Články / Profily

Kouzlo manéže

Kouzlo manéže

Dominika Prokopová | Články / Profily | 09.02.2014

Každé dítě a příznivec Letní Letné ví, že cirkus je kouzelný. To je bez debat. Jenže je cirkus a cirkus. Fanoušek Letní Letné moc dobře ví, že cirkus je nejlepší bez zvířat a neholduje pohledům na panáčkující lipicány, naopak má možnost sledovat nadlidské výkony akrobatů, kteří překračují nejen hranice svých možností, ale také našich představ. To je dnešní nový cirkus. Ovšem jaké kouzlo měl cirkus v sedmdesátých letech?

Asi jen málokomu se podařilo uniknout před Cirkusem Humberto. To jsou sice léta osmdesátá, ale je to taktéž nostalgická vzpomínka na „tradiční“ cirkus, a pro ty, kteří byli v cirkuse naposledy jako děti, to pravé. Kočovná rodina a její věrní, kteří si naopak cirkus (i život) bez zvířat nedokážou představit. Symbióza mezi cirkusáky, jejich šelmami a zvířecími artisty v době, kdy se ještě nikdo příliš nezamýšlel nad tím, jestli medvědy baví jezdit na jednokolkách a lvy proskakovat kruhem. Tradice krocení a drezírování zvířat přetrvala v některých manéžích dodnes, ne všem se ale chce zvířata kašírovat. Mnohé se změnilo. Jaké jsou tedy univerzální cirkusové hodnoty, které přetrvaly od sedmdesátých let až dodnes?

Klaun. Klaun je nenapadnutelnou stálicí, která zůstává na půdě pruhovaného žlutočerveného svatostánku od jeho počátku až do dnešních dnů. Klaun ale většinou nechodí sám. I v představení Kouzelný cirkus, které už od roku 1977 uvádí Laterna magika, se objevuje smutný klaun, který je ovšem stále ve společnosti svého podstatně veselejšího kolegy. Společně pak putují za krásou mnoha podob, kterou si, jak už to tak u velké krásy bývá, nárokuje ten, kdo má pocit, že na ní má patent. Náramná krása je tu personifikována do podoby Venuše, kterou touží vlastnit její Svůdce. Ten je ale sobecký a majetnický, a proto charakterní krasavice Venuše uniká s upřímnými klauny. Jak prosté. Kouzelný cirkus nabízí pohádkový příběh (a s pohádkami jej spojuje také to, že je, stejně jako všechny pohádkové stálice, uváděn již více než 30 let). A stejně jako v pohádce ani tady nechybí pořádná svatba a nevěsta je běloskvoucí jako čerstvě pověšené prádlo. Nechybí dokonce ani požár. Ale i v případě požáru manéže musí spektákl pokračovat, celou situaci hravě zvládnou disciplinované baletky s červenými kbelíky.

V čem spočívá největší kouzlo Kouzelného cirkusu? V tom, že nám ukazuje to, co nás vždycky zajímalo. Odkrývá to, co se děje za oponou. Opona tady slouží jako promítací plátno, na kterém děj pokračuje i ve chvíli, kdy všichni odejdou ze scény. Klauni udělají kotoul vzad a najednou lezou po skalách nebo se vzájemně hází do vody. No a pak už jen zbývá zatančit si s těmi, kdož sú největší kočovníci. Můžete hádat.

Představení Kouzelný cirkus stále připomíná poetiku sedmdesátých let a řadu uměleckých osobností, které se podíleli na jeho vzniku. Režiséři Evald Schorm, Jan Švankmajer nebo Jiří Srnec, výtvarník Zdeněk Seydl, kameraman Zdeněk Sirotek a scénograf Josef Svoboda. Ti zůstanou v Kouzelném cirkuse (ale i v celé Laterně Magice) zapsáni nadobro, ať už do manéže přitančí kdokoliv.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Slast digitálního purismu (Raster((Noton))

Karel Veselý 21.09.2021

Jedno z nejdůležitějších vydavatelství pro experimentální elektroniku posledního čtvrtstoletí oslaví své narozeniny na letošním festivalu Lunchmeat.

Liraz aneb retropop s příčinou

Jiří Moravčík 12.07.2021

Zatímco v izraelském seriálu Tehran hraje zpěvačka Liraz Charhi agentku Mossadu, na pop-rockovém albu Zan dokazuje, jak napínavé může být tajné natáčení s íránskými hudebníky.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Co je to dneska videoklip? (Na vlastní oči: David Kořínek)

Karel Veselý 07.01.2021

David Kořínek (Rafani) současnou hudbu sleduje se stejným zájmem jako umění a to mu dává šanci oba světy, které se v mnohém ovlivňují, zodpovědně srovnávat.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Z okraje společnosti do kulturního kánonu (Grime)

Jakub Šíma 07.01.2021

Prošel cestu, na které dokázal dát hlas lidem z okraje společnosti, aktivizoval je a nabídnul vzory, s kterými se mohli ztotožnit. Grime.

Nejlepší texty Full Moonu 2020: Buď řeznickej pes (Michael's Uncle)

mxm 06.01.2021

Někdy v jednadevadesátém kdosi zazvonil za dveřmi v paneláku uprostřed hornického sídliště... Maxim týrá paměť v rubrice Kult. Michael’s Uncle.

Full Moon Stage 2021: The Membranes

redakce 06.12.2020

Comebacky jsou módou i prokletím posledních let. Jeden takový budeme mít na Full Moon stage na Colours. A bude to nejvíc.

Full Moon Stage 2021: The Sweet Release Of Death

redakce 05.12.2020

Strhující koláž, křišťálově čisté melodie i výbuchy surového hluku. Máte rádi Sonic Youth?

Full Moon Stage 2021: Lonker See

redakce 04.12.2020

Lonker See si zakládají na neustálém překvapování posluchačů i sama sebe, své dobrodružné kompozice staví na improvizovaných základech. Vyzkoušíme na nadcházející Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: I Like Trains

redakce 03.12.2020

Neúnavný taneční beat a angažované a buřičské texty, to je čtvrtá kapela naší Full Moon Stage.

Full Moon Stage 2021: Repetitor

redakce 02.12.2020

Radost z hluku. Srbská formace Repetitor představuje to nejlepší z bělehradské alternativní rockové scény.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace