Články / Reporty

Když zavane chlad - Mayhem

Když zavane chlad - Mayhem

Michal Smrčina | Články / Reporty | 24.10.2017

Když Mayhem v rámci letošní tour Purgatorium dali najevo, že půjde o živé provedení kultovního alba De Mysteriis Dom Sathanas, vzbudili solidní pozornost. Když padl jeden z termínů druhé části evropské šňůry i na Bratislavu a byl odhalen support dalších kapel, očekávání ještě narostlo.

Vhodně zvolený Randal otevřel mříže zkraje sychravého večera a zahrádka před klubem se zaplnila pestrým publikem. Uvnitř, na lehce vyvýšeném pódiu, se postupně začaly objevovat nezbytné artefakty – hořící svícny úctyhodných rozměrů a sem tam zvířecí lebka, rituál si žádal své rekvizity, ačkoli z kategorie těch krotších. Úvodní bezvětří rozčísli polští Deus Mortem. Pomalý nástup následovala bouře, kapela výhrůžně vrhala do davu ostré pasáže, teatrální vizáž fungovala. Prostor klubu se naplnil až při Dragged Into Sunlight, které už lokální posluchači mohli vidět s Monarch letos na jaře v Praze. Pokud se v úvodu večera daly identifikovat trosky melodií, pak je smazal sprint za zvukovou destrukcí. Balaclavy udělaly svoje, dodaly kapele cosi specifického, a přitom umožnily zaměřit se na sonické výpady a mihotavé stíny postav vystupujících jen pod iniciály.

Kdo se rozhodl opustit sál během delší pauzy a zkrátit si čekání, musel počítat se ztrátou dobrého místa a nadávat si po zbytek večera. Přivítala ho neprostupná hradba těl a temena mužů s nebezpečně krátkými sestřihy a slabostí pro nordickou estetiku. Klasická deska z roku 1994 přitáhla stejně staré posluchače jako je ona sama, i ty dvojnásobného věku. Oprášená historie ovládla prostor a autenticky tlející rubáše protagonistů si uzurpovaly zraky zúčastněných. Jestli Hellhammer za bicími neochvějně hlídal intenzitu koncertu i subtilně komplikoval různé pasáže, z ostatních vanul chlad. Attila Csihar dominoval nejen pověstným hlasem, ale rovněž oděvy, dají-li se tak jeho kreace nazvat. Nevídaná invence v módě rozkladu a pohanství. Pestrost hudebních motivů naživo fungovala stejně jako na desce, rovnováha mezi melodií a zlovolnými emocemi byla zachována. V tom spočívala síla vystoupení - bylo možné vychutnat si riffy a vnitřně prožít celé album i přes jeho nezbytnou misogynii.

Info

Mayhem (no) + Dragged Into Sunlight (uk) + Deus Mortem (po)
19. 10. 2017 Randal Club, Bratislava

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Pouliční umění na krabicích od pizzy (Jan Vykypěl, Galerie Průchod)

Minka Dočkalová 02.04.2021

Součástí výstavy je kolekce pomalovaných obalů od pizzy. Využití odpadního materiálu ilustruje Vykypělův obvyklý způsob práce, jejíž jádro tkví v procesu tvorby.

Festival na dosah myši - SXSW 2021

David Čajčík, Michal Pařízek, su 25.03.2021

Jaké to je dívat se čtyři dny po nocích na kapely, filmy a moudré diskuze? Přinášíme report z online festivalu SXSW.

Chyba jako náznak změny: Galerie Průchod nekončí

Minka Dočkalová 11.03.2021

Umělci byli konfrontováni s tím, jak jednoduché je dostat se z rubriky Kultura do sekce Zločiny a soudy - prostřednictvím této situace na vlastní kůži prověřili vratkou hranici mediálního prostoru.

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace