Články / Reporty

Koncert pro vyprodanou O2 Arenu, v Kabinetu múz (Tata Bojs)

Koncert pro vyprodanou O2 Arenu, v Kabinetu múz (Tata Bojs)

Zdeněk Němec | Články / Reporty | 26.03.2018

Staromilcovo srdce zaplesalo, když Tata Bojs loni na podzim pozvali Kláru Nemravovou a Marka Doubravu na společné koncerty věnované přelomovému albu Futuretro. Natřískané Sono, světelný park s obřím zářícím písmenem „F” a LED panelem, staré pecky. Jak tomu konkurovat? Šestý ročník Dagmar Music Festu, jehož kompletní zisk putuje na kulturní, sportovní a poznávací aktivity dětí z Dětského domova Dagmar, přivezl do Brna znovu Tata Bojs, ovšem do podstatně komornějšího Kabinetu múz. Bubeník a zpěvák Milan Cais neusedl za nástroj, ale na „úspornou” bicí sestavu hrál vestoje, Mardoša jako vždy tancoval s baskytarou na krku a Vladimír Bár s Jiřím Hradilem jistili sestavu po stranách nezvykle malé scény. Snížená kapacita pro 250 fanoušků byla znatelná a prostor pro tanec pod pódiem byl luxusní.

Zprvu nefungující a později splašený kouřostroj podněcuje rozbor teorie o neexistenci duše, kterou Jiří Hradil končí slovy, že jde o „bezduché kecy”. A protože to není nacvičený koncert s hostujícími muzikanty, jako v případě přehrávání Futuretra, hudebníci mají prostor pro blbosti, komunikaci s publikem a improvizaci. Bublajs prohazuje písničky z připraveného setlistu, mění příběh písně Ztraceni v překladu a záměrně zmatený Mardoša zpívá během Attention aux hommes! úryvek Pěšáků. Jasně že se některé fóry opakují.

Hypnotická verze Black Moving Object v dokonale extatickém finále strhává dav. Uvolněná energie Biorytmů pohlcuje dav. Nářez. Na druhou stranu Mardošovo pojetí skladby Kamarádky je přesně tím milým a kouzelným okamžikem, kvůli kterému mají fanoušci tyhle kluky rádi. Kamarádka Nina - Výbušnina! Přídavek odpaluje raperské duo Cais a Vladimír Bí Ej Ár, který diktuje líp než Vladimír „Pětsetkolikchcete”, a ječící fanynky jsou zaslouženou odměnou. Ječí taky chlapi a závěrečná tancovačka Růžová armáda bez úvodního samplu je další povedený fór. Úder - dlouhé ticho - úder - dlouhé ticho. Všichni ví, co se děje, a parket se mění v regulérní diskotéku. Gay Disco And Go!

Tata Bojs se nestali ceněnou tuzemskou pop-kapelou přes noc a děkovačka připomínající hvězdy, které právě dohrály koncert pro vyprodanou O2 Arenu, to jen potvrdila. Propojení publika s kluky z Hanspaulky bylo v malém prostoru Kabinetu mimořádně intenzivní.

Info

Tata Bojs
22. 3. 2018 Kabinet Múz, Brno

Foto © Sebastian Vošvrda

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Z predátora obětí. A naopak (Panthera, 420PEOPLE)

redakce 11.09.2019

Pět šelem v kleci pomalu krouží a soustředěně, hladově vyhlíží. Přichází Panthera...

Netančilo se: HTRK

redakce 09.09.2019

Začalo to drtivým duněním pomalých basů. Kytara jen probleskovala, zpěv se blížil spodní hranici slyšitelnosti. Tak HTRK znít neměli...

Neobyčejně obyčejná Courtney Barnett

redakce 07.09.2019

Sebeironická vypravěčka i zuřivá punkerka. Ultrasympatická bytost, s níž byste moc rádi strávili noc. A spíš než co jiného tím mám na mysli...

Ty už odcházíš? (Courtney Barnett)

redakce 07.09.2019

To není její věta, neodpustila jsem si říct nahlas. Patří snad Carrie Fischer a mně se příčí, když je cizí věta tou nejzajímavější částí textu...

V tempu. Ariana Grande

redakce 06.09.2019

Průhledná ledvinka za osm dolarů, se stejnou cenovkou průhledná taška i kabelka. Nad nabídkou oficiálního webshopu s merchandise Ariany Grande se nelze než pousmát.

Ve spleti harfy, na pláni cella: Mary Lattimore, Julia Kent

redakce 06.09.2019

Svým oblíbeným vtipem uváděla americká harfenistka Mary Lattimore kompozici nazvanou The Warm Shoulder, prý romantickou.

Jiná opera, jiné zvuky: Ostravské dny 2019

redakce 02.09.2019

Když Morton Feldman oslovil Samuela Becketta s žádostí o libreto, oba se okamžitě shodli na tom, že operu nesnáší. Úměrně tomu v Neither absentuje většina jejích specifik, například děj.

Magická krajina blikající žárovky (Aluk Todolo)

redakce 30.08.2019

Aluk Todolo aneb jak z mála vydolovat hodně. Platí to o jejich hudbě, platí to i o vizuální stránce koncertu. A sklepní ráj Underdogs' tomu dal ideální prostor.

Tohle není jen další písničkář (Hozier)

redakce 29.08.2019

Když zazní rozvážná Talk z letošní desky, v duchu si říkám „To je ono! Právě za to ho mám ráda – za ty temné polohy, z nichž mrazí v zádech“.

Acidová bouře The Warlocks

redakce 29.08.2019

Už během prvních tónů písně Disfigured Figure z nového alba Mean Machine Music bylo zřejmé, že nepřivezli žádný hippie oceánský zefír z minulých let...