Články / Seriály

Kino FMz: Filmové bahno (ne)má dno

Kino FMz: Filmové bahno (ne)má dno

Viktor Palák, Jakub Kurnas, Jakub Blaho, Jiří Přivřel | Články / Seriály | 11.06.2021

Po hudební rubrice Radio FMz se přidává Kino FMz s pravidelným přehledem snímků, které byste neměli minout. V černovém Full Moonu si navíc můžete přečíst recenze na filmy a seriály Vlkochodci, Malířka a zloděj, Nikdo, Shiva Baby, Oni nebo Stručné dějiny vyhlazování. Jaké snímky dále doporučuje naše filmová divize?

Frank Lloyd Wright: muž, který postavil Ameriku (Vimeo)
V letošním roce si připomínáme výročí 150 let od narození Jana Kotěry. To se neobejde bez podzimní výstavy v Jízdárně Pražského hradu a různých komentovaných prohlídek Kotěrových staveb. Svého zakladatele moderní architektury má snad každá civilizovaná zemička, co teprve Spojené státy americké. Frank Lloyd Wright byl jen o čtyři roky starší než náš modernistický pionýr a bylo mu dopřáno dožít se jedenadevadesáti let. V dokumentu Frank Lloyd Wright: muž, který postavil Ameriku nás velšský architekt Jonathan Adams provede nejen rozmanitým a rozporuplným životem architekta, ale především po jeho stavbách. Od rodinného domu, který postavil pro sebe a svou rodinu v roce 1889, až po Guggenheimovo muzeum v New Yorku, jehož otevření v roce 1959 se už nedožil. Dokument z produkce BBC nedávno odvysílala Česká televize. Pro všechny, kdo to nestihli, je stále dostupný na Vimeu. V angličtině, bez titulků. Wrightovy stavby však promlouvají univerzálním jazykem a otevírají své dveře i těm, kterým je brána jazyků uzavřena.


Jupiter's Legacy (Netflix)
Mráčky se zabarví do sluníčkova... Zajímavě načrtnutý svět, kterým Mark Millar vzdává hold Mooreovým Watchmenům. Netflixácká novinka potěší krvavostí, ambicemi i úvahami nad výchovou (superhrdinských) dětí. Obsahuje morální dilemata, zradu i přesah do současnosti, kde znuděná mládež zoufale hledá své místo ve stínu déle žijících rodičů, kteří ví všechno lépe. Nejlepší linie je ovšem vzpomínání na rok 1929. Finanční krize a zrod superhrdinů, kde se hrstka nesourodých primadon vydává na cestu, která převrátí jejich dosavadní život naruby. Potenciál do dalších řad je obrovský. Josh Duhamel v životní roli.


OtrlecHub (web)
Na virtuálním filmovém nebi se rozhořela rudá hvězda, může za to Festival otrlého diváka. Kinofilové z Aera sesbírali všechny filmy, které kdy uvedli, a jejich kolekce „nejbizarnějších béček, céček i péček“ čítá na tři sta titulů. Každý je opatřen otrleckou anotací a trailerem. Za všechny doporučujeme Krvavou hostinu, šedesátkový „horor“ režiséra Herschella Lewise, který i po půl století ohromuje špatnou kamerou, toporným herectvím a delikátně vyváženou kombinací nahoty a krve. Je toho ale víc, filmové bahno nemá dno!


Save Ralph (YouTube)
Máte rádi filmy Taiky Waititiho, humor Rickyho Gervaise a pocit, že váš šampon neštípá v očích? Poděkujte Ralphovi, pokusnému králíkovi, který by sice mohl běhat po lukách, ale proč by to dělal, když může sloužit lidem. Působivý animovaný kraťas udělá dobře i fanouškům Wese Andersona, respektive loutkového animátora Andyho Genta – a všichni se pak sejdeme na stránce HSI, abychom podepsali petici proti testování kosmetických výrobků na zvířatech.


Space Jam: Nový začátek ( www.spacejam.com)
Devadesátky byly skvělý. V Americe rostl fejm Michaela Jordana, který v roce 96 přerušil basketbalovou kariéru a vydal se dobývat svět baseballu a filmu. Vznikl legendární Space Jam, mix hraného a animovaného filmu, ve kterém se Jordan s Buggsem Bunnym a jeho přáteli vydali dobýt srdce mladých sportovních fanoušků. Melancholické vzpomínky na zastaralou animaci a pitomoučký příběh přichází pošlapat Space Jam: New Legacy. Jordana střídá LeBron James, jinak vše při starém. Tedy skoro vše – bude třicet let inovací v CGI ku prospěchu, nebo škodě?


Zimnicea (HBO GO)
Že s korupciou na najvyšších miestach v Rumunsku to nie je najlepšie, presvedčil už skvelý minuloročný Kolektív. Krátkometrážny film Bogdana Naumovici nazerá hlbšie do minulosti, keď v Rumunsku viali červené zástavy a vládol „doživotný“ prezident Caușescu. O prehnitosti komunistickej garnitúry netreba presviedčať nikoho, komu dejepis na strednej škole nebol cudzí, no nad bizarno-smutným osudom mesta Zimnicea pokrúti hlavou snáď každý. Zimnicea vás presvedčí, že korupcia, čo nepozná hraníc, vie byť ničivejšia ako zemetrasenie.

Info

foto © se svolením Warner Bros.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Anketa – festivalová, léto 2021, díl 1.: „Hele, ono to asi fakt bude.“

redakce 23.06.2021

Oslovili jsme pořadatele několika festivalů a ptali se na to, jak přípravy probíhají a proč na jejich akce jezdit. Odpovědi jsou stejnou měrou zajímavé jako překvapivé, posuďte sami.

Vstupní prohlídka: Blue Chesterfield

redakce 21.06.2021

Blue Chesterfield má andělskou tvář, ale i nabitou pistoli za opaskem. Jak skládá a kam míří?

Katetr: Jednoduché vztahy, mrtvé vteřiny

Jarmo Diehl 20.06.2021

Marek Ztracený i Lipo s Richardem Krajčem opěvují své milé, těžkosti vztahů, které se vždycky dají nějak překonat, protože láska co? Láska je... netečná.

Radio FMz: Lorde, Yves Tumor, Mark Lanegan a další atrakce

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Michal Pařízek, Maria Pyatkina, su, Julie Ježková 16.06.2021

Můžeme se dohadovat, jestli bude nová deska Lorde a Marka Lanegana dobrá nebo ještě lepší, ale průšvih to nebude. A je to ho více, přijela k nám pouť.

Vstupní prohlídka: Evolet

redakce 14.06.2021

Nejen na to, co by měla obsahovat každá dobrá backstage a jak se chodí s plným břichem, se ptáme ve vstupní prohlídce brněnské skupiny.

Katetr: Sbohem aneb mozková mrtvice

Jarmo Diehl 13.06.2021

Aneta Langerová, Hellwana s Arletou i Ca$hanova Bulhar. Nebo je to Rumun? Mongol?

Radio FMz: Život je pártoška

Kateřina Cumin, Aneta Martínková, Michal Pařízek, Maria Pyatkina, su 09.06.2021

Naštvané lvice Hellwana s Arletou, závratě z Blízkého východu, tanečky King Princess, Jessie Ware nebo popíček z rapového undergroundu.

Pod pultem Kabinetu #8

Sabina Coufalová 08.06.2021

Dá se vůbec spočítat, kolikrát člověk zažil partošku v Kabinetu? Za dobrou muzikou se tam chodilo vždycky, teď si ji odtud můžete i odnést.

Vstupní prohlídka: Obligatne

redakce 07.06.2021

... a pochopili svojmu humoru, objali sa, urobili spoločne chichi haha a to šťastne až do smrti... Slovenští Obligatne vtipně i hravě.

Katetr: Vyzootá hlava, mrtvej teplouš a žádná bandana

Jarmo Diehl 06.06.2021

Pánem tohoto týdne je nepochybně Robin Zoot, který dal průchod svým honibrckým fantaziím. Ale máme tu i brněnskou alternativu, jihlavský bandana gang nebo povídky ze skříně.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace