Jakub Šponer | Články / Recenze | 25.01.2016
Předně je třeba říci, že desku Montage of Heck nelze z hudebního hlediska hodnotit, a už vůbec pak podle ní soudit Kurta Cobaina jako umělce. Tím, na co byste se měli ptát, až si budete při poslechu klepat na čelo, je důvod, proč něco podobného vůbec spatřilo světlo světa. Vydání Montage of Heck je aktem hyenismu, sbírkou intimních nahrávek a demíček, které si Cobain doma ve volných chvílích nahrával na magnetofonové pásky. To znamená, že se do jednatřiceti stop dostalo všechno od napodobování prdů, Cobainova terapeutického kvílení, historek o šoustání “pomalejších holek” přes několikasekundové střepy kytarového noiseu až po jeden cover Beatles a vůbec poslední písničku před Cobainovou smrtí.
Výběr nepřináší nic nového, co by skalní fanoušci neměli ve sbírkách bootlegů, pro ostatní bude jen nepochopitelnou směsí špatně nahraného a nekvalitního materiálu, který je jako celek neposlouchatelný. Většina známých songů skončí po půl minutě, případně se překlenou v něco, co stejně není možné doposlouchat. Věřím, že se najde pár jedinců, kteří si budou Montage of Heck chválit jako úžasný spirituální zážitek a cestu do Cobainova nitra, já si naopak myslím, že tohle nitro mělo světu zůstat uzavřeno.
Světlými momenty jsou songy, které jsou alespoň celé (že někdy budu tohle brát jako plus, jsem nečekal). Mezi nejlepší skladby patří cover And I Love Her od Beatles, závěrečná Do Re Mi, neurazí ani sabbathovská Bright Smile, mlátička Rehash nebo ranné demo Clean Up Before She Comes. Pět songů. Pět.
Jsem si jistý, že kdyby chudák Cobain žil, nikdy by nic podobného nedovolil. Představte si, že si po vaší smrti někdo dá tu práci a prohrabe se vaším špinavým prádlem, aby z těch smradlavých trenek nakonec uspořádal velkou výstavu a namastil se na “umění”. Brett Morgen, režisér dokumentu Montage of Heck, sice tvrdí, že jde o “konceptuální album, cestu, zážitek”, já si ale myslím, že si lže do kapsy. S ohledem na to, že se za první týden prodalo jen pět tisíc kusů desky, asi nebude tak plná, jak čekal.
Kurt Cobain - Montage of Heck: The Home Recordings (Universal, 2015)
www.itunes.apple.com/us/album/montage-heck-home-recordings/id1046058946
Valentýna Žišková 23.01.2021
Racci, druhý knižní počin Ondřeje Hrabala, jsou kompaktním, uceleným souhrnem vracejících se motivů, scenérií a nálad.
Jiří Přivřel 20.01.2021
Tindersticks v pražské Lucerně a raná devadesátá. Gentleman s krásnou dívkou, v pozadí panorama Hradčan. The heart rules the head.
Zuzana Krišková 08.01.2021
Výstava, která završuje několikaletou práci Martina Zeta zabývající se dílem svého otce, věrného komunisty a prominentního sochaře minulého režimu Miloše Zeta očima Zuzany Kriškové.
Aneta Martínková, Jana Michalcová 06.01.2021
Punková ženská čtyřka Savages oslnila svět dvěma deskami a aktuálně hibernuje, jejich frontwoman Jehnny Beth se ale rozhodla vydat na sólovou dráhu. Duel.
Kristína Valachová 31.12.2020
Keby existovalo zosobnenie krehkosti, Caitlin Pasko by bola nielen jej verným predstaviteľom, ale i protikladom.
Jonáš Sudakov 30.12.2020
Vplyvy alternatívneho rocku, popu a rapu sú tu stále, aj keď teraz v trochu iných pomeroch.
Anna Valentová 29.12.2020
Držitel Nobelovy ceny za literaturu halí svoje prózy halí do tajemného a všudypřítomného oparu, který skrývá nejasné osudy protagonistů.
František Knuth 28.12.2020
Možná i díky této desce dojdete k útěše, že na pocity, které se při všech lockdownech a karanténách derou na povrch, nejste sami.
Filip Zrno 26.12.2020
Ozvěny Fugazi, Jesus Lizard, Shellac či Arab on Radar se nesly celou deskou a přímočarost, agresivita a živelnost k Metz patří.
3DDI3 26.12.2020
Sociální sonda do duše města v některých ohledech připomíná seriálovou Špínu Baltimoru nebo Dům z karet.