Články / Offtopic / / Movie/dox

Korzo #1: Písničky a nudní zombies

Korzo #1: Písničky a nudní zombies

Michal Pařízek | Články / Offtopic / / Movie/dox | 29.06.2019

Svět, ve kterém všichni zapomněli na písně The Beatles. Zajímavá představa a ve zkratce synopse nového filmu Yesterday režiséra Dannyho Boylea, který provází hodně rozporuplné reakce. Tak či tak, na Beatles se rozhodně nezapomnělo, alespoň podle toho, jak to včera vypadalo na zahajovacím koncertě dalšího ročníku karlovarského festivalu. Večerní korzo? Děkuji pěkně. Orchestrální verze skladeb, které neumírají, přilákaly možná ještě větší davy než před lety Lucie, před Thermal vůbec nemělo smysl lézt, přilehlé ulice a stráně byly taktéž plně obsazené, někteří vášnivci byli dokonce i na stromech (!). Co by si všichni tihle lidé broukali, kdyby to Boyleovi s Curtisem vyšlo? Po roce znovu ve Varech – filmy, oplatky a písničky, pořadí se upravuje podle aktuální situace.

Soutěžní Srpnová madona láká na žhavý letní Madrid, ve kterém kvůli nesnesitelnému vedru zůstávají pouze turisté, hrstka odvážných nebo ti, kteří v životě tápou. Léto ve městě je prý čas na poznávání sama sebe, které praktikuje nejen hlavní hrdinka filmu Eva, ale vlastně všichni, které potká. Snímek nijak neuráží, má sympatickou atmosféru, ovšem hodně záleží na tom, zda máte rádi léto ve městě. Já ano, ani nevadí, že se v té době čas vždycky trochu vleče, v Madridu to zjevně není odlišné. U filmu vzpomínám na tweety a statusy kamarádů, kteří pravidelně oceňují začátek karlovarského festivalu, kdy se prý Praha vylidní a nastává tzv. klid. Nemohu sloužit, ale ani s tím proklamovaným odjezdem všech madrileños, jak si říkají obyvatelé Madridu, to nebylo tak horké. Lidí jako ve Varech.

Karlovarský festival a nový film Jima Jarmusche, kolikrát jsem tohle jenom absolvoval, přemítám po známé cestě do kinosálu v hotelu Pupp. Vybavuji si Zlomené květiny, Kafe a cigára nebo nedávného Patersona, kdy jsme se do malého sálu na novinářskou projekci málem nevešli. Určitě jich bylo ještě víc. Patersona a zombie horor Mrtví neumírají pojí kromě jména režiséra také Adam Sandler, který se poslední dobou objevuje snad úplně všude. Člověk má strach dopít hrnek kafe, aby na něj odtamtud nezamrkal. V Jarmuschově novince se objevuje i Bill Murray, Tilda Swinton, Chloë Sevigny, Selena Gomes nebo Iggy Pop, jehož role se jmenuje roztomile Male Coffee Zombie. Podle všech předpokladů mělo jít o velkou zábavu, jenže legrace si tam příliš neužijete ani se živými, ani s nemrtvými. Navíc v poselství, které se táhne celým snímkem a vyvrcholí v závěru, se ironie hledá jen těžko. Možná tam není? Tak či tak, vážně mě nenapadlo, že mně někdy bude lézt na nervy zrovna Tom Waits. Stalo se.

Více o Yesterday si řekneme někdy jindy, otázkou je, zda už těch hudebních filmů není přece jen trochu moc. V téhle souvislosti si nelze nevzpomenout na jednu z mnoha rolí Billyho Crudupa, letošního hosta festivalu. Na pokraji slávy, pamatujete? To byly kytarové výkony, panečku, a co teprve když předváděl drogový rauš. I AM A GOLDEN GOD! Dost škodolibostí. Pravdou je, že letos je ve varech snímků s hudební tematikou více než dost, naštěstí se jedná většinou o dokumenty. Jeden z nich čeká už za pár hodin. Mystify!

Info

54. MFF Karlovy Vary
28. 6. - 6. 7. 2019 Karlovy Vary
fb festivalu

foto © Film Servis Festival Karlovy Vary

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Uši sú na počúvanie (Muž so zajačími ušami)

Jakub Blaho 04.08.2021

Za výslednou kvalitou filmu je do značnej miery podpísaný aj Miroslav Krobot, ktorému bola rola ušitá na mieru.

(Ne)zaostrené na nemŕtvych (Armáda mŕtvych)

Jakub Blaho 14.06.2021

K svojmu najnovšiemu filmu dostal Snyder veľkú kreatívnu slobodu. Ako s ňou narába, nám už napovedala jeho režisérska verzia Ligy spravodlivých...

V zajatí siete (Sociálna dilema)

Bibiána Hajdanyová 02.05.2021

Odborníci na moderné technológie, ktorí stáli pri zrode týchto aplikácií, v dokumente Sociálna dilema jednohlasne tvrdia, že ich negatívny dopad nikdy nebol v pláne.

Fenomén revolty voči systému (Papierový dom)

Bibiána Hajdanyová 28.04.2021

Neobyčajnosť Papierového domu tkvie v mixe žánrov akčného krimi a romantickej drámy, založenej na spontánnosti ľudskej povahy a charakteristickosti postáv.

Trpezlivosť mier prináša (Správy zo sveta)

Jakub Blaho 27.04.2021

Čoraz sporadickejšie vznikajú filmy, ktoré by sa skutočne inšpirovali klasickým westernom. O to prekvapivejšie je vidieť v takejto pozícii režiséra Paula Greengrassa.

Komorní Vykopávky navozují rodinnou atmosféru

Zuzana Tesaříková 23.04.2021

Historický rámec filmu o skutečné události objevení vzácných hrobek dobře slouží dramatickému vyprávění o vztazích mezi postavami.

Créme de la Créme: Francúzsko na domácej obrazovke

Jakub Blaho 20.04.2021

Po minuloročnej odmlke spôsobenej zavretím kín si aktuálny ročník našiel dočasný nový domov na videotéke Edisonline.

Kto je to monštrum? (Teddy)

Jakub Blaho 17.04.2021

Teddy alegorizuje útrapy dospievania a to nie len na úrovni telesných zmien, ale hlavne odcudzenia od spoločnosti, v ktorej sa dospievajúci nachádza.

Deštruktívny trojuholník (Milenci)

Jakub Blaho 14.04.2021

Film prostredníctvom svojich postáv otvára dôležitú a citlivú tému toxického vzťahu poháňaného mužskou manipulatívnosťou.

Zradné stránky internetu (Delete History)

Jakub Blaho 13.04.2021

Prvým premiérovým titulom tohto ročníku festivalu francúzskeho filmu Créme de la Créme bola absurdná komédia Delete History. Edisonline.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace