Články / Reporty

Klubová noc v tropech

Klubová noc v tropech

Anna Mašátová | Články / Reporty | 21.06.2013

Desátý ročník festivalu United Islands vybízí k malému flashbacku. Vzpomínáte na první? Česká republika vstoupila 1. května 2004 do EU a všude bujely více či méně oficiální oslavy. Nebylo to tenkrát vůbec špatné. Optimismus a nadšení byly hmatatelné, v Praze vznikalo něco nevídaného. Na vltavských ostrovech v samém centru města se zhmotnila pódia a střídaly se kapely všemožných žánrů jak na běžícím pásu. Vstupné třicet kaček či jedno euro, koukali jsme na to jako blázni a vymetali jeden koncert za druhým. Dalším památným rokem byl 2006. To byl line-up snů! Placebo, Rachid Taha, Khaled, Michael McGoldrick, Medeski, Martin & Wood, Tito & Tarantula a desítky dalších muzikantů po celých deset dní. Akce byla sice prodělek a život United Islands visel na vlásku, ale zážitek to byl nezapomenutelný.

Další ročníky možná trochu splývají, nicméně se na Ostrovy dalo spolehnout jako na příjemnou předprázdninovou zábavu, kde vám k válení se na trávě ještě hraje dobrá muzika. Vždy jste navíc objevili nějakou zahraniční kapelu či DJ, kteří za poznání rozhodně stály.

Stalo se navíc tradicí, naladit diváky na fest Klubovou nocí. Tento rok patřilo deset míst od NoD přes Café NONA po Malostranskou besedu českým kapelám. United Islands tak odstartovaly s plnou parádou v Nostickém paláci, sídle Ministerstva kultury. Zvuk na nádvoří sice mizerný, samotné místo ale více než pěkné, obzvláště když vám k tomu hraje Never Sol. Zpěvačka a klávesistka Sára Vondrášková na sebe upozornila skladbou Lay Down v Ondříčkově filmu Ve stínu, debutová deska se zatím jen chystá. Kdo by si chtěl Sářin emotivní nakřáplý hlas ještě poslechnout a nestihl to ani v Nosticu či před půlnocí v Arše, bude mít příležitost v pátek od desáté večerní v Popocafépetlu. Never Sol vystřídali Please The Trees se sborem seniorek Elpida. Dámám to v trikách Old's Cool slušelo a skvěle zpívalo. Jelo se celkově trochu na půl plynu, ale v tropických dnech, kdy se pot řinul ze všech proudem, nebylo divu. Krátkou procházkou se poté dalo z Malé strany přesunout přes řeku do Rock Café. Tam to rozhodně žilo, i když si člověk připadal jak v sauně, navíc pěkně natřískané. Erika Fečová se na pódiu snažila malátnější příchozí trochu oživit, za chvíli měla sál v hrsti a rozezpíval se s ní z plných plic. Komu chybí Navigators, měl by se rozhodně na Eriku a její nakažlivou směs r&b, soulu a popu jít brzy podívat. Noc zakončili v Rock Café Sunflower Caravan. Trio se s tím nemazalo, dělalo pěknou rotyku a utvořilo si pod pódiem slušný kotlík. Hammondky evidentně nejsou dead a došlo i na romantiku s plamínky zapalovačů.

Poslední přeběh, tentokrát do Archy. Ta asi mnohým připadala trochu z ruky, takže se uvnitř potulovalo jen několik desítek lidí. Vzhledem k popůlnoční hodině a všednímu dni však byla nízká návštěvnost vcelku pochopitelná. Pěknější večerníček než Johannes Benz & The Ghostriders si těžko přát. Sice bez obvyklé audioprojekce, zato s rockovějším nádechem. Ono jim to prostě hraje skvěle v jakoukoliv denní či noční dobu a nemusíte být Sibyla, abyste předpověděli, že debutové album bude pecka.

Tak vyčůrat, pomodlit a pořádně prospat. Ladronka čeká.

Info

Klubová noc United Islands České spořitelny
20. 6. 2013, Praha

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Štěstí neznamená mnoho mušlí (Vivat Vila!)

Lucia Banáková, Veronika Miksová 29.07.2021

Spolek Živá vila se snaží zachránit funkcionalistickou Kralovu vilu před demolicí a nadto pořádá festival Vivat Vila. Jaké to bylo?

Urbex s hudbou (Pop Messe)

Veronika Jastrzembská 28.07.2021

Je jedna hodina odpoledne, ve vzduchu se líně povaluje závan léta, na obloze pálí polední sluce.

Rubáš nemá kapsy (Slavnost v houští)

Jiří Přivřel 27.07.2021

Houby sice nerostly, ale z lukovského houští s prázdnou nikdo neodešel.

Na Bojišti lítá pohoda (Obscene Extreme 2021)

Radka Bednarzová 19.07.2021

Freak festival, něco blití, naháčů a vůkolní přírody, a hlavně smrtící dávka hudby. Vděčně a s pokorou.

Fitko pod věží (Hotspot)

Veronika Mrázková 17.07.2021

Kde začít? Děsivou bouřkou, scénou v koksárenské baterii, králem diskoték nebo rovnou hlavní hvězdou Axelem Thesleffem? Ten večer měl všechno.

24 hodín (Pohoda on the Ground)

Richard Michalik 11.07.2021

Nevadí nám ani 37 stupňov a takmer žiadny tieň poskytujúci úkryt. Hlavné je, že sme na Pohode. Minulý pandemický rok niečo nemožné. Tentokrát možné len na 24 hodín.

Hradby Samoty: Prímajúci ostrov divnohudby

Lucia Banáková 05.07.2021

Desiaty ročník Hradieb Samoty pomaly, ale isto započal festivalovú sezónu.

Jiné hlasy, jiné (lázeňské) pokoje aneb Luhovaný Vincent

cyril kosak 01.07.2021

O létajících střechách, technických službách, lázeňském programu a Luhovaném Vincentovi, který nutí prožívat město jinak. Nově. O nejzajímavějších festivalu široko daleko.

Odhozené masky (Katarzia)

Michal Pařízek 25.06.2021

Katarzia křest svého Celibátu přesouvala na několikrát a bolestivě, nakonec ani ohledně finálního termínu nebylo nic jednoduché.

Pivo a zmrzlina aneb Krákor 2021

Adéla Polka 22.06.2021

Jestli je v celém okolí Brna úmorné vedro, tady je příjemný chládek, a když se člověk odpoledne zaposlouchá do potůčku, který střídmě teče za strany výčepu...

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace