Články / Seriály / / KlipyTipy

KlipyTipy: Jaro Milko & The Cubalkanics - Suelta La Rienda

KlipyTipy: Jaro Milko & The Cubalkanics - Suelta La Rienda

Anna Mašátová | Články / Seriály / / KlipyTipy | 21.04.2016

Jaro Milko & The Cubalkanics jsou zpět. Čekání na novou desku zkrátili fanouškům kouskem Suelta La Rienda, který vyjde exkluzivně pouze na kompilaci Pandaemonium Gitano 23. dubna.

„Gypsy Music Network je nové útočiště cikánské muziky. Jedná se o web a facebook Roberta Lippunera, který propojuje celou romáckou scénu. Tím vše začalo. Dělal jsem s ním interview, zeptal se, zda bychom nechtěli přispět písní na jejich kompilaci. Tvůrce kompilace, DJ Rock Gitano je velmi známý švýcarský DJ, kamarád Eugena Hütze z Gogol Bordello a vlastně vůbec jeden z prvních DJů balkánské vlny. Snažím se celou věc podporovat, pro tuhle muziku totiž není ve Švýcarsku zázemí. Jsme zde dost exotičtí, hlavním proudem je totiž rock, indie nebo pop. Pro příklad - když jsem hledal vydavatele pro náš debut Cigarros Explosivos!, poslal jsem ho do celého světa a dostával odpovědi: „Je to skvělé, ale nemáme peníze.“ A ze Švýcar? „Vůbec nás to nezajímá, taková muzika tady nemá žádnou publicitu, nikdo ji nebookuje. Chtěl jsem tak podpořit něco, co proti této švýcarské mentalitě brojí a dělá zdejší scénu pestřejší,“ přibližuje pozadí vzniku frontman Jaro Milko.


Laťku nasadili Cubalkanics opět vysoko. V Suelta La Rienda se znovu potkávají pro ně typické balkánské, latino i arabské hudební vlivy s výraznou Jarovou kytarou a textem perkusistky Ines Brodbeck. Vtipný klip, sestříhaný ze slavných filmových tanečních scén dob minulých, je výborným doprovodem nakažlivých rytmů. „Je to ostatně taneční píseň, lidé by se měli uvolnit, užívat si a měli by přestat přemýšlet. Také jsem to chtěl udělat zábavné, smích jde lidem k duhu. Ty staré záběry pro nás reprezentují i jistou rebelii. Ženy, které byly sebevědomé už v té době, nám imponují. Přidali jsme i psychedelii, ten groove je dost hypnotický. Děj dotvořili konzervativní muži, kteří vše pozorují a durdí se „Co to děláte? Toto není dovoleno“. Na což se jim ženské dostává odpovědi „Suelta La Rienda - uvolni se, nech se tím unést,“ dodává Milko.


Jaro Milko & Cubalkanics se zrodili před šesti lety ve Švýcarsku, a je bezesporu mírným paradoxem, že Milkovi rodiče emigrovali kvůli režimu z Československa, aby jejich syn později svou hudbou opěvoval Kubu. Prvotní myšlenka na ztvárňování kubánské hudby se zrodila právě při návštěvě „ostrova svobody“, kde se Jaro setkával s předměty a atmosférou svého dětství, všudypřítomným oldschoolovým designem, který vídával jako pachole. Definitivní obrácení se ke žhavé muzice nastalo během turné Firewater po USA, kdy auto opanovala všemi milovaná cumbia kompilace. Sám Milko začínal v dětství na klasickou kytaru, poté přešel na elektrickou, v mládí se vydováděl na punku i rocku, až skončil u jazzu, avantgardy a nakonec také balkánu ve skupině Prekmurski Kavbojci. Často těžil vychytávky z repertoáru Django Reinhardta a svou poctu Kubě založil právě na kytaře v doprovodu varhan, bicích, perkusí a trombónu. Překvapivě chybí basa, s čímž se vcelku hravě popral trombonista Luke Briggen, který některé basové party převzal.

Na konci tohoto roku vydávají Jaro Milko & The Cubalkanics druhou desku s hosty z Itálie, Turecka, Izraele a Švýcarska. Těšte se na orientálně tropický nářez s gypsy dravostí.

Info

Jaro Milko & The Cubalkanics (ch)
www.cubalkanics.com
www.facebook.com/andthecubalkanics

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

KlipyTipy: Ptakh_Jung - Monika

redakce 11.03.2020

Krátký film autenticky popisuje život ukrajinské mládeže. Tedy večírky s kamarády, alkoholem a drogami.

KlipyTipy: Chelsea Wolfe - Highway

redakce 07.03.2020

"Další město, další den," zpívá Chelsea Wolfe ve skladbě Highway. A předtím, než se zase vydá na evropskou tour, pouští do světa i videoklip k ní.

KlipyTipy: Bookie Baker - Autumn Wind

redakce 25.01.2020

Kapela obsadila do hlavních rolí klipu známého novelistu Marka Slouku se synem Zackem.

KlipyTipy: Ginny Andro – So Far OK

redakce 23.01.2020

Na své novince Ginny oproti debutu výrazně zvážněl a v písni se dotýká rape culture, zneužívání a domácího násilí.

KlipyTipy: Ogrom Circus – Callow Man

redakce 22.01.2020

Kachličky, potrubí a Ogrom Circus. Hudba se promítla do cihelných zdí a utkvěla na záznamu videokamery.

KlipyTipy: Balthazar - Wrong Vibration

redakce 31.01.2019

Novinka belgických Balthazar je zároveň deskou měsíce aktuálního Full Moonu. K songu Wrong Vibration navíc přidávají klip.

KlipyTipy: Moonshye - Feathers

redakce 25.01.2019

Moonshye je sólová zpěvačka původem z Beskyd momentálně žije a tvoří v srdci Polska. Singl Feathers doprovází videoklipem.

KlipyTipy: Acute Dose - Metal Gear

redakce 19.01.2019

Metal nemetal? Po loňském klipu k sonu Fishes přichází brněnská čtveřice Acute Dose s čerstvým vizuálem Metal Gear.

KlipyTipy: Isama Zing - Vasectomia (live)

redakce 23.12.2018

Zpátky na Slovensko. Ale také zpátky do Kabinetu Múz, kam vyrazil talent z elektronické, post-klubové scény, Isama Zing.

KlipyTipy: Pris - Svítání

redakce 16.12.2018

V původním klipu k písničce Svítání se objevuje hned několik povědomých tváří české veřejnoprávní i undergroundové scény.