Články / Sloupky/Blogy

Korzo #3: Barbaři a kriminální móda

Korzo #3: Barbaři a kriminální móda

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 02.07.2018

Tři dny za sebou a ani jeden předčasný odchod? Buď mám vyloženě štěstí, nebo už vážně stárnu. Anebo obojí. I když vlastně, jedna nuda k nepřežití by tu byla, a to druhý poločas utkání Španělsko versus Rusko, trestuhodně vyměněný za projekci novinky Timura Bekmambetova Profil. Špatné rozhodnutí, místo pikantní podívané přišel nepovedený házenkářský trénink u zaparkovaného autobusu a po pár desítkách minut mi už bylo zcela jedno, jak to dopadne. Bez ohledu na výsledek navíc ani ve Varech k žádnému „božímu dopuštění“, které avizoval kamarád na Twitteru, nepřišlo, v neděli večer byli možná unaveni jak Rusové místní, tak i přespolní. Krátce po půlnoci cestou z kina v Puppu míjím podobně osamělé kolemjdoucí, všude je tak nějak ticho a klid, podivně ztišený je dokonce i neúnavný koktejlový bar u Thermalu.

„Je mi jedno, že se zapíšeme do dějin jako barbaři,“ říká titul rumunského soutěžního snímku a jde o překvapivě svižných sto a čtyřicet minut vyprávějících o přípravách stylizované rekonstrukci skutečné události. Rumunský podíl na antisemitských čistkách na Východní frontě není příliš známý nejen ve světě, ale ani v Rumunsku samotném, právě na téma selektivního vnímání dějin chce režisér Radu Jude (před několika lety zde uváděl s úspěchem svůj snímek Aferim!) prostřednictvím hlavní hrdinky Mariany, režisérky zmíněného představení, upozornit. Což se bezpochyby daří. Chytře vystavěný snímek je výchovný i působivý zároveň, ve hře jsou všechny možné osvědčené a dnes nebývale moderní prostředky jako demagogie, zlehčování nebo rovnou čistá lež. Mariana bojuje s předsudky místní radnice, komparsu i svých spolupracovníků, na závěr ale přes veškeré úsilí nepřichází toužená katarze a debata, jenom naprosté nepochopení. Tak nějak se nelze ubránit pocitu, že je to vlastně tak trochu jedno. Marianě a nakonec i divákovi.


Na Divokém Západě byla barbarů spousta, se svědomím nebo bez něj, kombinace přísného westernu, osvědčeného Christiana Balea a režiséra Scotta Coopera (Blanck Mass nebo Crazy Heart) nemohla dopadnout špatně. Drama Nepřátelé mělo premiéru už loni, ale do českých kin se nedostalo, těžko říct proč. Vyložené nadšení se nakonec nedostavilo, režisér toho chce říct možná až příliš mnoho a příliš komplikovaně i důrazně zároveň, ale jinak veskrze slušná podívaná se skvělým Christianem Balem a vysoce působivou hudbou Max Richtera. Všemi větry ošlehaný a notně unavený kapitán americké armády doprovází na cestě k posvátnému pohřebišti čejenského náčelníka, s nímž předtím dlouhá léta válčil a dostal ho také do vězení. Nenáviděná osoba i úkol, na cestě pochopitelně spousta překážek a pochybností a někde vzadu nepřekonatelný pocit viny vůči původním obyvatelům Ameriky. Ale nebojte, k jistému smíření nakonec přece jen dojde.

Původní obyvatelstvo hraje výraznou roli také v kolumbijském snímku Stěhovaví ptáci, který poměrně nečekaným způsobem promlouvá k dnes populárnímu tématu kolumbijských narcos. V rodinném dramatu z prostředí indiánského kmene Wayú se střetává touha po bohatství a zabezpečení s dávnými zvyky a tradicemi, což pochopitelně nemůže skončit dobře. Obvyklé narcos propriety jako drogami napěchovaná letadla, přehnaně vybavené domácnosti nebo vraždění konkurence i společníků se zde střídají s kmenovými rituály či letmými poetickými obrazy v titulu zmíněných ptáků, kteří podle legend zvěstují to či ono. Výsledek je působivý a vtahující, ovšem domorodí obchodníci s trávou vytlačí trička s oplácaným Pablitem jen těžko. Navíc tahle kriminál fashion vlna zjevně pokračuje, na kolonádě viděn textil nejen s Pablem Escobarem nebo lokálním oblíbencem Jiřím Kajínkem, ale také s Al Caponem. O zlatých řetězech nemluvě.

Info

53. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
29. 6. - 7. 7. 2018, Karlovy Vary
festivalový web

foto: Film Servis Festival Karlovy Vary

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Šejkr #52: Jaké by to bylo...

Michal Pařízek 06.05.2021

Jaké by to bylo, kdyby Kryštof Kolumbus skončil jako podřadný otrok a celá slavná konkvista se obrátila do incké invaze do staré dobré Evropy? V Šejkru se toho dozvíte mnohem…

Šejkr #51: Na vnitřní vlně

Michal Pařízek 22.04.2021

Třetí největší město ve Španělsku, jiný vzduch, jiné nebe, jiné prostředí. Jak to poznamená dnešní Šejkr na Radio 1?

Katetr: Vytáhni si hlavu z vreca

Jarmo Diehl 18.04.2021

Idea přišel s klipem k poněkud infantilnímu tracku Hraju si, kde s přáteli rapuje o tom, že má péro, žmoulá ho a verbálně klohní.

Bubny Voices: z Prahy do Kyjeva a zase zpátky

Iryna Zahladko 15.04.2021

Na konci prosince loňského roku vydal ukrajinský hudební label System album Bubny Voices, které je svéráznou hudební dokumentací areálu v okolí Nádraží Praha-Bubny.

Katetr: Nedívej se, mami! (a další prolákliny kontinua)

Jarmo Diehl 11.04.2021

Číslo jedna na streamech drží Refew x Roleeexx, kteří repujou o tom, že jen oni jsou real. Co je nového u Milion+? Terénní sběry, folklór i písničkáři. Peklo.

Šejkr #50: Sejde z mysli?

Michal Pařízek 08.04.2021

O Praze ožralé, nočních procházkách, porušování zákona i pozoruhodném algoritmu zasutých vzpomínek. Před dnešním vysíláním dalšího Šejkru na Radiu 1.

Katetr: Jak zrecyklovat stovky dýlerpytlů

Jarmo Diehl 04.04.2021

Acid punk, gotika, slowcore i poštovní kufr Olivera Torra. Marpo, Ben Cristovao a další roztleskávačky. Na strunách srdečních.

Anketa: Promo vs. video (Soundczech)

redakce 31.03.2021

Účastníků výzvy SoundCzechu se ptáme, jak spolupráce dopadla a jak lze videoformátu využít v rámci propagace.

Šejkr #49: Máme se dobře, ale špatně to snášíme.

Michal Pařízek 25.03.2021

Když je ráno hezky, tak je fajn, když není, tak je to nanic. Trochu prvobytně pospolná společnost, ano… O Haně Hegerové, Danu Sartainovi i Radiu 1.

Vstupní prohlídka: Sam Handwich

redakce 22.03.2021

Čtveřice mladých můžu spojuje své síly do chutného akusticko-elektronického sendviče s příchutí šťavnatých syntezátorů s bohatou kytarovou oblohou. Co nám o sobě řekli?

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace