Články / Rozhovory

Keith Morris a Dimitri Coats (Off!): Poslední, co jsme chtěli udělat, bylo další punkrockové album

Keith Morris a Dimitri Coats (Off!): Poslední, co jsme chtěli udělat, bylo další punkrockové album

Banán | Články / Rozhovory | 07.08.2023

Hardcorová formace Off! v čele s Keithem Morrisem vydala po dlouhých osmi letech v nové sestavě čtvrtou, halucinogenní desku Free LSD. Jejich bezesporu nejdivočejší nahrávka je plná nadpozemské psychedelie, dynamických zvratů, konspiračních teorií a chaotických vizí budoucnosti. Jako milostný dopis zlaté éře jihokalifornského punku, Free LSD překypuje ostnatými riffy a zběsilými rytmy a ve svých dvaceti skladbách posluchače nenechá ani na vteřinu vydechnout.

Co vám dělá v poslední době radost?
Keith: Středomořská kuchyně, thajské jídlo, živák The Who na Isle of Wight z roku 1970, kniha o Rolling Stones Dance with the Devil od Stanleyho Bootha, Borstal Breakout od Sham 69 v živáku od Negative Approach, čas, který trávím s Jackem Grishamem, Ignore Heroes, vánek foukající ke mně do obýváku, Stopy spravedlnosti s Jackiem Chanem, čerstvě posekaná tráva v sousedství a dalších pár stovek věcí...

Dimitri: Čas strávený s manželkou, dětmi a psem... Poslouchání hudby, hraní na akustickou kytaru, chození na filmy a dělání filmů.

Můžete přiblížit název vašeho posledního alba, nevykládali si ho lidi špatným způsobem? A myslíte, že by případná legalizace drog mohla pozitivně ovlivnit americkou společnost nebo společnost celkově?
Keith: Free LSD se vztahuje k důležitému momentu v historii jižní Kalifornie, kdy se v 60. letech rozdalo zadarmo přes 400 milionů dávek LSD. Nezabýváme se hudebním hnutím, které z toho vzniklo, ale pokusy C.I.A. o kontrolu lidské mysli. Název si špatně interpretovali akorát straight edge lidi. Legalizace by byla super, protože americká válka proti drogám se zaměřovala hlavně na lidi jiné než bílé barvy pleti a nižší třídu, a teď máme přeplněné věznice. Bylo by fakt super, kdyby drogy už nebyly ilegální.

Při poslechu vašeho nového alba jsem přemýšlel nad různorodými zdroji vaší inspirace a taky nad tím, že ve výsledku to zní jako přímočarý energetický punk rock. Řešili jste během nahrávání, do jaké míry chcete experimentovat a jak moc to naopak nechat punkové?
Dimitri: Rozhodli jsme se věci trochu osvěžit a prozkoumat nové vody a zároveň zůstat takoví, jací jsme. Brali jsme to jako výzvu, že vyzkoušíme věci, které by od nás lidi úplně nečekali – začal jsem si jinak ladit kytaru a textově jsme se inspirovali na opravdu vzdálených místech. Free LSD není jenom album, je to také sci-fi film, který vyjde příští rok a dohromady tvoří koncept. Odvázali jsme se.

Keith: Potřebovali jsme to trochu oživit, přidat barvy. Poslední, co jsme chtěli udělat, bylo další punkrockové album.


Moje poslední otázka se váže i k coveru alba. Podle mě k hudbě i textům sedí perfektně, ale v něčem je trochu divný. Jaká byla spolupráce s Raymondem Pettibonem?
Dimitri: Chtěli jsme něco barevného, Raymond věděl od začátku, že půjde o psychedelickou cestu. Když nastal čas, vybírali jsme z jeho archivu a narazili na tenhle UFO kousek, který se nám opravdu hodil.

První koncert k novému albu jste hráli tajně, v austinském muzeu. Hrajete na neobvyklých lokacích rádi?
Dimitri: Hraní na netradičních místech preferujeme, protože to přidá uměleckému zážitku.

Dimitri, co máš na Keithovi nejradši? Keithe, stejná otázka ohledně Dimitriho.
Dimitri: Keith mě nikdy neopustil, v dobrém i zlém stál při mně, je šíleně loajální. Co řekne, to splní, a to jako kamarád i jako punk rocker. Náš kreativní vztah je opravdu výjimečný, navzájem ze sebe dostáváme to nejlepší.

Keith: Dělám to přes čtyřicet let, obklopuji se skvělými hudebníky, ale Dimitri je lepší než 97 % kytaristů, dokáže hrát neuvěřitelné věci. Jeho kreativita mě nutí se opravdu snažit.

Dimitri, Throbbing Gristle, nebo Sun Ra? Keithe, X, nebo Wipers?
Dimitri: Obojí, ale kdybych si musel vybrat, tak Throbbing Gristle, protože přímo ovlivnili směr, kterým jsem se ubíral při použití elektroniky na Free LSD.

Keith: Ačkoliv Wipers miluju, tak s X jsem vyrostl, jsme kamarádi od doby, kdy začali prvně hrát.

Aktuálně oblíbené kapely?
Dimitri: Ty, které jsme zatím vzali s sebou na tour k současnému albu... Die Spitz, Upchuck, Cable Ties, Zulu a HKFU.

Keith: Souhlasím s Keithem a přidávám Scowl a Civic.

Info

Off!
Fb kapely

živě: Off! (us) + Kurvy Češi
8. 8. 2023 20:00
MeetFactory, Praha
Fb událost

foto © Jeff Forney

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Maxl Walmsley-Pledl (Klangphonics): Sociální sítě jsou požehnání i prokletí

Filip Peloušek 10.07.2024

S kytaristou a hlasem Klangphonics Maxlem jsme se bavili o sociálních sítích, hře na alpský roh nebo o hraní na parkovišti.

Mike Kerr (Royal Blood): Že potřebujeme alkohol, abysme byli kreativní, je největší lež

Kristina Kratochvilová 09.07.2024

S frontmanem Mikem Kerrem z britského rockového dua jsme si před čtvrtečním koncertem popovídali o jeho hudebních začátcích, o boji s impostor syndromem, o cestě ke střízlivosti a tipy na…

Malcuth & Facutum: Jít tou těžší cestou

Viktor Hanačík 07.07.2024

Na konci minulého roku jim vyšlo album Alter, a to na americkém labelu Vale, s mezinárodními hosty i ohlasy. Rozhovor.

Prouza: Demo 1994 je kompletní Hampelovina

Štěpán Bolf (A.M.180) 27.06.2024

Na jedné z populárních streamovacích platforem se zničehonic objevilo demo třetí, nedokončené a nepojmenované desky Prouzy. Jak se to stalo a co bude dál? Rozhovor.

Anthony Béard, Benoît Lecomte (Ni): Hledání svatého riffu

Dominik Polívka 26.06.2024

Jejich hudba je útočná, podvratná, ale i náladová a poutavá. Nadsázka a hravost v surrealisticky progresivním běsnění není pouze prvoplánovým pozlátkem. Rozhovor, Pohoda.

Julien Racine: Hudba vzniká skoro vždycky v izolaci / Music is created almost always in isolation

Filip Hastík 24.06.2024

V rozhovoru probíráme pozadí vzniku aktuální desky a Julienovy práce obecně, vztah k Česku a také bohaté budoucí plány producenta současné experimentální elektroniky.

Petra Hradilová (Czech Music Crossroads): Pro mě to není jen práce

Mariia Smirnova 18.06.2024

To nejlepší ze světa world music, jazzu a alternativy můžete nasávat už za pár dnů v ostravském domě kultury Poklad a na koncertech pod širým nebem na Alšově náměstí. Rozhovor.

Marin Lalić (Bear Stone): Všetko je veľmi uvoľnené a bez stresu

Lucia Banáková 11.06.2024

Chorvátsky prírodný i festivalový unikát pre priaznivcov stoner a psychedelického rocku. Interview.

Pořadatelská: Tomáš Vobořil (Marienbad Film Festival)

Viktor Palák 07.06.2024

Co čekat od letošního ročníku již zavedené přehlídky v Mariánských Lázních? Svůj ideální festivalový den – a mnohem víc – vykresluje programový ředitel festivalu.

Randy Armstrong (Red): Plán B neexistuje

Dan Sywala 06.06.2024

Od té doby vydali dalších sedm alb, neměli žádné velké excesy, i když se jim nevyhnuly ani hodně mizerné dny, včetně jednoho pražského. Rozhovor.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace