Články / Recenze

Kdo je tedy Jamie XX?

Kdo je tedy Jamie XX?

Jakub Béreš | Články / Recenze | 04.08.2015

Na první desce The XX byl Jamie nevýrazný. Na druhé na sebe začal upozorňovat, aby se o tři roky později stal tou nejkreativnější částí jedné „kultovní” kapely. To, že debutová deska Jamiho XX bude skvělá, se vědělo dlouho dopředu. Otázkou bylo, jak moc.

In Colours je příliš opatrná, má pouze dva odvážné momenty. První je singl Gosh - špinavý hiphopový zvuk se tu mísí z dokonale uhlazenou elektronickou linkou plnou sirén a jemných gradací (přesně tak, jak jsme na to zvyklí u Jamese Blakea). Druhý krok do neznáma představuje skladba I Know There’s Donna Be (Good Times), která na první poslech mezi ostatní nezapadá, protože v ní nevyniká Jamie, ale dvojice raperů Young Thug a Popcaat. Good Times se nese na netradiční letní vlně, která neladí se zbytkem desky, ve skutečnosti je naznačena o dvacet minut dříve v nejoriginálnější a nenápadné písni Obvs. Podobných interních odkazů je na desce více.

In Colour je příhodný název, s pestrým obsahem koresponduje přebal desky. Nalezneme na ní rok staré písně Sleep Sound a Girl, jejichž kvalita je nezpochybnitelná, pouze umístění trochu zaspalo. Z jedenácti skladeb jsou tu tři písně s kolegy z The xx, které připomínají spíše domovskou formaci než sólo Jamieho a ubírají pozornost od toho podstatného. Navíc Loud Places ztělesňují jejich elementární kýčovitost, která se neměla dostat na desku Jamieho, ale zůstat tam, kde je vítaná – nejslabší píseň.

Kdo je tedy Jamie XX? Na jedné straně kluk, který se bojí vystoupit ze stínu domácí kapely a dřívějších singlů a ukázat sám sebe, a na druhé straně umělec, který svoji kapelu už dávno překonal. Gosh, Obvs, Hold Tight, Good Times a The Rest Is Noise jsou nejdůležitějšími barvami Jamieho spektra. Minimalistické elektro, jehož hlavní zbraní je silná melodie s prvky dalších žánrů jako hip hop, trap nebo house. In Colour možná neodkazuje na barevnost celé jedenáctky, ale na pestrost každé jedné písně.

Info

Jamie XX – In Colour (Young Turks, 2015)
www.jamiexx.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Soustavný sonický nátlak (Part Chimp)

Dantez 25.07.2021

Britští Part Chimp se dosud věnovali noise rocku, který se inspiroval Sonic Youth i zběsilými Lightning Bolt.

Po jaké době je vhodné lidem říkat, že je milujeme? (Moontype)

David Stoklas 10.07.2021

Moontype, ačkoliv by mohli, se neohánějí technikou, ale intelektuálnímu math rocku naopak trochu srazili hrany.

Že by ten správný čas vytáhnout kytaru? (Flock of Dimes)

Veronika Jastrzembská 29.06.2021

Do toho se ještě přidá rozpačité porozchodové období, kdy člověk neví, co sám se sebou, jak znovu začít, z čeho se poučit...

Historie kapitalocénu a možnosti znovustvoření

prof. Neutrino 28.06.2021

Vydavatelství Neklid přichází s obsáhlou studií o zrodu a strategiích „kapitalistické ekologie“ aneb jak si člověk dokázal zotročit člověka a zplundrovat ekosystém planety ve jménu mamonu.

Snivě i do hloubky (Susheela Raman)

Akana 26.06.2021

Její fúze západních písničkářských postupů s východními prvky nepůsobí ani trochu povrchně nebo podbízivě.

Melancholie schovaná pod slunečníkem (Dark Tea)

Jiří Přivřel 25.06.2021

Gary Canino nabízí růžové brýle. Účinné homeopatikum bez předpisu.

Dokument doby, který platí i dnes (Charlie Soukup)

Jiří Vladimír Matýsek 05.06.2021

Charlie Soukup není hlubokomyslný lyrik ani intelektuální kritik nepravostí. Je spíše pronikavým glosátorem, svérázem, který se s ironickým odstupem dívá na své okolí.

Hlasy tří generací (Femi Kuti & Made Kuti)

Akana 03.06.2021

V důrazu na silné politické a sociálně-kritické výpovědi táhnou otec i syn za jeden provaz.

Magie obnovených Plastiků

Jiří Vladimír Matýsek 29.05.2021

V kompletní, téměř osmdesátiminutové podobě zaznamenává koncert z Kopřivnice, který se konal v rámci prvního turné obnovených Plastiků.

Motorama: intimní postpunk o cestách i samotě

David Stoklas 27.05.2021

Nikdy se netajili zalíbením v minulosti, v soviet-wave hudbě, v šestnáctibitovém retru, ve vzpomínkách, které nikdy nezažili.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace