Články / Reporty

Koncert pro vyprodanou O2 Arenu, v Kabinetu múz (Tata Bojs)

Koncert pro vyprodanou O2 Arenu, v Kabinetu múz (Tata Bojs)

Zdeněk Němec | Články / Reporty | 26.03.2018

Staromilcovo srdce zaplesalo, když Tata Bojs loni na podzim pozvali Kláru Nemravovou a Marka Doubravu na společné koncerty věnované přelomovému albu Futuretro. Natřískané Sono, světelný park s obřím zářícím písmenem „F” a LED panelem, staré pecky. Jak tomu konkurovat? Šestý ročník Dagmar Music Festu, jehož kompletní zisk putuje na kulturní, sportovní a poznávací aktivity dětí z Dětského domova Dagmar, přivezl do Brna znovu Tata Bojs, ovšem do podstatně komornějšího Kabinetu múz. Bubeník a zpěvák Milan Cais neusedl za nástroj, ale na „úspornou” bicí sestavu hrál vestoje, Mardoša jako vždy tancoval s baskytarou na krku a Vladimír Bár s Jiřím Hradilem jistili sestavu po stranách nezvykle malé scény. Snížená kapacita pro 250 fanoušků byla znatelná a prostor pro tanec pod pódiem byl luxusní.

Zprvu nefungující a později splašený kouřostroj podněcuje rozbor teorie o neexistenci duše, kterou Jiří Hradil končí slovy, že jde o „bezduché kecy”. A protože to není nacvičený koncert s hostujícími muzikanty, jako v případě přehrávání Futuretra, hudebníci mají prostor pro blbosti, komunikaci s publikem a improvizaci. Bublajs prohazuje písničky z připraveného setlistu, mění příběh písně Ztraceni v překladu a záměrně zmatený Mardoša zpívá během Attention aux hommes! úryvek Pěšáků. Jasně že se některé fóry opakují.

Hypnotická verze Black Moving Object v dokonale extatickém finále strhává dav. Uvolněná energie Biorytmů pohlcuje dav. Nářez. Na druhou stranu Mardošovo pojetí skladby Kamarádky je přesně tím milým a kouzelným okamžikem, kvůli kterému mají fanoušci tyhle kluky rádi. Kamarádka Nina - Výbušnina! Přídavek odpaluje raperské duo Cais a Vladimír Bí Ej Ár, který diktuje líp než Vladimír „Pětsetkolikchcete”, a ječící fanynky jsou zaslouženou odměnou. Ječí taky chlapi a závěrečná tancovačka Růžová armáda bez úvodního samplu je další povedený fór. Úder - dlouhé ticho - úder - dlouhé ticho. Všichni ví, co se děje, a parket se mění v regulérní diskotéku. Gay Disco And Go!

Tata Bojs se nestali ceněnou tuzemskou pop-kapelou přes noc a děkovačka připomínající hvězdy, které právě dohrály koncert pro vyprodanou O2 Arenu, to jen potvrdila. Propojení publika s kluky z Hanspaulky bylo v malém prostoru Kabinetu mimořádně intenzivní.

Info

Tata Bojs
22. 3. 2018 Kabinet Múz, Brno

Foto © Sebastian Vošvrda

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Efterklang v euforii. Archa též.

Veronika Mrázková 18.02.2020

Tak čistou a elektrizující radost není možné zažít často, byť se vám vystoupení líbí sebevíc... Stalo se v Divadle Archa.

Magické harmonie (Hackedepicciotto)

Jakub Koumar 17.02.2020

Uspořádat dobrý koncert je tak trochu alchymie, při níž se vždy musíte na něco spolehnout. Na co se spolehnul tenhle večer v Kaštanu?

Pomalý rozjezd, silný závěr – The Legendary Pink Dots

Vojtěch Podjukl 16.02.2020

V úvodu setu kazil dojem příliš hlasitý beat, basů mohlo být taky méně. Rozpačitě působily i prostoje mezi písněmi. Co bylo pak?

Žánrový cross mejdan s Indies Scope

Adéla Poláková 16.02.2020

Očekávaně dobře obstojí i DVA, které lze taky vidět po delší odmlce. Jejich světový hravý pop dokreslují animace Markéty Lisé... Oslava v Sonu byla opulentní.

Kytarovky vládnou všem aneb New Czech Indie Night

Maria Pyatkina 16.02.2020

„Grime vládne všem,“ tvrdíme v aktuálním Full Moonu, což možná platí pro Velkou Británii, ale v Česku vládnou kytarovky.

Všichni jednou umřeme (Hrubá hudba)

Adéla Poláková 13.02.2020

Beznadějně vyprodaný Kabinet Múz se pomalu plní. Zastoupeny jsou všechny věkové kategorie a ti starší si suverénně berou židle do předních řad.

Bizarní burleska (Lindemann)

Jiří Vladimír Matýsek 12.02.2020

Do Prahy přijel frontman Rammstein Till Lindemann se svým úchylným cirkusem. Bylo to málo, nebo dost?

Na kolech blackmetalových kolotočářů (Abbath)

Kremace 10.02.2020

Abbath pokračuje v odvykačce a šíří povědomí o poslední desce Outstrider a šestnáctá zastávka na evropské tour byla bez známek vysílení.

Nejen pro krajany - Altın Gün

Akana 09.02.2020

Nizozemsko-turecký sextet Altın Gün zaplnil Akropoli takříkajíc až po bidýlko především zásluhou místní turecké komunity.

Když rozbijete Teepee u oceánu

Sabina Coufalová 06.02.2020

Teepee přeskočili škatulku dream popu či romantického indie, kdy stavěli především na něžném vokálu, dvou kytarách a pár efektech.