Články / Reporty

Kdo neskáče není Čech. Nebo Skepta.

Kdo neskáče není Čech. Nebo Skepta.

Jakub Béreš | Články / Reporty | 10.04.2016

Grime je původní britský žánr z počátku nulté dekády kombinující klubové taneční beaty spolu s explicitním rapem, jenž je označován za nejrealističtější ostrovní hudební hnutí od dob punku. Jde o hlas vyloučených periferií, které jsou převážně osídleny černošskou populací. Tyto hlasy dostaly větší prostor zhruba před deseti lety, kdy MCs jako Wiley nebo Dizzee Rascal (Mercury Prize 2003) zažívali své první komerční úspěchy. Žánrová bublina však začala splaskávat v době, kdy se výše zmiňovaní snažili marně proniknout z vrcholu ostrovních hitparád na americký kontinent.

Na doznívající generaci začátku nulté dekády navazují noví MCs. Tím nejvýraznějším je rapper a producent Skepta, kterému se povedlo restartovat svoji kariéru v momentu, kdy přestal dělat podbízivé hity atakující top desítky hitparád a vrhl se na agitační kousky. Jeho vlajkový hit nové vlny grimu Shut Down byl totiž přímou kritickou reakcí zavrhující vystoupení Kanyeho Westa na předminulých Brit Awards, kdy si na podium přizval řadu MCs, kteří v hlavním vysílacím čase vyvolali u řady televizních diváků strach a nejistotu. Britský časopis NME rázem ocenil skladbu Shut Down jako singl roku 2015 a tím dal prostor mladším jménům jako Stormzy nebo Novelist, kteří pokračují ve společenské kritice.

Stejně jako v Británii je i u nás grime upozaďován a není mu věnována patřičná pozornost. V médiích jsou protežováni umělci ohrazující se proti současným extremistickým náladám, viz včerejší vyhlašování Andělů, přitom většina z nich točí neangažované neutrální desky. Smack jako jediný dokáže ostré výroky zkombinovat s hudebním podkladem, příkladem může být píseň Kdo neskáče není Čech, kterou vydal po aféře z loňského sedmnáctého listopadu.

Smack záměrně přeskočil klasiku Iscream Dance, aby ve dvaceti minutách představil průřez svou tvorbou, kde vedle sebe postavil nové kousky o strachu ve společnosti z prosincové desky Sick a starší úderné typu Mosh Pit, během níž nebylo v prvních řadách bezpečno. Skepta navázal na davové šílenství a po českém plnohodnotném předkrmu naservíroval ještě výživnější hlavní chod. Zlověstný britský rap dokonale padnul do servírovaných beatů, které vždy ve správný čas ustoupily do pozadí, aby daly vyniknout umělcově přednesu jako v předposlední Top Boy. Zato v otvíráku That’s Not Me se nenechaly zahanbit a díky svému tanečnímu nádechu rozpohybovaly natěšený dav, který nevydechl až do závěrečné Shut Down. Tu následně odzpíval jednohlasně spolu s hvězdou večera, a tak opět smetl ze stolu otázku, jestli lze úspěšně kombinovat současné beaty se závažným sdělením.

Info

Skepta (uk) + Smack
6. 4. 2015 MeetFactory, Praha

foto © Filip Kůstka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Setkání v sadu: Sedmá pečeť, rok nejtemnější (Pelhřimovy 2020)

Václav 04.09.2020

Posledních několik let jsem měl pochybnosti o přínosnosti celé akce. Proč dělat něco, čeho je v Čechách nyní dosti. Hluboce jsem se mýlil.

Něco nadčasového (Tata Bojs & Filharmonie Brno & „mladí Mozarti“)

Adéla Polka 04.09.2020

Funguje to. Nenásilně a vkusně.

Darkshire v jeskyni skrývá budoucnost

Vadim Petrov 01.09.2020

Nová vlna dnb. Tady nejde o formality v rámci jednoho žánru, ale o estetiku nastupující generace.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace