Články / Reporty

Koncerty na LFŠ: Priessnitz, Prago Union, DVA

Koncerty na LFŠ: Priessnitz, Prago Union, DVA

Jakub Šilhavík | Články / Reporty | 01.08.2014

Jelikož se žádná narozeninová oslava neobejde bez dárků, vsadila dramaturgie doprovodného programu Letní filmové školy na přehlídku osvědčených jmen z minulých ročníků – mladé naděje nezávislé scény tak nahradili ostřílení matadoři Dan Bárta, Prago Union nebo Priessnitz. Hudební stage se zároveň přesunula z kultovního uherskohradišťského klubu Mír na Masarykovo náměstí, kde se každý večer srocoval více než tisícihlavý dav – hrát na jistotu se v tuzemských podmínkách zkrátka vyplácí. O vstupném zdarma, které přitahuje „posluchače“ vyhledávající kulisu k popíjení piva, nemluvě. Přesto se našlo hned několik zajímavých vystoupení.

Jeseničtí Priessnitz zažívají v posledních letech skvělé období korunované vyprodanými koncerty. K absolutnímu štěstí chybí pouze vydání nového studiového materiálu, vystoupení v Uherském Hradišti se tak stále neslo ve znamení alba Stereo (2006) a letitých hitů. Mírně přiopilý frontman Jaromír Švejdík si okamžitě získal publikum, jistá dávka nostalgie nebyla vůbec na škodu a vítané oživení přineslo obohacení koncertní sestavy o trubku a klávesy. Nebelovské projekce tentokrát ustoupily zručným instrumentálním výkonům, kdy se ve výtečném světle předvedl kytarista Petr Kružík a hostující Jura Hradil (Tata bojs, Lesní zvěř). Vygradovaný závěr se symbolicky protnul s odbíjením kostela.

Riziko koncertů pod širým nebem se zhmotnilo následující večer, když pódium zaplavily kaluže vody a Prago Union byli nuceni vystoupit s více než dvouhodinovým zpožděním - zástup věrných fanoušků zahalený v oparu marihuany ovšem trpělivě vyčkával. Kato a spol. naživo působili dvakrát lepším dojmem než na studiových nahrávkách – monotónní archaické hiphopové beaty nahradila sehraná živá kapela a pohodová atmosféra byla přímo nakažlivá. Nic na tom nezměnil ani fakt, že půlku aparátu odepsala proklatá bouřka.

Osobitá indie popová formace DVA se na Filmovce představila rovnou ve třech rolích - nejprve v neděli jako doprovod k němému filmu Bella Donna, poté v pondělí jako palačinkoví djové ve stanu Kabinetu Múz a na závěr odehráli regulérní koncert, který se opět vzpíral všem běžným měřítkům. Manželé Kratochvílovi si vytvořili vlastní svět, kde vládne dětská hravost, pitoreskní divadelnost a nezměrné nadšení pro věc. Přehlídka roztodivných nástrojů nepůsobila ani na moment rušivě, naopak umocňovala dynamiku vystoupení, v němž se jednotlivé žánry přelévaly, jako by byly tekuté.

Info

40. letní filmová škola Uherské Hradiště
25. 7. – 2. 8. 2014, Uherské Hradiště
www.lfs.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

For k-punk 2021: postkapitalistické touhy

Mia Kordová 07.02.2021

Čtyřhodinový zážitek odstartoval Tim Lawrence videem nazvaným What is post-capitalism? Oslava života a díla britského kulturního teoretika Marka Fishera.

Galerie Průchod: veřejný výstavní prostor pro nikoho

Minka Dočkalová 21.01.2021

Umělci z Brna uspořádali vernisáž „pro nikoho“. Ve veřejném průchodu domu na Údolní nainstalovali velkoformátové grafiky.

Eurosonic Noorderslag 2021: Možnosti tu jsou

Aneta Martínková, su, Jakub Béreš, David Čajčík 18.01.2021

Přesun kultury na síť pokračuje. V online prostředí proběhl během minulých pár dní i největší a nejrespektovanější evropský showcase festival.

Vpřed! (Move Fest)

Veronika Mrázková 14.10.2020

"Za Hitlera se pálily knihy, dnes se na Facebooku skrývají nevhodné komentáře." Co je nevhodné? Hned první večer došlo na českou premiéru kusu Brave New Life.

Zvláštní magie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 11.10.2020

Může mít jazz punkovou energii? Může unést do jiných dimenzí? Může uspávat? Drtit sonickou stěnou? Samozřejmě. All That Jazz!

Takhle bude vypadat jazz budoucnosti? (Jazz Goes to Town 2020)

Jiří Vladimír Matýsek 09.10.2020

Navzdory okolnostem i letos - už po šestadvacáté - kráčí Hradcem Králové jazz. Tentokrát se táže: Kam směřujeme? Otázka vskutku aktuální...

Mezi Smetanou a music clubem (Bez ambicí)

Michaela Šedinová 09.09.2020

Ve skvělém prostředí – venkovní Smeták stage stála u Smetanova domu a vnitřní v industriálním klubu Kotelna.

Setkání v sadu: Sedmá pečeť, rok nejtemnější (Pelhřimovy 2020)

Václav 04.09.2020

Posledních několik let jsem měl pochybnosti o přínosnosti celé akce. Proč dělat něco, čeho je v Čechách nyní dosti. Hluboce jsem se mýlil.

Něco nadčasového (Tata Bojs & Filharmonie Brno & „mladí Mozarti“)

Adéla Polka 04.09.2020

Funguje to. Nenásilně a vkusně.

Darkshire v jeskyni skrývá budoucnost

Vadim Petrov 01.09.2020

Nová vlna dnb. Tady nejde o formality v rámci jednoho žánru, ale o estetiku nastupující generace.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace