Články / Seriály / / KlipyTipy

KlipyTipy: Jaro Milko & The Cubalkanics - Suelta La Rienda

KlipyTipy: Jaro Milko & The Cubalkanics - Suelta La Rienda

Anna Mašátová | Články / Seriály / / KlipyTipy | 21.04.2016

Jaro Milko & The Cubalkanics jsou zpět. Čekání na novou desku zkrátili fanouškům kouskem Suelta La Rienda, který vyjde exkluzivně pouze na kompilaci Pandaemonium Gitano 23. dubna.

„Gypsy Music Network je nové útočiště cikánské muziky. Jedná se o web a facebook Roberta Lippunera, který propojuje celou romáckou scénu. Tím vše začalo. Dělal jsem s ním interview, zeptal se, zda bychom nechtěli přispět písní na jejich kompilaci. Tvůrce kompilace, DJ Rock Gitano je velmi známý švýcarský DJ, kamarád Eugena Hütze z Gogol Bordello a vlastně vůbec jeden z prvních DJů balkánské vlny. Snažím se celou věc podporovat, pro tuhle muziku totiž není ve Švýcarsku zázemí. Jsme zde dost exotičtí, hlavním proudem je totiž rock, indie nebo pop. Pro příklad - když jsem hledal vydavatele pro náš debut Cigarros Explosivos!, poslal jsem ho do celého světa a dostával odpovědi: „Je to skvělé, ale nemáme peníze.“ A ze Švýcar? „Vůbec nás to nezajímá, taková muzika tady nemá žádnou publicitu, nikdo ji nebookuje. Chtěl jsem tak podpořit něco, co proti této švýcarské mentalitě brojí a dělá zdejší scénu pestřejší,“ přibližuje pozadí vzniku frontman Jaro Milko.


Laťku nasadili Cubalkanics opět vysoko. V Suelta La Rienda se znovu potkávají pro ně typické balkánské, latino i arabské hudební vlivy s výraznou Jarovou kytarou a textem perkusistky Ines Brodbeck. Vtipný klip, sestříhaný ze slavných filmových tanečních scén dob minulých, je výborným doprovodem nakažlivých rytmů. „Je to ostatně taneční píseň, lidé by se měli uvolnit, užívat si a měli by přestat přemýšlet. Také jsem to chtěl udělat zábavné, smích jde lidem k duhu. Ty staré záběry pro nás reprezentují i jistou rebelii. Ženy, které byly sebevědomé už v té době, nám imponují. Přidali jsme i psychedelii, ten groove je dost hypnotický. Děj dotvořili konzervativní muži, kteří vše pozorují a durdí se „Co to děláte? Toto není dovoleno“. Na což se jim ženské dostává odpovědi „Suelta La Rienda - uvolni se, nech se tím unést,“ dodává Milko.


Jaro Milko & Cubalkanics se zrodili před šesti lety ve Švýcarsku, a je bezesporu mírným paradoxem, že Milkovi rodiče emigrovali kvůli režimu z Československa, aby jejich syn později svou hudbou opěvoval Kubu. Prvotní myšlenka na ztvárňování kubánské hudby se zrodila právě při návštěvě „ostrova svobody“, kde se Jaro setkával s předměty a atmosférou svého dětství, všudypřítomným oldschoolovým designem, který vídával jako pachole. Definitivní obrácení se ke žhavé muzice nastalo během turné Firewater po USA, kdy auto opanovala všemi milovaná cumbia kompilace. Sám Milko začínal v dětství na klasickou kytaru, poté přešel na elektrickou, v mládí se vydováděl na punku i rocku, až skončil u jazzu, avantgardy a nakonec také balkánu ve skupině Prekmurski Kavbojci. Často těžil vychytávky z repertoáru Django Reinhardta a svou poctu Kubě založil právě na kytaře v doprovodu varhan, bicích, perkusí a trombónu. Překvapivě chybí basa, s čímž se vcelku hravě popral trombonista Luke Briggen, který některé basové party převzal.

Na konci tohoto roku vydávají Jaro Milko & The Cubalkanics druhou desku s hosty z Itálie, Turecka, Izraele a Švýcarska. Těšte se na orientálně tropický nářez s gypsy dravostí.

Info

Jaro Milko & The Cubalkanics (ch)
www.cubalkanics.com
www.facebook.com/andthecubalkanics

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Premiéra: Bolehlav - Anxieta

redakce 03.06.2021

Dubstep, breakcore, metal i noise a industrial, elektronické hračky a kytara. Bolehlav představuje druhé video a uzavírá jednu etapu.

Premiéra: Hello Marcel - Píva

redakce 31.05.2021

Klip Píva, který se natáčel v pražském klubu Rock Café, sice vychází z neveselé situace, ale smutný - jak je skupině Hello Marcel vlastní - příliš není. Realita se tlačí…

Premiéra: February představují environmentální baladu Scolytinae

redakce 06.05.2021

February představují environmentální baladu Scolytinae, inspirovanou kůrovcovou kalamitou.

KlipyTipy: Sebe - Pocta Mikeovi T

waghiss666 24.09.2020

Tentokrát country-rapové duo Sebe přichází po krátké pauze s dalším singlem. Zavzpomínejte na vzácně klidné časy letošního léta a poctěte Mikea T.

KlipyTipy: The Membranes – The City Is an Animal (Nature Is Its Slave)

Michal Pařízek 27.05.2020

K albu What Nature Gives… Nature Takes Away vzniklo klipů již několik, tentokrát Membranes vsadili na totální minimal – iPhone, skutr a světla velkoměsta.

KlipyTipy: Syntia Rose - Cold Water

redakce 20.03.2020

Frida Blomberg Håvardstun a Magdaléna Manderlová aka Syntia Rose chystají na jaro nové EP. Tohle je jedna z prvních ochutnávek.

KlipyTipy: Ptakh_Jung - Monika

redakce 11.03.2020

Krátký film autenticky popisuje život ukrajinské mládeže. Tedy večírky s kamarády, alkoholem a drogami.

KlipyTipy: Chelsea Wolfe - Highway

redakce 07.03.2020

"Další město, další den," zpívá Chelsea Wolfe ve skladbě Highway. A předtím, než se zase vydá na evropskou tour, pouští do světa i videoklip k ní.

KlipyTipy: Bookie Baker - Autumn Wind

redakce 25.01.2020

Kapela obsadila do hlavních rolí klipu známého novelistu Marka Slouku se synem Zackem.

KlipyTipy: Ginny Andro – So Far OK

redakce 23.01.2020

Na své novince Ginny oproti debutu výrazně zvážněl a v písni se dotýká rape culture, zneužívání a domácího násilí.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace