Články / Reporty

Koncerty na LFŠ: Kalle, Kieslowski, PSH

Koncerty na LFŠ: Kalle, Kieslowski, PSH

Jakub Šilhavík | Články / Reporty | 28.07.2015

Hudební dramaturgie loňského ročníku Letní filmové školy se pokusila vyjít vstříc široké veřejnosti, když se koncerty přesunuly z příjemně zatuchlých prostor klubu Mír na Masarykovo náměstí v úplném srdci Uherského Hradiště. Jak jinak chcete oslavit kulaté jubileum? Zběžný pohled na letošní program okamžitě prozradí, že dramaturgie zůstala příznačně rozkročená - křehký zasněný shoegaze Manon meurt versus rádiový pop Michala Hrůzy. Staré časy, kdy se více sázelo na neotřelá jména, mi byly o poznání bližší, ale stále je z čeho vybírat.

Hned sobotní večer se vytasil s těžkým kalibrem v podobě dvojkoncertu genderově vyvážených formací Kalle a Kieslowski. Možná právě deštivé počasí způsobilo, že se na Kolejním nádvoří sešla pouze hrstka návštěvníků, ale atmosféra byla o to více elektrizující. Jako první přišli na řadu táborští Kalle, kteří si během krátké doby vysloužili postavení jednoho z největších objevů na tuzemské hudební scéně. Oceňovaná debutová kazeta Live from the Room stále tvoří základ setu, ale Veronika s Davidem naštěstí neusnuli na vavřínech a několik nových skladeb potvrzuje nadějné vyhlídky. Lehce zamrzela pomíjivost vystoupení, kdy Kalle působili spíše jako předkapela než rovnocenní partneři. Přitom Kieslowski v současnosti nabízejí pouze lehce stravitelný pop, který se nebezpečně přibližuje vyprázdněnosti rádiových éterů, byť o nedostatku profesionality nemůže být ani řeč. Publikum mělo očividně jiný názor a potleskem nešetřilo. Správný čas vyrazit za jinými (filmovými) delikatesami z polské kuchyně.

Nedělní večer znamenal prudký žánrový obrat o 180 stupňů, když se představili nestárnoucí hiphopoví veteráni PSH. Místo konání najednou praskalo ve švech, na koncertě nechyběla početná omladina ani fanoušci-veteráni z 90. let. Dle pravidel scény se o rozehřívání publika postaral Mike Trafik za djským pultem a před devátou na scénu konečně naběhli ústřední protagonisté. Vladimír 518 dle očekávání držel opratě show, zatímco dobře naložený Orion spíše přizvukoval. Absenci novinek v repertoáru Penerů obstojně vynahrazovaly skladby z Vladimírových sólovek, které tvořily bezmála polovinu setu. Na odezvě fanoušků to nebylo znát a sborová recitace nebrala konce. Tradiční oslavování Prahy navíc střídaly improvizované poklony Uherskému Hradišti, čímž se nadšení davu dostalo na další level euforie. Na závěr zamrzel krátký čas vystoupení, kdy Vladimír 518 zahlásil něco po půl desáté, že se musí končit kvůli nočnímu klidu a fanoušci se překvapivě nezmohli na sebemenší odpor v podobě vyvolání přídavků.

Nadějné vyhlídky do dalších dnů lehce kazí neškodný balast pro celou rodinu stahující se nad Kolejním nádvořím jako mraky nad městem.

Info

Letní filmová škola 2015
www.lfs.cz

foto © Karolína Tomečková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Pro tělo, duši i bránici (Respect Festival 2021)

Akana 31.08.2021

A protože zlověstné předpovědi o dešti a zimě se zdaleka nenaplnily, Respect byl opět kouzelným setkáním s pestrou hudbou a přátelskými lidmi, na jaké jsme už léta zvyklí.

Lázeňské dvojhránky 2021 (Ne!)

Veronika Havlová, Viktor Palák 31.08.2021

Tentokrát se Anna ujala i jedné ze dvou hlavních rolí v příběhu dvojice, která si během zhruba šesti let, co ji sledujeme, projde takovou vlastní vztahovou křížovou cestou.

KVIFF 2021: Na cestě a Memoria

Lukáš Masner 29.08.2021

Patrně mým největším favoritem letošního ročníku bylo iránské drama Na cestě sedmatřicetiletého debutanta Panaha Panahiho.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace