Články / Reporty

Kid Koala nepřijel odehrát koncert, ale předvést vystoupení

Kid Koala nepřijel odehrát koncert, ale předvést vystoupení

Jakub Šíma | Články / Reporty | 05.03.2013

V neděli se v Lucerna Music Baru představil Kid Koala. Kanaďan s filipínskými kořeny a dětskou tváří. Člen projektu Deltron 3030, vynikající turntablista, producent, autor grafických románů a především bavič. A s poslední rolí přijel i do Prahy.

Kid Koala nepřijel odehrát koncert, ale předvést vystoupení. Show v nejryzejším smyslu, jejímž poselstvím je skvělá zábava. Pohled na pódium poseté dekoracemi nenechal nikoho na pochybách, že Vinyl Vaudeville Show bude něčím nezvyklým. Dojem vydržel prvních pár vteřin, pak už se do mysli vkrádala slova jako jedinečný, spektakulární a neopakovatelný. Koncept vystoupení obsahoval předehru v podání Adiry Amram. Její osmdesátkový hudební kabaret obnášel divoké taneční kreace, šíření americké kultury v podobě hry na hamburgerové kazoo i odvážný crowdsurfing. Na pódiu Adiru doplňovaly dvě tanečnice a nezbytné, vzduchem poletující flitry. Kabaretní vystoupení bavilo samo o sobě, naladilo a jasně nasměrovalo očekávání obecenstva.

Zrak přirozeně přitahovalo Koalovo hudební instrumentárium v sestavě dva samplery, klávesy a především gramofon. Jakmile hlavní protagonista vplul mezi své hračky, setřel rozdíl mezi pojmy hrát a hrát si. Hrát si jako dítě a hrát s někým či pro někoho se stalo jedním. Koala působil jako spokojené dítě. Předváděl technickou vyspělost při scratchování a jugglování, což korunoval hlubokým hudební cítěním. A s diváky hrál hru o vykouzlení co nejširšího úsměvu. Nezapřel v sobě starou školu. Laptop ani sluchátka k jeho výbavě nepatří, jen analogové hračičky z devadesátek, jejichž mistrovské ovládání neustále dokazoval. Kid Koala není DJ, Kid Koala je gramofonový hudebník. Zvučná jména originálních desek dostávaly v mixu novou dimenzi a pokud by deska měla duši, tak je pro ni Koalovo mixování nirvánou.

Skvělé mixy prokládal věcmi z nového alba hranými na sampler. A když už se zdálo, že se zmenšuje prostor pro překvapení, na pódium vtrhla Adira Amram se svým doprovodem, aby rozptýlila obavy. Secvičené taneční choreografie se prolínaly s dějovými vsuvkami a komunikací s publikem. Koala se i s tanečnicemi často vydával pod pódium, kde rozjížděli soutěž v podlézání a tanečního hada z vystupujících i posluchačů. Tanečnice vždycky na chvilku zmizely, aby se vzápětí vrátily s ještě zábavnější a vtipnější scénkou. K vidění byla hra s maňásky, rozhazování papírových vlaštovek i použití funkčních dekorací v podobě zesilovače a rádiového studia. Vše mělo v programu své místo a vtipně se doplňovalo s hudební produkcí. Při výletech mezi diváky používal Kid Koala přenosný, baterkami napájený sampler, takže nepřestával hrát, ať už byl v jakékoli části klubu. Vrcholem byla soutěž dvou vybraných diváků ve hře na kazoo. A další milion povedených momentů, které jdou slovy jen těžko vyjádřit. To se musí vidět a cítit. Chtělo by se říct: zábava pro celou rodinu. A taky že jo. Dobrá nálada se rozdávala bez infantilnosti, křeče a ani na vteřinu nedovolila sešpulit rty do letargického výrazu. Jedinou možnou reakcí byl neutuchající úsměv.

Kid Koala to dělá jinak. Tak jinak, že nic podobného jsem neviděl, a dokud k nám opět nezavítá, tak ani neuvidím. Jedinečné spojení muzikálnosti, vysoké technické zdatnosti a vtipné performance roztavilo krystalizovanou zábavu a nechalo stéct jako životodárnou vodu mezi diváky. Jednoznačně nejzábavnější hudební zážitek, kterého jsem byl kdy svědkem. A o zábavu jde především.

Info

Kid Koala’s 12-bit Blues Vinyl Vaudeville Show (can)
3. 3. 2013, Lucerna Music Bar, Praha

foto © Barka Fabiánová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tóny chorobné, způsoby nejtemnější (Tones of Decay)

Dantez 20.09.2022

Záhrobí, nezemskost, rozklad i něco Satana. Mozky stojící za Kreas Promotion se chopily šance a v doznívajícím festivalovém shonu chytají nejzvučnější jména soudobého death metalu.

Bydliště zvuku nestálé (Order of Sonic Chaos 2/3: MSHR, EJTECH)

Minka Dočkalová 18.09.2022

Odradek v Kafkově povídce na dotaz „A kde bydlíš?“ odpoví „Bydliště nestálé“, zatímco se směje smíchem, který zní jako spadané listí... Terén a jeho zákruty.

Vysmát se vší bolesti světa (Shilpa Ray)

David Stoklas 15.09.2022

Shilpa Ray střídala mohutný chraplák s jemným hlasem, v melancholičtějších polohách vzbuzovala smutek, v těch energických jste se jí musel bát.

Když tě budí Sohn ze spaní

Veronika Mrázková 13.09.2022

Když vstal zpoza kláves, rozpovídal se. Ani ne o nové desce, která vyšla teď v září, ale o tom, jak je to všechno „fucking awesome” a že jsme teď komunita…

Slib mi, že nezapomeneš snít (Austin Antoine + Moonchild)

Veronika Mrázková 12.09.2022

„Kdo je tady na rande? A kdo si tím není jistý, ale doufá, že to jako rande dopadne?” Rapper, bavič, zdatný stand-up komik, zpěvák, performer, ale taky Moonchild.

Na kontexte záleží. Teda pokiaľ zrovna nie ste Emma Ruth Rundle... (ArcTanGent Festival 2022)

Lucia Banáková 27.08.2022

Festivalový ekvivalent Spartan Race poskočil na evolučnom rebríčku o niekoľko stupňov, a to so všetkým kladmi, aj zápormi, čo takýto krok prináša.

Metalová plichta za zdmi slezskoostravského hradu (Metal!!!)

Dantez 24.08.2022

Osud si na ostravskou hradní oslavu extrémní kytarové hudby v podobě festivalu Metal!!! nachystal několik pastí. A vybruslit šlo jen z některých.

Jak se klukům z Boskovic plní festivalový sen (Raveyard 2022)

Nikol Halamásková 24.08.2022

Mindicted Crew s partou dobrovolníků se letos pustila do dalšího ročníku festivalu pro mladé, protože to je podle nich přesně to, co okolí malebného města postrádá.

Královna Šumavy (Dobršská brána 2022)

Aneta Kohoutová 23.08.2022

Déšť nás vyprovází i na cestě zpátky. Na palubní desce opatrně rozkládám šestnáct popsaných a rozpitých stránek fialového sešitu a troje čerstvě promočené ponožky.

Pomíjivý strach z prázdnoty (Order of Sonic Chaos 1: Ephemeral Shrine)

Minka Dočkalová 23.08.2022

Podzemní prostor, který průběžně hostí experimentální projekty nonkonformního uskupení Terén, je charismatickým místem, které každé instalaci dodává naprosto specifický výraz.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace