Články / Reporty

Když Kink Gong zavařuje

Když Kink Gong zavařuje

Ivana Sváčková | Články / Reporty | 23.02.2016

Neděli sluší vstávání bez budíku, rodinný oběd a večírek na Rumišti – taktéž v rodinném duchu. Konec víkendu většinou kluby naplnit neumí, na půdní prostory ale stačí levou zadní. Zatím ještě pravidelný antigravitační večírek pod taktovkou AVA přivezl francouzského cestovatele a hudebního sběratele Laurenta Jeanneaua, tvořícího pod pseudonymem Kink Gong. Jedenáctá sešlost, původně avizovaná jako poslední možnost hudebně zakusit Rumiště, se nejspíš dočká ještě březnového pokračování, bohužel - prodej domu na Svatopluka Čecha je nevyhnutelný. Škoda zaspat.

Deset let života zasvětil Jeanneau putování především po Jihovýchodní Asii, aby skrze tradiční písně stihl na poslední chvíli zakonzervovat zbytky tamních původních kultur. Dokument „Small path music“, který otevírá dnešní Loft Session, zachycuje Jeanneauovy cesty napříč Čínou, Laosem, Vietnamem, Kambodžou a Myanmarem, na něž se vydal s kameramanem, režisérem a producentem Davidem Harrisem. Jak sám Jeanneau v úvodu říká, vesnici od vesnice ho hnala touha po „hudbě jejich každodennosti“ a chtíč zachytit emoce spjaté s hudbou různých etnik. Nasbíraný materiál nyní čítá zhruba 150 hodin hudby a Kink Gong dodává, že pro tento život má už svou misi splněnu. Různorodá směs voní právě po každodennosti – píseň, jež oslavuje pána domu a jeho rodinu, svatební píseň, některé mají edukativní funkci a přenášejí znalosti o válce ve Vietnamu. Jen pro ideologicky zabarvené a nábožensky tematizované se místo v Laurentově tvorbě nenachází, obraz etnika tudíž není stoprocentní.

Rumiště regeneruje a oddaně naslouchá vyprávění o místech, kde lišky dávají dobrou noc, za což se nám dostává pochvaly – v Číně by prý polovina osazenstva hleděla do iPhonů. Hlavou kolují Jeanneauova slova, že domorodé skupiny a jejich zvyky mizí rychle jako pára nad hrncem. Je pokrytecké se nad tímto faktem rozněžňovat a snad i slitovávat, když sama pro zachování tradic moravské vesnice dělám velké nic. Po dokumentu následuje diskuse a konečně i hudba. Uvelebit se na sáňkách a sjet Everest. Vedle cestování dělá Jeanneau Kink Gongem i rekonstruování nahrávek do lehce pozměněné elektronické podoby, avšak velmi citlivě, ve snaze zachovat původní rysy písně. Rumištěm koluje tráva, sedativně ucpává mezery ve střeše i v hlavě. Čtyřicetiminutová audiovizuální projekce chutná líp se zavřenýma očima. Byť je vizuální část barvitá, zvuky malují obrazy tak nějak samy. Hudba se řetězí a skáče po špičkách. Ambientní předkrm zavaluje dronový hlavní chod, který vykresluje hutné jádro, z něhož se na povrch prodírají vokály a tradiční nástroje…

Poslouchat Kink Gonga a meditovat.

Info

AVA Loft Session: Kink Gong (fr)
21. 2. 2015, Rumiště, Brno

foto © Matěj Krč

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Mistři krásných splínů (Letní filmová škola)

Aneta Kohoutová 13.08.2020

Vzpomíná, jak při návštěvě Ruska někdo odmontoval kliku z pokoje Františka Vláčila, aby se nemohl dostat ven, nebo vypráví o hrůzách poválečných odsunů...

Zmrzlina, co se jí očima (Letní filmová škola)

Aneta Kohoutová 12.08.2020

Vládní nařízení udělala z kultury zbytečnou a naprosto postradatelnou věc. Něco, co můžeme a musíme obětovat v bitvě za naše zdraví.

Filmové Hradiště 2020 III: Postapo a nádražky

Jakub Šíma, Michal Smrčina 12.08.2020

Po filmu potkáme dvě starší paní, jak v chládku místní vinárny náruživě dávají filmové tipy, taky utrousí, že “tohle bylo sice hezký, ale děsně smutný, na to radši nechoď.”

Filmové Hradiště 2020 II: Povodí Moravy

Jakub Šíma, Michal Smrčina 11.08.2020

V poobědovém čase a při parném letním odpoledni bych mohl pozvolna začít u němého filmu klimbat, s Povodím Ohře bylo vše jinak.

Romeo, Julie a Thom Yorke (Radio and Juliet)

Maria Pyatkina 09.08.2020

Romeo a Julie a Radiohead. Renomovaný choreograf Edward Clug pomocí současného tance vystihuje křehkou tragédii spojením dvou zásadních kulturních fenoménů.

Filmové Hradiště 2020: Filmovka bude!

Jakub Šíma, Michal Smrčina 09.08.2020

“Nic není, všechno zrušili. Všechno, Slovácké slavnosti vína a všechno ostatní taky, zůstala jenom filmovka.” Sám si nevybavím jinou akcí této velikosti, kterou by pořadatelé neodpískali. Všechna čest!

Cestopisy v podaní GenotPresents

Lucia Banáková 30.07.2020

Cez powerambient skrz vesmír, oceán a ostrov až na berlínske techno a späť do Prahy. GenotPresents ovládli Archu.

Nejlíp se tančí za deště (Okolojeles)

Michaela Peštová 29.07.2020

Je jedno, jestli máme srdce zlomené láskou nebo usychajícími lesy okolo. Potřebujeme místa, kde své vize nemusíme pořád dokola obhajovat.

Dobrá rozhodnutí (VlčkoviceFest)

Fomas 28.07.2020

První pohled na spoustu dětí, bosých nohou a žen bez podprsenek dával tušit, že opravdu půjde o hodně uvolněnou akci.

V kuchyni pod stolem, v atomovém krytu Simony Blahutové

prof. Neutrino 07.07.2020

Průvodcem výstavy je figurka legendární multifunkční hračky - Igráčka, jež neodmyslitelně patřila k povinné výbavě socialistické mládeže.