Články / Rozhovory

Kill the Dandies!: Nadrženost místo orgasmu

Kill the Dandies!: Nadrženost místo orgasmu

Veronika Miksová | Články / Rozhovory | 14.08.2017

„Takže jsi začala psát pro Full Moon proto, abys s náma mohla udělat rozhovor,“ vtipkuje Hank J. Manchini po mém extatickém popisu prvního setkání s hudbou dvojice, která k sobě neodmyslitelně patří už víc než deset let. La Petite Sonja na mě kouká svým jedinečným zastřeným pohledem, jejich dcera Týnka bere do ruky tužku, aby zaznamenala náš rozhovor kresbou a celé dvě hodiny je tichá jako pěna. Že si budeme povídat o nové desce Kill the Dandies! s tajuplným názvem Ron Ron Ron, Leem Hazlewoodovi, rodičovství a posmrtném životě, jsem tak nějak čekala, že se po dvou hodinách budu cpát Týnčinou nedojedenou čokoládovou palačinkou a plesat blahem nad tím, že oba muzikanti ujíždějí na The Mighty Boosh, by mě ani ve snu nenapadlo.

Tvoje únorová sólovka Musa Somnambula se jmenuje podle grafiky surrealisty Jindřicha Štyrského. Co tě na ní tak přitahuje?
LA PETITE SONJA: Baví mě, jak to zní a co to znamená. Nejsem specialista na český surrealisty, název vymyslel Hank, ale je mi to přirozený, veškerá naše tvorba je tím hodně ovlivněná.

HANK: Co jiného je pro tu desku příznačnější než nevědomí!? Je plná nečekaných zákoutí, tajemných míst, kdy nevíš, co se stane.

LA PETITE SONJA: Ony to původně měly být ukolébavky. Chtěla jsem to udělat takový něžný. Ale nakonec album ožilo jiným životem.

Jak vznikla spolupráce s Danielle de Picciotto? Dodnes si hýčkám fotku z vernisáže její výstavy kreseb My Secret Diary, na které jsem zachytila chlápka, který vypadal jako Mike, jednoruký muž z Twin Peaks…
LA PETITE SONJA: Tam jsme taky byli, čekala jsem zrovna Leontýnku.

HANK: Jasně, dělal jsem tenkrát pro tuhle akci plakát. Ale vlastně jsme se k nim dostali hlavně díky našemu fanouškovství a propojení s berlínskou scénou. Některé starší věci jsme vydali u Steva Morella a jeho labelu Pale Music v Berlíně. Steve kamarádil s Alexandrem Hackem a ten pak dorazil na nějakej náš koncert. Za pár dnů jsme je měli u nás doma na večeři a byli jsme kámoši. K nějaké spolupráci pak už nebylo daleko.

LA PETITE SONJA: Danielle s Alexandrem jsou neuvěřitelně milej a inspirativní pár. Danielle je všestranně nadaná, nejen výtvarně, ale i hudebně. Je mi tak trochu vzorem, jak se vyrovnat s vlastní tvůrčí tenzí. Ono někdy může bejt víc talentů brzdou. Všechno zkoušíš a na začátku ti to jde skoro samo, ale nic se nestihneš naučit pořádně. Pak je potřeba najít lidi, se kterejma se můžeš doplňovat a který uměj pořádně to, co ty ne. Daniella byla důvod, proč jsem svoje album dokončila. Jinak by zůstalo v šuplíku.

HANK: Jestli znáš její práce, kresby, animace a další, tak ty vlivy jsou tam taky hodně fantazijní nebo pohádkový. Takže spolupráce se nabízela. Navíc berlínská umělecká scéna je hodně o vzájemný pomoci, ty lidi jsou tam tak nastavený.

LA PETITE SONJA: Přesně. Není tam tolik rivality jako u nás.


Na nové desce najdeme mimo jiné cover písně od šedesátkový psychedelický kapely The Calico Wall. Proč jste se pro něj rozhodli?
HANK: Nápad udělat tenhle cover přinesl náš basák a kytarista Petr Janák. Petr přišel do kapely asi před rokem a líbí se mi, jak má poměrně jasný a zároveň hodně podobný názor na to, co by se mělo hrát a jak by to mělo znít. Bavili jsme se tenkrát o nějakým coveru, ty máme ostatně na všech deskách. Já jsem byl pro Leeho Hazlewooda, to je pro mě persona číslo jedna, případně jsem chtěl předělat nějaký sedmdesátkový disko, na kterým si hodně ujíždím. A on přišel s tímhle. Myslím, že to byla dobrá volba a skladba perfektně zapadá do nálady a atmosféry celý desky a zároveň odráží přesně ten směr, kterým se Dandies v poslední době vydali.

LA PETITE SONJA: Ta písnička zní, jako bych ji složila já. Až mě to mrzí...

Co pro vás znamená hudba Rowlanda S. Howarda a Leeho Hazlewooda?
LA PETITE SONJA: Rowland byl jistě úžasná persona, ale raději bych se s ním znala osobně. Lee Hazlewood je základ, na kterým jsme vyrůstali skoro všichni, aniž bychom o tom věděli.

HANK: Lee Hazlewood má pro mě v něčem určitě větší význam než R. S. Howard. I když ten hrál v kapele, která mě inspirovala v době mého skladatelského hledání asi nejvíc. Teď mám na mysli The Birthday Party. A Lee Hazlewood, celá ta australsko-berlínská scéna ho v určitým období znovuobjevila a strašlivě adorovala. Na rozdíl od Ameriky, která ho naopak spíš ignoruje, nepatřil nikdy mezi takový ty persony country scény jako třeba Kris Kristofferson a všichni ti další veteráni. Nebyl o něm natočenej jedinej film, napsaná jediná pořádná knížka. Jednou jsem psal na Country rádio, proč ho nehrajou, co jim jako udělal.


LA PETITE SONJA: Tams fakt napsal?

HANK: Jo, a vůbec se mi neozvali. Podle mýho vůbec netušili, o koho jde. U něj je silný hlavně to napětí, možná i lehce perverzní erotika, který ve svých skladbách má. Asi byl na Ameriku moc divnej, ani country, ani pop. Občas je řazenej do šuplíku barokní pop nebo psychedelický country. Má silný melodie, na svoji dobu hodně podivný aranže a postupy, skvělý charisma i hlas. A dokázal taky skvěle bourat hranice žánrů. Začínal u nějakejch kytarovejch a surfovejch věcí s Duannem Eddym a postupně se vypracoval až k tomuhle a moc ho asi nezajímalo, kdo to vlastně poslouchá. Navíc měl velkej smysl pro humor a sebeironii.

Pokračování rozhovoru v magazínu Full Moon #75-6.

Info

Živě:
Marienbad Film Festival
29. 8. - 2. 9. 2017
Mariánské Lázně
www.facebook.com/marienbadfilmfestival
www.marienbadfilmfestival.com

foto © Martina Dostálová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Andrej Awo Štepita (Tanečno): Obdivujem aktivitu každého

Maria Pyatkina 08.08.2022

Jaké to je organizovat multižánrovou taneční akci ve vzdáleném slovenském městě? A na co se můžeme těšit příští týden v Námestovu? Vypráví organizátor festivalu Tanečno Andrej Awo Štepita

Stone Smoker: Lepší holá louka, než se podřizovat

Anna Baštýřová 06.08.2022

Barvičky, třpytky, tanec, psychedelické projekce i hudba. To je festival Stone Smoker. Rozhovor s pořadateli.

Keoni: Přimět lidi přemýšlet

Kristýna Šaarová 27.07.2022

Keoni hledá inspiraci v sexu, Bohu, vesmíru a spojení s vyšší podstatou bytí. Texty jdou ruku v ruce se směsí hudebních stylů, které se v každém tracku slévají v jednolitý…

Voice of Baceprot: Náš hlas bude silnější a hlasitější!

Barbora Števanka Kadlíčková 09.07.2022

Kapela mladých Indonésanek pocházejících z konzervativní muslimské komunity neměla zdaleka jednoduchou cestu za svým hudebním snem. Rozhovor. Živě na Colours.

Kalandra: Přijmout sebe sama a svůj díl zodpovědnosti

Barbora Števanka Kadlíčková 30.06.2022

Čtveřice, pohybující se na pomezí alternativního popu s vlivy rocku a folku a s odzbrojujícím hlasem Katrine Stenbekk v popředí, letos na Colours of Ostrava. Rozhovor.

Osheyack: Předpandemická podoba klubové zábavy je ta tam

Václav Valtr 24.06.2022

Po deseti letech strávených v Šanghaji se Osheyack stěhuje pryč a vydává album, které je jakousi labutí písní za jeho pobytem. Rozhovor před koncertem ve Fuchsu2.

Daniel Romano: Žádné potěšení by nemělo být proviněním

Adéla Polka 23.06.2022

Rozhovor o tom, co bylo a je country, jak si stojí kanadská hudební scéna, ale také malé nahlédnutí do přísných pracovních postupů.

Matěj Velek (Kasárna Karlín): Zažil jsem neuvěřitelné věci

Jarmo Diehl 22.06.2022

Klasicistní pětipodlažní vojenská budova z roku 1844, která zůstala v téměř původním stavu? Kasárna Karlín slaví pod patronací Pražského centra páté narozeniny a my chceme být u toho. Rozhovor.

Marcin Dubrawski (Dr. Fleischman): Hodně všeho kromě metalu!

redakce 31.05.2022

Dr. Fleischman chystají v Česku hned dva koncerty. Chvíli na zodpovězení pár otázek si udělal Marcin Dubrawski, který v kapele hraje na bicí a má na starosti texty.

Zach Choy (Crack Cloud): Spojuje nás to, že jsme odpadlíci

David Čajčík 16.05.2022

Jako pozvánku na květnový koncert postpunkových Crack Cloud odemykáme rozhovor, který vyšel ve Full Moonu #113.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace