Články / Recenze

Kittchen na vlnách cizího území

Kittchen na vlnách cizího území

Jakub Koumar | Články / Recenze | 19.06.2013

Nejtěžším údělem člověka je touha uniknout. Často totiž nemáme tušení odkud a kam bychom chtěli odejít. Jen se toužíme oprostit od stávajícího. Na cizí území. Ale zároveň aby toto cizí území klidu a pochopení bylo známé a domovské. Skrze vzpomínky pryč od vzpomínek i zpátky k nim.

V podstatě pořád jseš na cizím území.

Svou nevšední vizi skutečnosti oprašuje Kittchen po dvouletém čekání, kdy po přípravě Menu a Dezertu nechává skrze krajinu rozehrát rádiové vlny. Krajina je to tichá a chmurná. Zkroušená niternou apokalypsou. Zatímco předchozí deska poletovala na hranici uchopitelnosti, Radio se prodírá hustší atmosférou. Přestože jsou na Menu znatelné odkazy (Sobota), vzduch se rychle halí do prachu. Kolem nás se vynořují vzpomínky na pozadí jakéhosi rozčarování. Procházíme krajinou, kterou důvěrně známe, a zároveň víme, že je úplně jiná. Cizí. A uprostřed téhle vnitřní pustiny upadáme do nekonečné intro/retrospekce. Vše je zahaleno sterilní úzkostí a nezbývá než se pokoušet o navázání spojení. S někým, s něčím. Se sebou, se vzpomínkami. Ztraceni v minulosti, jež se děje-neděje, stala-nestala. Ztraceni v hauntologii.

Potom hoří i vrabec v hrsti.

Kittchen staví na vrstvení zvukových nejistot. Křehké melodie se zesilují a pomalu ztrácejí v ruchu a šrumu. Vtírají se do sebe a přitom si zachovávají jednoduchost a přímost. Jednou se ztratí v rozplývajícím fade outu, jindy jsou uříznuty bezcitným střihem. Jako vzpomínka, co nepokračuje. Celistvě provázaná plocha.

Album začíná docela překvapivě zvukem tenisových míčků, snad inspirace u Jakuba Zbořila. Ten se jednak objevil na Kittchenově remixové desce Dezert a jednak nedávno vydal sólovou minimal lo-fi desku, kde jsou tenisté jedním z nástrojů.

Vedle jemných i agresivnějších kytar a všemožných přízvuků, kuchyňského náčiní i mystického ambientu dostane prostor dream pop i způsob vyjádření podobný Prodavačovi. Texty jsou jak vytrhané z básnické sbírky, obzvlášť Fotr je majstrštyk. A deska skutečně zní rádiově. Od ruchů přijímače k příjemným melodiím nebo ztrácející se nostalgii i objevování nových informací.

Ale ty stejně věříš…

Přes jakousi pochmurnost Kittchen nerezignuje, jakkoliv na závěr zaskočí sdělení, že „je čas neběhat po poli s železnou tyčí…“. A i když neholdujete projasněným závěrům, očistnou bouřku budete vítat s otevřenou náručí, ačkoliv ta ještě úplně nepřichází. Hladina přítomnosti stoupá se silným pocitem, že víte, kde právě jste, a přijímáte toto místo.

Na první poslech se může zdát, že Kittchen od svého debutu poněkud poodskočil, ve skutečnosti ale prohloubil výraz a použil k tomu bohatou zásobu přísad. Spolu s ryzími texty a ucelenou myšlenkou je Radio horký adept na českou desku roku.

Info

Kittchen – Radio (Červený kůň, 2013)
www.kittchen.cz

foto © Barbora Sladkovská

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Trefa do černého (Punisher MAX 2: Bullseye)

3DDI3 22.02.2020

Bullseye je díl, ve kterém Aaron malinko ustoupil od akce a přidal na psychologické hutnosti. Celek připomíná střet kladiva s trhavinou.

Vesmír ľudskej mysle (Pandorama)

Milan Hrbek 26.01.2020

Rozbiehajúci sa label Tabačka records z Košíc priniesol na slovenskú hudobnú scénu vskutku originálne a netradičné zjavy...

Ponor do minulosti i současnosti taneční scény (808 State)

Jaroslav Myšák 12.01.2020

808 State jsou na nové desce jednoznačně jistější v dříve prozkoumaných oblastech. Skladby, které nevybočují ze zavedených postupů, mají na desce kvalitativně navrch.

Agresívnejší, prieraznejší (Flash the Readies)

Radoslav Lakoštík 04.01.2020

Duna je neskrývane druhým postrockovým albumom skupiny Flash the Readies, ktorá si prešla za svoju existenciu zaujímavým vývojom.

Nejlepší texty Full Moonu roku 2019: Tři metry nad zemí (Kult: Vlasta Třešňák)

Akana 02.01.2020

Málokdo asi bude zpochybňovat, že jeho Zeměměřič je jednou z nejoriginálnějších a nejryzejších nahrávek našeho před- i porevolučního folku. Kult, texty z tištěného Full Moonu, to nej online.

Posmutnělý, ale konstruktivní (Pan American)

Tomáš Kouřil 29.12.2019

Diskografie Pan American je někde v půli mezi kytarovými mágy Labraford a téměř čistě ambientní dvojicí Anjou, v níž Marc Nelson také působí.

Cesta do zářivé mlhy (Michal Ajvaz, Města)

Jiří Zahradnický 25.12.2019

V knize není ani běžná veteš současné prózy – psychopati, devianti, masoví vrazi, ani drogoví dealeři. Ajvaz má letitou slabost pro...

Sluníčkové koláže Ariela Pinka

Bára Jurašková 19.12.2019

Po dvou řadových deskách – Pom Pom (2014) a Dedicated to Bobby Jameson (2017), vydává Ariel Pink první trojici ze série Ariel Archives.

Peneři prastrýčka Homeboye (Debut)

Honza Nosek 17.12.2019

Vladimír 518 to nakousl v podcastu Ladislava Sinaie – v určitou chvíli se člověk přestane cítit součástí scény a přestává si s ní rozumět.

Můžete bez obav zůstat (Chromatics)

Tomáš Kouřil 16.12.2019

Retro estetika je pro ně prostředkem, výraznou, ale ne omezující kulisou pro vyjádření něčeho hlubšího, než je záliba v syntezátorovém zvuku a neonových světlech.