Články / Rozhovory

Keith Morris a Dimitri Coats (Off!): Poslední, co jsme chtěli udělat, bylo další punkrockové album

Keith Morris a Dimitri Coats (Off!): Poslední, co jsme chtěli udělat, bylo další punkrockové album

Banán | Články / Rozhovory | 07.08.2023

Hardcorová formace Off! v čele s Keithem Morrisem vydala po dlouhých osmi letech v nové sestavě čtvrtou, halucinogenní desku Free LSD. Jejich bezesporu nejdivočejší nahrávka je plná nadpozemské psychedelie, dynamických zvratů, konspiračních teorií a chaotických vizí budoucnosti. Jako milostný dopis zlaté éře jihokalifornského punku, Free LSD překypuje ostnatými riffy a zběsilými rytmy a ve svých dvaceti skladbách posluchače nenechá ani na vteřinu vydechnout.

Co vám dělá v poslední době radost?
Keith: Středomořská kuchyně, thajské jídlo, živák The Who na Isle of Wight z roku 1970, kniha o Rolling Stones Dance with the Devil od Stanleyho Bootha, Borstal Breakout od Sham 69 v živáku od Negative Approach, čas, který trávím s Jackem Grishamem, Ignore Heroes, vánek foukající ke mně do obýváku, Stopy spravedlnosti s Jackiem Chanem, čerstvě posekaná tráva v sousedství a dalších pár stovek věcí...

Dimitri: Čas strávený s manželkou, dětmi a psem... Poslouchání hudby, hraní na akustickou kytaru, chození na filmy a dělání filmů.

Můžete přiblížit název vašeho posledního alba, nevykládali si ho lidi špatným způsobem? A myslíte, že by případná legalizace drog mohla pozitivně ovlivnit americkou společnost nebo společnost celkově?
Keith: Free LSD se vztahuje k důležitému momentu v historii jižní Kalifornie, kdy se v 60. letech rozdalo zadarmo přes 400 milionů dávek LSD. Nezabýváme se hudebním hnutím, které z toho vzniklo, ale pokusy C.I.A. o kontrolu lidské mysli. Název si špatně interpretovali akorát straight edge lidi. Legalizace by byla super, protože americká válka proti drogám se zaměřovala hlavně na lidi jiné než bílé barvy pleti a nižší třídu, a teď máme přeplněné věznice. Bylo by fakt super, kdyby drogy už nebyly ilegální.

Při poslechu vašeho nového alba jsem přemýšlel nad různorodými zdroji vaší inspirace a taky nad tím, že ve výsledku to zní jako přímočarý energetický punk rock. Řešili jste během nahrávání, do jaké míry chcete experimentovat a jak moc to naopak nechat punkové?
Dimitri: Rozhodli jsme se věci trochu osvěžit a prozkoumat nové vody a zároveň zůstat takoví, jací jsme. Brali jsme to jako výzvu, že vyzkoušíme věci, které by od nás lidi úplně nečekali – začal jsem si jinak ladit kytaru a textově jsme se inspirovali na opravdu vzdálených místech. Free LSD není jenom album, je to také sci-fi film, který vyjde příští rok a dohromady tvoří koncept. Odvázali jsme se.

Keith: Potřebovali jsme to trochu oživit, přidat barvy. Poslední, co jsme chtěli udělat, bylo další punkrockové album.


Moje poslední otázka se váže i k coveru alba. Podle mě k hudbě i textům sedí perfektně, ale v něčem je trochu divný. Jaká byla spolupráce s Raymondem Pettibonem?
Dimitri: Chtěli jsme něco barevného, Raymond věděl od začátku, že půjde o psychedelickou cestu. Když nastal čas, vybírali jsme z jeho archivu a narazili na tenhle UFO kousek, který se nám opravdu hodil.

První koncert k novému albu jste hráli tajně, v austinském muzeu. Hrajete na neobvyklých lokacích rádi?
Dimitri: Hraní na netradičních místech preferujeme, protože to přidá uměleckému zážitku.

Dimitri, co máš na Keithovi nejradši? Keithe, stejná otázka ohledně Dimitriho.
Dimitri: Keith mě nikdy neopustil, v dobrém i zlém stál při mně, je šíleně loajální. Co řekne, to splní, a to jako kamarád i jako punk rocker. Náš kreativní vztah je opravdu výjimečný, navzájem ze sebe dostáváme to nejlepší.

Keith: Dělám to přes čtyřicet let, obklopuji se skvělými hudebníky, ale Dimitri je lepší než 97 % kytaristů, dokáže hrát neuvěřitelné věci. Jeho kreativita mě nutí se opravdu snažit.

Dimitri, Throbbing Gristle, nebo Sun Ra? Keithe, X, nebo Wipers?
Dimitri: Obojí, ale kdybych si musel vybrat, tak Throbbing Gristle, protože přímo ovlivnili směr, kterým jsem se ubíral při použití elektroniky na Free LSD.

Keith: Ačkoliv Wipers miluju, tak s X jsem vyrostl, jsme kamarádi od doby, kdy začali prvně hrát.

Aktuálně oblíbené kapely?
Dimitri: Ty, které jsme zatím vzali s sebou na tour k současnému albu... Die Spitz, Upchuck, Cable Ties, Zulu a HKFU.

Keith: Souhlasím s Keithem a přidávám Scowl a Civic.

Info

Off!
Fb kapely

živě: Off! (us) + Kurvy Češi
8. 8. 2023 20:00
MeetFactory, Praha
Fb událost

foto © Jeff Forney

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Igor Sidorenko (Stoned Jesus): Kdo chtěl, už slyšel, co potřeboval

Alexander Proletarskyi 23.08.2023

Nejprve to bylo hlasité a hravé, pak vtipy ustaly a bylo více ticho, protože se všechna slova stala trochu zbytečnými... Rozhovor.

Chorobopop: Lidi tady žijou a nezmizí

Michal Smrčina 17.08.2023

Kapela, o které je v posledních letech slyšet víc a víc. Aby ne, když se u nich potkává energie, písnička s punkem a nevšední, nebývale obrazné, často subversivní texty takzvaně…

Radim Svatoň, Petr Pošvic (MikuLove): Dělat věci poctivě a kontinuálně

Adéla Polka 09.08.2023

Petr Pošvic a Radim Svatoň se před třemi lety pustili do pokračování Eurotrialogu pod hlavičkou MikuLove. A jsou v tom až po uši, v lásce k hudbě, i místu.

Štefan Szabó: Zásadní věci se dějí (i) náhodou

Veronika Miksová 12.07.2023

Se Štefanem Szabóem jsme si povídali o zákulisí festivalu N:ear, některých interpretech, stáži na kodaňské Rhythmic Music Conservatory i kurátorování výstavy.

Harry McVeigh (White Lies): Lidi často špatně chápou naši hudbu

Filip Peloušek 22.06.2023

S frontmanem Harrym McVeighem jsme si povídali o loňské desce, dopadech umělé inteligence na hudbu nebo proč bychom neměli letět na Mars.

Sir Chloe: Je hrozně těžké rozlišit, co je pravda a co ne

Filip Peloušek 18.06.2023

Během pandemické proluky kapela dospěla a do plného hudebního provozu naskakuje s čerstvou debutovou deskou I Am the Dog. Rozhovor před koncertem na Metronome Prague.

Jakub Dědina: Říkám tomu hudba na večírky a k zametání

Kristyna Baloghova 11.06.2023

Trombonista Jakub Dědina je jedním ze dvou vynikajících českých hudebníků, kteří naši zemi reprezentují v mexickém symfonickém orchestru.

Markéta Fantová (Pražské Quadriennale): Snažíme se o citlivý přístup ke všem umělcům

Marie Kyrie 06.06.2023

„Náš tým se skládá z mnoha lidí, kteří žili ve více než jedné zemi, mají proto právě podstatně větší empatii a obrovskou snahu porozumět a pracovat s kulturními rozdíly..." Rozhovor.

Jakub Siňor (Mighty Sounds): Jsou to srdcaři

Mariia Smirnova 05.06.2023

"U nás tvoří atmosféru hlavně návštěvníci. Jdou do všeho tak nějak víc naplno. Umí si věci užít. Stejně jako my...," říká jeden ze zakladatelů Mighty Sounds.

Code Name Linhart: Rok zkoušíme osm taktů a na koncertování netlačíme

Štěpán Bolf (A.M.180) 25.05.2023

Climatizado a Skupina Štěstí. K těmhle bezmála kultovním západočeským spolkům se aktuálně řadí personálně spříznění noise-countryoví Code Name Linhart.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace