Články / Reporty

Kouzelnice Calvi

Kouzelnice Calvi

Pavla Slezáková | Články / Reporty | 08.03.2014

Českým (i přespolním) fanouškům se podruhé představila britská krasavice Anna Calvi, jejímž supportem byl pražský fantom Kittchen. Oproti hradeckému festivalu, kde si odbyla tuzemskou premiéru, se v Lucerně jednalo o komornější zážitek. Jaké pocity jste si mohli odnést?

Večer plný očekávání nakousl maskovaný Kittchen, který se svým iPhonem musel na nezasvěcené působit jako stand-up komik. Charakteristické maskování zhruba v půlce jednání doplnil o sametově rudé rty, na počest hlavní hvězdy večera. Zpočátku poněkud ironické vystoupení se diametrálně změnilo poté, co ho „políbila“ Anna. Volba Kittchena na rozpumpování davu se příliš neosvědčila, s koncem jeho setu už všichni nervózně přešlapovali a očekávali britskou spasitelku.

Slušně zaplněný Lucerna Music Bar tušil devadesátiminutový orgasmus emocí. V okamžiku, kdy se Anna ostýchavě ukázala ve světlech reflektorů, se strhl potlesk, který ten večer takřka neustal. S prvním hrábnutím do strun bylo jasné, že sál uslyší vyšperkanou muziku, kterou známe z výborných alb, o nesmělosti najednou nemohla být řeč. Anna sázela jedno kytarové sólo za druhým, talent z ní doslova stříkal a na pódiu se navzdory své výšce vzpínala jako lvice, pěvecky bezvadná. Za jejími zády a po bocích stála vytříbená doprovodná kapela, bez níž by byl koncert poloviční. Bicí, které byly z počátku slyšet až příliš, udávaly bezchybný rytmus. Pravou stranu ovládla Mally Harpaz, jež měla pod palcem kromě harmonia i pár dalších nástrojů, zatímco klávesák zároveň hlubším hlasem podbarvoval hlavní vokál. Ohromený dav se ladně pohupoval, ale k většímu vzepětí se až na pár okamžiků neměl, což bylo dáno i zádumčivou povahou skladeb. Vrcholů večera bylo hned několik, zazněly hitovky Eliza, Piece By Piece nebo Suddenly, z eponymního debutu nejvíce zapůsobily I’ll Be Your Man nebo Suzanne & I, došlo i na jednu novou skladbu. Set zakončila ikonická Jezebel s grandiózním finále.

Koncert, který většinu návštěvníků zanechal bez dechu, emocionálně nabité, se řadí ke koncertním bonbónkům začínajícího roku. Anna Calvi je nezaměnitelnou osobností britského art rocku, i když v Čechách je považována téměř za avantgardu.

Info

Anna Calvi (uk) + Kittchen
6. 3. 2014, Lucerna Music Bar, Praha

foto © Kryštof Havlice

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Tanec mezi kameny marimby (Chloé & Vassilena Serafimova)

blueskin 29.03.2023

Vystoupení ikony francouzské elektronické hudby Chloé a multiinstrumentalistky bulharského původu Vassileny Serafimovy bylo očekávané coby jeden z vrcholů Spectaculare.

Sdílená vyznání (Damien Rice)

Akana 28.03.2023

Jelikož ale nepostrádá smysl pro poutavou pódiovou prezentaci, své nedělní vystoupení v Divadle Hybernia pojal mnohem rafinovaněji...

Když si kapela vozí léto s sebou (Bukahara)

Václav Valtr 25.03.2023

Dlouho dopředu oznámený koncert měl být původně v komorním prostoru pražského Café V lese. Mé obavy, že se tam fanoušci jen sotva vejdou, byly oprávněné a koncert byl přesunut.

Bez nich a o všem (Robot Koch + Mickael Le Goff: Sphere)

Michal Smrčina 25.03.2023

Kopule planetária pohasíná, kosmos se rodí. V rozsahu necelé hodiny sledujeme etapy, ve kterých se vesmír nacházel, nachází a třeba zas bude nacházet...

Pot, smrad a Nové Dillí (Bloodywood)

Václav Valtr 16.03.2023

Rychle rostoucí legenda indických folk-metalistů Bloodywood je evidentně silným lákadlem, jenže když se pražské Rock Café vyprodá, nejde o nejpřívětivější místo.

Takhle nás nevítají ani matky (Warhaus)

Maria Pyatkina 15.03.2023

Sehraná parta etablovaných belgických muzikantů svému vystoupení možná nevědomky nadělila jakýsi rodinný rozměr. Warhaus uhranuli vyprodanou Lucernu.

Žádná planeta B (King Gizzard & The Lizard Wizard)

Tomáš Hambálek 15.03.2023

Vyprodaný a vydýchaný Velký sál Lucerny zažil dvě kapely v excelentní formě, byl to jeden ze vzácných večerů, kde nehraje prvně team z planety B a později Ačko.

Pohádky na Rýně (Peel Slowly and See 2023)

Michal Pařízek 13.03.2023

Po večeři se vydáváme do zmíněného klubu Resistor, kde se odehrává otevírací večer festivalu, po cestě Richard Foster udílí přednášku, co všechno musíme v Leidenu vidět, kam všude je třeba…

Slovo tíseň (Preoccupations)

David Stoklas 12.03.2023

Když se to ale potkalo, bylo to intenzivní. Skladby plné deziluze, rezignace a úzkosti.

Memento mori (Murcof + Sergi Palau)

prof. Neutrino 12.03.2023

Vskutku spektakulární audiovizuální show předvedla dvojice umělců, mexický skladatel Fernando Corona aka Murcof a španělský vizuální umělec Sergi Palau.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace