Články / Sloupky/Blogy

Korzo #6: Americké obrazy

Korzo #6: Americké obrazy

Michal Pařízek | Články / Sloupky/Blogy | 09.07.2017

„Haló, pane, vstávejte, chcete jít na projekci?“ Zmožený návštěvník ležící před kinosálem B se lehce pozvedne, zavrtí hlavou a otočí se na druhý bok. Fronta čekající na volná místa v sále ho v klidu obchází, kdo ví, na který film tu vlastně čekal, zda vůbec na nějaký. Večer osmého festivalového dne nejsou v Thermalu podobné situace ničím výjimečným, únava si pomalu, ale jistě vybírá svou daň. Už ani nevím, co je za den, říká kamarád, který je na kolonádě od prvního dne, spousta z nás to má podobně. Kolotoč projekcí nakonec dostane každého, filmy, které by člověk v prvních dnech snadno unesl, jsou najednou na konci festivalového týdne k nevydržení. Ovšem Misandrie, snímek který unavený návštěvník (zcela správně) odmítl, byl úplně jiný případ. „Příběh“ o radikální feministické skupině, která si hodlá na živobytí (a pochopitelně třídní, respektive v jejich případě genderový boj) vydělávat natáčením vlastních pornofilmů, bude nesnesitelný za všech okolností.


Poslední dny vyloženě oživil Jeremy Renner. Populární festivalová tlumočnice Helena Koutná zčervenala jako řípa, když ji při uvádění filmu Wind River vřele přátelsky objal a políbil, reportéři z Festivalového deníku zase spočítali, že představitel Hawkeye z marvelovských Avengers sklidil při prvním promítání a následné snad hodinové debatě celých dvacet devět potlesků. Pro ty, kdo pochybovali o správnosti udělení Ceny prezidenta festivalu herci, který proslul hlavně díky rolím v akčních blockbusterech, byl právě snímek Wind River tou nejlepší odpovědí. V suverénním thrilleru z odlehlé indiánské rezervace ležící v horách Wyomingu Renner exceluje, v kombinaci s fascinujícími záběry divoké přírody a úsporně napsaným příběhem to dává zážitek, který po právu získal Diváckou cenu letošního ročníku. Základní dramatickou linkou je pátrání po vrahovi indiánské dívky, ale kriminální rámec příběhu je ve skutečnosti na vedlejší koleji. Ve Wind River vládne smíření a beznaděj, hrdé tradice pomalu, ale jistě mizí. Příznivci komiksové série Skalpy vstupují do dobře známého prostředí. Režijní debut Taylora Sheridana, který je podepsán pod scénáři k filmům Sicario nebo Za každou cenu, doprovodili hudbou Nick Cave a Warren Ellis. Jde o jejich čtvrtý soundtrack za poslední rok a určitě jeden z nejlepších.


Další z amerických obrazů přináší snímek Columbus, pojmenovaný po malém městě ve státě Indiana, které proslulo vysokou koncentrací moderní architektury a umění ve veřejném prostoru. Opět je tu příběh poněkud potlačen prostředím. Zatímco v případě Wind River to funguje bezezbytku, zde to vypadá, jako by byl režisér natolik oslněn krásou a svébytností některých budov, že má své lidské hrdiny poněkud na háku. Nakonec z toho přes veškerou snahu talentované Haley Lu Richardson vychází spíš průvodce po městě než po osudech jeho obyvatelů. Podobně ploše vyzněl také chorvatský snímek Nekoukej mi do talíře - znovu skvělá hlavní hrdinka, ale zbytek hluboko pod festivalovým průměrem, který byl letos skutečně vysoko. K pěti největším zážitkům se ještě vrátíme v posledním díle letošního Korza, ale už teď je jasné, že se na letošní rok bude vzpomínat nejen kvůli kouřícímu Barťákovi a špinavým hrncům Josefa Somra ve festivalové znělce.

Info

52. Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary
30. 6. - 8. 7. 2017, Karlovy Vary
www.kviff.com

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Čavalenky – Čekáreň

redakce 09.02.2021

Jakubu Šímovi odvyprávěl rapper Čavalenky v rozhovoru pro tištěný Full Moon povídku v záhoráckém dialektu. Přinášíme plné znění.

Šejkr #47: La cumbia del pichamán

Michal Pařízek 05.02.2021

Mezinárodní den coververzí. Taková blbost. Nejdříve jsem se tomu dost dlouho smál, pak o tom další tři týdny přemýšlel a posledních pár dní neposlouchám nic jinýho.

Eurosonic Noorderslag 2021: To nejlepší

redakce 19.01.2021

Rozpětí tradičně vděčné a široké, nechybí známější jména jako Alyona Alyona nebo Katy J Pearson, konžský rapper se švýcarskými beaty, belgický shoegaze či skotská dudačka.

Videodrome 11: Ohlédnutí za klipy roku 2020

prof. Neutrino 19.01.2021

Videodrome se ohlíží za zajímavými klipy roku 2020, které reflektují ožehavá společenská témata současného světa.

Žebříčky Full Moonu: hudební zdroje roku 2020

redakce 18.01.2021

Spotify a Bandcamp, co dále? Pár nečekaných tipů máme, ať už je to dobře nebo špatně.

Žebříčky Full Moonu: hudební weby roku 2020

redakce 17.01.2021

Z kterých webů rádi čerpají naši redaktoři? Ze stránek hudebních médií i fanouškovských zinů, webů labelů i jednotlivých žurnalistů.

Žebříčky Full Moonu: koncert/festival roku 2020

redakce 16.01.2021

Všechno zlé je k něčemu... znáte to. Že se toho odehrálo loni málo? No, zas tak málo toho nebylo...

Žebříčky Full Moonu: objev roku 2020

redakce 15.01.2021

Loni nezbývalo než objevovat nová jména především na síti. I tam ale redakční kruhy zachytily umělce, kterým prorokují velkou budoucnost.

Žebříčky Full Moonu: videoklip roku 2020

redakce 14.01.2021

Hlasování o klip roku v redakci na celé čáře vítězí FKA twigs s klipem Sad Day. Co milují ti další?

Žebříčky Full Moonu: song roku 2020

redakce 13.01.2021

Bangery, refrény, hity i city. Kterou píseň jsme nemohli pustit z hlavy? Která byla hymnou roku 2020?

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace