Články / Reporty

Když Tosca tvoří house party (místo downtempa)

Když Tosca tvoří house party (místo downtempa)

Claire Adele | Články / Reporty | 07.06.2013

Hele, zní to zajímavě, ale co je to ta downtempo scéna?
Koho zajímá nějaká scéna, bude to supr hudba, legenda, tak pojď!

O downtempu jsem asi měla mylné představy. Čekala jsem především jemné, pomalé rytmy ve stylu Teardrop od Massive Attack, jenže to, co předvedlo rakouské duo Tosca na konci máje v olomouckém Jazz Tibet Clubu, nebyla žádná ukolébavka, ale pořádný nářez. Klub byl už tradičně narvaný, a to jak lidma a horkým vzduchem, tak super atmosférou a syntézou melodických beatů – jak taky jinak, když si do Tibetu zvou samé legendy.

Zatímco Rupert Huber a Richard Dorfmeister seděli na podiu naproti sobě za klávesami s ledovým klidem, s obecenstvem to poškubávalo. Několik jedinců pod podiem bláznivě tančilo, zbytek se drobně vlnil a ani ti nejcyničtější, kteří se tančícím rebelům posmívali, nedokázali nechat nohu/hlavu na jednom místě.

Huber a Dorfmeister nejenom že hráli s ledovým klidem, ale vypadali přitom hrozně cool. Na delších vlasech měli klobouky, všímali si jen syntezátorů a do publika nekoukali. Tvářili se, jakože je nikdo nezajímá, že mají svůj svět a pro ten si i hrajou. Jen tak, aby byli spokojeni sami se sebou. A my jsme je za to zbožňovali. Mohlo jim být kolem padesáti a já nechápala, jak mi někdo může připadat tak strašně zajímavý, tak cool, když to jediné, co vypadá, že dělá, je, že sedí a tváří se netečně. Ale ten výraz měl sílu. Mluvil za celou tu elektronickou nádheru, která jako by chtěla být zdánlivě taky netečná a vznášet se v oblacích někde mimo reálný svět, ale chtě nechtě se dotýkala každého v sále.

O hudbě Toscy je známo, že velmi efektivně plní místnosti, a proto se používá jako zvuková výplň v klubech, salonech, butycích, vinárnách i obývacích. Snad aby hudba náhodou nezanikla jako pouhá zvuková kulisa příjemného prostředí Jazz Tibetu, hrála tak nahlas, že skoro nebylo slyšet ani vlastní myšlenky. To byla ovšem škoda, protože myšlenek a pocitů z muzikálního efektu vytanulo spoustu. Podělit se o dojmy s okolím bylo nemožné, a tak jsem se tiše pohroužila do hudby, jak se po mně chtělo, a snažila se pochytit něco z elektronických vokálů. Občas jsem měla pocit, že text je česky, občas jsem slyšela angličtinu, ale možná to byla samá němčina, ruku do ohně bych za to nedala.

Ať už se přílišná hlasitost a nesrozumitelnost textů dá považovat za nedostatek či se jednalo o umělecký záměr, nálada více než tříhodinového koncertu (sic! jen druhý přídavek po neutuchajícím desetiminutovém aplausu trval čtyřicet minut) by vyvážila jakékoliv nedostatky. Stejně jako Huber a Dorfmeister měla spousta posluchačů na hlavách klobouky, což vyjadřovalo přízeň umělcům, ale hlavně skvěle podtrhovalo nonšalantní, hlubokou atmosféru celého koncertu.

Info

Tosca (at)
29. 6. 2013, Jazz Tibet Club, Olomouc

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Setkání v sadu: Sedmá pečeť, rok nejtemnější (Pelhřimovy 2020)

Václav 04.09.2020

Posledních několik let jsem měl pochybnosti o přínosnosti celé akce. Proč dělat něco, čeho je v Čechách nyní dosti. Hluboce jsem se mýlil.

Něco nadčasového (Tata Bojs & Filharmonie Brno & „mladí Mozarti“)

Adéla Polka 04.09.2020

Funguje to. Nenásilně a vkusně.

Darkshire v jeskyni skrývá budoucnost

Vadim Petrov 01.09.2020

Nová vlna dnb. Tady nejde o formality v rámci jednoho žánru, ale o estetiku nastupující generace.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace