Hüsker Dü – Don't Want to Know If You Are Lonely

Hüsker Dü – The Girl Who Lives on Heaven Hill

Grant Hart - You're the Reflection of the Moon On the Water¨

Grant Hart – Morningstar

Nova Mob – Shoot Your Way to Freedom

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #61: „Den mě oslepí, večer utiší, noc mě skryje.“

Michal Pařízek 10.09.2021

Strašnice jsou vlídná čtvrť, bydlím tu rád. Je trochu rozbitá, špinavá a nepořádná, to mi taky celkem vyhovuje. Stejně jako to, že se tu obvykle nic moc neděje...

Sharpe 2021: To nejlepší

redakce 07.09.2021

Letos nás pohříchu tolik z Full Moon na místě nebylo, tak jsme k tradičnímu výběru toho nejlepšího vyzvali další osobnosti, kamarády i obvyklé podezřelé.

Ďakujem, milujem (Moody Moon Noize vol.2)

redakce 01.09.2021

Krom únavy nás – crew, organizátorský tým i spřízněné tváře – dostihlo po proběhlém festivalu Moody Moon Noize vol. 2 i dojetí. Ale nejen to. Putovní festival skončil. Začne.

Moody Moon Noize vol.2: Top 5

redakce 30.08.2021

Jsme nevyspalí, unavení, ale štastní. Stálo to za to. Před podrobnějšími reporty posíláme tradiční top 5 převážně z řad crew a organizátorského týmu.

Šejkr #60: „Máme to teda dělat venku? Já fakt nevím.“

Michal Pařízek 27.08.2021

Feeling podzim. Loňskou euforii na kolonádě do velké míry zapříčinilo také počasí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Vortex)

Veronika Havlová, Viktor Palák 24.08.2021

Gaspar Noé vysadil drogy a natočil film, ve kterém není ani stopa po stroboskopech, ale drásavostí si nezadá s jeho vrcholnými díly.

Kdo mi ukradl moje noty? (Ostravské dny 2021)

Veronika Miksová 24.08.2021

Po náměstí se pohybovali žlutě odění bubeníci a do toho se plynule přemísťovali archaicky uniformovaní členové hornické kapely a uprostřed všeho rotovaly dva klavíry.

Top 5 Josefstadt 2021

redakce 20.08.2021

Po tradičním epickém reportu přinášíme ještě výběr z toho nejlepšího očima našich redaktorů/fotografů a přátel ze zeleného údolí a přilehlých kasemat.

Šejkr #59: Dny, kdy nám to spolu nejde

Michal Pařízek 13.08.2021

Emoce tlučou křídly už od Kyjova, chceme tam být rychle, a to ještě netušíme, co nás čeká na místě.

Zápisky z Letní filmové školy: Jugoslávská proměnlivost a ryzí expresionistické němectví

Ondra Helar 10.08.2021

Při cold brew v budapešťském Kofein Baru sleduji první storýs na instagramu, kde se má bublina chlubí tím, že si vybírá filmy na páteční večer. Nejistý pocit, že jsem na…

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace