Články / Reporty

Koncerty na LFŠ: Planety, Kazety, Nylon Jail

Koncerty na LFŠ: Planety, Kazety, Nylon Jail

Jakub Šilhavík | Články / Reporty | 01.08.2013

Letní filmová škola znamená z pohledu místního domorodce nejlepší týden v roce, kdy jindy nepříliš kulturní maloměsto ožije karnevalem nejenom „filmových“ múz. Zástupy pseudocelebrit a boháčů z Karlových Varů nehrozí, Uherskému Hradišti naštěstí stále vládne „komorní“ atmosféra, baťůžkáři a v neposlední řadě také všudypřítomná vůně marihuany. Středobodem doprovodného hudebního programu se jako již tradičně stal klub Mír. Oproti minulému roku byla dramaturgie o poznání odvážnější a kromě „stálic“ domácí alternativní scény typu Umakart dala prostor i čerstvým objevům jako Planety, Nylon Jail nebo Post-hudba.

Úvodní páteční koncert připadl na slezské Planety, které se nenechaly odradit ani tropickou nocí a nastoupily před hrstku fanoušků ve šviháckých oblecích. Debutová deska Peklo peklo ráj patří bez přehánění k tomu nejlepšímu, co se kdy u nás na poli indie rocku urodilo, přesto si nelze odpustit poznámku, že živé provedení poněkud pokulhávalo – znatelná absence Bejbišovy kytary a zvukař, který si nedovedl poradit s několika kytarovými efekty a trochou vazbení. Skladby jako by naživo ztratily část své duše a bez předchozího poslechu alba byly takřka nečitelné. Vykoupení však nakonec přineslo výjimečné okamžiky, kdy do sebe zapadly kousky skládačky jako na desce a člověka naplno pohltily emoce. Komu to nestačilo, nezbývá než počkat na očekávanou novinku „Nekonečná hudba města zapomeneš“ – podle zasvěcených album roku.

Tropické večery na Míru pokračovaly v sobotu vystoupením Kazet. I když v poslední době o sobě dával vědět především Ventolin se svými svůdně bizarními tanečky, Kazety neztratily nic ze svého analogového sex-appealu – lepší 80’s electropop u nás nenajdete. Set byl logicky založen na čtyři roky staré eponymní studiové desce s hitovkami Depilace či Necítím nic jakožto dosud jediné položce jejich diskografie. Všeprostupující punkový minimalismus vytvořil během večera překvapivou dávku energie a následně celý koncert vyvrcholil předělávkou skladby Krajina posedlá tmou od Suchého a Šlitra, která v podání Johany získala na nebývalé křehkosti, aby byla následně popravena hlukovým náletem.

Nedělní večer osedlali olomoučtí kovbojové z Nylon Jail a na jejich výkonu bylo znát, že se právě vrátili z nahrávacího studia Jámor, kde pod dohledem Ondřeje Ježka dokončili debutové album. Dle očekávání se vrcholem vystoupení stal singl One Word, který mísí něhu s chladem elektroniky. Nylon Jail tentokrát zanechali 3D projekce na Divokém západě, ale bez problémů si vystačili i s dvěma rozměry, ostatně vizuální prezentace pro ně nikdy nebyl cizí pojem. Precizní muzikantská souhra, charismatický hlas frontmana Jiřího Jiráka a notné přitvrzení zpečetilo nadvládu dřevního zvuku nad elektronikou, otázkou zůstává, jak tomu bude na debutu.

Info

Letní filmová škola 2013
www.lfs.cz

foto © David Kumermann

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Afrosoučasnost naboso: Nyege Nyege showcase

redakce 17.06.2019

Díky nevelké návštěvě tak vznikla extrémně neformální atmosféra garáže nebo staré dílny, kde pár desítek kamarádů tančí do roztrhání těla. Ideálně na boso.

Mullety i máslové preclíky (Wave-Gotik-Treffen)

redakce 13.06.2019

Další rok existence letitého festivalu, tentokrát s pořadovým číslem 28? Některé kostýmy se nevyplatí měnit.

Život je stoka a Chee Chaak legenda!

redakce 12.06.2019

Chee Chaak nejde zapomenout, stejně jako popsat, o což se naivně pokouší následující dotazník dvou nových návštěvnic a jednoho rezidenta. Kapely, vosery, bizáry a hlášky.

Kluci jsou zpět a říkaj‘ si o potíže (Dropkick Murphys)

redakce 12.06.2019

Být ortodoxním pankáčem, jakože nejsem, možná bych podobně remcal i po jejich pražském koncertu. Nicméně, punku bylo ten večer rozhodně více než vloni.

Nebezpečně povědomí Godsmack

redakce 11.06.2019

Trumfy drží Godsmack v rukou dva: stále umí napsat sakra hitovky a zpěvák Sully Erna je umí prodat. Stačí to?

Náplast na duši Toma Rosenthala

redakce 11.06.2019

Rosenthalovou doménou je textová zkratka, kterou přiléhavě komentuje realitu všedního dne. Jak to funguje naživo?

NorthSide 2019: Kamarádi do deště

redakce 11.06.2019

Slzy štěstí v očích, věrné vyřvávání láskyplného textu a nekonečný aplaus ukončil rychlý přesun na hlavní stage. Dojáky i deště na severu Dánska.

NorthSide 2019: Idles a ti další

redakce 08.06.2019

Kytarista Mark Bowen odehrál celý koncert ve spoďárech, následný přechod na Migos nás ale rozhodil ještě víc. Naštěstí tu ale lesní víly pletou květinové věnce...

NorthSide 2019: Hiphopová mše s moshpitem

redakce 07.06.2019

Mike Skinner obdaroval diváky v předních řadách nejdříve šampaňským, poté i návštěvou moshpitu. Birminghamský kazatel šířil radost i lásku a navnadil na nabuzený koncert Tame Impala...

Billy, jsi pořád frajer! (The Smashing Pumpkins)

redakce 07.06.2019

Zpívalo se, tleskalo, ve vzduchu trčely mobily a Corgan se konečně začal usmívat. A pak to celé zase spadlo.