Články / Offtopic / / Movie/dox

Korzo #1: Písničky a nudní zombies

Korzo #1: Písničky a nudní zombies

Michal Pařízek | Články / Offtopic / / Movie/dox | 29.06.2019

Svět, ve kterém všichni zapomněli na písně The Beatles. Zajímavá představa a ve zkratce synopse nového filmu Yesterday režiséra Dannyho Boylea, který provází hodně rozporuplné reakce. Tak či tak, na Beatles se rozhodně nezapomnělo, alespoň podle toho, jak to včera vypadalo na zahajovacím koncertě dalšího ročníku karlovarského festivalu. Večerní korzo? Děkuji pěkně. Orchestrální verze skladeb, které neumírají, přilákaly možná ještě větší davy než před lety Lucie, před Thermal vůbec nemělo smysl lézt, přilehlé ulice a stráně byly taktéž plně obsazené, někteří vášnivci byli dokonce i na stromech (!). Co by si všichni tihle lidé broukali, kdyby to Boyleovi s Curtisem vyšlo? Po roce znovu ve Varech – filmy, oplatky a písničky, pořadí se upravuje podle aktuální situace.

Soutěžní Srpnová madona láká na žhavý letní Madrid, ve kterém kvůli nesnesitelnému vedru zůstávají pouze turisté, hrstka odvážných nebo ti, kteří v životě tápou. Léto ve městě je prý čas na poznávání sama sebe, které praktikuje nejen hlavní hrdinka filmu Eva, ale vlastně všichni, které potká. Snímek nijak neuráží, má sympatickou atmosféru, ovšem hodně záleží na tom, zda máte rádi léto ve městě. Já ano, ani nevadí, že se v té době čas vždycky trochu vleče, v Madridu to zjevně není odlišné. U filmu vzpomínám na tweety a statusy kamarádů, kteří pravidelně oceňují začátek karlovarského festivalu, kdy se prý Praha vylidní a nastává tzv. klid. Nemohu sloužit, ale ani s tím proklamovaným odjezdem všech madrileños, jak si říkají obyvatelé Madridu, to nebylo tak horké. Lidí jako ve Varech.

Karlovarský festival a nový film Jima Jarmusche, kolikrát jsem tohle jenom absolvoval, přemítám po známé cestě do kinosálu v hotelu Pupp. Vybavuji si Zlomené květiny, Kafe a cigára nebo nedávného Patersona, kdy jsme se do malého sálu na novinářskou projekci málem nevešli. Určitě jich bylo ještě víc. Patersona a zombie horor Mrtví neumírají pojí kromě jména režiséra také Adam Sandler, který se poslední dobou objevuje snad úplně všude. Člověk má strach dopít hrnek kafe, aby na něj odtamtud nezamrkal. V Jarmuschově novince se objevuje i Bill Murray, Tilda Swinton, Chloë Sevigny, Selena Gomes nebo Iggy Pop, jehož role se jmenuje roztomile Male Coffee Zombie. Podle všech předpokladů mělo jít o velkou zábavu, jenže legrace si tam příliš neužijete ani se živými, ani s nemrtvými. Navíc v poselství, které se táhne celým snímkem a vyvrcholí v závěru, se ironie hledá jen těžko. Možná tam není? Tak či tak, vážně mě nenapadlo, že mně někdy bude lézt na nervy zrovna Tom Waits. Stalo se.

Více o Yesterday si řekneme někdy jindy, otázkou je, zda už těch hudebních filmů není přece jen trochu moc. V téhle souvislosti si nelze nevzpomenout na jednu z mnoha rolí Billyho Crudupa, letošního hosta festivalu. Na pokraji slávy, pamatujete? To byly kytarové výkony, panečku, a co teprve když předváděl drogový rauš. I AM A GOLDEN GOD! Dost škodolibostí. Pravdou je, že letos je ve varech snímků s hudební tematikou více než dost, naštěstí se jedná většinou o dokumenty. Jeden z nich čeká už za pár hodin. Mystify!

Info

54. MFF Karlovy Vary
28. 6. - 6. 7. 2019 Karlovy Vary
fb festivalu

foto © Film Servis Festival Karlovy Vary

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Staříci na cestě

redakce 21.10.2019

Nový český film, který měl být v hlavní soutěžní sekci Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, tedy podle části tamního publika. Vskutku?

Pod plechem trumpet (Brasslands)

redakce 09.10.2019

Filmový dokument Brasslands hledá na přehlídce dechové hudby Guča, co všechno může ležet pod povrchem bujarého festivalového veselí.

Když bolí každý přešlap (Tiché doteky)

redakce 02.10.2019

Nejvýraznější český film v programu letošního Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech? ptali se nahlas někteří diváci už na začátku července.

Vtedy u Tarantina (Once Upon a Time in Hollywood)

redakce 25.08.2019

Námet znie veľmi komplexne a každý si predstaví rozmanitý príbeh, ktorý sa z postáv hraných hviezdami najvyššej hollywoodskej kvality môže vykľuť. No...

Poloboh, Lucifer alebo len obyčajný človek? (Diego Maradona)

redakce 29.07.2019

Film neháji žiaden z Maradonových excesov a prešľapov, nesnaží sa v divákovi vyvolať pocity súdržnosti s jeho osudom, taktiež ho nezhadzuje.

Karlovarské dvojhránky (Takové krásné šaty)

redakce 11.07.2019

Z kolonády do kina, ročník 2019 - část první: nový cinefilský dezert britského režiséra Petera Stricklanda.

Málo beatů (Beats)

redakce 11.07.2019

Beats dobře pracuje s humorem, podtrženým kouzelnou skotskou angličtinou, a vyniká skvělým vizuálním zpracováním. Výprava je vypiplaná, perspektivu mnoha záběrů dotvářejí skvělé graffiti.

Za hokejem do Maroka a putování krajinou bez života (MFF KV)

redakce 02.07.2019

Důmyslně nakládat s pocity a mezilidskými vztahy se povedlo Caseymu Affleckovi, který ve Varech představil drama Světlo mého života.

Korzo #3: Vzpomínky a paraziti

redakce 01.07.2019

S Richardem Lowensteinem, režisérem filmu Mystify Michael Hutchence, jsme se potkali právě po projekci dokumentu o Formanovi a na něj taky hned několikrát přišla v hovoru řeč.

Korzo #2: Latino triky a australská hvězda

redakce 30.06.2019

Jedno z velkých očekávání a dlužno dodat že naplněné – snímek Richarda Lowensteina věnovaný Michaelu Hutchencovi, jedné z největších australských rockových hvězd a frontmanovi skupiny INXS.