Články / Reporty

Koncerty na LFŠ: Manon meurt, Midi Lidi, Please the Trees

Koncerty na LFŠ: Manon meurt, Midi Lidi, Please the Trees

Karolína Tomečková, Jakub Šilhavík | Články / Reporty | 03.08.2015

Po krátkém odpočinku, který nás ochránil před útokem rádiového popu Michala Hrůzy a spol., nabídly tři poslední večery Letní filmové školy v Uherském Hradišti pestré a bohaté hudební menu. Od zasněných introvertů Manon meurt až po roztančenou dada diskotéku Midi Lidi.

Ďábelské nažhavení, muhehe, ve formě Kyklos Galaktikos, po kterém na rozpálené ušní bubínky padne hudba Midi Lidi jako vláha? To teda jo! Naše babičky by sice syčely, mávaly nesouhlasně čaganem a nazývaly to obscénností nehezkou. A co? Máme vás rádi, všechno je to chaos v našich duších, o tom to je a to nás uspokojuje. Počátkem večera máte jako na dlani výjev, kdy vás atakuje kontrast historické památky Hradiště a v jeho srdci sprosté elektronické trio, které tak baví. Přichází hlavní máma večera, a to v podání Midi Lidi. Jeden skok a už vládnou pódiu, Petr Marek žhaví hlasivky, čekuje elektroniku a přichází intro. Připraveni ke vzletu?

Náměstíčku vládne zajímavý set, byť složený z méně známých a novějších věcí, pak se objeví hity, lidi řvou Buď můj bujón nebo Operace Kindigo. Marek skáče do davu, nechává se ohmatávat vášnivými fanynkami jako na koncertě One Direction a pokračuje v hudební extázi. Změť roztančených těl a vtipné rýmy? Psina! Midi Lidi si to dávají dokola, drží žezlo a pak jen drze odloží nástroje a odejdou. Publikum se nedá, kapela se urychleně vrací a fascinuje. Mocná show, barvy jako po drogách. Šest hvězdiček z pěti. Pukrle.

Hledání styčných ploch u mladé shoegazeové naděje Manon meurt a veteránů domácí alternativní scény Už jsme doma zní jako předem prohraný boj, přesto dramaturgie Letní filmové školy propojila obě zmiňované formace v rámci pátečního dvojkoncertu. Nepříliš promyšlený tah vyzněl hůře pro zahajující Manon meurt, kteří na místo přilákali pouze hrstku svých fanoušků, přičemž prošedivělé obecenstvo UJD vcelku logicky projevilo pramalý zájem o aktuální hudební dění. Naštěstí Manon meurt se nenechali nikterak rozhodit nelichotivou kulisou a znovu potvrdili, že před sebou mají zářivou budoucnost. Osvědčené skladby z debutové desky doplnili o několik povedených novinek a nešetřili až postrockovými mezihrami, které vyvrcholily v závěrečné inferno. Zvuk přitom zůstal po celou dobu krásně čitelný, což rozhodně není pravidlem.

Fotr s kytarou a synek vládne show? Tak teď už jsem viděla všechno a můžu spokojeně umřít. Během vystoupení Safety First i Please the Trees se angažovala děcka, burácela do bubnů jak afričtí domorodci, okupovala pódium a dělala výjimečnou atmosféru. Po hudebním dýchánku se Safety First vyběhli na pódium Please the Trees s vůdcem Havelkou a Havelkou juniorem. Ambice Little Havelky tentokrát nebyly odhaleny bulváru, přesto pobíhal po pódiu a stanovil majstrštyk „dětský koncertní výkon“. Hej, Doherty, možná máš konkurenci, protože tě připomíná, zmenšená podoba s nevinným kukučem. A pokud jste to přežili až do konce, čtete tenhle článek a neťukáte si zrovna nechápavě na hlavu, tak jistě chápete naše uspokojení a věříte, že rozčarování se ani tentokrát nedostavilo.

Info

Letní filmová škola 2015
www.lfs.cz

foto © Karolína Tomečková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jazz přede dveřmi filharmonie (Jazz Goes to Town)

Jiří Vladimír Matýsek 17.10.2021

Jazz Goes to Town rád prošlapává nové cesty. Otázka je, jestli je to cesta objevitelská, nebo jde jen o slepou uličku v dalším vývoji přehlídky.

Zničit a přetvořit (Jazz Goes to Town 2021)

Jiří Vladimír Matýsek 16.10.2021

Další dva festivalové dny daly divákům zabrat. Dramaturgie se tentokrát pustila do poněkud náročných vod – což ale není nikterak špatně.

Progrese a tradice (Jazz Goes to Town 2021)

Jiří Vladimír Matýsek 14.10.2021

Podstatnou změnou byl dominantní syntezátor a také černý humor, který se odrážel v názvech skladeb i groteskní hudbě. Proklatě dobré a nesmírně intenzivní...

Výlet k hraniciam hluku. A trochu ďalej. (Hluková mystéria 2021)

Lucia Banáková 22.09.2021

Občas sa mi zdá, že všetko v Ostrave je zvláštne vyvážené ako napríklad tá tvrdá práca divokou zábavou...

Na maximum (Mighty Oaks)

Anna Kubínová 11.09.2021

Zatímco sérií prvních skladeb si tak trochu testují atmosféru a starají se především o to, aby se koncert rozběhl, postupně se uvolní.

Duchovní obroda barokem a jazzem (Svatováclavský hudební festival 2021)

Veronika Mrázková 09.09.2021

Blažíková má andělský hlas, je mistryní koloratur a strofické skladby rytíře Adama Michny z Otrokovic jsou v jejím podání přístupné a srozumitelné.

Zahradní slavnost aneb Sharpe 2021

Michal Pařízek 06.09.2021

Sharpe byl slavností, v níž se nadšení a zaujetí pořadatelů násobilo s radostí návštěvníků, což přineslo jiskřivý ohňostroj zážitků. Tady jsem doma, mohl bych být.

Strašidelnej zadek v podzemí: Spooky Butt 3

Minka Dočkalová 06.09.2021

Výstava uzavírá trilogii vyjadřující se k absolutní tělesnosti člověka. Instalací nejde projít, aniž by se nás bezprostředně dotkla. Je totiž o nás všech.

Setkání v sadu - Osmý světadíl. Být či nebýt. (Pelhřimovy 2021)

Václav 05.09.2021

Jedeme s otcem zakladatelem Bratrem Orffem, Lukášem Novotným, dva dny před zahájením a kocháme se výhledy po krajině...

Lázeňské dvojhránky 2021 (Maminka)

Veronika Havlová, Viktor Palák 01.09.2021

Céline Sciamma využila období korony k natočení intimní, křehké a trochu mystické miniatury, v níž, jak je u autorky zvykem, objevujeme svět z ženské perspektivy.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace